mate-terminal 1.25.0 - en to ug translation catalogue (475 entries)

en: MATE Terminal
ug: MATE تېرمىنال

en: Terminal
ug: تېرمىنال

en: Use the command line
ug: بۇيرۇق قۇرىنى ئىشلەت

en: C_lose Window
ug: كۆزنەك ياپ(_L)

en: Close this window?
ug: بۇ كۆزنەكنى ياپ؟

en: Disable connection to session manager
ug: ئەڭگىمە باشقۇرغۇچقا ئۇلىنىشنى چەكلە

en: Specify file containing saved configuration
ug: بەلگىلەنگەن سەپلىمە ساقلانغان ھۆججەت

en: FILE
ug: ھۆججەت

en: Specify session management ID
ug: ئەڭگىمە باشقۇرغۇچ كىملىكىنى بەلگىلە

en: Session management options:
ug: ئەڭگىمە باشقۇرغۇچ تاللانمىلىرى:

en: Show session management options
ug: ئەڭگىمە باشقۇرغۇچ تاللانمىلىرىنى كۆرسەت

en: Add or Remove Terminal Encodings
ug: تېرمىنال كودلاش قوش ياكى چىقىرىۋەت

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: _Close
ug: ياپ(_C)

en: A_vailable encodings:
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان كودلاش(_V):

en: E_ncodings shown in menu:
ug: تىزىملىكتە كودلاشنى كۆرسەت(_N):

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
ug: Esc تەرتىپى

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
ug: TTY ئۆچۈر

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
ug: چەكلە

note: Translators: Cursor shape: ...
en: I-Beam
ug: I-لىم

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
ug: تېرمىنالدىن چېكىن

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
ug: بۇيرۇقنى قايتا قوزغات

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
ug: تېرمىنالنى ئوچۇق قالدۇر

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
ug: سول تەرەپتە

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
ug: ئوڭ تەرەپتە

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
ug: چەكلەنگەن

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
ug: دەسلەپكى ماۋزۇنى ئالماشتۇر

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
ug: دەسلەپكى ماۋزۇنىڭ ئالدىغا قوش

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
ug: دەسلەپكى ماۋزۇنىڭ كەينىگە قوش

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
ug: دەسلەپكى ماۋزۇنى ساقلاپ قال

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ug: Linux تىزگىن سۇپىسى

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Find
ug: ئىزدەش

en: _Search for:
ug: ئىزدە(_S):

en: _Match case
ug: چوڭ كىچىك ھەرپنى پەرقلەندۈر(_M)

en: Match _entire word only
ug: پۈتۈن سۆزگە ماسلاش(_E)

en: Match as _regular expression
ug: ئۆلچەملىك ئىپادىگە ماسلاش(&R)

en: Search _backwards
ug: ئارقىغا ئىزدە(_B)

en: _Wrap around
ug: ئايلاندۇرۇپ قەۋەتلە(_W)

en: Keyboard Shortcuts
ug: ھەرپتاختا تېزلەتمىلىرى

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
ug: تىزىملىك زىيارەت كۇنۇپكا قوزغات (Alt+F دا ھۆججەت تىزىملىك ئاچقاندەك)(_E)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
ug: تىزىملىك تېز كۇنۇپكا قوزغات (كۆڭۈلدىكىF10) (_M)

en: _Shortcut keys:
ug: تېز كۇنۇپكا

en: List of profiles
ug: سەپلىمە ھۆججەت تىزىملىكى

en: Profile to use for new terminals
ug: يېڭى تېرمىنال ئىشلىتىدىغان سەپلىمە ھۆججەت

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
ug: يېڭى كۆزنەك ياكى بەتكۈچ ئاچقاندا ئىشلىتىدىغان سەپلىمە ھۆججەت. چوقۇم سەپلىمە ھۆججەت تىزىملىكىدە بولۇشى لازىم.

en: Whether the menubar has access keys
ug: تىزىملىك بالداقنىڭ زىيارەت كۇنۇپكىسى بارمۇ يوق

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
ug: تىزىملىك بالداق Alt+ھەرپ تېز كۇنۇپكا ئىشلىتەمدۇ يوق. تېرمىنالدا ئىجرا قىلىنىدىغان نۇرغۇن پروگراممىلارنىڭ ھەممىسىنىڭ تېز كۇنۇپكىلىرى توقۇنۇشۇپ قېلىشى مۇمكىن، شۇڭلاشقا بۇ ئالاھىدىلىك تاقىۋېتىلسە بولىدۇ.

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ug: ئادەتتە F10 نى ئىشلىتىپ تىزىملىك بالداقنى زىيارەت قىلالايسىز. بۇنى gtkrc ئارقىلىق (gtk-menu-bar-accel = "whatever") ئىختىيارى تەڭشىيەلەيسىز. بۇ تاللانما ئۆلچەملىك تىزىملىك بالداقنىڭ تېزلىتىش كۇنۇپكىسىنى چەكلەشكە يول قويىدۇ.

en: List of available encodings
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان كودلاش تىزىملىكى

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
ug: تېرمىنال كۆزنەكنى ياپقاندا جەزملەشنى سورامدۇ يوق

en: Human-readable name of the profile
ug: سەپلىمە ھۆججەتنىڭ ئوقۇشچان ئاتى

en: Human-readable name of the profile.
ug: سەپلىمە ھۆججەتنىڭ ئوقۇشچان ئاتى.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
ug: يېڭى كۆزنەك/بەتكۈچتە تىزىملىك بالداق كۆرسىتەمدۇ يوق

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
ug: True (راست) بولسا بۇ سەپلىمە ھۆججەتنى ئىشلەتكەن يېڭى كۆزنەكتە تىزىملىك بالداق كۆرۈنىدۇ.

en: Default color of text in the terminal
ug: تېرمىنالدىكى خەتنىڭ كۆڭۈلدىكى رەڭگى

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ug: تېرمىنالدىكى خەتنىڭ كۆڭۈلدىكى رەڭگى، رەڭ تۈسى (HTML ئۇسلۇبىدىكى ئون ئالتىلىك سىستېمىدىكى سان، ياكى رەڭ ئاتى، مەسىلەن "red").

en: Default color of terminal background
ug: تېرمىنال تەگلىكىنىڭ كۆڭۈلدىكى رەڭگى

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ug: تېرمىنال تەگلىكىنىڭ كۆڭۈلدىكى رەڭگى، رەڭ تۈسى (HTML ئۇسلۇبىدىكى ئون ئالتىلىك سىستېمىدىكى سان، ياكى رەڭ ئاتى، مەسىلەن "red").

en: Default color of bold text in the terminal
ug: تېرمىنالدىكى توم خەتنىڭ كۆڭۈلدىكى رەڭگى

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
ug: تېرمىنالدىكى توم خەتنىڭ كۆڭۈلدىكى رەڭگى، رەڭ تۈسى (HTML ئۇسلۇبىدىكى ئون ئالتىلىك سىستېمىدىكى سان، ياكى رەڭ ئاتى، مەسىلەن "red"). ئەگەر bold_color_same_as_fg نىڭ قىممىتى true بولسا بۇ تاللانمىغا پەرۋا قىلىنمايدۇ.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ug: توم تېكىستكە ئادەتتىكى تېكىستكە ئوخشاش رەڭ ئىشلىتەمدۇ يوق

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا توم خەت ئادەتتىكى خەتتەك ئوخشاش رەڭدە كۆرۈنىدۇ.

en: What to do with dynamic title
ug: ھەرىكەتچان ماۋزۇغا قانداق قىلىدۇ؟

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
ug: ئەگەر تېرمىنالدىكى پروگرامما ماۋزۇ (ئەڭ تىپىك بولغىنى ئىشلەتكۈچى ئۆزىنىڭ چاپان (shell) ئى بۇ مەشغۇلاتنى ئىجرا قىلىشى مۇمكىن) تەڭشىگەن بولسا ھەرىكەتچان تەڭشەلگەن ماۋزۇ سەپلەپ قويغان ماۋزۇنى ئۆچۈرۈشى مۇمكىن ياكى ئەسلى ماۋزۇنىڭ ئالدىغا ياكى ئارقىغا قىستۇرۇشى مۇمكىن. تاللىغىلى بولىدىغان قىممەتتىن «ئالماشتۇر»، «ئىلگىرى»، «كېيىن» ۋە «پەرۋا قىلما» بار.

en: Title for terminal
ug: تېرمىنال ماۋزۇسى

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
ug: تېرمىنال كۆزنەك ياكى بەتكۈچتە كۆرسىتىدىغان ماۋزۇ. title_mode تەڭشىكىنى ئوخشىماسلىقىغا ئاساسەن، بۇ ماۋزۇنى تېرمىنالدىكى پروگرامما بەلگىلىگەن ماۋزۇ ياكى ئۇنىڭ بىرىكمىسىگە ئالماشتۇرغىلى بولىدۇ.

en: Whether to allow bold text
ug: توم خەتكە يول قويامدۇ يوق

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا تېرمىنالدىكى پروگرامما تېكىستنى توم كۆرسىتىشكە يول قويىدۇ.

en: Whether to silence terminal bell
ug: تېرمىنال ئاۋازىنى چەكلەمدۇ يوق

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا قوللىنىشچان پروگرامما تېرمىنال سىگنالىنىڭ كود ئايلاندۇرۇش قاتارى يوللىغاندا ئاۋاز چىقمايدۇ.

en: Characters that are considered "part of a word"
ug: «سۆزنىڭ بىر قىسمى» دەپ قارىلىدىغان ھەرپلەر

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
ug: تېكىستنى سۆزمۇ-سۆز تاللىغاندا، بۇ ھەرپلەرنىڭ تەرتىپى بىر سۆز دەپ قارىلىدۇ. دائىرىسى "A-Z" دەپ بېرىلسە بولىدۇ. سىزىقچە(دائىرىنى بىلدۈرمەيدۇ) چوقۇم بېرىلگەن بىرىنچى ھەرپ بولۇشى لازىم.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
ug: يېڭى كۆزنەك ئىختىيارى تېرمىنال چوڭلۇقى ئىشلىتەلەمدۇ يوق

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا يېڭىدىن قۇرغان تېرمىنال كۆزنەك default_size_columns ۋە default_size_rows دا بەلگىلەنگەن ئىختىيارى چوڭلۇقنى ئىشلىتىدۇ.

en: Default number of columns
ug: كۆڭۈلدىكى ئىستون سانى

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ug: يېڭى قۇرغان كۆزنەكنىڭ ئىستون سانى. ئەگەر use_custom_default_size تاللانما قوزغىتىلمىغان بولسا بۇ تاللانمىنىڭ ئۈنۈمى يوق.

en: Default number of rows
ug: كۆڭۈلدىكى قۇر سانى

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ug: يېڭى قۇرغان كۆزنەكنىڭ قۇر سانى. ئەگەر use_custom_default_size تاللانما قوزغىتىلمىغان بولسا بۇ تاللانمىنىڭ ئۈنۈمى يوق.

en: Position of the scrollbar
ug: دومىلىما سۈرگۈچنىڭ ئورنى

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
ug: تېرمىنال سۈرگۈچنى نەگە قويىدۇ. تاللاشقا بولىدىغان قىممىتى "left" (سول)، "right"(ئوڭ) ۋە "hidden"(يوشۇرۇن)

en: Number of lines to keep in scrollback
ug: دومىلايدىغان قۇر سانى

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ug: ساقلاپ قالىدىغان دومىلىتىش قۇر سانى. سىز تېرمىنال كۆزنىكىدە ئارقىغا مۇشۇنچىلىك قۇر دومىلىتالايسىز؛ دومىلىتىش قۇر سانىنىڭ سىرتىدىكى قۇر تاشلىۋېتىلىدۇ. ئەگەر scrollback_unlimited راست (true) بولسا بۇ قىممەتكە پەرۋا قىلمايدۇ.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ug: چەكسىز قۇرنىڭ دومىلىما مەزمۇنىنى ساقلاپ قالامدۇ يوق

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا دومىلىتىدىغان قۇر تاشلىۋېتىلمەيدۇ. دومىلىتىش خاتىرىسى دىسكىغا ۋاقىتلىق ساقلىنىدۇ، شۇڭلاشقا تېرمىنال چىقىرىدىغان مەزمۇن بەك كۆپ بولسا، بۇ تاللانما دىسكا بوشلۇقىنىڭ سەرپ بولۇپ تۈگىشىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىدۇ.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ug: كۇنۇپكا بېسىلغاندا ئاستىغا دومىلىتامدۇ يوق

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا توپچا سۈرگۈچنى ئاستىغا دومىلىتىدۇ.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
ug: يېڭى چىقىرىش بولسا ئاستىغا دومىلىتامدۇ يوق

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا تېرمىنالدا يېڭى چىقىرىش بولسا دومىلىما سۈرگۈچ ئاستىغا دومىلايدۇ.

en: What to do with the terminal when the child command exits
ug: تارماق بۇيرۇق چېكىنگەندە قانداق قىلىدۇ

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
ug: تاللاشقا بولىدىغان قىممەتتىن «ياپ» تېرمىنالنى ياپىدۇ، «قايتا قوزغات» بۇيرۇقنى قايتا قوزغىتىدۇ.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ug: تىزىمغا كىرگەن shell تېرمىنالدا بۇيرۇق چاقىرالامدۇ يوق

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
ug: ئەگەر راست (true) بولسا تېرمىنالدىكى بۇيرۇق تىزىمغا كىرگەن shell تەرىپىدىن چاقىرىلىدۇ. (argv[0] نىڭ ئالدىدا سىزىقچە بولىدۇ)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ug: shell بولماستىن ئىختىيارى بۇيرۇقنى ئىجرا قىلامدۇ يوق

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا ئىشلەتكۈچى ئىختىيارى تەڭشىكىنى shell نىڭ ئورنىغا دەسسىتىدۇ.

en: Whether to blink the cursor
ug: نۇر بەلگىنى چاقنىتامدۇ يوق

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
ug: تاللاشقا بولىدىغان قىممەتتىن "system"(سىستېما) ئومۇمىي دائىرىلىك نۇر بەلگە چاقنات تەڭشىكى ئىشلىتىدۇ، "on" (ئاچ) ياكى "off"(ياپ) تەڭشەك ھالىتىنى ئېنىقلايدۇ.

en: The cursor appearance
ug: نۇر بەلگە قىياپىتى

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
ug: تاللاشقا بولىدىغان قىممەتتىن "block" (توس) بۆلەك شەكىللىك نۇر بەلگە ئىشلىتىدۇ، "ibeam"(I شەكىللىك) بوي سىنبەلگە ئىشلىتىدۇ، ياكى "underline" (ئاستى سىزىق) ئاستى سىزىق نۇر بەلگە ئىشلىتىدۇ.

en: Custom command to use instead of the shell
ug: shell نىڭ ئورنىدىكى ئىختىيارى بۇيرۇق

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ug: shell بار ئورۇندا بۇ بۇيرۇقنى ئىجرا قىلىدۇ، ئەگەر use_custom_command راست (true) بولسا.

en: Icon for terminal window
ug: تېرمىنال كۆزنەكنىڭ سىنبەلگىسى

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
ug: بۇ سەپلىمە ھۆججەتتىكى بەتكۈچ/كۆزنەكلەر ئىشلىتىدىغان سىنبەلگە

en: Palette for terminal applications
ug: تېرمىنال پروگراممىنىڭ رەڭ تاختىسى

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ug: تېرمىنال 16 خىل رەڭلىك رەڭ تاختىسى ئىشلىتىپ، تېرمىنالدىكى پروگراممىلارنىڭ ئىشلىتىشىگە تەمىنلەيدۇ. بۇ شۇ رەڭ تاختىسى، فورماتى چېكىتلىك پەش بىلەن ئايرىلغان رەڭ ئاتى. رەڭ ئاتى چوقۇم ئون ئالتە خانىلىك فورماتتا بولۇشى لازىم يەنى، "#FF00FF"

en: Font
ug: خەت نۇسخا

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ug: Pango خەت نۇسخا ئاتى. مەسىلەن "Sans 12" ياكى "Monospace Bold 14".

en: Background type
ug: تەگلىك تىپى

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
ug: تېرمىنال تەگلىكىنىڭ تىپى. "solid"(ساپ رەڭ) بولسا بىر خىل رەڭنى بىلدۈرىدۇ، "image"(سۈرەت) بولسا سۈرەتنى بىلدۈرىدۇ، "transparent"(سۈزۈك) بولسا ھەقىقىي سۈزۈكنى بىلدۈرىدۇ(ئەگەر بىرىكمە كۆزنەك باشقۇرغۇچتىن بىرى ئىجرا قىلىنىۋاتقان بولسا) بولمىسا ساختا سۈزۈكنى بىلدۈرىدۇ.

en: Background image
ug: تەگلىك سۈرەت

en: Filename of a background image.
ug: تەگلىك سۈرەتنىڭ ھۆججەت ئاتى.

en: Whether to scroll background image
ug: تەگلىك سۈرەتنى دومىلىتامدۇ يوق

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا تەگلىك سۈرەتنى ئالدىدىكى تېكىستكە ئوخشاش دومىلىتىدۇ؛ ئەگەر يالغان (false) بولسا سۈرەتنى مۇقىم ئورۇندا تۇرغۇزۇپ، تېكىستنىلا دومىلىتىدۇ.

en: How much to darken the background image
ug: تەگلىك سۈرەتنىڭ غۇۋالىق دەرىجىسى

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
ug: 0.0 بىلەن 1.0 ئارىلىقىدىكى قىممەت تەگلىك سۈرەتنىڭ غۇۋالىق دەرىجىسىنى ئىپادىلەيدۇ. 0.0 بىر تەرەپ قىلماسلىقنى، 1.0 قاپقارا ئىكەنلىكىنى بىلدۈرىدۇ. نۆۋەتتىكى ئەمەلگە ئاشۇرۇلغان لايىھىدە پەقەت ئىككى خىل دەرىجىدىكى غۇۋالىق دەرىجىسى بار، شۇڭلاشقا بۇ جايدىكى تەڭشەك ۋە بۇلىن قىممىتى ئوخشاش، يەنى 0.0 غۇۋالىق ئۈنۈمنى چەكلەيدۇ.

en: Effect of the Backspace key
ug: Backspace كۇنۇپكا ئۈنۈمى

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
ug: backspace كۇنۇپكىسى ھاسىل قىلىدىغان كودنى تەڭشەيدۇ. تاللاشقا بولىدىغان قىممىتى "ascii-del" بولسا ASCII DEL ھەرپى،   "control-h" بولسا Control-H (ASCII BS ھەرپى)، "escape-sequence" بولسا backspace ياكى delete كود ئالماشتۇرۇش تەرتىپى، "ascii-del" بولسا Backspace نىڭ توغرا تەڭشىكىنى بىلدۈرىدۇ.

en: Effect of the Delete key
ug: Delete كۇنۇپكا ئۈنۈمى

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
ug: elete كۇنۇپكىسى ھاسىل قىلىدىغان كودنى تەڭشەيدۇ. تاللاشقا بولىدىغان قىممىتى "ascii-del" بولسا ASCII DEL ھەرپى،   "control-h" بولسا Control-H (ASCII BS ھەرپى)، "escape-sequence" بولسا backspace ياكى delete كود ئالماشتۇرۇش تەرتىپى، "ascii-del" بولسا Backspace نىڭ توغرا تەڭشىكىنى بىلدۈرىدۇ.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ug: تېرمىنالدىكى بۆلەك باش تېمىدىكى رەڭنى ئىشلىتەمدۇ يوق

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ug: ئەگەر راست (true) بولسا تېرمىنال تېكىست رامكىسىنىڭ تېما رەڭگىنى ئىشلىتىدۇ، ئىشلەتكۈچى تەمىنلىگەن رەڭنى ئىشلەتمەيدۇ.

en: Whether to use the system font
ug: سىستېما خەت نۇسخىسىنى ئىشلىتەمدۇ يوق

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ug: ئەگەر راست (true) بولسا تېرمىنال ئۈستەل ئۈستى بىلەن ئوخشاش خەت نۇسخا ئىشلىتىدۇ، ئەگەر شۇ خەت نۇسخىسى تەڭ كەڭلىكتىكى خەت نۇسخىسى بولسا (ئۇنداق بولمىسا ئۇنىڭغا ئەڭ يېقىن كېلىدىغان خەت نۇسخىسىنى ئىشلىتىدۇ)

en: Highlight S/Key challenges
ug: S/Key يورۇت

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
ug: S/Key دۇئېل ئىنكاس سۈرۈشتۈرۈش بايقالدى ھەمدە چېكىلگەندە سۆزلەشكۈدىن بىرى قاڭقىدى. سۆزلەشكۈدە كىرگۈزگەن ئىم تېرمىنالغا يوللىنىدۇ.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ug: يېڭى بەتكۈچ ئاچىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: يېڭى بەتكۈچ ئاچىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to open a new window
ug: يېڭى كۆزنەك ئاچىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: يېڭى كۆزنەك ئاچىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ug: يېڭى سەپلىمە ھۆججەت قۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: سەپلىمە ھۆججەتنى قوزغىتىپ سۆزلەشكۈ تېز كۇنۇپكىسىنى قۇرىدۇ. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچ مەزمۇنىنى ھۆججەتكە ساقلايدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچ مەزمۇنىنى ھۆججەتكە ساقلايدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to close a tab
ug: بەتكۈچنى ياپىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ ياپىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to close a window
ug: كۆزنەك ياپىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: كۆزنەك ياپىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to copy text
ug: تېكىست كۆچۈرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: تاللانغان تېكىستنى چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈرىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to paste text
ug: تېكىست چاپلايدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ug: پۈتۈن ئېكران ھالىتىگە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: پۈتۈن ئېكران ھالەتكە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ug: تىزىملىك بالداقنى كۆرگىلى بولۇش بولماسلىقنى ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: تىزىملىك بالداقنى كۆرسىتىش كۆرسەتمەسلىكنى ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
ug: تېرمىنال ماۋزۇ تەڭشەك تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: تېرمىنال ماۋزۇسىنى بەلگىلەيدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ug: تېرمىنالنى ئەسلىگە قايتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: تېرمىنالنى ئەسلىگە قايتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ug: تېرمىنالنى ئەسلىگە قايتۇرۇپ تازىلايدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: تېرمىنالنى تازىلاپ ئەسلىگە قايتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ug: ئالدىنقى بەتكۈچكە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: ئالدىنقى بەتكۈچكە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ug: كېيىنكى بەتكۈچكە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: كېيىنكى بەتكۈچكە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچنى سولغا يۆتكەيدىغان تېز كۇنۇپكا.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچنى سولغا يۆتكەيدىغان تېزلىتىش كۇنۇپكىسى. GTK+ مەنبە ھۆججىتى ئىشلەتكەن فورمات چىقارغان ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنىڭ ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى «چەكلەنگەن» بولسا ئۇنداقتا بۇ مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى يوق.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچنى ئوڭغا يۆتكەيدىغان تېز كۇنۇپكا.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچنى ئوڭغا يۆتكەيدىغان تېزلىتىش كۇنۇپكىسى. GTK+ مەنبە ھۆججىتى ئىشلەتكەن فورمات چىقارغان ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنىڭ ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى «چەكلەنگەن» بولسا ئۇنداقتا بۇ مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى يوق.

en: Accelerator to detach current tab.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچنى ئايرىيدىغان تېز كۇنۇپكا.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ug: نۆۋەتتىكى بەتكۈچنىڭ تېزلىتىش كۇنۇپكىسىنى ئايرىيدۇ. GTK+ مەنبە ھۆججىتى ئىشلەتكەن فورمات چىقارغان ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنىڭ ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى «چەكلەنگەن» بولسا ئۇنداقتا بۇ مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى يوق.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
ug: بەتكۈچ 1 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 1 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
ug: بەتكۈچ 2 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 2 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
ug: بەتكۈچ 3 كە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 3 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
ug: بەتكۈچ 4 كە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 4 كە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
ug: بەتكۈچ 5 كە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 5 كە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
ug: بەتكۈچ 6 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 6 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
ug: بەتكۈچ 7 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 7 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
ug: بەتكۈچ 8 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 8 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
ug: بەتكۈچ 9 غا ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 9 غا ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
ug: بەتكۈچ 10 غا ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 10 غا ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
ug: بەتكۈچ 11 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 11 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
ug: بەتكۈچ 12 گە ئالماشتۇرىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: بەتكۈچ 12 گە ئالمىشىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to launch help
ug: ياردەمنى قوزغىتىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: ياردەمنى ئىجرا قىلىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to make font larger
ug: خەت نۇسخىنى چوڭايتىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: خەتنى چوڭايتىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ug: خەت نۇسخىنى كىچىكلىتىدىغان تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: خەتنى كىچىكلىتىدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ug: ئادەتتىكى خەت نۇسخا تېز كۇنۇپكا

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ug: خەتنى ئادەتتىكى چوڭلۇققا تەڭشەيدىغان تېز كۇنۇپكا. GTK+ مەنبە ھۆججەت ئىشلىتىدىغان فورماتتا بېرىلگەن ھەرپ تىزمىسى. ئەگەر تاللانمىنى ئالاھىدە ھەرپ تىزمىسى "disabled" قىلىپ تاللىسىڭىز، ئۇنداقتا مەشغۇلاتنىڭ تېز كۇنۇپكىسى بولمايدۇ.

en: Black on light yellow
ug: سېرىق تەگلىك قارا خەت

en: Black on white
ug: ئاق تەگلىك قارا خەت

en: Gray on black
ug: قارا تەگلىك كۈلرەڭ خەت

en: Green on black
ug: قارا تەگلىك يېشىل خەت

en: White on black
ug: قارا تەگلىك ئاق خەت

en: Error parsing command: %s
ug: بۇيرۇق يېشىشتە خاتالىق كۆرۈلدى: %s

en: Editing Profile “%s”
ug: “%s” سەپلىمە ھۆججەت تەھرىر

en: Images
ug: سۈرەتلەر

en: Choose Palette Color %d
ug: رەڭ تاختا %d رەڭگى تاللا

en: Palette entry %d
ug: رەڭ تاختا تۈرى %d

en: Profiles
ug: سەپلىمە ھۆججەت

en: _New
ug: يېڭى(_N)

en: Edit
ug: تەھرىر

en: _Delete
ug: ئۆچۈر(_D)

en: _Profile used when launching a new terminal:
ug: يېڭى تېرمىنال قوزغاتقاندا ئىشلىتىدىغان سەپلىمە ھۆججەت(_P):

en: New Profile
ug: يېڭى سەپلىمە ھۆججەت

en: C_reate
ug: قۇر(_R)

en: Profile _name:
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئاتى(_N):

en: _Base on:
ug: ئاساسىدا(_B):

en: Profile Editor
ug: سەپلىمە ھۆججەت تەھرىرلىگۈچ

en: _Profile name:
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئاتى(_P):

en: _Use the system fixed width font
ug: سىستېمىنىڭ تەڭ كەڭلىكتىكى خەت نۇسخىسىنى ئىشلەت(_U)

en: _Font:
ug: خەت نۇسخا(_F):

en: Choose A Terminal Font
ug: تېرمىنال خەت نۇسخا تاللاڭ

en: _Allow bold text
ug: توم خەتكە يول قوي(_A)

en: Show _menubar by default in new terminals
ug: كۆڭۈلدىكى ئەھۋالدا يېڭى تېرمىنالدا تىزىملىك بالداقنى كۆرسەت(_M)

en: Terminal _bell
ug: تېرمىنال قوڭغۇراق(_B)

en: Cursor _shape:
ug: نۇر بەلگە شەكلى(_s):

en: Select-by-_word characters:
ug: سۆز ئىپادىلەيدىغان ھەرپ تاللا(_W):

en: Use custom default terminal si_ze
ug: ئىختىيارى كۆڭۈلدىكى تېرمىنال چوڭلۇقىنى ئىشلەت(_Z)

en: Default size:
ug: كۆڭۈلدىكى چوڭلۇقى:

en: columns
ug: ئىستونلار

en: rows
ug: قۇرلار

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: <b>Title</b>
ug: <b>ماۋزۇ</b>

en: Initial _title:
ug: دەسلەپكى ماۋزۇ(_T):

en: When terminal commands set their o_wn titles:
ug: تېرمىنال بۇيرۇقى ئۆزىنىڭ ماۋزۇسىنى تەڭشىگەندە(_W):

en: <b>Command</b>
ug: <b>بۇيرۇق</b>

en: _Run command as a login shell
ug: shell غا تىزىمغا كىرگەن يوسۇندا بۇيرۇق ئىجرا قىل(_R)

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ug: shell نى ئەمەس ئىختىيارى بۇيرۇقنى ئىجرا قىل(_N)

en: Custom co_mmand:
ug: ئىختىيارى بۇيرۇق(_M):

en: When command _exits:
ug: بۇيرۇق چېكىنگەندە(_E):

en: Title and Command
ug: ماۋزۇ ۋە بۇيرۇق

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
ug: <b>ئالدى مەنزىرە، تەگلىك، توم ۋە ئاستى سىزىق</b>

en: _Use colors from system theme
ug: سىستېما باش تېما رەڭگىنى ئىشلەت(_U)

en: Built-in sche_mes:
ug: ئىچكى لايىھە(_M):

en: _Text color:
ug: تېكىست رەڭگى(_T)

en: Choose Terminal Background Color
ug: تېرمىنال تەگلىك رەڭگى تاللاڭ

en: Choose Terminal Text Color
ug: تېرمىنال تېكىست رەڭگى تاللاڭ

en: _Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى(_B):

en: Bol_d color:
ug: توم رەڭ(_D):

en: _Underline color:
ug: ئاستى سىزىق رەڭگى(_U):

en: _Same as text color
ug: تېكىست رەڭگى بىلەن ئوخشاش(_S)

en: <b>Palette</b>
ug: <b>رەڭ تاختىسى</b>

en: Built-in _schemes:
ug: ئىچكى لايىھە(_S):

en: Color p_alette:
ug: رەڭ تاختىسى(_A):

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
ug: <small><i><b>دىققەت:</b> تېرمىنال قوللىنىشچان پروگراممىلار تۆۋەندىكى رەڭنى ئىشلىتەلەيدۇ.</i></small>

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: _Solid color
ug: ساپ رەڭ(_S)

en: _Background image
ug: تەگلىك سۈرەت(_B)

en: Image _file:
ug: سۈرەت ھۆججەت(_F):

en: Select Background Image
ug: تەگلىك سۈرەت تاللاڭ

en: Background image _scrolls
ug: تەگلىك سۈرەت دومىلات(_S)

en: _Transparent background
ug: سۈزۈك تەگلىك(_T)

en: S_hade transparent or image background:
ug: سۈزۈكلۈك ياكى سۈرەت تەگلىكنى قېنىقلاشتۇر(_H)

en: <small><i>None</i></small>
ug: <small><i>يوق</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
ug: <small><i>ئەڭ چوڭ</i></small>

en: Background
ug: تەگلىك

en: _Scrollbar is:
ug: سۈرگۈچ بالداق(_S):

en: Scroll on _output
ug: چىقارغاندا دومىلات(_O)

en: Scroll on _keystroke
ug: كۇنۇپكا باسقاندا دومىلات(_K)

en: lines
ug: سىزىقلار

en: Scroll_back:
ug: ئارقىغا دومىلات(_B):

en: _Unlimited
ug: چەكلىمىسىز(_U)

en: Scrolling
ug: دومىلات

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
ug: <small><i><b>دىققەت:</b> بۇ تاللانمىلار بەزى قوللىنىشچان پروگراممىلارنىڭ خاتا قىلمىشىنى كەلتۈرۈپ چىقىرىشى مۇمكىن. پەقەت بەزى قوللىنىشچان پروگرامما ۋە مەشغۇلات سىستېمىسىدا تەڭشەشكە يول قويۇپ ئوخشاش بولمىغان تېرمىنال قىلمىشىغا ئېرىشىلىدۇ.</i></small>

en: _Delete key generates:
ug: _Delete كۇنۇپكا باسقاندا:

en: _Backspace key generates:
ug: _Backspace كۇنۇپكا باسقاندا:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ug: ماسلىشىشچان تاللانمىنى كۆڭۈلدىكىگە قايتۇر(_R)

en: Compatibility
ug: ماسلىشىشچان

en: Set Title
ug: ماۋزۇ تەڭشەك

en: _Title:
ug: ماۋزۇ(_T):

en: S/Key Challenge Response
ug: S/Key دۇئېل ئىنكاسى

en: _Password:
ug: ئىم(_P):

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
ug: سىز چەككەن تېكىست ئىناۋەتلىك S/Key دۇئېل ئەمەس.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
ug: سىز چەككەن تېكىست ئىناۋەتلىك OTP دۇئېل ئەمەس.

en: New Tab
ug: يېڭى بەتكۈچ

en: New Window
ug: يېڭى كۆزنەك

en: Save Contents
ug: مەزمۇن ساقلا

en: Close Tab
ug: بەتكۈچ ياپ

en: Close Window
ug: كۆزنەك ياپ

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Paste
ug: چاپلا

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Hide and Show menubar
ug: تىزىملىك بالداقنى كۆرسەت/يوشۇر

en: Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكران

en: Zoom In
ug: كېڭەيت

en: Zoom Out
ug: تارايت

en: Normal Size
ug: ئەسلى چوڭلۇقى

en: Find Next
ug: كېيىنكىنى ئىزدە

en: Find Previous
ug: كېيىنكىنى ئىزدە

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر

en: Reset and Clear
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇپ تازىلا

en: Switch to Previous Tab
ug: ئالدىنقى بەتكۈچكە ئالماشتۇر

en: Switch to Next Tab
ug: كېيىنكى بەتكۈچكە ئالماشتۇر

en: Move Tab to the Left
ug: بەتكۈچنى سولغا يۆتكە

en: Move Tab to the Right
ug: بەتكۈچنى ئوڭغا يۆتكە

en: Detach Tab
ug: بەتكۈچنى لەيلەت

en: Switch to Tab 1
ug: بەتكۈچ 1 گە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 2
ug: بەتكۈچ 2 گە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 3
ug: بەتكۈچ 3 كە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 4
ug: بەتكۈچ 4 كە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 5
ug: بەتكۈچ 5 كە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 6
ug: بەتكۈچ 6 گە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 7
ug: بەتكۈچ 7 گە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 8
ug: بەتكۈچ 8 گە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 9
ug: بەتكۈچ 9 غا ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 10
ug: بەتكۈچ 10 غا ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 11
ug: بەتكۈچ 11 گە ئالماشتۇر

en: Switch to Tab 12
ug: بەتكۈچ 12 گە ئالماشتۇر

en: Contents
ug: مەزمۇن

en: File
ug: ھۆججەت

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Search
ug: ئىزدە

en: Tabs
ug: بەتكۈچ

en: Help
ug: ياردەم

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
ug: “%s” تېز كۇنۇپكا ئاللىبۇرۇن “%s” مەشغۇلاتقا باغلانغان

en: _Action
ug: مەشغۇلات(_A)

en: Shortcut _Key
ug: تېز كۇنۇپكا(_K):

en: Click button to choose profile
ug: بۇ توپچا چېكىلسە سەپلىمە ھۆججەت تاللىنىدۇ

en: Profile list
ug: سەپلىمە ھۆججەت تىزىملىكى

en: Delete profile “%s”?
ug: سەپلىمە ھۆججەت“%s”نى ئۆچۈرەمسىز؟

en: Delete Profile
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئۆچۈر

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
ug: “%s” ئاتلىق سەپلىمە ھۆججىتىڭىز بار. ئوخشاش ئاتتىكى باشقا سەپلىمە ھۆججەتتىن بىرنى قۇرامسىز؟

en: Choose base profile
ug: ئاساسىي سەپلىمە ھۆججەت تاللاڭ

en: No such profile "%s", using default profile
ug: "%s" سەپلىمە ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس، كۆڭۈلدىكى سەپلىمە ھۆججەت ئىشلىتىلىدۇ

en: Invalid geometry string "%s"
ug: ئىناۋەتسىز گېئومېتىرىيىلىك ھەرپ تىزمىسى "%s"

en: User Defined
ug: ئىشلەتكۈچى بەلگىلىگەن

en: Failed to parse arguments: %s
ug: ئەركىن ئۆزگەرگۈچىنى يېشەلمىدى: %s

en: Western
ug: غەربچە

en: Central European
ug: ئوتتۇرا ياۋروپا

en: South European
ug: جەنۇبى ياۋروپا

en: Baltic
ug: بالتىق

en: Cyrillic
ug: سلاۋيانچە

en: Arabic
ug: ئەرەبچە

en: Greek
ug: گرېكچە

en: Hebrew Visual
ug: ئىبرانىچە كۆرۈنۈشچان

en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

en: Turkish
ug: تۈركچە

en: Nordic
ug: شىمالىي ياۋروپا

en: Celtic
ug: كېلتىك

en: Romanian
ug: رۇمىنچە

en: Unicode
ug: يۇنىكود

en: Armenian
ug: ئەرمەنچە

en: Chinese Traditional
ug: مۇرەككەپ خەنزۇچە

en: Cyrillic/Russian
ug: رۇسچە/سلاۋىيان

en: Japanese
ug: ياپونچە

en: Korean
ug: كورىيەچە

en: Chinese Simplified
ug: ئاددىي خەنزۇچە

en: Georgian
ug: گرۇزىنچە

en: Cyrillic/Ukrainian
ug: سلاۋيانچە/ئۇكرائىنچە

en: Croatian
ug: خورۋاتچە

en: Hindi
ug: ھىندىچە

en: Persian
ug: پارسچە

en: Gujarati
ug: گۇجاراتى

en: Gurmukhi
ug: گۇرمۇكىچە

en: Icelandic
ug: ئىسلاندچە

en: Vietnamese
ug: ۋيېتنامچە

en: Thai
ug: تايلاندچە

en: _Description
ug: چۈشەندۈرۈش(_D)

en: _Encoding
ug: كودلاش(_E)

en: Current Locale
ug: نۆۋەتتىكى يەرلىك تىل

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
ug: مەزكۇر نەشرىدىكى mate-terminal تاللانما "%s"نى قوللىمايدۇ؛ سىز ئارزۇ قىلغان سەپلىمە ھۆججەتنى قۇرۇپ، ئاندىن يېڭى '--profile' تاللانمىنى ئىشلىتىڭ.

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
ug: "%s" ئەركىن ئۆزگەرگۈچى ئىناۋەتسىز بۇيرۇق: %s

en: Two roles given for one window
ug: بىر كۆزنەككە ئىككى خىل رول بېرىلگەن

en: "%s" option given twice for the same window
ug: ئوخشاش بىر كۆزنەككە "%s" تاللانما ئىككى قېتىم بېرىلگەن

en: "%s" is not a valid zoom factor
ug: "%s" ئىناۋەتلىك كېڭەيت تارايت factor ئەمەس

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
ug: "%g" كېڭەيت تارايت factor بەك كىچىك، %g ئىشلىتىلىدۇ

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
ug: "%g" كېڭەيت تارايت factor بەك چوڭ، %g ئىشلىتىلىدۇ

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ug: "%s" تاللانما قېلىپ قالغان بۇيرۇق قۇرىدا ئىجرا قىلىنىدىغان بۇيرۇقنى بەلگىلەيدۇ

en: Not a valid terminal config file.
ug: ئىناۋەتلىك تېرمىنال سەپلىمە ھۆججىتى ئەمەس.

en: Incompatible terminal config file version.
ug: تېرمىنال سەپلىمە ھۆججىتىنىڭ نەشرى ماسلاشمىدى.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ug: ئات مۇلازىمېتىر خەتلەشنى ئاكتىپلاش ھاجەتسىز، ئاكتىپ تېرمىنالنى قايتا ئىشلەتمەڭ

en: Load a terminal configuration file
ug: تېرمىنال سەپلىمە ھۆججىتىدىن بىرنى يۈكلە

en: Save the terminal configuration to a file
ug: تېرمىنال سەپلىمە ھۆججىتىنى ھۆججەتكە ساقلا

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ug: كېيىنكى بەتكۈچتە كۆڭۈلدىكى سەپلىمىنى ئۆز ئىچىگە ئالغان يېڭى كۆزنەكتىن بىرنى ئاچ

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ug: ئاخىرقى بەتكۈچتە كۆڭۈلدىكى سەپلىمىنى ئۆز ئىچىگە ئالغان يېڭى كۆزنەكتىن بىرنى ئاچ

en: Turn on the menubar
ug: تىزىملىك بالداقنى ئاچ

en: Turn off the menubar
ug: تىزىملىك بالداقنى ياپ

en: Full-screen the window
ug: كۆزنەكنى پۈتۈن ئېكرانغا تولدۇر

en: GEOMETRY
ug: گېئومېتىرىيە

en: Set the window role
ug: كۆزنەك رولى تەڭشىكى

en: ROLE
ug: رول

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ug: ئاخىرقى بەلگىلەنگەن بەتكۈچنى تۇرۇشلۇق كۆزنەكنىڭ نۆۋەتتىكى بەتكۈچىگە تەڭشە

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ug: تېرمىنالدا بۇ تاللانمىنىڭ ئەركىن ئۆزگەرگۈچىسىنى ئىجرا قىل

en: Use the given profile instead of the default profile
ug: كۆڭۈلدىكى سەپلىمە ھۆججەتنى ئەمەس، تەمىنلەنگەن سەپلىمە ھۆججەتنى ئىشلەت

en: PROFILE-NAME
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئاتى

en: Set the terminal title
ug: تېرمىنال ماۋزۇ تەڭشىكى

en: TITLE
ug: تېما

en: Set the working directory
ug: خىزمەت مۇندەرىجە تەڭشىكى

en: DIRNAME
ug: مۇندەرىجە ئاتى

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
ug: تېرمىنال چوڭايت كىچىكلەت factor تەڭشىكى (1.0=ئەسلى چوڭلۇقى)

en: ZOOM
ug: كېڭەيت تارايت

en: MATE Terminal Emulator
ug: MATE تېرمىنال تەقلىدلەشتۈرگۈچ

en: Show MATE Terminal options
ug: MATE تېرمىنال تاللانمىسىنى كۆرسەت

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ug: يېڭى كۆزنەك ياكى تېرمىنال بەتكۈچ ئېچىش تاللانمىسى؛ بىردىن كۆپ بەلگىلەشكە بولىدۇ:

en: Show terminal options
ug: تېرمىنال تاللانمىسىنى كۆرسەت

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ug: كۆزنەك تاللانما؛ ئەگەر بىرىنچى --window (كۆزنەك) ياكى --tab(بەتكۈچ) ئەركىن ئۆزگەرگۈچىنىڭ ئالدىدا ئىشلىتىلسە، ھەممە كۆزنەكنىڭ كۆڭۈلدىكى سەپلىمىسى بەلگىلىنىدۇ:

en: Show per-window options
ug: ھەر بىر كۆزنەك تاللانمىسىنى كۆرسەت

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ug: تېرمىنال تاللانما؛ ئەگەر بىرىنچى --window (كۆزنەك) ياكى --tab(بەتكۈچ) ئەركىن ئۆزگەرگۈچىنىڭ ئالدىدا ئىشلىتىلسە، ھەممە تېرمىنالنىڭ كۆڭۈلدىكى سەپلىمىسى بەلگىلىنىدۇ:

en: Show per-terminal options
ug: ھەر بىر تېرمىنال تاللانمىسىنى كۆرسەت

en: Unnamed
ug: ئاتسىز

en: _Profile Preferences
ug: سەپلىمە ھۆججەت مايىللىق(_P):

en: _Relaunch
ug: قايتا ئىجرا قىل(_R)

en: There was an error creating the child process for this terminal
ug: بۇ تېرمىنالنىڭ تارماق جەريانىنى قۇرۇشتا خاتالىق كۆرۈلدى

en: The child process exited normally with status %d.
ug: تارماق جەريان %d ھالەتتە ئادەتتىكىدەك چېكىندى.

en: The child process was terminated by signal %d.
ug: تارماق جەرياننى %d سىگنالى ئاخىرلاشتۇردى.

en: The child process was terminated.
ug: تارماق جەريان ئاخىرلاشتى.

en: Close tab
ug: بەتكۈچ ياپ

en: Switch to this tab
ug: بۇ بەتكۈچكە ئالماشتۇر

en: There was an error displaying help
ug: ياردەم كۆرسىتىشتە خاتالىق كۆرۈلدى

en: Could not open the address “%s”
ug: “%s” مەنزىلنى ئاچالمىدى

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ug: MATE Terminal  نى تارقىتىشتىكى مەقسەت سىزگە قۇلايلىق ئېلىپ كېلىش، ئەمما سودا ياكى باشقا ئالاھىدە قوللىنىشقا نىسبەتەن ھېچقانداق كاپالەت يوق. ھەمدە مۇئەييەن ئىشلىتىشتە سىز ئارزۇ قىلغان نەتىجىگە ئېرىشىشتە كاپالەتكە ئىگە ئەمەس. GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمىنى كۆرۈپ تېخىمۇ كۆپ تەپسىلاتقا ئېرىشىڭ.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ug: سىز MATE Terminal نى تاپشۇرۇۋېلىش بىلەن بىللە GNU ئادەتتىكى ئاممىۋى ئىجازەت كېلىشىمىنىڭ كۆچۈرۈلمىسىدىن بىر نۇسخا تاپشۇرۇۋالىسىز؛ ئەگەر تاپشۇرۇۋالمىغان بولسىڭىز ئەركىن يۇمشاق دېتال ۋەخپىسىگە خەت يېزىڭ. مەنزىل:  51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: _File
ug: ھۆججەت(_F)

en: Open _Terminal
ug: تېرمىنال ئاچ(_T)

en: Open Ta_b
ug: بەتكۈچ ئاچ(_B)

en: _Edit
ug: تەھرىر(_E)

en: _View
ug: كۆرۈش(_V)

en: _Search
ug: ئىزدەش(_S)

en: _Terminal
ug: تېرمىنال(_T)

en: Ta_bs
ug: بەتكۈچلەر(_B)

en: New _Profile…
ug: يېڭى سەپلىمە ھۆججەت(_P)…

en: _Save Contents
ug: مەزمۇن ساقلا(_S)

en: C_lose Tab
ug: بەتكۈچ ياپ(_L)

en: _Close Window
ug: رامكىنى ئېتىش(_C)

en: _Copy
ug: كۆچۈر(_C)

en: _Paste
ug: چاپلا(_P)

en: Paste _Filenames
ug: ھۆججەت ئاتىنى چاپلا(_F)

en: Select _All
ug: ھەممىنى تاللا(_A)

en: P_rofiles…
ug: سەپلىمە ھۆججەت(_R)…

en: _Keyboard Shortcuts…
ug: تېز كۇنۇپكا(_K)

en: Pr_ofile Preferences
ug: سەپلىمە ھۆججەت مايىللىقى(_O)

en: Zoom _In
ug: چوڭايت(_I)

en: Zoom _Out
ug: (_O) كىچىكلىتىش

en: _Normal Size
ug: (_N)ئەسلى چوڭلىقى

en: _Find...
ug: ئىزدەش(_F)...

en: Find Ne_xt
ug: كېيىنكىنى ئىزدە(_X)

en: Find Pre_vious
ug: ئالدىنقىنى ئىزدە(_V)

en: _Clear Highlight
ug: يورۇتۇشنى تازىلا(_C)

en: Go to _Line...
ug: قۇرغا يۆتكەل(_G)…

en: _Incremental Search...
ug: ئاشۇرۇلما ئىزدەش(_I)…

en: Change _Profile
ug: سەپلىمە ھۆججەت ئۆزگەرت(_P)

en: _Set Title…
ug: ماۋزۇ تەڭشەك(_S)…

en: Set _Character Encoding
ug: ھەرپ بەلگە كودلىنىش تەڭشىكى(_C)

en: _Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(_R)

en: Reset and C_lear
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇپ ئېكران تازىلا(_L)

en: _Add or Remove…
ug: قوش ياكى چىقىرىۋەت(_A)…

en: _Previous Tab
ug: ئالدىنقى بەتكۈچ(_P)

en: _Next Tab
ug: كېيىنكى بەتكۈچ(_N)

en: Move Tab _Left
ug: بەتكۈچنى سولغا يۆتكە(_L)

en: Move Tab _Right
ug: بەتكۈچنى ئوڭغا يۆتكە(_R)

en: _Detach tab
ug: بەتكۈچ ئايرىش(_D)

en: _Contents
ug: مەزمۇن(_C)

en: _About
ug: ھەققىدە(_A)

en: _Send Mail To…
ug: ئېلخەت يوللا(_S)…

en: _Copy E-mail Address
ug: ئېلخەت ئادرېس كۆچۈر(_C)

en: C_all To…
ug: چاقىر(_A)…

en: _Copy Call Address
ug: چاقىرغان ئادرېسنى كۆچۈر(_C)

en: _Open Link
ug: ئۇلانما ئاچ(_O)

en: _Copy Link Address
ug: ئۇلانما ئادرېس كۆچۈر(_C)

en: P_rofiles
ug: سەپلىمە ھۆججەت(_R)

en: L_eave Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكراندىن چېكىن(_E)

en: _Input Methods
ug: كىرگۈزگۈچ(_I)

en: Show _Menubar
ug: تىزىملىك بالداقنى كۆرسەت(&M)

en: _Full Screen
ug: پۈتۈن ئېكران(_F)

en: Close this terminal?
ug: بۇ تېرمىنالنى ياپ؟

en: C_lose Terminal
ug: تېرمىنال ياپ(_L)

en: Could not save contents
ug: مەزمۇننى ساقلىيالمايدۇ

en: Save as...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا…

en: Contributors:
ug: تۆھپىكارلار:
