MATE Desktop Environment - en to bs translation catalogue (61 entries)

en: Right
bs: Desno

en: Left
bs: Lijevo

en: Marco (No compositor)
bs: Marco (Nijedan kompozitor)

en: Marco (Compton GPU compositor)
bs: Marco (Compton GPU kompozitor)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
bs: Compiz (Napredni GPU ubrzani desktop efekti)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
bs: Koristite nepoznati i ne podržani prozorni menadžer. Ne možemo garantirati da ću promijene biti efektivne.

en: Interface
bs: Interfejs

en: Panel
bs: Ploča

en: Windows
bs: Prozori

en: Desktop icons
bs: Ikone radne površine

en: Performance
bs: Performanse

en: Window Behaviour
bs: Ponašanje prozora

en: Appearance
bs: Izgled

en: Panels
bs: Ploče

en: Panel Features
bs: Karakteristike panela

en: Panel Menu Features
bs: Karakteristika menija panela

en: Icons
bs: Ikone

en: Context menus
bs: Dodatni meniji

en: Toolbars
bs: Alatne trake

en: Window manager
bs: Prozorni menadžer

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
bs: Odaberite ikone koje želite omogućiti:

en: Show Desktop Icons
bs: Prikaži Ikone Radne površine

en: Computer
bs: Računar

en: Home
bs: Početni direktorij

en: Network
bs: Mreža

en: Trash
bs: Smeće

en: Mounted Volumes
bs: Učitani diskovi

en: Enable animations
bs: Uključi animacije

en: Do not show window content when moving windows
bs: Ne prikazuj sadržaj prozora prilikom prevlačenja

en: Do not auto-maximize new windows
bs: Ne automatski maksimizirati nove prozore

en: Do not automatically maximize newly opened windows
bs: Ne automatski maksimizirati nove prozore

en: Window control placement.
bs: Smještanje kontrola prozora.

en: Save the current panel layout as your own custom version
bs: Sačuvati trenutni raspored panela kao vašu vlastitu verziju

en: Delete the currently selected panel layout
bs: Izbriši trenutno odabrani raspored panela

en: Enable keyboard LED
bs: Omogućite LED tastature

en: Enable pull-down terminal
bs: Omogućite padajući terminal

en: When enabled press F12 to pull down terminal
bs: Kada je omogućeno pritisnite F12 da povučete terminal

en: Show Applications
bs: Prikaži aplikacije

en: Show Places
bs: Prikaži mjesta

en: Show System
bs: Prikaži Sistem

en: Show icons on menus
bs: Prikaži ikone u meniju

en: Show icons on buttons
bs: Prikaži ikone na tipkama

en: Show Input Methods menu in context menus
bs: Prikaži meni sa ulaznim metodama u dodatnom meniju

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
bs: Prikaži unikodni kontrolni znak u dodatnim menijima

en: Style:
bs: Stil:

en: Icon size:
bs: Veličina ikone:

en: Small
bs: Mala

en: Large
bs: Velika

en: The new window manager will be activated upon selection.
bs: Novi prozorni menadžer će biti aktiviran nakon odabira.

en: Select a window manager.
bs: Odaberite prozorni menadžer.

en: Select a panel layout to change the user interface.
bs: Odaberite raspored panela da promijenite korisnički interfejs.

en: Select a panel layout.
bs: Odaberite raspored panela.

en: Default
bs: Uobičajeno

en: Set the panel icon size.
bs: Postavite veličinu ikona panela.

en: Select the icon size for panel icons.
bs: Postavite veličinu ikona za ikone na panelu.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
bs: Postavite veličinu ikona od stavki menija korišteni u panelu.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
bs: Odaberite veličinu ikona za stavke menija u panelu.

en: Text below items
bs: Tekst ispod stavki

en: Text beside items
bs: Tekst pored stavki

en: Icons only
bs: Samo ikone

en: Text only
bs: Samo tekst
