mate-terminal 1.27.1 - en to ar translation catalogue (486 entries)

en: MATE Terminal
ar: طرفيّة متّة

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
ar: محاكي طرفية لسطح مكتب متّة

en: Terminal
ar: الطرفية

en: Use the command line
ar: استخدم سطر الأوامر

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: C_lose Window
ar: أغ_لق النافذة

en: Close this window?
ar: أأغلق هذه النافذة؟

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Specify file containing saved configuration
ar: حدد ملفًا يحتوي الإعدادات المحفوظة

en: FILE
ar: الملف

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: Session management options:
ar: خيارات إدارة الجلسات:

en: Show session management options
ar: اعرض خيارات إدارة الجلسات

en: Add or Remove Terminal Encodings
ar: أضف أو احذف ترميزات الطرفيّة

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Close
ar: _إغلاق

en: A_vailable encodings:
ar: التّرميزات ال_متوفرة:

en: E_ncodings shown in menu:
ar: التّرميزات المعروضة في القائمة:

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
ar: تلقائي

note: Translators: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
ar: تتابع خلوص (Escape sequence)

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Block
ar: قالب

note: Translators: Cursor shape: ...
en: I-Beam
ar: شرطة رأسية

note: Translators: Cursor shape: ...
en: Underline
ar: تسطير

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Use system settings
ar: استخدم إعدادات النّظام

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Always blink
ar: دوام الوميض

note: Translators: Cursor blink: ...
en: Never blink
ar: عدم الوميض

note: Translators: When command exits: ...
en: Exit the terminal
ar: اخرج من  الطرفيّة

note: Translators: When command exits: ...
en: Restart the command
ar: أعد تشغيل الطرفية

note: Translators: When command exits: ...
en: Hold the terminal open
ar: أبق الطرفيّة مفتوحة

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the left side
ar: على الجانب الأيسر

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: On the right side
ar: على الجانب الأيمن

note: Translators: Scrollbar is: ...
en: Disabled
ar: معطّل

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Replace initial title
ar: استبدل العنوان الأولي

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Append initial title
ar: ابدأ بالعنوان الأولي

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Prepend initial title
ar: ألحِق العنوان الأولي

note: Translators: When terminal commands set their own titles: ...
en: Keep initial title
ar: أبقِ العنوان الأولي

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Tango
ar: تانجو

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ar: كونسول لينكس

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: XTerm
ar: طرفية إكس

note: Translators: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ar: مخصص

en: Find
ar: ابحث

en: _Search for:
ar: ا_بحث عن:

en: _Match case
ar: _طابِق الحالة

en: Match _entire word only
ar: طابِق ك_امل الكلمة فقط

en: Match as _regular expression
ar: طابق _تعبيرا نمطيا

en: Search _backwards
ar: ابحث إلى ال_خلف

en: _Wrap around
ar: _لف حول

en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
ar: _فعّل جميع مفاتيح النفاذ إلى القائمة (مثل Alt+F لفتح قائمة ملف)

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
ar: فعّل مفتاح اختصار ال_قائمة (F10 مبدئيا)

en: _Shortcut keys:
ar: م_فاتيح الاختصارات:

en: List of profiles
ar: قائمة الأطوار

en: Profile to use for new terminals
ar: الطور التي سيسعمل للطرفيّات الجديدة

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
ar: الطور التي سيستخدم عند فتح نافذة أو لسان جديد. يجب أن يكون في profile_list.

en: Whether the menubar has access keys
ar: فيما إذا كان لشريط القوائم مفاتيح وصول

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
ar: فيما إذا يمكن لـ Alt+حرف النفاذ إلى شريط القوائم. قد تتضارب مع بعض التطبيقات التي شغلت داخل شاشة طرفيّة فيمكنك تعطيلها.

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ar: عادة يمكنك النفاذ إلى شريط القوائم بـ F10. يمكنك تخصيص هذا كذلك عن طريق gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). يسمح هذا الخيار بتعطيل مفتاح اختصار شريط القوائم القياسي.

en: List of available encodings
ar: قائمة بالترميزات المتوفّرة

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
ar: فيما إذا سيطلب التّاكيد عند إغلاق نوافذ الطّرفيّة

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
ar: نتقل بين  الألسنة ب  [Ctrl]+[Tab]

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
ar: الافتراضي

en: Human-readable name of the profile
ar: اسم الطور الذي يمكن لفرد قرائته

en: Human-readable name of the profile.
ar: اسم الطور الذي يمكن لفرد قرائته.

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
ar: فيما إذا سيعرض شريط القوائم في النوافذ/الألسنة الجديدة

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
ar: يضبط لـ True إذا وجب عرض شريط القوائم في النوافذ الجديدة، أو نوافذ/ألسنة بهذه الطور.

en: Default color of text in the terminal
ar: اللون المبدئي للنص في الطرفيّة

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ar: اللون المبدئي للنص في الطرفيّة، كمواصفة لونيّة (يمكن أن يكون بأسلوب HTML رقمي سداسي أو كأسم لون مثل "red").

en: Default color of terminal background
ar: اللون المبدئي لخلفية الطرفيّة

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
ar: اللون المبدئي لخلفية الطرفيّة كمواصفة لونيّة (يمكن أن يكون بأسلوب HTML ذي الرقميّات السداسيّة أو كأسم لون مثل "red").

en: Default color of bold text in the terminal
ar: اللون المبدئي للنص العريض في الطرفيّة

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
ar: اللون المبدئي للنص العريض في الطرفيّة، كمواصفة لونيّة (يمكن أن يكون بأسلوب HTML رقمي سداسي أو كأسم لون مثل "red").

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ar: ما إذا كان النص العريض يأخذ نفس لون النص العادي

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ar: إذا ضبط لصحيح، فسيأخذ النص العريض نفس لون النص العادي.

en: What to do with dynamic title
ar: ما الذي سيفعل بالعناوين الديناميكية

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
ar: إذا كان التطبيق في الطرفيّة يضبط العنوان (عامة تضبط الصدفة العنوان)، يمكن للعنوان المضبوط ديناميكيا فسخ العنوان المعدّ أو أن يكون أمامه أو وراءه او إستبداله. القيم الممكنة هي "replace" و "before" و "after" و "ignore".

en: Title for terminal
ar: عنوان الطرفيّة

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
ar: العنوان الذي سيعرض لنافذة أو لسان الطرفيّة. قد يستبدل هذا العنوان أو يضم مع العنوان المضبوط من قبل التطبيق داخل الطرفيّة، بحسب تعيين title_mode.

en: Whether to allow bold text
ar: فيما إذا يسمح بنص سميك

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
ar: إذا ضبط لصحيح، فسيسمح للتطبيقات أن تجعل النص في الطرفيّة سميكا.

en: Whether to silence terminal bell
ar: فيما إذا سيقع إصمات لجرس الطرفيّة

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
ar: إذا ضبط لصحيح، فلن يقوم بصوت عند إرسال التطبيقات تسلسل الخروج لجرس الطرفيّة.

en: Characters that are considered "part of a word"
ar: المحارف المعتبرة "جزءا من كلمة"

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
ar: عند انتقاء النص بحسب الكلمة، فستعتبر سلاسل هذه الرموز ككلمات واحدة. يمكن إعطاء المدى كـ "A-Z". وصلة حرفيّة (لا يعرض مدى) يجب أن يكون أول رمز معطى.

en: Whether to use custom terminal size for new windows
ar: فيما إذا سيستخدم الحجم المخصص في النوافذ الجديدة

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
ar: في حال ضبط كصحيح، نوافذ الطرفية الجديدة ستأخذ الأحجام المحدد بواسطة حجم الاعمدة الافتراضي و حجمة الأسطر الافتراضي.

en: Default number of columns
ar: عدد الأعمدة المبدئي

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ar: عدد الأعمدة في نوافذ الطرفية الجديدة. لا يحمل هذا الخيار أي تأثير ما لم يتم تفعيل استخدام الحجم الافتراضي.

en: Default number of rows
ar: عدد الصفوف المبدئي

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ar: عدد الأسطر في نوافذ الطرفية الجديدة. لا يحمل هذا الخيار أي تأثير ما لم يتم تفعيل استخدام الحجم الافتراضي.

en: Position of the scrollbar
ar: موقع شريط التمرير

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
ar: حيثما تضع شريط تمرير الطرفية ، الاحتمالات هى "يمين" ، "يسار" و "مخفي".

en: Number of lines to keep in scrollback
ar: عدد السطور التي سيبقى عليها عند اللف إلى الخلف

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ar: عدد سطور سجل الرجوع التي سيبقى عليها. يمكنك اللف إلى الوراء في الشاشة الطرفيّة بحسب هذا العدد من السطور. السطور الزائدة عن هذا ستُمحى. إذا ضبط سجل الرجوع ليكون غير محدود فستُتجاهل هذه القيمة.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ar: ما إذا كان سيُبقى على عدد لا محدود من السطور في سجل الرجوع

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ar: إذا ضبط لصحيح، فلن تمحى أي سطور من سجل الرجوع. سيحفظ تاريخ الرجوع مؤقتا على القرص مما قد يتسبب في استنفاذ المساحة الخالية في حال كان خرج الطرفية كثيرا.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ar: فيما إذا سيقع اللف إلى الأسفل عند نقر مفتاح

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ar: إذا ضبط لصحيح فسيجعل شريط التمرير يقفز إلى الأسفل عند نقر المفتاح.

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
ar: فيما إذا سيقع اللف إلى الأسفل عند حصول خرْج جديد

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
ar: إذا ضبط لصحيح، ستلف الشاشة إلى الأسفل كل ما أتى خرْج جديد.

en: What to do with the terminal when the child command exits
ar: ما الذي سيفعل بالطرفيّة عند خروج الأمر الإبن

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
ar: القيم الممكنة هي "close" لغلق الطرفيّة و "restart" لإعادة تشغيل الأمر.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ar: فيما إذا سيشغّل الامر في الطرفيّة كصدفة تسجيل دخول

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
ar: إذا ضبط لصحيح سيطلق الأمر داخل الطرفيّة كصدفة تسجيل دخول. (سيكون لـ argv[0] تلدة أمامها.)

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ar: فيما إذا ينفذ أمر خاض عوض الصدفة

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ar: إذا ضبط لصحيح، فسيستعمل تعيين custom_command عوض تشغيل صدفة.

en: Whether to blink the cursor
ar: فيما إذا سيومض المؤشّر

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
ar: القيم الممكنة هي "system" لتستخدم إعدادات وميض المؤشر العامة، أو "on" أو "off" لتحدد الوضع.

en: The cursor appearance
ar: مظهر المؤشر

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
ar: القيم الممكنة هي "block" لاستخدام مؤشر مصمت، أو "ibeam" لاستخدام شرطة رأسية، أو "underline" لاستخدام شرطة أفقية.

en: Custom command to use instead of the shell
ar: الأمر الخاص الذي سيستعمل عوض الصدفة

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ar: نفّذ هذا الأمر عوض الصدفة إذا ضبط use_custom_command لصحيح.

en: Icon for terminal window
ar: أيقونة نافذة الطرفيّة

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
ar: الأيقونة التي ستسخدم للألسنة/النوافذ المتضمّنة لهذه الطور.

en: Palette for terminal applications
ar: لوح ألوان تطبيقات الطرفيّة

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
ar: للطرفيّات لوح ألوان ذي 16 لونا ستستخدمه التطبيقات داخل الطرفيّة. هذه هي لوحة الألوان بهيئة قائمة أسماء ألوان منفصلة بفواصل. يجب أن تكون أسماء الألوان بتهيئة سداسية، مثلا "#FF00FF"

en: Font
ar: الخط

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ar: اسم خط بانجو. "Sans 12" أو "Monospace Bold 14" مثلا.

en: Background type
ar: نوع الخلفية

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
ar: نوع خلفية الطرفيّة. يمكن أن يكون "solid" للون صلب أو  "image"لصورة أو "transparent" لشفافيّة حقيقية أو غير حقيقيّة حسب نوع مدير النوافذ المستخدم.

en: Background image
ar: صورة الخلفية

en: Filename of a background image.
ar: اسم ملف صورة الخلفية.

en: Whether to scroll background image
ar: فيما إذا ستلف صورة الخلفيّة

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
ar: إذا ضبط لصحيح، ستلف صورة الخلفية مع النص الأمامي، إذا ضبط لخطأ فستبقى الصورة في موقع مضبوط و سيلف النص فوقها.

en: How much to darken the background image
ar: كم ستعتم صورة الخلفيّة

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
ar: قيمة بين 0.0 و 1.0 تؤشر لكمية تعتيم صورة الخلفية 0.0 يعني لا تعتيم و 1.0 تعتيم تام. حاليا لا يوجد إلا مستويان للتعتيم/ مما يجعل سلوك التعيين منطقيّا أي أن 0.0 يلغي أثر التعتيم.

en: Effect of the Backspace key
ar: تأثير مفتاح Backspace

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
ar: يحدّد أي رمز سينشأه مفتاح backspace. القيم الممكنة هي "ascii-del" لرمز ASCII DEL أو "control-h" لـ Control-H (أي محرف ASCII BS)أو "escape-sequence" لسلسلة الإفلات المربوطة عادة لمفتاحا backspace أو delete. يعتبر "ascii-del" عادة التعيين الصحيح لمفتاح Backspace.

en: Effect of the Delete key
ar: تأثير مفتاح الحذف

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
ar: يضبط أي رمز سينشأه مفتاح المحو. القيم الممكنة هي "ascii-del" لمحارف ASCII DEL أو "control-h" لـ Control-H (أي محرف ASCII BS) أو "escape-sequence" لسلسلة الأفلات المربوطة عامة بمفاتيح backspace أو الحذف. "escape-sequence" معتبرة عادة التعيين الصحيح لمفتاح الحذف.

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ar: فيما إذا ستسعمل ألوان السِمة لقطع الطرفيّة

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ar: إذا ضبط لصحيح، فسيستعمل مخطّط لون السِمة المستخدم لصناديق خانات النصوص للشاشة الطرفيّة عوض الألوان المستعملة من طرف المستخدم.

en: Whether to use the system font
ar: فيما إذا سيستعمل خط النظام

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ar: إذا ضبط لصحيح، فستستعمل الطرفيّة خط المكتب العام القياسي إذا كان أحادي الفراغم (و أقرب خط يمكن أن تأتي به في أي حالة أخرى).

en: Highlight S/Key challenges
ar: إبراز اعتراضات S/Key

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
ar: بثق حوار عند كشف طلب إجابة عن حدوث اتصال ببروتوكول s/key و النقر عليه. كتابة كلمة سر في الحوار ترسله إلى الطرفيّة.

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ar: اختصار لوحة المفاتيح لفتح لسان جديد

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لفتح لسان جديد. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to open a new window
ar: اختصار لوحة المفاتيح لفتح نافذة جديدة

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لفتح نافذة جديدة. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ar: اختصار لوحة المفاتيح لإنشاء طور جديدة

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لتقديم حوار إنشاء الطور. يعرض كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ar: اختصار لوحة المفاتيح لحفظ محتويات اللسان الحالي في ملف

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لحفظ محتويات اللسان الحالي في ملف. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to close a tab
ar: اختصار لوحة المفاتيح لغلق لسان

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لغلق لسان. يعرض كسلسلة في نفس الهيئة المستعملة لملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار للوحة المفاتيح لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to close a window
ar: اختصار لوحة المفاتيح لغلق نافذة

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لغلق نافذة. يعرض كسلسلة بنفس الهيئة المستعملة لملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة "disabled" كـ (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار للوحة المفاتيح لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to copy text
ar: اختصار لوحة المفاتيح لنسخ نص

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لنسخ النص المنتقى في الحافظة الوسيطة. يعرض كسلسلة بنفس الهيئة المستعملة لملفات مصادر GTK+.إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختثار للوحة المفاتيح لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to paste text
ar: اختصار لوحة المفاتيح للصق النص

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل لنمط ملأ الشاشة

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى نسق ملأ الشاشة. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ar: اختصار لوحة المفاتيح لتبديل رؤية شريط القوائم

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لتحويل رؤية شريط القوائم. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
ar: اختصار لوحة المفاتيح لضبط عنوان الطرفيّة

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لضبط عنوان الطرفيّة. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ar: اختصار لوحة المفاتيح لإعادة ضبط الطرفيّة

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لإعادة ضبط الطرفيّة. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ar: اختصار لوحة المفاتيح لإعادة ضبط و مسح الطرفيّة

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لإعادة الضبط و مسح الطرفيّة. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان السابق

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان السابق. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان التالي

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان التالي. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
ar: مفتاح اختصار لنقل الطرفيّة الحالية إلى اليسار.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ar: مفتاح اختصار لنقل الطرفيّة الحالية إلى اليسار. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
ar: مفتاح اختصار لنقل الطرفيّة الحالية إلى اليمين.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ar: مفتاح اختصار  لنقل الطرفيّة الحالية إلى اليسار. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Accelerator to detach current tab.
ar: مفتاح اختصار اقتطاع اللسان الحالي.

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول لإقتطاع اللسان التالي. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 1

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 1. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 2

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 2. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 3

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 3. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 4

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 4. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 5

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 5. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 6

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 6. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 7

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 7. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 8

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 8. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 9

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 9. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 10

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 10. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 11

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 11. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
ar: اختصار لوحة المفاتيح للتحوّل للسان 12

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار للتحول إلى اللسان 12. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to launch help
ar: اختصار لوحة المفاتيح لإطلاق المساعدة

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لتشغيل المساعدة. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to make font larger
ar: اختصار لوحة المفاتيح لجعل الخط أعرض

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لجعل الخط أكبر. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ar: اختصار لوحة المفاتيح لجعل الخط أصغر

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لجعل الخط أصغر. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ar: اختصار لوحة المفاتيح لإرجاع الخط إلى حجمه العادي

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
ar: مفتاح اختصار لضبط الخط إلى حجمه العادي. يعرض  كسلسلة بنفس الهيئة المستخدمة من ملفات مصادر GTK+. إذا ضَبطت الخيار للسلسلة الخاصة كـ "disabled" (ملغى)، فلن يكون هناك مفتاح اختصار لهذا الحدث.

en: Black on light yellow
ar: أسود على أصفر فاتح

en: Black on white
ar: أسود على أبيض

en: Gray on black
ar: رمادي على أسود

en: Green on black
ar: أخضر على أسود

en: White on black
ar: أبيض على أسود

en: Error parsing command: %s
ar: خطأ أثناء تحليل الأمر: %s

en: Editing Profile “%s”
ar: يحرّر الطور “%s”

en: Images
ar: الصُور

en: Choose Palette Color %d
ar: اختر لوح ألوان %Id

en: Palette entry %d
ar: خانة لوح الألوان %Id

en: Profiles
ar: الأطوار

en: _New
ar: _جديد

en: Edit
ar: تحرير

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: _Profile used when launching a new terminal:
ar: الطور الم_ستخدم عند فتح طرفية جديدة:

en: New Profile
ar: طور جديد

en: C_reate
ar: أن_شِئ

en: Profile _name:
ar: ا_سم الهيئة:

en: _Base on:
ar: م_بنيا على:

en: Profile Editor
ar: محرر الأطوار

en: _Profile name:
ar: اسم ال_طور:

en: _Use the system fixed width font
ar: استخدم خط النظام _ثابت العرض

en: _Font:
ar: ال_خط:

en: Choose A Terminal Font
ar: اختر خط طرفية

en: _Allow bold text
ar: ا_سمح بنص عريض

en: Show _menubar by default in new terminals
ar: أظهر _شريط القوائم في الطرفيات الجديدة

en: Terminal _bell
ar: _جرس الطرفيّة

en: Copy selected text into _clipboard
ar: انسخ النص المحدد إلى _الحافظة

en: Cursor blin_k:
ar: ومي_ض المؤشّر:

en: Cursor _shape:
ar: شكل المؤشر

en: Select-by-_word characters:
ar: اختر باعتبار محارف ال_كلمات:

en: Use custom default terminal si_ze
ar: استخدم _حجم طرفية مبدئي مخصص

en: Default size:
ar: الحجم المبدئي:

en: columns
ar: الأعمدة

en: rows
ar: الصفوف

en: General
ar: عام

en: <b>Title</b>
ar: <b>العنوان</b>

en: Initial _title:
ar: ال_عنوان الأولي:

en: When terminal commands set their o_wn titles:
ar: عندما تحدد أوامر الطرفية عناوينها ال_خاصة:

en: <b>Command</b>
ar: <b>الأمر</b>

en: _Run command as a login shell
ar: _شغّل ألأمر كصدفة دخول

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ar: _نفّذ أمرا خاصا بدلا من صدفتي

en: Custom co_mmand:
ar: ال_أمر المخصّص:

en: When command _exits:
ar: عند _خروج الأمر:

en: Title and Command
ar: العنوان والأمر

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
ar: <b>المقدمة و الخلفية والنص العريض و المسطر</b>

en: _Use colors from system theme
ar: استخدم ألوان سِمة ال_نظام

en: Built-in sche_mes:
ar: المخططات م_ضمنة:

en: _Text color:
ar: لون ال_نص:

en: Choose Terminal Background Color
ar: اختر لون خلفية الطرفيّة

en: Choose Terminal Text Color
ar: اختر لون النص في الطرفيّة

en: _Background color:
ar: لون ال_خلفية:

en: Bol_d color:
ar: لون النص ال_عريض

en: _Underline color:
ar: لون الت_سطير

en: _Same as text color
ar: م_ثل لون النص

en: <b>Palette</b>
ar: <b>لوح الألوان</b>

en: Built-in _schemes:
ar: ال_مخططات المضمنة:

en: Color p_alette:
ar: _لوح الألوان:

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
ar: <small><i><b>ملاحظة:</b> الألوان التالية متاحة لتطبيقات الطرفيّة. </i></small>

en: Colors
ar: الألوان

en: _Solid color
ar: _لون

en: _Background image
ar: _صورة الخلفية

en: Image _file:
ar: ملف الصورة:

en: Select Background Image
ar: اختر صورة الخلفية

en: Background image _scrolls
ar: صورة الخلفية ت_لتف

en: _Transparent background
ar: خلفية _شفافة

en: S_hade transparent or image background:
ar: _ظلل شفافية أو صورة الخلفية:

en: <small><i>None</i></small>
ar: <small><i>لا شيء</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
ar: <small><i>الأقصى</i></small>

en: Background
ar: الخلفية

en: _Scrollbar is:
ar: _شريط التمرير:

en: Scroll on _output
ar: لف عند ال_خرْج

en: Scroll on _keystroke
ar: لف عند _نقر مفتاح

en: lines
ar: سطور

en: Scroll_back:
ar: ا_لف إلى الوراء:

en: _Unlimited
ar: _غير محدود

en: Scrolling
ar: التّمرير

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
ar: <small><i><b>ملاحظة:</b> قد تتسبّب هذه الخيارات في عدم عمل بعض التطبيقات بسلامة.
    الخيارات موجودة فقط لتجعلك تتخطّى عددا من التطبيقات و أنظمة التشغيل التي تتوقّع سلوكا مختلفا من الطرفيّة.</i></small>

en: _Delete key generates:
ar: زر ال_حذف يولّد:

en: _Backspace key generates:
ar: مفتاح Backspace يولد:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ar: أعد _ضبط خيارات التوافق لقيمها المبدئية

en: Compatibility
ar: التوافق

en: Set Title
ar: حدد العنوان

en: _Title:
ar: ال_مُسمّى:

en: S/Key Challenge Response
ar: إجابة اعْتِراض المفتاح

en: _Password:
ar: _كلمة المرور:

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
ar: يبدو أن النص الذي نقرته ليس نجاح اتصال ببروتوكول S/Key.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
ar: يبدو أن النص الذي نقرته ليس اعتراض صحيح ل OTP.

en: New Tab
ar: لسان جديد

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Save Contents
ar: احفظ المحتويات

en: Close Tab
ar: أغلق اللسان

en: Close Window
ar: أغلق النافذة

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: الصق

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Hide and Show menubar
ar: أخف و أظهر شريط القوائم

en: Full Screen
ar: ملء الشاشة

en: Zoom In
ar: قرّب

en: Zoom Out
ar: بعّد

en: Normal Size
ar: الحجم العادي

en: Find Next
ar: ابحث عن التالي

en: Find Previous
ar: ابحث عن السابق

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: Reset and Clear
ar: أعد الضبط وامسح

en: Switch to Previous Profile
ar: حوّل إلى النّمط السّابق

en: Switch to Next Profile
ar: حوّل إلى النّمط اللّاحق

en: Switch to Previous Tab
ar: انتقل للسان السابق

en: Switch to Next Tab
ar: انتقل للسان التالي

en: Move Tab to the Left
ar: انقل اللسان الحالي يسارا

en: Move Tab to the Right
ar: انقل اللسان الحالي يمينا

en: Detach Tab
ar: افصل اللسان

en: Switch to Tab 1
ar: انتقل للسان 1

en: Switch to Tab 2
ar: انتقل للسان 2

en: Switch to Tab 3
ar: انتقل للسان 3

en: Switch to Tab 4
ar: انتقل للسان 4

en: Switch to Tab 5
ar: انتقل للسان 5

en: Switch to Tab 6
ar: انتقل للسان 6

en: Switch to Tab 7
ar: انتقل للسان 7

en: Switch to Tab 8
ar: انتقل للسان 8

en: Switch to Tab 9
ar: انتقل للسان 9

en: Switch to Tab 10
ar: انتقل للسان 10

en: Switch to Tab 11
ar: انتقل للسان 11

en: Switch to Tab 12
ar: انتقل للسان 12

en: Contents
ar: المحتويات

en: File
ar: ملف

en: View
ar: عرض

en: Search
ar: ابحث

en: Tabs
ar: ألسنة

en: Help
ar: مساعدة

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
ar: مفتاح الاختصار “%s” مقيّدٌ مسبقًا بالإجراء “%s”

en: _Action
ar: الإ_جراء

en: Shortcut _Key
ar: مفتاح الا_ختصار

en: Click button to choose profile
ar: انقر الزر لاختيار طور

en: Profile list
ar: قائمة الأطوار

en: Delete profile “%s”?
ar: أأحذف الطور “%s”؟

en: Delete Profile
ar: احذف الطور

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
ar: يوجد طور بالاسم “%s”. هل تريد إنشاء آخرٍ بنفس الاسم؟

en: Choose base profile
ar: اختر الطور الرئيسيّ

en: No such profile "%s", using default profile
ar: لا طور "%s" موجود، سأستعمل الطور المبدئي

en: Invalid geometry string "%s"
ar: سلسلة هندسة غير سليمة "%s"

en: User Defined
ar: معَرّف من المستخدم

en: Failed to parse arguments: %s
ar: تعذّر تحليل المعاملات: %s

en: Western
ar: غربي

en: Central European
ar: وسط أوروبي

en: South European
ar: جنوب أوروبي

en: Baltic
ar: بلطيقي

en: Cyrillic
ar: سريلي

en: Arabic
ar: عربي

en: Greek
ar: يوناني

en: Hebrew Visual
ar: عبري مرئي

en: Hebrew
ar: عبري

en: Turkish
ar: تركي

en: Nordic
ar: شمالي

en: Celtic
ar: كلتي

en: Romanian
ar: روماني

en: Unicode
ar: عالمي

en: Armenian
ar: أرمني

en: Chinese Traditional
ar: صيني تقليدي

en: Cyrillic/Russian
ar: سريلي/روسي

en: Japanese
ar: ياباني

en: Korean
ar: كوري

en: Chinese Simplified
ar: صيني مبسّط

en: Georgian
ar: جورجي

en: Cyrillic/Ukrainian
ar: سريلي/أكراني

en: Croatian
ar: كرواتي

en: Hindi
ar: هندي

en: Persian
ar: فارسي

en: Gujarati
ar: غوجراتي

en: Gurmukhi
ar: جرمخي

en: Icelandic
ar: آيسلندي

en: Vietnamese
ar: فيتنامي

en: Thai
ar: تايلاندي

en: _Description
ar: ال_وصف

en: _Encoding
ar: ال_ترميز

en: Current Locale
ar: المحليّة الحالية

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
ar: الخيار '%s' لم يعد مدعوما في هذه الإصدارة من طرفيّة متّة، قد تفضل إنشاء طور بالإعدادات المطلوبة، و استعمال خيار ‪--profile‬ الجديد

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
ar: المعامل "%s" ليس أمرا سليما: %s

en: Two roles given for one window
ar: دوران لنافذة واحدة

en: "%s" option given twice for the same window
ar: خيار "%s" معطٍ مرتان لنفس النافذة

en: "%s" is not a valid zoom factor
ar: "%s" ليس عامل تقريب سليم

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
ar: عامل التقريب "%g" منخفض جدا، سأستعمل %g

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
ar: عامل التقريب "%g" مرتفع جدا، سأستعمل %g

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
ar: الخيار "%s" يتطلب تحديد الأمر للتنفيذ عند باقي سطر الأوامر

en: Not a valid terminal config file.
ar: ليس ملف إعدادات طرفية سليم.

en: Incompatible terminal config file version.
ar: إصدارة ملف إعدادات الطرفية غير متوافقة.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ar: لا تسجل بخادوم التنشيط الاسمي، لا تعد استعمال طرفية شاغلة

en: Load a terminal configuration file
ar: حمّل ملف إعدادات طرفية

en: Save the terminal configuration to a file
ar: احفظ إعدادات الطرفية في ملف

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ar: افتح نافذة جديدة تحتوي على لسان بالطور المبدئي

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ar: افتح لسان جديد في النافذة التي فتحت أخيرا بالطور المبدئي

en: Turn on the menubar
ar: أظهر شريط القوائم

en: Turn off the menubar
ar: أخف شريط القوائم

en: Maximize the window
ar: كبّر النافذة

en: Full-screen the window
ar: املأ الشاشة بالنافذة

en: Set the window role
ar: حدد دور النافذة

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ar: اضبط آخر لسان محدّد كالنشط في نافذته

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ar: نفّذ معطى هذا الخيار داخل الطرفيّة

en: Use the given profile instead of the default profile
ar: استعمل الطور المعطى بدلا من المبدئي

en: Set the terminal title
ar: اضبط عنوان الطرفيّة

en: Set the working directory
ar: اضبط دليل العمل

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
ar: اضبط عامل تقريب الطرفيّة (1.0 = الحجم الطبيعي)

en: MATE Terminal Emulator
ar: طرفيّة متّة

en: Show MATE Terminal options
ar: اعرض خيارات طرفيّة متّة

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ar: خيارات لفتح نوافذ أو ألسنة طرفية جديدة؛ يمكن تحديد أكثر من واحد من هذه:

en: Show terminal options
ar: اعرض خيارات طرفيّة متّة

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ar: خيارات النافذة؛ إذا استخدمت قبل أول معامل ‪--window‬ أو ‪--tab‬ فستحدد مبدئيات كل النوافذ:

en: Show per-window options
ar: اعرض خيارات النوافذ

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ar: خيارات الطرفية؛ إذا استخدمت قبل أول معامل ‪--window‬ أو ‪--tab‬ فستحدد مبدئيات كل الطرفيات:

en: Show per-terminal options
ar: اعرض خيارات الطرفية

en: Unnamed
ar: بلا اسم

en: _Profile Preferences
ar: _تفضيلات الطور

en: _Relaunch
ar: أ_عد التشغيل

en: There was an error creating the child process for this terminal
ar: حدث خطأ عند إنشاء العملية الفرعية لهذه الطرفيّة

en: The child process exited normally with status %d.
ar: انتهت العملية الابنة بشكل طبيعية بالحالة %d.

en: The child process was terminated by signal %d.
ar: انتهت العملية الابنة بالإشارة %d.

en: The child process was terminated.
ar: انتهت العملية الابنة.

en: Close tab
ar: أغلق اللسان

en: Switch to this tab
ar: انتقل لهذا اللسان

en: There was an error displaying help
ar: حدث خطأ أثناء عرض المساعدة

en: Could not open the address “%s”
ar: تعذّر فتح العنوان “%s”

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ar: طرفية متّة برمجية حرة بإمكانك إعادة توزيعها و/أو تعديلها تحت شروط الرخصة العمومية العامة لجنو والتي نشرتها منظمة البرمجيات الحرة؛ سواء الإصدارة 3 من الرخصة (أو أي إصدارة بعدها حسب رغبتك).

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ar: توزّع طرفية متّة على أمل أن تكون مفيدة لمن يستخدمها دون أدنى مسؤولية؛ ولا حتى أي ضمان يضمن صلاحية العرض في السوق أو توافقه مع أي استخدام محدد. يمكنك مراجعة الرخصة العمومية العامة لجنو لمزيد من التفاصيل.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ar: من المفترض أن تكون قد استلمت نسخة من رخصة جنو العامة مع هذا البرنامج؛ في حال عدم استلامك لذلك، يمكنك مكاتبة:
    
    منظمة البرمجيات الحرة ، 51 شارع فرانكلين ، الطابق الرابع ، بوسطن ، MA 02110-1301 ، الولايات المتحدة الأمريكية."

note: Translators: This is the label of a menu item to choose a profile. * _%d is used as the accelerator (with d between 1 and 9), and * the %s is the name of the terminal profile.
en: _%d. %s
ar: _%Id. %s

en: _File
ar: _ملف

en: Open _Terminal
ar: افتح _الطرفيّة

en: Open Ta_b
ar: افتح ل_سان

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Search
ar: _بحث

en: _Terminal
ar: _طرفية

en: Ta_bs
ar: أ_لسنة

en: New _Profile…
ar: طور ج_ديد…

en: _Save Contents
ar: ا_حفظ المحتويات

en: C_lose Tab
ar: أ_غلق اللسان

en: _Close Window
ar: أ_غلق النّافذة

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: _Paste
ar: ا_لصق

en: Paste _Filenames
ar: الصق اسماء المل_فات

en: Select _All
ar: اختر _الكل

en: P_rofiles…
ar: الأ_طوار…

en: _Keyboard Shortcuts…
ar: ا_ختصارات لوحة المفاتيح…

en: Pr_ofile Preferences
ar: _تفضيلات الطور

en: Zoom _In
ar: _قرّب

en: Zoom _Out
ar: _بعّد

en: _Normal Size
ar: حجم _عادي

en: _Find...
ar: اب_حث...

en: Find Ne_xt
ar: ال_تالي

en: Find Pre_vious
ar: ال_سابق

en: _Clear Highlight
ar: ا_مسح الإبراز

en: Go to _Line...
ar: اذهب إلى الس_طر...

en: _Incremental Search...
ar: بحث _تزايدي...

en: Change _Profile
ar: غيّر ال_طور

en: _Previous Profile
ar: الن_ّمط السّابق

en: _Next Profile
ar: النّم_ط التالي

en: _Set Title…
ar: اضبط ال_عنوان…

en: Set _Character Encoding
ar: اضبط ترميز ال_محارف

en: _Reset
ar: _تصفير

en: Reset and C_lear
ar: أعد الضبط و ا_مسح

en: _Add or Remove…
ar: أ_ضف أو احذف…

en: _Previous Tab
ar: اللسان ال_سابق

en: _Next Tab
ar: اللسان ال_تالي

en: Move Tab _Left
ar: انقل اللسان ي_مينا

en: Move Tab _Right
ar: انقل اللسان _يسارا

en: _Detach tab
ar: ا_فصل اللسان

en: _Contents
ar: الم_حتويات

en: _About
ar: _عنْ

en: _Send Mail To…
ar: أر_سل رسالة إلى…

en: _Copy E-mail Address
ar: ا_نسخ عنوان البريد الإلكتروني

en: C_all To…
ar: ا_تّصل ب…

en: _Copy Call Address
ar: ا_نسخ عنوان الاتصال

en: _Open Link
ar: ا_فتح الرابط

en: _Copy Link Address
ar: ا_نسخ عنوان الرابط

en: P_rofiles
ar: الأ_طوار

en: L_eave Full Screen
ar: _غادر ملء الشاشة

en: _Input Methods
ar: طرق ال_إدخال

en: Show _Menubar
ar: أظهر _شريط القوائم

en: _Full Screen
ar: _ملء الشاشة

en: Close this terminal?
ar: أأغلق هذه الطرفيّة؟

en: C_lose Terminal
ar: أغلق ال_طرفية

en: Could not save contents
ar: تعذّر حفظ المحتويات.

en: Save as...
ar: احفظ باسم...

en: Contributors:
ar: المساهمون:
