MATE Desktop Environment - en to bn translation catalogue (32 entries)

en: Right
bn: ডানদিকে

en: Left
bn: বামদিকে

en: Desktop
bn: ডেস্কটপ

en: Interface
bn: ইন্টারফেস

en: Panel
bn: প্যানেল

en: Windows
bn: উইন্ডোসমূহ

en: Desktop icons
bn: ডেক্সটপ আইকনসমূহ

en: Performance
bn: কার্যকারীতা

en: Appearance
bn: চেহারা

en: Icons
bn: আইকনসমূহ

en: Context menus
bn: কনটেক্সট মেন্যু

en: Toolbars
bn: টুলবারসমূহ

en: Computer
bn: কম্পিউটার

en: Home
bn: হোম

en: Network
bn: নেটওয়ার্ক

en: Trash
bn: ট্রাশ

en: Mounted Volumes
bn: মাউন্টকৃত ভলিউমসমূহ

en: Enable animations
bn: অ্যানিমেশন সক্রিয় করা হবে

en: Show Places
bn: অবস্থান প্রদর্শন করা হবে

en: Show icons on menus
bn: মেন্যুতে আইকন প্রদর্শন

en: Show icons on buttons
bn: বাটনগুলোতে আইকনসমূহ প্রদর্শন

en: Show Input Methods menu in context menus
bn: কনটেক্সট মেন্যুগুলোতে ইনপুট মেথড প্রদর্শন

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
bn: কনটেক্সট মেন্যুগুলোতে ইউনিকোড কন্ট্রোল ক্যারেক্টার প্রদর্শন

en: Style:
bn: বিন্যাস:

en: Icon size:
bn: আইকন সাইজ

en: Small
bn: ছোট

en: Large
bn: বড়

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Text below items
bn: আইটেমগুলোর নিচের টেক্সট

en: Text beside items
bn: আইটেমগুলোর পাশের টেক্সট

en: Icons only
bn: শুধুমাত্র আইকন

en: Text only
bn: শুধুমাত্র টেক্সট
