mate-terminal 1.25.0 - en to tr translation catalogue (529 entries)

en: MATE Terminal
tr: MATE Uçbirim

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
tr: MATE masaüstü ortamı için bir uçbirim öykünücüsü

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
tr: MATE Uçbirimi, GNOME Uçbirim çatallamasıdır ve MATE Masaüstü Ortamı'nın bir parçasıdır. MATE ve MATE Uçbirim hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen projenin anasayfasını ziyaret ediniz.

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Use the command line
tr: Komut satırını kullan

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: C_lose Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: Close this window?
tr: Bu pencereyi kapatılsın mı?

en: There is still a process running in this terminal.
    Closing the terminal will kill it.
tr: Hâlâ bir süreç bu uçbirimde çalışıyor. 
    Uçbirimi kapatmak onu sonlandıracak.

en: Disable connection to session manager
tr: Ortam yöneticisiyle bağlantıyı kapat

en: Specify file containing saved configuration
tr: Kaydedilen yapılandırmayı içeren dosyayı belirtin

en: FILE
tr: DOSYA

en: Specify session management ID
tr: Ortam yönetici ID belirtin

en: ID
tr: No

en: Session management options:
tr: Ortam yönetimi seçenekleri:

en: Show session management options
tr: Ortam yönetimi seçeneklerini göster

en: Add or Remove Terminal Encodings
tr: Uçbirim Kodlaması Ekle/Çıkart

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Close
tr: _Kapat

en: A_vailable encodings:
tr: Kullanılabilir _kodlamalar:

en: E_ncodings shown in menu:
tr: Menüde gösterilen k_odlamalar:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
tr: Otomatik

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Control-H
tr: Kontrol-H

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
tr: Kaçış dizisi

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
tr: TTY Sil

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
tr: Blok

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
tr: Altı Çizgili

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
tr: Sistem ayarlarını kullan

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
tr: Daima yanıp sönsün

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
tr: Asla yanıp sönmesin

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
tr: Uçbirimden çık

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
tr: Komutu tekrar başlat

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
tr: Uçbirimi açık tut

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
tr: Sol tarafta

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
tr: Sağ tarafta

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
tr: Devre dışı

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
tr: İlk başlığı yer değiştir

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
tr: İlk başlığa ekle

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
tr: İlk başlığın başına ekle

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
tr: İlk başlığı koru

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
tr: Linux konsolu

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
tr: Güneşli

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
tr: Kişisel

en: Find
tr: Bul

en: _Find
tr: _Bul

en: _Search for:
tr: _Ara:

en: _Match case
tr: Büyük/küçük _harf eşleştir

en: Match _entire word only
tr: Sadece tüm _kelimeyi eşleştir

en: Match as _regular expression
tr: Düzeni ifad_e olarak denkleştir

en: Search _backwards
tr: _Geriye doğru ara

en: _Wrap around
tr: _Dairesel ara

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
tr: _Menü hızlandırıcı tuşlarını etkinleştir (Dosya menüsü için Alt+F gibi)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
tr: M_enü kısayol tuşunu etkinleştir (öntanımlı F10)

en: _Shortcut keys:
tr: _Kısayol tuşları:

en: List of profiles
tr: Profil listesi

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
tr: mate-terminal tarafından bilinen profillerin listesi. Liste /org/mate/terminal/profiles altdizinine göre adlandırılmış dizilerden oluşur.

en: Profile to use for new terminals
tr: Profili yeni termilnaller için kullan

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
tr: Yeni pencere ya da sekme açılırken kullanılacak profil. profile_list içinde olmalı.

en: Whether the menubar has access keys
tr: Menü çubuğu erişim tuşlarının olup olmaması

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
tr: Menü çubuğu için Alt+harf erişim tuşlarının çalışıp çalışmaması. Bu tuşlar uçbirim içinde çalışan başka uygulamaları etkileyebilecekleri için kapatılabilirler.

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
tr: Menü çubuğuna erişim için standart GTK+ kısayolunun etkinleştirilip etkinleştirilmediği

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
tr: Normalde menü çubuğuna F10 ile ulaşabilirsiniz. Bu gtkrc ile (gtk-menu-accel = "herneyse") şeklinde özelleştirilebilir. Bu özellik standart menü çubuğu kısayol tuşunun kapatılmasını mümkün kılar.

[ctx: active-encodings]
en: [ 'UTF-8', 'current' ]
tr: [ 'UTF-8', 'geçerli' ]

en: List of available encodings
tr: Mevcut çözümlemelerin listesi

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
tr: Kullanılabilir kodlamaların bir kısmı, "Kodlamalar" alt menüsünde görüntülenir. Bu, o listede görünecek kodlamaların dizisidir. Özel kodlama ismi "current", mevcut dilin kodlamasının gösterilmesi için kullanılır.

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
tr: Uçbirim pencereleri kapatılırken onay için sorulması

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
tr: Eğer birden fazla uçbirim penceresi sekmesi ya da bir ön plan alt süreci açık ise, uçbirim penceresi kapanması için onay sorulması.

en: Close tabs with middle click
tr: Orta fare düğmesine tıklamayla sekmeleri kapat

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
tr: Eğer doğruysa, orta tıklama ile sekmeleri kapatma imkânı sağlar.

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
tr: Sekmeleri [Ctrl] + [Tab] ile değiştir

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
tr: Eğer doğruysa, [Ctrl + Tab] ve [Ctrl + Shift + Tab] tuşlarıyla sekmeler arası geçiş yapmaya imkân sağlar.

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
tr: 'Varsayılan'

en: Human-readable name of the profile
tr: Profilin insan tarafından okunabilir ismi

en: Human-readable name of the profile.
tr: Profilin insan tarafından okunabilir ismi.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
tr: Yeni pencerelerde/sekmelerde menü çubuğunun gösterilmesi

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
tr: Eğer doğruysa, bu profildeki pencereler/sekmeler için yeni pencerelerde menü çubuğu gösterilir.

en: Default color of text in the terminal
tr: Uçbirimdeki metnin varsayılan rengi

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
tr: Uçbirim metninin varsayılan rengi, bir renk tanımlaması olarak (HTML-stili onaltılı basamaklı olabilir, veya "red" gibi bir renk adı).

en: Default color of terminal background
tr: Uçbirim arkaplanının varsayılan rengi

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
tr: Uçbirim arkaplanının varsaılan rengi, bir renk tanımlaması olarak (HTML-stili onaltılı basamaklı olabilir, veya "red" gibi bir renk adı).

en: Default color of bold text in the terminal
tr: Uçbirimdeki kalın metnin varsayılan rengi

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
tr: Uçbirimdeki kalın metnin varsayılan rengi, bir renk tanımlaması olarak (HTML-stili onaltılı basamaklı olabilir, veya "red" gibi bir renk adı). Eğer bold_color_same_as_fg seçiliyse görmezden gelinir.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
tr: Kalın metnin normal metinle aynı rengi kullanıp kullanmayacağını ayarlar

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
tr: Eğer seçiliyse, kalın metin normal metinle aynı renkte gösterilecektir.

en: What to do with dynamic title
tr: Dinamik başlık ile ne yapılacağı

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
tr: Eğer uçbirimdeki bir uygulama başlık ayarlarsa (en tipik olarak kullanılan kabuklar bunu yapmak için ayarlıdır), dinamik-ayarlı başlık ayarlanmış olan başlığı silebilir, ondan önce gelebilir, ondan sonra gelebilir, ya da onun yerine geçebilir. Geçerli değerler "replace", "before", "after", ve "ignore"dır.

[ctx: title]
en: 'Terminal'
tr: 'Uçbirim'

en: Title for terminal
tr: Uçbirim başlığı

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
tr: Uçbirim penceresinde yada sekmesinde gösterilecek başlık. Bu başlık title_mode ayarının durumuna göre, uçbirim içindeki uygulamaların ayarladığı başlıklar tarafından değiştirilebilir veya birleştirilebilir.

en: Whether to allow bold text
tr: Kalın metne izin verilip verilmeyeceği

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
tr: Eğer seçiliyse, terminalde çalışan uygulamalar kalın metin yazdırabilirler.

en: Whether to silence terminal bell
tr: Uçbirim zilinin susturulup susturulmayacağı

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
tr: Eğer seçiliyse, uygulamalar uçbirim ziline çıkış serisi yolladıklarında ses çıkarmaz.

en: Copy selection to clipboard
tr: Seçimi panoya kopyala

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
tr: Eğer etkinse, seçim otomatik olarak tampon panoya kopyalanır.

en: Characters that are considered "part of a word"
tr: "bir kelimenin parçası" sayılacak karakterler

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
tr: Kelime halinde metin seçerken, bu karakterlerin serileri tek kelime olarak kabul edilecek. "A-Z" şeklinde aralıklar belirlenebilir. Gerçek düz çizgi (aralık belirtmeyen) verilen karakterler arasında en başta olmalıdır.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
tr: Yeni pencereler için özel uçbirim boyutu kullanılıp kullanılmayacağı

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
tr: Eğer seçiliyse, yeni oluşturulan uçbirim pencerelerin boyutu default_size_columns ve default_size_rows ile belirtilen özel boyut olacaktır.

en: Default number of columns
tr: Varsayılan sütun sayısı

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
tr: Yeni oluşturulan uçbirim pencerelerinin sütun sayısı. use_custom_default_size aktif değilse hiçbir etkisi olmaz.

en: Default number of rows
tr: Varsayılan satır sayısı

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
tr: Yeni oluşturulan uçbirim pencerelerinin satır sayısı. use_custom_default_size aktif değilse hiçbir etkisi olmaz.

en: Position of the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun yeri

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
tr: Uçbirim kaydırma çubuğunun nereye konacağını ayarlar. Seçenekler şunlardır "sol", "sağ", ve "saklı".

en: Number of lines to keep in scrollback
tr: Geriye kaydırmak için tutulacak satır sayısı

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
tr: Geriye kaydırmak için tutulacak satır sayısı. Uçbirimde bu sayıda satırı geriye kaydırabilirsiniz; artan satırlar silinir. Eğer scrollback_unlimited seçiliyse görmezden gelinir.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
tr: Geriye kaydırma için sınırsız sayıda satırın tutulup tutulmayacağını ayarlar

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
tr: Eğer seçiliyse, geriye kaydırma satırları hiçbir zaman silinmez. Geriye kaydırma tarihçesi geçici olarak diske kaydedilir, dolayısıyla uçbirimde çok çıktı varsa bu, sistemin disk alanını tüketebilir.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
tr: Bir tuşa basıldığında en alta kayma

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
tr: Eğer seçiliyse, bir tuşa basıldığında kaydırma çubuğunu en alta götürür.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
tr: Yeni çıktı olduğunda en alta kayıp kayılmayacağı

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
tr: Eğer seçiliyse, uçbirimde yeni bir çıktı oluştuğunda kaydırma çubuğu en alta gider.

en: What to do with the terminal when the child command exits
tr: Alt komut sonlandığında uçbirim ile ne yapılacağı

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
tr: Geçerli değerler uçbirimi kapatmak için "close", ve komutu tekrar çalıştırmak için "restart".

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
tr: Uçbirimdeki komutun bir giriş kabuğu olarak başlatılıp başlatılmaması

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
tr: Eğer seçiliyse, uçbirimdeki bir komut giriş kabuğu olarak başlatılır. (argv[0] önünde tire olacak.)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
tr: Kabuk yerine özel bir komutun çalıştırılması

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
tr: Eğer seçiliyse, custom_command ayarının değeri bir kabuk çalıştırılırken onun yerine kullanılacak.

en: Whether to blink the cursor
tr: İmlecin yanıp sönmesi

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
tr: Geçerli değerler, genel imleç yanıp sönme ayarları için "system", ya da kipi ayrıca belirtmek için "on" ya da "off".

en: The cursor appearance
tr: İmleç görünümü

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
tr: Olası değerler, "block " bir blok imleç kullanmak için, "ibeam" dikey bir çizgi imleç kullanmak için veya "underline" bir alt çizgi imleci kullanmak için.

en: Custom command to use instead of the shell
tr: Kabuk yerine kullanılacak özel komut

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
tr: Eğer custom_command seçiliyse, kabuk yerine bu komutu çalıştır.

en: Icon for terminal window
tr: Uçbirim penceresi için simge

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
tr: Bu profildeki sekmelerin/pencerelerin kullanacağı simge.

en: Palette for terminal applications
tr: Uçbirim uygulamaları için renk paleti

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
tr: Uçbirimlerin, içerlerindeki uygulamaların kullanabilmesi için 16 renk paletine sahiptir. Bu palet,  renk isimlerinin kolon ayraçlı listesi biçimindedir. Renk isimleri onaltılı biçimde olmalıdır, örneğin; "#FF00FF" gibi.

en: Font
tr: Yazıtipi

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
tr: Pango yazıtipi adı. Örneğin "Sans 12" veya "Monospace Bold 14" gibi.

en: Background type
tr: Arkaplan türü

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
tr: Uçbirim arkaplanının türü. Geçerli değerler, sabit renk için "solid", resim için "image", veya pencere yöneticisi görüntü birleştirme-compositing ile çalışıyorsa gerçek-saydamlık için "transparent", ya da aksi halde pseudo-transparency.

en: Background image
tr: Arkaplan resmi

en: Filename of a background image.
tr: Arkaplan resminin dosya adı.

en: Whether to scroll background image
tr: Arkaplan resminin kaydırılıp kaydırılmayacağı

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
tr: Eğer seçiliyse, arkaplan resmi önalandaki metinlerle beraber kaydırılır; eğer seçili değilse, resmi sabit tutulur ve metin onun üzerinde kayar.

en: How much to darken the background image
tr: Arkaplan resminin ne kadar koyu olacağı

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
tr: Arkaplan resminin ne kadar koyuolacağını belirten 0,0 ile 1,0 arasında bir değer. 0,0 koyuluk olmamasını, 1,0 tamamen koyu belirtir. Mevcut uygulamada sadece iki seviyede koyuluk mümkündür, yani ayarlar mantıksal değer gibi davranır; 0,0 koyuluk efektini etkinsizleştirir.

en: Effect of the Backspace key
tr: Geri-Backspace tuşunun etkisi

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
tr: Geri silme tuşunun üreteceği kod. Geçerli değerler, "ascii-del" ASCII DEL karakteri için, "control-h" Kontrol-H karakteri için (ASCII GS karakteri olarak da bilinir), " escape- sequence" escape serisi için, genelde geri silme veya silmeye bağlı. "ascii-del" normalde Geri silme tuşu için doğru ayar olarak kabul edilir.

en: Effect of the Delete key
tr: Silme tuşunun etkisi

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
tr: Silme tuşunun oluşturacağı kod. Geçerli değerler, "ascii-del" ASCII DEL karakteri için,  "control-h" Kontrol-H karakteri için (ASCII GS karakteri olarak da bilinir), "escape- sequence" escape serisi için, genelde geri silme veya silmeye bağlı. "ascii-del" normalde Silme tuşu için doğru ayar olarak kabul edilir.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
tr: Uçbirim araçları için tema renklerinin kullanılıp kullanılmaması

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
tr: Eğer seçiliyse, metin giriş kutuları için tema renk şeması, kullanıcı tarafından belirtilen renkler yerine uçbirim için de kullanılacak.

en: Whether to use the system font
tr: Sistem yazıtipinin kullanılıp kullanılmaması

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
tr: Eğer seçiliyse, uçbirim eş aralıklıysa masaüstü genel standart yazıtipini kullanacaktır (yoksa bulunabilen ona en benzeyen yazıtipi kullanılır).

en: Highlight S/Key challenges
tr: S/Key kimlik doğrulamasını vurgula

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
tr: S/Key challenge response sorgusu algılandığında ve tıklandığında bir pencere çıkar. Bu pencereye yazılacak olan parola uçbirime gönderilir.

en: Highlight URLs under mouse pointer
tr: Fare imlecinin altındaki URL'leri vurgula

en: Keyboard shortcut to open a new tab
tr: Yeni bir sekme açmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Yeni bir sekme açmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to open a new window
tr: Yeni bir pencere açmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Yeni bir uçbirim penceresi açmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
tr: Yeni bir profil oluşturmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Profil oluşturma penceresini açmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
tr: Güncel sekmenin içeriğini dosyaya kaydetmek için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Güncel sekmenin içeriğini bir dosyaya kaydetmek için klavye kısayolu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to close a tab
tr: Sekmeyi kapatmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Bir sekme kapatmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to close a window
tr: Pencereyi kapatmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Bir uçbirim penceresi kapatmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to copy text
tr: Metin kopyalamak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Seçili metni panoya kopyalamak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to paste text
tr: Metin yapıştırmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Uçbirime pano içeriğini yapıştırmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to select all text
tr: Tüm metni seçecek klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Terminaldeki tüm metni seçmek için kullanılacak klavye kısayolu. GTK+ kaynak dosyalarıyla aynı biçimde bir dize olarak ifade edilir. Eğer seçeneği özel "disabled" (yani devre dışı bırakılmış) dizesine ayarlarsanız bu faaliyet için hiçbir klavye kısayolu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
tr: Arama diyaloğunu gösterecek klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Arama diyaloğunu gösterecek klavye kısayolu. GTK+ kaynak dosyaları ile aynı biçimde bir dize şeklinde ifade edilir. Eğer seçeneği özel "disabled" (yani devre dışı bırakılmış) dizesine ayarlarsanız bu faaliyet için hiçbir klavye kısayolu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
tr: Bir sonraki aranan ifadeyi bulmak için kullanılacak klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Terminaldeki bir sonraki aranan ifadeyi bulmak için kullanılacak klavye kısayolu. GTK+ kaynak dosyalarıyla aynı biçimde bir dize olarak ifade edilir. Eğer seçeneği özel "disabled" (yani devre dışı bırakılmış) dizesine ayarlarsanız bu faaliyet için hiçbir klavye kısayolu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
tr: Bir önceki aranan ifadeyi bulmak için kullanılacak klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Terminaldeki bir önceki aranan ifadeyi bulmak için kullanılacak klavye kısayolu. GTK+ kaynak dosyalarıyla aynı biçimde bir dize olarak ifade edilir. Eğer seçeneği özel "disabled" (yani devre dışı bırakılmış) dizesine ayarlarsanız bu faaliyet için hiçbir klavye kısayolu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
tr: Tam ekran kipi için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Tam ekran kipini açıp kapamak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
tr: Menü çubuğunun gösterilip saklanması için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Menü çubuğunun görünürlüğünü açıp kapatmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
tr: Uçbirim başlığını değiştirmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Uçbirim başlığını ayarlamak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
tr: Uçbirimi sıfırlamak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Ekranı sıfırlamak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
tr: Ekranı sıfırlamak ve silmek için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Ekranı sıfırlamak ve silmek için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
tr: Önceki sekmeye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Önceki sekmeye geçmek için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
tr: Sonraki sekmeye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sonraki sekmeye geçmek için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
tr: Önceki profile geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Önceki profile geçmek için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
tr: Sonraki profile geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sonraki profile geçmek için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
tr: Mevcut sekmeyi sola taşımak için hızlandırıcı.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
tr: Mevcut sekmeyi sola taşımak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
tr: Mevcut sekmeyi sağa taşımak için hızlandırıcı.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
tr: Mevcut sekmeyi sağa taşımak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Accelerator to detach current tab.
tr: Mevcut sekmeyi ayırmak için hızlandırıcı.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
tr: Mevcut sekmeyi ayırmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
tr: Sekme 1'e geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 1'e geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
tr: Sekme 2'ye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 2'ye geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
tr: Sekme 3'e geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 3'e geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
tr: Sekme 4'e geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 4'e geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
tr: Sekme 5'e geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 5'e geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
tr: Sekme 6'ya geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 6'ya geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
tr: Sekme 7'ye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 7'ye geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
tr: Sekme 8'e geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 8'e geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
tr: Sekme 9'a geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 9'a geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
tr: Sekme 10'a geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 10'a geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
tr: Sekme 11'e geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 11'e geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
tr: Sekme 12'ye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Sekme 12'ye geçiş yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to launch help
tr: Yardımı başlatmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Yardım başlatmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to make font larger
tr: Yazıtipini büyütmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Yazıtipini daha büyük yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
tr: Yazıtipini küçültmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Yazıtipini daha küçük yapmak için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
tr: Yazıtipini normal boyutuna getirmek için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
tr: Yazıtipini normal boyutuna getirmek için klavye kısayol tuşu. GTK+ kaynak dosyalarında kullanıldığı biçimde dizi olarak belirtilir. Eğer "disabled" gibi özel bir diziye ayarlıysa, bu eylem için klavye kısayol tuşu olmayacaktır.

en: Black on light yellow
tr: Açık sarı üzerine siyah

en: Black on white
tr: Beyaz üzerine siyah

en: Gray on black
tr: Siyah üzerine gri

en: Green on black
tr: Siyah üzerine yeşil

en: White on black
tr: Siyah üzerine beyaz

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
tr: Güneşli açık

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
tr: Güneşli koyu

en: Error parsing command: %s
tr: Komut ayrıştırılırken hata: %s

en: Editing Profile “%s”
tr: “%s“ Profili Düzenleniyor

en: Images
tr: Resimler

en: Choose Palette Color %d
tr: Palet Rengi %d Seç

en: Palette entry %d
tr: Palet girdisi %d

en: Profiles
tr: Profiller

en: _New
tr: _Yeni

en: Edit
tr: Düzen

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Profile used when launching a new terminal:
tr: _Yeni bir uçbirim başlatıldığı zaman kullanılacak profil:

en: New Profile
tr: Yeni Profil

en: C_reate
tr: O_luştur

en: Profile _name:
tr: Profil _adı:

en: _Base on:
tr: _Temellendir:

en: Profile Editor
tr: Profil Düzenleyici

en: _Profile name:
tr: _Profil adı:

en: _Use the system fixed width font
tr: _Sistem sabit genişlikli yazıtipini kullan

en: _Font:
tr: _Yazıtipi:

en: Choose A Terminal Font
tr: Bir Uçbirim Yazıtipini Seçin

en: _Allow bold text
tr: _Kalın metne izin ver

en: Show _menubar by default in new terminals
tr: _Menü çubuğunu yeni uçbirimlerde öntanımlı olarak göster

en: Terminal _bell
tr: Uçbirim _zili

en: Copy selected text into _clipboard
tr: Seçili metni _panoya kopyala

en: Highlight _URLs under mouse pointer
tr: Fare imlecinin altındaki _URL'leri vurgula

en: Cursor blin_k:
tr: İmleç Yanıp S_önmesi

en: Cursor _shape:
tr: İmleç ş_ekli:

en: Select-by-_word characters:
tr: Kelime _oluşturan karakterler:

en: Use custom default terminal si_ze
tr: Özel varsayılan u_çbirim boyutu kullan

en: Default size:
tr: Varsayılan boyut:

en: columns
tr: sütun

en: rows
tr: satır

en: General
tr: Genel

en: <b>Title</b>
tr: <b>Başlık</b>

en: Initial _title:
tr: İ_lk başlık:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
tr: Uçbirim komutları _kendi başlıklarını atadıklarında:

en: <b>Command</b>
tr: <b>Komut</b>

en: _Run command as a login shell
tr: _Giriş kabuğu yerine komut çalıştır

en: Ru_n a custom command instead of my shell
tr: _Kabuk yerine özel bir komut çalıştır

en: Custom co_mmand:
tr: Özel _komut:

en: When command _exits:
tr: _Komut sona erdiğinde:

en: Title and Command
tr: Başlık ve Komut

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
tr: <b>Ön alan, Arka Plan, Kalın ve Altı Çizili</b>

en: _Use colors from system theme
tr: _Sistem temasının renklerini kullan

en: Built-in sche_mes:
tr: Yapısal ş_emalar:

en: _Text color:
tr: _Metin rengi:

en: Choose Terminal Background Color
tr: Uçbirim Arkaplan Rengini Seçin

en: Choose Terminal Text Color
tr: Uçbirim Metin Rengini Seçin

en: _Background color:
tr: _Arkaplan rengi:

en: Bol_d color:
tr: Ka_lın metin rengi:

en: _Underline color:
tr: Alt _çizme rengi:

en: _Same as text color
tr: Metin rengiyle ayn_ı

en: <b>Palette</b>
tr: <b>Palet</b>

en: Built-in _schemes:
tr: _Yapısal şemalar:

en: Color p_alette:
tr: Renk _paleti:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
tr: <small><i><b>Not:</b> Uçbirim uygulamaları bu renkleri kullanabilecekler.</i></small>

en: Colors
tr: Renkler

en: _Solid color
tr: _Sabit renk

en: _Background image
tr: _Arkaplan resmi

en: Image _file:
tr: _Resim dosyası:

en: Select Background Image
tr: Arkaplan Resmi Seç

en: Background image _scrolls
tr: _Arkaplan resmi kaysın

en: _Transparent background
tr: Ş_effaf arkaplan

en: S_hade transparent or image background:
tr: Ş_effaf arkaplan ya da arkaplan resmi:

en: S_hade transparent background:
tr: Şeffaf arka plan g_ölgesi:

en: <small><i>None</i></small>
tr: <small><i>Hiçbiri</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
tr: <small><i>Azami</i></small>

en: Background
tr: Arkaplan

en: _Scrollbar is:
tr: _Kaydırma çubuğu:

en: Scroll on _output
tr: Çı_ktı olduğunda kaydır

en: Scroll on _keystroke
tr: Tuş darbesi ile _kaydır

en: lines
tr: satır

en: Scroll_back:
tr: _En alta dönme:

en: _Unlimited
tr: _Sınırsız

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
tr: <small><i><b>Not:</b> Bu seçenekler bazı programların yanlış davranmasına sebep olur. Bunlar sadece kimi uygulamaların ve işletim sistemlerinin farklı uçbirim davranışı beklentileriyle baş etmenizi sağlamak için buradalar.</i></small>

en: _Delete key generates:
tr: _Silme tuşunun oluşturacağı:

en: _Backspace key generates:
tr: _Geri Silme tuşunun oluşturacağı:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
tr: _Uyumluluk Tercihlerini Öntanımlı Değerlere Getir

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Set Title
tr: Başlığı Düzenle

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Title:
tr: Ü_nvan:

en: _Ok
tr: _Tamam

en: S/Key Challenge Response
tr: S/Key Challenge Cevabı

en: _Password:
tr: _Parola:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
tr: Tıkladığınız metin geçerli bir S/Key challenge gibi görünmüyor.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
tr: Tıkladığınız metin geçerli bir OTP challenge gibi görünmüyor.

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Save Contents
tr: İçeriği Kaydet

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Hide and Show menubar
tr: Menü Çubuğunu Gizle ve Göster

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Normal Size
tr: Normal Boyutu

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset and Clear
tr: Sıfırla ve Temizle

en: Switch to Previous Profile
tr: Önceki Profile Geç

en: Switch to Next Profile
tr: Sonraki Profile Geç

en: Switch to Previous Tab
tr: Önceki Sekmeye Geç

en: Switch to Next Tab
tr: Sonraki Sekmeye Geç

en: Move Tab to the Left
tr: Sekmeyi Sola Taşı

en: Move Tab to the Right
tr: Sekmeyi Sağa Taşı

en: Detach Tab
tr: Sekmeyi Ayır

en: Switch to Tab 1
tr: Sekme 1'e Geç

en: Switch to Tab 2
tr: Sekme 2'ye Geç

en: Switch to Tab 3
tr: Sekme 3'e Geç

en: Switch to Tab 4
tr: Sekme 4'e Geç

en: Switch to Tab 5
tr: Sekme 5'e Geç

en: Switch to Tab 6
tr: Sekme 6'ya Geç

en: Switch to Tab 7
tr: Sekme 7'ye Geç

en: Switch to Tab 8
tr: Sekme 8'e Geç

en: Switch to Tab 9
tr: Sekme 9'a Geç

en: Switch to Tab 10
tr: Sekme 10'a Geç

en: Switch to Tab 11
tr: Sekme 11'e Geç

en: Switch to Tab 12
tr: Sekme 12'ye Geç

en: Contents
tr: İçindekiler

en: File
tr: Dosya

en: View
tr: Görünüm

en: Search
tr: Ara

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Help
tr: Yardım

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
tr: “%s“ kısayol tuşu zaten “%s“ eylemine bağlanmış

en: _Action
tr: _Eylem

en: Shortcut _Key
tr: Kısayol _Tuşu

en: Click button to choose profile
tr: Profil seçmek için düğmeye tıklayın

en: Profile list
tr: Profil listesi

en: Delete profile “%s”?
tr: “%s“ profili silinsin mi?

en: Delete Profile
tr: Profil Sil

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
tr: Zaten “%s“ isminde bir profile sahipsiniz. Aynı adla bir profil daha oluşturmak istiyor musunuz?

en: Choose base profile
tr: Taban profilini seçin

en: No such profile "%s", using default profile
tr: "%s" profili yok, öntanımlı profil kullanılıyor

en: Invalid geometry string "%s"
tr: Geçersiz geometri dizisi "%s"

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Failed to parse arguments: %s
tr: Argümanlar ayrıştırılamadı: %s

en: Western
tr: Batı

en: Central European
tr: Merkez Avrupa

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Baltic
tr: Baltık

en: Cyrillic
tr: Kirilik

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: Nordik

en: Celtic
tr: Keltik

en: Romanian
tr: Romanca

en: Unicode
tr: Ünikod

en: Armenian
tr: Ermeni

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Persian
tr: Farsça

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Thai
tr: Taylandça

en: _Description
tr: _Açıklama

en: _Encoding
tr: _Kodlama

en: Current Locale
tr: Geçerli Dil

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
tr: Seçenek "%s" mate-terminal'in bu sürümünde artık kullanılmıyor; siz belki de istenilen ayarlarda bir profil oluşturmak istiyorsunuz; ve yeni '--profile' seçeneğini kullanmalısınız

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
tr: "%s" için olan parametre geçerli bir komut değil: %s

en: Two roles given for one window
tr: Bir pencere için iki rol verildi

en: "%s" option given twice for the same window
tr: "%s" seçeneği aynı pencere için iki kere verilmiş

en: "%s" is not a valid zoom factor
tr: "%s" geçerli bir yaklaştırma oranı değil

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
tr: "%g" yaklaştırma oranı çok küçük, %g kullanılıyor

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
tr: "%g" yaklaştırma oranı çok büyük, %g kullanılıyor

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
tr: "%s" seçeneği için komut satırının geri kalanında çalıştırılacak komutu belirtmeniz gerekiyor

en: Not a valid terminal config file.
tr: Geçerli bir uçbirim yapılandırma dosyasını.

en: Incompatible terminal config file version.
tr: Uçbirim yapılandırma dosyası sürümü uyumsuz.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
tr: Aktifleştirme isim sunucusuna kaydolma, aktif bir uçbirimi bir daha kullanma

en: Load a terminal configuration file
tr: Bir uçbirim yapılandırma dosyası yükle

en: Save the terminal configuration to a file
tr: Uçbirim yapılandırmasını bir dosyaya kaydet

en: Open a new window containing a tab with the default profile
tr: Öntanımlı profille bir sekme içeren yeni uçbirim penceresi aç.

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
tr: Öntanımlı profille en son açılan uçbirim penceresinde bir sekme aç.

en: Turn on the menubar
tr: Menü çubuğunu aç

en: Turn off the menubar
tr: Menü çubuğunu kapat

en: Maximize the window
tr: Pencereyi büyült

en: Full-screen the window
tr: Tam ekran pencere

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
tr: Pencere boyutunu belirle; mesela: 80x24, ya da 80x24+200+200 (SÜTUNxSATIR+X+Y)

en: GEOMETRY
tr: GEOMETRİ

en: Set the window role
tr: Pencere rolünü ata

en: ROLE
tr: ROL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
tr: Kendi penceresinde aktif olan sekmeyi ayarlayın

en: Execute the argument to this option inside the terminal
tr: Bu seçenek parametrelerini uçbirim içerisinde çalıştır.

en: Use the given profile instead of the default profile
tr: Öntanımlı profil yerine verilen profil kullan

en: PROFILE-NAME
tr: PROFİL-ADI

en: Set the terminal title
tr: Uçbirim başlığını ayarla

en: TITLE
tr: BAŞLIK

en: Set the working directory
tr: Çalışma dizinini ayarla

en: DIRNAME
tr: DİZİNADI

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
tr: Terminalin yakınlaştırma katsayısını belirleyin (1.0 = normal boyut)

en: ZOOM
tr: YAKLAŞTIRMA

en: MATE Terminal Emulator
tr: MATE Uçbirimi Öykünücüsü

en: Show MATE Terminal options
tr: MATE Uçbirimi seçeneklerini göster

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
tr: Yeni pencereler veya uçbirim sekmeleri açmak için seçenekler; birden fazla belirtilen olabilir:

en: Show terminal options
tr: Uçbirimi seçeneklerini göster

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
tr: Pencere seçenekleri; eğer ilk önce --window veya --tab argümanı kullanıldıysa, tüm pencereleri için öntanımlı ayarlar:

en: Show per-window options
tr: Pencere başına seçenekleri göster

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
tr: Uçbirim seçenekleri; eğer ilk önce --window veya --tab argümanı kullanıldıysa, tüm uçbirimler için öntanımlı ayarlar:

en: Show per-terminal options
tr: Uçbirim başına seçenekleri göster

en: Unnamed
tr: İsimsiz

en: _Profile Preferences
tr: _Profil Tercihleri

en: _Relaunch
tr: _Tekrar Başlat

en: There was an error creating the child process for this terminal
tr: Bu uçbirim için oğul işlem yaratırken bir hata oluştu

en: The child process exited normally with status %d.
tr: Oğul işlem normal bir şekilde %d durumu ile çıktı.

en: The child process was terminated by signal %d.
tr: Oğul işlem %d sinyali ile sonlandırıldı.

en: The child process was terminated.
tr: Oğul işlem sonlandırıldı.

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Switch to this tab
tr: Bu sekmeye geç

en: There was an error displaying help
tr: Yardım gösterilirken bir hata oluştu

en: Could not open the address “%s”
tr: Adres “%s“ açılamadı

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
tr: MATE Uçbirim özgür bir yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı tarafından dağıtılan GNU Genel Kamu Lisansı'nın sürüm 3 (ya da sizin tercihinize göre) daha sonraki sürümleri koşulları altında dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: MATE Uçbirim kullanışlı olması amacıyla dağıtılmıştır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİK ya da BİR AMACA HİZMET gibi garantisi de yoktur. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansı'na bakın.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
tr: GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını MATE Uçbirim ile almış olmalısınız, eğer almadıysanız Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin St. Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA adresine yazın

en: _File
tr: _Dosya

en: Open _Terminal
tr: _Uçbirim aç

en: Open Ta_b
tr: _Sekme Aç

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Search
tr: _Ara

en: _Terminal
tr: _Uçbirim

en: Ta_bs
tr: _Sekmeler

en: New _Profile…
tr: Yeni _Profil...

en: _Save Contents
tr: _İçeriği Kaydet

en: C_lose Tab
tr: Sekmeyi _Kapat

en: _Close Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Paste
tr: Y_apıştır

en: Paste _Filenames
tr: _Dosya İsimlerini Yapıştır

en: Select _All
tr: Tü_münü Seç

en: P_rofiles…
tr: _Profiller...

en: _Keyboard Shortcuts…
tr: _Klavye Kısayolları...

en: Pr_ofile Preferences
tr: _Profil Tercihleri

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: _Normal Size
tr: _Normal Boyut

en: _Find...
tr: _Bul...

en: Find Ne_xt
tr: Sonrakini B_ul

en: Find Pre_vious
tr: Ö_ncekini Bul

en: _Clear Highlight
tr: Vurgulamayı _Temizle

en: Go to _Line...
tr: Şu _Satıra Git...

en: _Incremental Search...
tr: Art_ımlı Arama...

en: Change _Profile
tr: _Profil Değiştir

en: _Previous Profile
tr: _Önceki Profil

en: _Next Profile
tr: _Sonraki Profil

en: _Set Title…
tr: _Başlığı Ata...

en: Set _Character Encoding
tr: _Karakter Kodlamasını Ayarla

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Reset and C_lear
tr: Sıfırla ve _Temizle

en: _Add or Remove…
tr: _Ekle veya Çıkar...

en: _Previous Tab
tr: Ö_nceki Sekme

en: _Next Tab
tr: _Sonraki Sekme

en: Move Tab _Left
tr: Sekmeyi S_ola Taşı

en: Move Tab _Right
tr: Sekmeyi _Sağa Taşı

en: _Detach tab
tr: _Sekmeyi ayır

en: _Contents
tr: İçi_ndekiler

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Send Mail To…
tr: _Mektup Gönder...

en: _Copy E-mail Address
tr: _E-posta Adresini Kopyala

en: C_all To…
tr: Ç_ağrı...

en: _Copy Call Address
tr: Ç_ağrı Adresini Kopyala

en: _Open Link
tr: _Bağ Aç

en: _Copy Link Address
tr: _Bağ Adresini Kopyala

en: P_rofiles
tr: _Profiller

en: L_eave Full Screen
tr: _Tam Ekranı Terk Et

en: _Input Methods
tr: _Giriş Metotları

en: Show _Menubar
tr: _Menü Çubuğunu Göster

en: _Full Screen
tr: _Tam Ekran

en: There are still processes running in some terminals in this window.
    Closing the window will kill all of them.
tr: Hâlâ bu pencerede bazı uçbirimlerde çalışan süreçler var.
    Pencereyi kapatmak hepsini sonlandırır.

en: There are multiple tabs open in this window.
tr:  Bu pencerede çok sayıda sekme açık.

en: Close this terminal?
tr: Bu uçbirim kapatılsın mı?

en: C_lose Terminal
tr: _Uçbirimi Kapat

en: Could not save contents
tr: İçerik kaydedilemedi

en: Save as...
tr: Farklı kaydet...

en: Contributors:
tr: Katkıda Bulunanlar:

en: About MATE Terminal
tr: MATE Uçbirim Hakkında

en: Copyright © 2002–2004 Havoc Pennington
    Copyright © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Copyright © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Copyright © 2007–2010 Christian Persch
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 2002–2004 Havoc Pennington
    Telif Hakkı © 2003–2004, 2007 Mariano Suárez-Alvarez
    Telif Hakkı © 2006 Guilherme de S. Pastore
    Telif Hakkı © 2007–2010 Christian Persch
    Telif Hakkı © 2011 Perberos
    Telif Hakkı © 2012-2021 MATE geliştiricileri
