mate-terminal 1.25.0 - en to sv translation catalogue (516 entries)

en: MATE Terminal
sv: MATE-terminal

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
sv: En terminal-emulator för skrivbordsmiljön MATE

en: MATE Terminal is a terminal emulation application that you can use to access a UNIX shell in the MATE environment. MATE Terminal emulates the xterm program developed by the X Consortium. It supports translucent backgrounds, opening multiple terminals in a single window (tabs) and clickable URLs.
sv: MATE Terminal är en terminalemuleringsprogram som du kan använda för att få tillgång till ett UNIX-skal i skrivbordsmiljön MATE. MATE Terminal emulerar xterm, ett program som är utvecklat av X Consortium. Det stöder transparenta bakgrunder, öppnande av flera terminaler i samma fönster (flikar) och klickbara webbadresser.

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
sv: MATE Terminal är en avgrening av GNOME Terminal och är en del av skrivbordsmiljön MATE. Om du vill veta mer om MATE och MATE Terminal, besök gärna projektets hemsida.

en: Use the command line
sv: Använd kommandoraden

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: C_lose Window
sv: Stän_g fönster

en: Close this window?
sv: Stäng detta fönster?

en: There is still a process running in this terminal.
    Closing the terminal will kill it.
sv: Det finns fortfarande en process igång i denna terminal. Stängning av terminalen kommer att döda den.

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Add or Remove Terminal Encodings
sv: Lägg till eller ta bort terminalkodningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Close
sv: _Stäng

en: A_vailable encodings:
sv: _Tillgängliga kodningar:

en: E_ncodings shown in menu:
sv: _Kodningar som visas i menyn:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
sv: Automatiskt

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
sv: Escape-sekvens

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
sv: Understruken

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
sv: Använd systeminställningar

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
sv: Blinka alltid

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
sv: Blinka aldrig

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
sv: Avsluta terminal

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
sv: Starta om kommandot

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
sv: Håll terminalen öppen

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
sv: På vänster sida

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
sv: På höger sida

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
sv: Ersätt initial titel

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
sv: Kommer före initial titel

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
sv: Kommer efter initial titel

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
sv: Behåll initial titel

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
sv: Linux-konsoll

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
sv: Anpassad

en: Find
sv: Sök

en: _Find
sv: Sök

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Match case
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Match _entire word only
sv: Sök endast _hela ord

en: Match as _regular expression
sv: Matcha som _reguljärt uttryck

en: Search _backwards
sv: Sök _baklänges

en: _Wrap around
sv: _Börja om från början

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
sv: _Aktivera menyåtkomsttangenter (exempelvis Alt+A för att öppna Arkiv-menyn)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
sv: Aktivera snabbtangent för m_enyåtkomst (F10 som standard)

en: _Shortcut keys:
sv: _Snabbtangenter:

en: List of profiles
sv: Lista över profiler

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
sv: Lista med profiler som är kända av mate-terminal. Listan innehåller strängar med namn på underkataloger till /org/mate/terminal/profiles.

en: Profile to use for new terminals
sv: Profil att använda för nya terminalfönster

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
sv: Profil som ska användas vid öppnande av ett nytt fönster eller flik. Måste finnas i profile_list.

en: Whether the menubar has access keys
sv: Om menyraden har åtkomsttangenter

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
sv: Om det ska finnas åtkomsttangenter med Alt+bokstav för menyraden. De kan kollidera med en del program som körs inuti terminalfönstret, och det är därför möjligt att inaktivera dem.

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
sv: Om standard GTK+ genvägen för menyradsåtkomst har aktiverats

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
sv: Normalt kan du komma åt menyraden med F10. Detta kan också anpassas via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Detta alternativ möjliggör att standardmenyradsgenvägen inaktiveras.

en: List of available encodings
sv: Lista med tillgängliga kodningar

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
sv: En delmängd med möjliga kodningar visas i kodningsmenyn. Detta är en lista med kodningar som visas där. Det speciella kodningsnamnet "current" betyder att kodningen för den aktuella lokalen ska visas.

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
sv: Om bekräftelse ska efterfrågas innan terminalfönster stängs

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
sv: Huruvida man ska frågas om bekräftelse när man stänger ett terminalfönster som har mer än en öppen flik eller underprocesser i förgrunden.

en: Close tabs with middle click
sv: Stäng flikar vid mittenklick

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
sv: Om sant möjliggör det att stänga flikar vid mittenklick.

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
sv: Växla flikar med [Ctrl]+[Tab]

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
sv: Om sant möjliggör det att byta flikar med [Ctrl+Tab] och [Ctrl+Shift+Tab]

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
sv: 'Standard'

en: Human-readable name of the profile
sv: Läsbart namn för profilen

en: Human-readable name of the profile.
sv: Läsbart namn för profilen.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
sv: Om menyraden ska visas i nya fönster/flikar

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
sv: Sant om menyraden ska visas i nya fönster, för fönster/flikar med denna profil.

en: Default color of text in the terminal
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som "red").

en: Default color of terminal background
sv: Standardfärg för terminalbakgrund

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
sv: Standardfärg för terminalbakgrunden som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som "red").

en: Default color of bold text in the terminal
sv: Standardfärg för fet text i terminalfönstret

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
sv: Standardfärg för fet text i terminalfönstret som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil eller ett färgnamn som "red"). Detta ignoreras om bold_color_same_as_fg är sant.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
sv: Om fet text ska ha samma färg som vanlig text

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
sv: Om sant kommer fet text att renderas med samma färg som vanlig text.

en: What to do with dynamic title
sv: Vad som ska göras med dynamisk titel

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
sv: Om programmet i terminalfönstret ställer in titeln (vanligtvis är skalet konfigurerat att göra detta) kan den dynamiskt inställda titeln radera den konfigurerade titeln, hamna före den, hamna efter den eller ersätta den. De möjliga värdena är "replace" (ersätt), "before" (före), "after" (efter) och "ignore" (ignorera).

en: Title for terminal
sv: Titel för terminalfönstret

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
sv: Titel att visa för terminalfönstret eller terminalfliken. Denna titel kan ersättas med eller kombineras med titeln som är satt av programmet inuti terminalfönstret, beroende på inställningen title_mode.

en: Whether to allow bold text
sv: Om fet text ska tillåtas

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
sv: Om sant, tillåt program i terminalfönstret att göra text fet.

en: Whether to silence terminal bell
sv: Om terminalljudet ska tystas

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
sv: Om sant, väsnas inte då program skickar kontrollsekvensen för terminalljudet.

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markerad text till urklipp

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
sv: Om sant kopieras markerad text automatiskt till urklipp.

en: Characters that are considered "part of a word"
sv: Tecken som betraktas som "en del av ett ord"

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
sv: När text markeras ord för ord betraktas sekvenser av dessa tecken som fristående ord. Intervall kan anges som "A-Z". Ett bindestreck (som inte betecknar ett intervall) bör vara det första tecknet som anges.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
sv: Om en anpassad storlek för nya terminalfönster ska användas

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
sv: Om sant kommer nyligen skapade terminalfönster att ha anpassad storlek angiven av default_size_columns och default_size_rows.

en: Default number of columns
sv: Standardinställning för antal kolumner

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
sv: Antal kolumner i nyöppnade terminalfönster. Har ingen effekt om inte use_custom_default_size aktiverats.

en: Default number of rows
sv: Standardinställning för antal rader

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
sv: Antal rader i nyöppnade terminalfönster. Har ingen effekt om inte use_custom_default_size aktiverats.

en: Position of the scrollbar
sv: Rullningslistens position

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
sv: Var terminalfönstrets rullningslist ska placeras. Möjliga val är "left" (vänster), "right" (höger) och "hidden" (dold).

en: Number of lines to keep in scrollback
sv: Antal rader som ska behållas i rullningshistoriken

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
sv: Antal rader i rullningshistoriken som ska behållas. Du kan rulla bakåt i terminalfönstret detta antal rader; rader som inte får plats i rullningshistoriken försvinner. Om scrollback_unlimited är sant så ignoreras detta värde.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
sv: Om obegränsat antal rader ska behållas i rullningshistoriken

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
sv: Om sant så kommer inga rader i rullningshistoriken att försvinna. Rullningshistoriken lagras temporärt på disk så detta kan orsaka att systemet får slut på diskutrymme om det är mycket utdata i terminalfönstret.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sv: Om det ska rullas till nedersta läget då en tangent trycks ned

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sv: Om sant hoppar rullningslisten till nedersta läget då en tangent trycks ned.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
sv: Om det ska rullas till nedersta läget då det finns ny utdata

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
sv: Om sant kommer terminalfönstret att rulla till nedersta läget när det finns ny utdata.

en: What to do with the terminal when the child command exits
sv: Vad som ska göras med terminalfönstret när barnkommandot avslutar

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
sv: Möjliga värden är "close" för att stänga terminalfönstret och "restart" för att starta om kommandot.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
sv: Huruvida kommandot inuti terminalfönstret ska startas som inloggningsskal

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
sv: Om sant kommer kommandot inuti terminalfönstret att startas som ett inloggningsskal (argv[0] kommer att ha ett bindestreck före).

en: Whether to run a custom command instead of the shell
sv: Huruvida ett eget kommando ska köras istället för skalet

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
sv: Om sant kommer värdet för inställningen custom_command att användas istället för att ett skal körs.

en: Whether to blink the cursor
sv: Om markören ska blinka

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
sv: Möjliga värden är "system" för att använda globala inställningar för markörblinkning, eller "on" eller "off" för att uttryckligen ställa in önskat läge.

en: The cursor appearance
sv: Markörens utseende

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
sv: Möjliga värden är "block" för att använda en blockmarkör, "ibeam" för att använda en vertikal linje eller "underline" för att använda ett understrykningstecken.

en: Custom command to use instead of the shell
sv: Eget kommando att använda istället för skalet

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
sv: Kör detta kommando istället för skalet, om use_custom_command är sant.

en: Icon for terminal window
sv: Ikon för terminalfönstret

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
sv: Ikon att använda för flikar/fönster som innehåller denna profil.

en: Palette for terminal applications
sv: Palett för terminalprogram

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
sv: Terminalen har en palett med 16 färger som program i terminalen kan använda. Detta är den paletten, i form av en kolonseparerad lista med färgnamn. Färgnamn ska skrivas i hexadecimalt format, till exempel "#FF00FF"

en: Font
sv: Typsnitt

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
sv: Ett Pango-typsnittsnamn. Exempel är "Sans 12" eller "Monospace Bold 14".

en: Background type
sv: Bakgrundstyp

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
sv: Typ av terminalbakgrund. Kan vara "solid" för enfärgad, "image" för en bild eller "transparent" för antingen riktig genomskinlighet om en fönsterhanterare med "compositing" används eller annars pseudogenomskinlighet.

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Filename of a background image.
sv: Filnamn för bakgrundsbild.

en: Whether to scroll background image
sv: Om bakgrundsbilden ska rullas

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
sv: Om sant så rullas bakgrundsbilden tillsammans med förgrundstexten; om falskt så fixeras bildens position medan texten rullas ovanför den.

en: How much to darken the background image
sv: Hur mycket bakgrundsbilden ska förmörkas

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
sv: Ett värde mellan 0,0 och 1,0 som indikerar hur mycket bakgrundsbilden ska förmörkas. 0,0 betyder ingen mörkhet, 1,0 betyder helt mörk. I den nuvarande implementationen finns det bara två möjliga nivåer för mörkhet, så inställningen beter sig som ett booleskt värde, där 0,0 inaktiverar förmörkningseffekten.

en: Effect of the Backspace key
sv: Funktion hos backstegstangenten

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
sv: Ställer in vilken kod som backstegstangenten genererar. Möjliga värden är "ascii-del" för tecknet ASCII DEL, "control-h" för Control-H (även känt som tecknet ASCII BS), "escape-sequence" för kontrollsekvensen som normalt är bunden till backsteg eller delete. "ascii-del" betraktas normalt som den korrekta inställningen för backstegstangenten.

en: Effect of the Delete key
sv: Funktion hos delete-tangenten

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
sv: Ställer in vilken kod som delete-tangenten genererar. Möjliga värden är "ascii-del" för tecknet ASCII DEL, "control-h" för Control-H (även känt som tecknet ASCII BS), "escape-sequence" för kontrollsekvensen som normalt är bunden till backsteg eller delete. "escape-sequence" betraktas normalt som den korrekta inställningen för delete-tangenten.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sv: Om färgerna från temat ska användas för terminalwidgeten

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
sv: Om sant kommer temafärgschemat som används för textinmatningsfält att användas för terminalfönstret istället för de färger som angetts av användaren.

en: Whether to use the system font
sv: Om systemtypsnittet ska användas

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sv: Om sant kommer terminalfönstret att använda det globala skrivbordstypsnittet om det har fast breddsteg (och annars det typsnitt som är mest likt).

en: Highlight S/Key challenges
sv: Framhäv svar på S/key-utmaningar

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
sv: Visa ett dialogfönster då en svar på S/key-utmaning efterfrågas, detekteras och klickas på. Genom att ange ett lösenord i dialogfönstret kommer det att skickas till terminalfönstret.

en: Highlight URLs under mouse pointer
sv: Markera webbadresser vid muspekning

en: If true, URLs under mouse pointer are highlighted and can be opened by mouse click together with control key or used in context menu.
sv: Om sant, webbadresser vid muspekning är markerade och kan öppnas med ett musklick tillsammans med kontroll-tangenten eller kan användas i innehållsmenyn.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
sv: Snabbtangent för att öppna ny flik

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga en flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to open a new window
sv: Snabbtangent för att öppna nytt fönster

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga ett fönster. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
sv: Snabbtangent för att skapa ny profil

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att ta fram dialogen för ny profil. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
sv: Snabbtangent för att spara innehållet i aktuell flik till fil

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga en flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to close a tab
sv: Snabbtangent för att stänga flik

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga en flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to close a window
sv: Snabbtangent för att stänga fönster

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga ett fönster. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to copy text
sv: Snabbtangent för att kopiera text

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att stänga en flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to paste text
sv: Snabbtangent för att klistra in text

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att klistra in markerad text från urklipp till terminalen. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to select all text
sv: Snabbtangent för att klistra in all text

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Tangentbordsgenväg för att återställa terminalfönstret. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbordsgenväg för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
sv: Snabbtangent för visa sökdialogen.

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för visa sökdialogen. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
sv: Tangentbordsgenväg för att söka efter nästa text

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Tangentbordsgenväg för att hitta nästa förekomst av söktermen i terminalen. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK +-resursfiler. Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled", kommer det inte att finnas någon tangentbordsgenväg för den här åtgärden.

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
sv: Tangentbordsgenväg för att hitta föregående sökord

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Tangentbordsgenväg för att hitta föregående förekomst av söktermen i terminalen. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK +-resursfiler. Om du ställer in alternativet till specialsträngen "disabled", kommer det inte att finnas någon tangentbordsgenväg för den här åtgärden.

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
sv: Snabbtangent för att växla till och från helskärmsläge

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att växla till och från helskärmsläge. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
sv: Snabbtangent för att växla synligheten på menyraden

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att växla synligheten för menyraden. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
sv: Snabbtangent för att ställa in terminaltiteln

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att ställa in terminaltiteln. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
sv: Snabbtangent för att återställa terminalfönstret

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att återställa terminalfönstret. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
sv: Snabbtangent för att återställa och tömma terminalfönstret

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att återställa och tömma terminalfönstret. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
sv: Snabbtangent för att byta till föregående flik

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till föregående flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
sv: Snabbtangent för att byta till nästa flik

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till nästa flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
sv: Snabbtangent för att byta till föregående profil

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till föregående profil. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
sv: Snabbtangent för byta till nästa profil

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till nästa profil. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
sv: Snabbtangent för att flytta aktuell flik till vänster.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Snabbtangent för att flytta aktuell flik till vänster. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
sv: Snabbtangent för att flytta aktuell flik till höger.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Snabbtangent för att flytta aktuell flik till höger. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Accelerator to detach current tab.
sv: Snabbtangent för att frigöra aktuell flik.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sv: Snabbtangent för att frigöra aktuell flik. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon tangentbindning för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
sv: Snabbtangent för att byta till flik 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 1. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
sv: Snabbtangent för att byta till flik 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 2. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till snabbtangent "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
sv: Snabbtangent för att byta till flik 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 3. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
sv: Snabbtangent för att byta till flik 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 4. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
sv: Snabbtangent för att byta till flik 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 5. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
sv: Snabbtangent för att byta till flik 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 6. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
sv: Snabbtangent för att byta till flik 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 7. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
sv: Snabbtangent för att byta till flik 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 8. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
sv: Snabbtangent för att byta till flik 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 9. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
sv: Snabbtangent för att byta till flik 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 10. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
sv: Snabbtangent för att byta till flik 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 11. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
sv: Snabbtangent för att byta till flik 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att byta till flik 12. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to launch help
sv: Snabbtangent för att starta hjälpen

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att starta hjälpen. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to make font larger
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt större

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt större. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt mindre

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt mindre. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt till normal storlek

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
sv: Snabbtangent för att göra typsnitt till normal storlek. Uttryckt som en sträng i samma format som används för GTK+-resursfiler. Om du ställer in detta alternativ till specialsträngen "disabled" kommer det inte att finnas någon snabbtangent för denna åtgärd.

en: Black on light yellow
sv: Svart på ljusgult

en: Black on white
sv: Svart på vitt

en: Gray on black
sv: Grått på svart

en: Green on black
sv: Grönt på svart

en: White on black
sv: Vitt på svart

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
sv: Solarized ljus

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
sv: Solarized mörk

en: Error parsing command: %s
sv: Fel vid tolkning av kommando: %s

en: Editing Profile “%s”
sv: Redigerar profilen "%s"

en: Images
sv: Bilder

en: Choose Palette Color %d
sv: Välj palettfärg %d

en: Palette entry %d
sv: Palettpost %d

en: Profiles
sv: Profiler

en: _New
sv: _Ny

en: Edit
sv: Redigera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Profile used when launching a new terminal:
sv: _Profil som används vid start av en ny terminal:

en: New Profile
sv: Ny profil

en: C_reate
sv: S_kapa

en: Profile _name:
sv: Profil_namn:

en: _Base on:
sv: _Basera på:

en: Profile Editor
sv: Profilredigerare

en: _Profile name:
sv: _Profilnamn:

en: _Use the system fixed width font
sv: _Använd systemets typsnitt med fast breddsteg

en: _Font:
sv: T_ypsnitt:

en: Choose A Terminal Font
sv: Välj ett typsnitt för terminalen

en: _Allow bold text
sv: _Tillåt fet text

en: Show _menubar by default in new terminals
sv: Visa _menyrad som standard i nya terminalfönster

en: Terminal _bell
sv: Terminal_ljud

en: Copy selected text into _clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till _clipboard

en: Cursor blin_k:
sv: Markör blin_kning:

en: Cursor _shape:
sv: Markör_typ:

en: Select-by-_word characters:
sv: Tecken för _välj-per-ord:

en: Use custom default terminal si_ze
sv: Använd anpassad standar_dstorlek för terminal

en: Default size:
sv: Standardstorlek:

en: columns
sv: kolumner

en: rows
sv: rader

en: General
sv: Allmänt

en: <b>Title</b>
sv: <b>Titel</b>

en: Initial _title:
sv: Start_titel:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
sv: När terminalkommandon ställer in sina e_gna titlar:

en: <b>Command</b>
sv: <b>Kommando</b>

en: _Run command as a login shell
sv: _Kör kommando som ett inloggningsskal

en: Ru_n a custom command instead of my shell
sv: K_ör ett eget kommando istället för mitt skal

en: Custom co_mmand:
sv: Eget ko_mmando:

en: When command _exits:
sv: Då kommandot a_vslutar:

en: Title and Command
sv: Titel och kommando

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
sv: <b>Förgrund, bakgrund, fet text och understrykning</b>

en: _Use colors from system theme
sv: Använd färger från s_ystemtemat

en: Built-in sche_mes:
sv: Inbyggda sche_man:

en: _Text color:
sv: _Textfärg:

en: Choose Terminal Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg för terminalen

en: Choose Terminal Text Color
sv: Välj textfärg för terminalen

en: _Background color:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: Bol_d color:
sv: Färg för fet te_xt:

en: _Underline color:
sv: _Understrykningsfärg:

en: _Same as text color
sv: _Samma som textfärgen

en: <b>Palette</b>
sv: <b>Palett</b>

en: Built-in _schemes:
sv: Inbyggda _scheman:

en: Color p_alette:
sv: Färgp_alett:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
sv: <small><i><b>Notera:</b> Terminalprogram har dessa färger tillgängliga.</i></small>

en: Colors
sv: Färger

en: _Solid color
sv: _Enfärgad

en: _Background image
sv: _Bakgrundsbild

en: Image _file:
sv: Bild_fil:

en: Select Background Image
sv: Välj bakgrundsbild

en: Background image _scrolls
sv: Bakgrundsbilden _rullar

en: _Transparent background
sv: _Genomskinlig bakgrund

en: S_hade transparent or image background:
sv: För_mörka genomskinlig bakgrund eller bildbakgrund:

en: S_hade transparent background:
sv: För_mörka genomskinlig bakgrund:

en: <small><i>None</i></small>
sv: <small><i>Ingen</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
sv: <small><i>Maximal</i></small>

en: Background
sv: Bakgrund

en: _Scrollbar is:
sv: _Rullningslisten är:

en: Scroll on _output
sv: Ru_lla vid utdata

en: Scroll on _keystroke
sv: Rulla vid _tangentnedtryckning

en: lines
sv: rader

en: Scroll_back:
sv: Rullnings_historik:

en: _Unlimited
sv: _Obegränsat

en: Scrolling
sv: Rullning

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
sv: <small><i><b>Notera:</b> Dessa alternativ kan orsaka att en del program inte beter sig som de ska. De finns endast här för att låta dig kunna använda vissa program och operativsystem som förväntar sig ett annat terminalbeteende.</i></small>

en: _Delete key generates:
sv: _Delete-tangenten genererar:

en: _Backspace key generates:
sv: _Backstegstangenten genererar:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
sv: _Återställ kompatibilitetsalternativ till standardvärden

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Set Title
sv: Ställ in titel

en: _OK
sv: Ok

en: _Title:
sv: _Titel:

en: S/Key Challenge Response
sv: Svar på S/key-utmaning

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
sv: Texten du klickade på verkar inte vara en giltig S/key-utmaning.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
sv: Texten du klickade på verkar inte vara en giltig OTP-utmaning.

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Save Contents
sv: Spara innehåll

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Select All
sv: Markera allt

en: Hide and Show menubar
sv: Dölj och visa menyrad

en: Full Screen
sv: Helskärmsläge

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset and Clear
sv: Återställ och töm

en: Switch to Previous Profile
sv: Växla till föregående profil

en: Switch to Next Profile
sv: Växla till nästa profil

en: Switch to Previous Tab
sv: Växla till föregående flik

en: Switch to Next Tab
sv: Växla till nästa flik

en: Move Tab to the Left
sv: Flytta flik till vänster

en: Move Tab to the Right
sv: Flytta flik till höger

en: Detach Tab
sv: Frigör flik

en: Switch to Tab 1
sv: Växla till flik 1

en: Switch to Tab 2
sv: Växla till flik 2

en: Switch to Tab 3
sv: Växla till flik 3

en: Switch to Tab 4
sv: Växla till flik 4

en: Switch to Tab 5
sv: Växla till flik 5

en: Switch to Tab 6
sv: Växla till flik 6

en: Switch to Tab 7
sv: Växla till flik 7

en: Switch to Tab 8
sv: Växla till flik 8

en: Switch to Tab 9
sv: Växla till flik 9

en: Switch to Tab 10
sv: Växla till flik 10

en: Switch to Tab 11
sv: Växla till flik 11

en: Switch to Tab 12
sv: Växla till flik 12

en: Contents
sv: Innehåll

en: File
sv: Arkiv

en: View
sv: Visa

en: Search
sv: Sök

en: Tabs
sv: Flikar

en: Help
sv: Hjälp

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
sv: Snabbtangenten "%s" är redan bunden till "%s"-åtgärden

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: Shortcut _Key
sv: Snabb_tangent

en: Click button to choose profile
sv: Klicka på knappen för att välja profil

en: Profile list
sv: Profillista

en: Delete profile “%s”?
sv: Ta bort profilen "%s"?

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
sv: Du har redan en profil med namnet "%s". Vill du skapa en annan profil med samma namn?

en: Choose base profile
sv: Välj basprofil

en: No such profile "%s", using default profile
sv: Det finns ingen profil "%s", använder standardprofilen

en: Invalid geometry string "%s"
sv: Ogiltig geometristräng "%s"

en: User Defined
sv: Avändardefinierad

en: Failed to parse arguments: %s
sv: Misslyckades med att tolka argument: %s

en: Western
sv: Västerländsk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew Visual
sv: Synlig hebreisk

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Persian
sv: Persisk

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Thai
sv: Thailändska

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Encoding
sv: _Kodning

en: Current Locale
sv: Aktuell lokal

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
sv: Flaggan "%s" stöds inte längre i denna version av mate-terminal. Du vill kanske skapa en profil med den önskade inställningen och använda den nya flaggan "--profile"

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
sv: Argumentet till "%s" är inte ett giltigt kommando: %s

en: Two roles given for one window
sv: Två roller angivna för ett fönster

en: "%s" option given twice for the same window
sv: Flaggan "%s" angavs två gånger för samma fönster

en: "%s" is not a valid zoom factor
sv: "%s" är inte en giltig zoomfaktor

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
sv: Zoomfaktorn "%g" är för liten, använder %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
sv: Zoomfaktorn "%g" är för stor, använder %g

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
sv: Flaggan "%s" kräver att det kommando som ska köras anges på resten av kommandoraden

en: Not a valid terminal config file.
sv: Inte en giltig terminalkonfigurationsfil.

en: Incompatible terminal config file version.
sv: Inkompatibel version för terminalkonfigurationsfil.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
sv: Registrera inte i aktiveringsnamnservern, återanvänd inte en aktiv terminal

en: Load a terminal configuration file
sv: Läs in en terminalkonfigurationsfil

en: Save the terminal configuration to a file
sv: Spara terminalkonfigurationen till en fil

en: Open a new window containing a tab with the default profile
sv: Öppna ett nytt fönster som innehåller en flik med standardprofilen

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
sv: Öppna en ny flik i det senast öppnade fönstret med standardprofilen

en: Turn on the menubar
sv: Aktivera menyraden

en: Turn off the menubar
sv: Stäng av menyraden

en: Maximize the window
sv: Maximera fönstret

en: Full-screen the window
sv: Helskärm för fönstret

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
sv: Ställ in fönsterstorleken; till exempel: 80x24 eller 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Set the window role
sv: Ställ in fönsterrollen

en: ROLE
sv: ROLL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
sv: Ställ in den senast angivna fliken som den aktiva i dess fönster

en: Execute the argument to this option inside the terminal
sv: Kör argumentet till denna flagga inuti terminalen.

en: Use the given profile instead of the default profile
sv: Använd angiven profil istället för standardprofilen

en: PROFILE-NAME
sv: PROFILNAMN

en: Set the terminal title
sv: Ställ in terminaltiteln

en: TITLE
sv: TITEL

en: Set the working directory
sv: Ställ in arbetskatalogen

en: DIRNAME
sv: KATNAMN

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
sv: Ställ in terminalens zoomfaktor (1,0 = normal storlek)

en: MATE Terminal Emulator
sv: MATE-terminalemulator

en: Show MATE Terminal options
sv: Visa flaggor för MATE-terminal

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
sv: Flaggor för att öppna nya fönster eller terminalflikar; fler än en av dessa kan anges:

en: Show terminal options
sv: Visa terminalflaggor

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
sv: Fönsterflaggor; om används innan första argumentet --window eller --tab, ställer in standarden för alla fönster:

en: Show per-window options
sv: Visa flaggor för per-fönster

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
sv: Terminalflaggor; om används innan första argumentet --window eller --tab, ställer in standarden för alla terminaler:

en: Show per-terminal options
sv: Visa flaggor för per-terminal

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: _Profile Preferences
sv: Profil_inställningar

en: _Relaunch
sv: Sta_rta igen

en: There was an error creating the child process for this terminal
sv: Ett fel uppstod vid skapande av barnprocessen för denna terminal

en: The child process exited normally with status %d.
sv: Barnprocessen avslutades normalt med status %d.

en: The child process was terminated by signal %d.
sv: Barnprocessen terminerades av signal %d.

en: The child process was terminated.
sv: Barnprocessen terminerades.

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Switch to this tab
sv: Växla till denna flik

en: There was an error displaying help
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp

en: Could not open the address “%s”
sv: Kunde inte öppna adressen "%s"

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
sv: MATE-terminal är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill) någon senare version.

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: MATE-terminal distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: _File
sv: _Arkiv

en: Open _Terminal
sv: Öppna _terminal

en: Open Ta_b
sv: Öppna _flik

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Search
sv: _Sök

en: Ta_bs
sv: _Flikar

en: New _Profile…
sv: Ny _profil...

en: _Save Contents
sv: _Spara innehåll

en: C_lose Tab
sv: S_täng flik

en: _Close Window
sv: _Stäng fönster

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Paste _Filenames
sv: Klistra in _filnamn

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: P_rofiles…
sv: P_rofiler...

en: _Keyboard Shortcuts…
sv: Tan_gentbordsgenvägar...

en: Pr_ofile Preferences
sv: Profil_inställningar

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Find...
sv: _Sök...

en: Find Ne_xt
sv: Sök _nästa

en: Find Pre_vious
sv: Sök _föregående

en: _Clear Highlight
sv: _Töm markering

en: Go to _Line...
sv: Gå till _rad...

en: _Incremental Search...
sv: _Inkrementell sökning...

en: Change _Profile
sv: Ändra _profil

en: _Previous Profile
sv: _Föregående profil

en: _Next Profile
sv: _Nästa profil

en: _Set Title…
sv: A_nge titel...

en: Set _Character Encoding
sv: Ställ in _teckenkodning

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Reset and C_lear
sv: Återställ och t_öm

en: _Add or Remove…
sv: _Lägg till eller ta bort...

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: Move Tab _Left
sv: Flytta flik till _vänster

en: Move Tab _Right
sv: Flytta flik till _höger

en: _Detach tab
sv: Koppla _loss flik

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _About
sv: _Om

en: _Send Mail To…
sv: _Skicka e-post till...

en: _Copy E-mail Address
sv: _Kopiera e-postadress

en: C_all To…
sv: Rin_g till…

en: _Copy Call Address
sv: _Kopiera samtalsadress

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

en: P_rofiles
sv: P_rofiler

en: L_eave Full Screen
sv: L_ämna helskärm

en: _Input Methods
sv: I_nmatningsmetoder

en: Show _Menubar
sv: Visa _menyrad

en: _Full Screen
sv: _Helskärmsläge

en: There are multiple tabs open in this window.
sv: Det finns flera öppna flikar i det här fönstret.

en: Close this terminal?
sv: Stäng denna terminal?

en: C_lose Terminal
sv: S_täng terminal

en: Could not save contents
sv: Kunde inte spara innehåll

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: About MATE Terminal
sv: Om MATE Terminal

en: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna
