MATE Desktop Environment - en to am translation catalogue (83 entries)

en: Right
am: በ ቀኝ

en: Left
am: በ ግራ

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
am: ኮምፒዝ (Advanced GPU accelerated የ ዴስክቶፕ ውጤቶች)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
am: እርስዎ አሁን እየተጠቀሙ ያሉት የማይታወቅ እና ያልተደገፈ የ መስኮይ አስተዳዳሪ ነው: እዚህ የ ተፈጸመው ማንኛውም ለውጥ ውጤታማ ላይሆን ይችላል

en: Desktop
am: ዴስክቶፕ

en: Interface
am: ግንኙነት

en: Panel
am: ክፍል

en: Windows
am: መስኮቶች

en: MATE Tweak
am: የ ሜት ማዋቀሪያ

en: Desktop icons
am: የዴስክቶፕ ምልክቶች

en: Performance
am: አፈጻጸም

en: Window Behaviour
am: የ መስኮት ባህሪ

en: Appearance
am: አቀራረብ

en: Panels
am: ክፍሎች

en: Panel Features
am: የ ክፍሎች ገጽታ

en: Panel Menu Features
am: የ ክፍል ዝርዝር ገጽታ

en: Icons
am: ምልክቶች

en: Context menus
am: የዝርዝሮች አገባብ

en: Toolbars
am: ቱልባሮች

en: Window manager
am: የመስኮት አስተዳዳሪ:

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
am: ዴስክቶፕ ላይ ማጣበቅ የሚፈልጉትን ምልክት ይምረጡ

en: Show Desktop Icons
am: የ ዴስክቶፕ ምልክቶች ማሳያ

en: Computer
am: ኮምፒዩተር

en: Home
am: ቤት

en: Network
am: ኔትዎርክ

en: Trash
am: ቆሻሻ

en: Mounted Volumes
am: የ ተጨመሩ መጠኖች

en: Enable animations
am: እንቅስቃሴ ማስቻያ

en: Do not show window content when moving windows
am: የ መስኮት ይዞታ አታሳይ መስኮቶች በሚንቀሳቀሱ ጊዜ

en: Window manager performance tuning.
am: የ መስኮት አስተዳዳሪ አፈጻጸም ማስተካከያ

en: Enable window snapping
am: መስኮት መቁረጫ ማስቻያ

en: Undecorate maximized windows
am: ያደጉ መስኮቶችን አታስጊጥ

en: Undecorate windows when maximized
am: መስኮቶች በሚያድጉ ጊዜ አታስጊጥ

en: Do not auto-maximize new windows
am: አዲስ መስኮቶችን በራሱ-አታሳድግ

en: Do not automatically maximize newly opened windows
am: አዲስ የ ተከፈቱ መስኮቶች ራሱ በራሱ አታሳድግ

en: Window control placement.
am: የ መስኮት መቆጣጠሪያ መቀየሪያ

en: Save the current panel layout as your own custom version
am: እንደ እርስዎ እትም የ አሁኑን እቅድ ክፍል ማስተካከያ ማስቀመጫ

en: Delete the currently selected panel layout
am: አሁን የተመረጠው የ ክፍል እቅድ ማጥፊያ

en: Open CCSM
am: CCSM መክፈቻ

en: Reset Compiz
am: ኮምፒዝ እንደ ነበር መመለሻ

en: Select a window scaling factor.
am: የ መስኮት መመጠኛ ይምረጡ

en: Auto-detect
am: በራሱ-ፈልጎ አግኚ

en: Regular
am: መደበኛ

en: Fonts
am: ፊደሎች

en: Enable keyboard LED
am: የ ፊደል ገበታ LED ማሰናጃ

en: Enable pull-down terminal
am: ተርሚናል ወደ-ታች መጎተቻ ማስቻያ

en: When enabled press F12 to pull down terminal
am: በሚያስችሉ ጊዜ ይጫኑ F12 ተርሚናል ወደ-ታች ለ መጎተት

en: Enable Dock
am: ማሳረፊያ ማስቻያ

en: When checked the Dock will be enabled.
am: ምልክት ሲደረግበት ማሳረፊያውን አስችለዋል

en: Enable HUD
am: HUD ማስቻያ

en: Show Applications
am: መተግበሪያ ማሳያ

en: Show Applications item in the menu bar
am: የ መተግበሪያዎች እቃ በ ዝርዝር ውስጥ ማሳያ

en: Show Places
am: ቦታዎች ማሳያ

en: Show Places item in the menu bar
am: የ ቦታዎች እቃ በ ዝርዝር ውስጥ ማሳያ

en: Show System
am: ስርአቱን ማሳያ

en: Show System item in the menu bar
am: የ ስርአት እቃ በ ዝርዝር ውስጥ ማሳያ

en: Show icons on menus
am: ምልክቶችን በዝርዝር ውስጥ ማሳየት

en: Show icons on buttons
am: ምልክቶችን በቁልፍ ላይ አሳይ

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
am: ቁልፉ ምልክት ያሳይ ከ ቁልፉ ጽሁፍ ተጨማሪ

en: Show Input Methods menu in context menus
am: የማስገቢያ ዝርዝር ዘዴዎችን አገባብ በዝርዝር አገባብ ላይ አሳይ

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
am: የዩኒኮድ ባህሪ ዝርዝር መቆጣጠሪያን በዝርዝር አገባብ ላይ አሳይ

en: Style:
am: ዘዴ:

en: Icon size:
am: የ ምልክት መጠን:

en: Small
am: ትንሽ

en: Large
am: ትልቅ

en: The new window manager will be activated upon selection.
am: በሚመርጡ ጊዜ አዲሱ የ መስኮት አስተዳዳሪ ይጀምራል

en: Select a window manager.
am: የ መስኮት አስተዳዳሪ ይምረጡ:

en: Select a panel layout to change the user interface.
am: የ ተጠቃሚውን ገጽታ ለመቀየር የ ክፍል እቅድ ይምረጡ

en: Select a panel layout.
am: የ ክፍል እቅድ ይምረጡ

en: Default
am: ነባር

en: 16px
am: 16ፒክስል

en: 22px
am: 22ፒክስል

en: 24px
am: 24ፒክስል

en: 32px
am: 32ፒክስል

en: 48px
am: 48ፒክስል

en: Set the panel icon size.
am: የ ክፍል ምልክት መጠን ማሰናጃ

en: Select the icon size for panel icons.
am: ለ ክፍል ምልክት መጠን ማሰናጃ ይምረጡ

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
am: ለ ዝርዝር እቃዎች የ ምልክት መጠን ማዘጋጃ በ ክፍል ውስጥ

en: Select the icon size for menu items in the panel.
am: ምረጡ የ ምልክት መጠን ለ ዝርዝር እቃዎች በ ክፍል ውስጥ

en: Text below items
am: ጽሁፍ ከ እቃው ስር

en: Text beside items
am: ጽሁፍ ከ እቃው አጠገብ

en: Icons only
am: ምልክቶች ብቻ

en: Text only
am: ጽሁፍ ብቻ
