MATE Desktop Environment - en to da translation catalogue (92 entries)

en: Right
da: Højre

en: Left
da: Venstre

en: Marco (No compositor)
da: Marco (ingen typograf)

en: Marco (Adaptive compositor)
da: Marco (adaptiv typograf)

en: Marco (Compton GPU compositor)
da: Marco (Compton GPU-typograf)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
da: Compiz (avancerede GPU- accelererede skrivebordseffekter)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
da: Du bruger i øjeblikket en ukendt og ikke understøttet vindueshåndtering. Vi kan derfor ikke garantere, at ændringer lavet her vil træde i kraft.

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Interface
da: Grænseflade

en: Windows
da: Vinduer

en: Desktop icons
da: Skrivebordsikoner

en: Performance
da: Ydeevne

en: Window Behaviour
da: Vinduesopførsel

en: Appearance
da: Udseende

en: Panels
da: Paneler

en: Panel Features
da: Panelfunktioner

en: Panel Menu Features
da: Menufunktioner for panelet

en: Icons
da: Ikoner

en: Context menus
da: Kontekstmenuer

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: Window manager
da: Vindueshåndtering

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
da: Vælg de skrivebordsikoner du ønsker aktiveret:

en: Show Desktop Icons
da: Vis skrivebordsikoner

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
da: Når deaktiveret vil skrivebordet ikke blive håndteret og derfor være uden ikoner eller adgang til filhåndteringen

en: Home
da: Hjem

en: Network
da: Netværk

en: Trash
da: Papirkurv

en: Mounted Volumes
da: Monterede arkiver

en: Enable animations
da: Aktiver animationer

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
da: Om animationer skal vises af vindueshåndteringen og panelet

en: Do not show window content when moving windows
da: Vis ikke vinduesindhold mens vinduer flyttes

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
da: Giv mindre tilbagemelding når vinduer flyttes via trådrammer

en: Window manager performance tuning.
da: Ydelsesjustering for vindueshåndteringen.

en: Enable window snapping
da: Aktiver vinduesfastgørelse

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
da: Drop af vinduer på skærmkanter maksimerer dem lodret og ændrer deres størrelse vandret for at dække halvdelen af det tilgængelige område

en: Undecorate maximized windows
da: Fjern dekoration fra maksimerede vinduer

en: Undecorate windows when maximized
da: Fjern dekoration fra maksimerede vinduer

en: Do not auto-maximize new windows
da: Maksimer ikke automatisk nye vinduer

en: Do not automatically maximize newly opened windows
da: Maksimer ikke automatisk nyåbnede vinduer

en: Window control placement.
da: Placering af vinduekontrol.

en: Save the current panel layout as your own custom version
da: Gem det nuværende panellayout som din egen tilpasset version

en: Delete the currently selected panel layout
da: Slet det aktuelt valgte panellayout

en: Open CCSM
da: Åbn CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
da: Åbn Compiz-systemindstillinger

en: Reset Compiz
da: Nulstil Compiz

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
da: Nulstil den nuværende Compiz-konfiguration til fabriksstandarden

en: Select a window scaling factor.
da: Vælg en skaleringsfaktor for vinduet.

en: Auto-detect
da: Autodetekteret

en: Regular
da: Normal

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
da: Fordobl størrelsen på alle vinduer, paneler, kontroller, skrifttyper etc. for HiDPI-skærme.

en: Open Font preferences
da: Open Font-indstillinger

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Open Font preferences and click Details... to fine tune the font DPI.
da: Open Font-indstillinger og klik på Detaljer ... for at finjustere skrifttypens DPI.

en: Enable keyboard LED
da: Aktiver tastatur-LED

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
da: Vis tastaturets LED-indikatorer i statusfeltet

en: Enable pull-down terminal
da: Aktiver træk ned-terminal

en: When enabled press F12 to pull down terminal
da: Når aktiveret tryk F12 for at trække terminalen ned

en: Enable Dock
da: Aktiver dok

en: When checked the Dock will be enabled.
da: Når afkrydset vil dokken være aktiveret

en: Enable HUD
da: Aktiver HUD

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
da: Når markeret vil Heads-Up Display (HUD) være aktiveret. Tryk på Alt_L for at søge i programmenuer.

en: Show Applications
da: Vis programmer

en: Show Applications item in the menu bar
da: Vis programelementer i menulinjen

en: Show Places
da: Vis steder

en: Show Places item in the menu bar
da: Vis punktelementer i menulinjen

en: Show System
da: Vis system

en: Show System item in the menu bar
da: Vis systemelementer i menulinjen

en: Show icons on menus
da: Vis ikoner på menuer

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
da: Om menuer kan vise et ikon ved siden af et menuelement

en: Show icons on buttons
da: Vis ikoner på knapper

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
da: Om knapper kan vise et ikon udover knapteksten

en: Show Input Methods menu in context menus
da: Vis Inputmetode-menu i kontekstmenuer

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
da: Om kontekstmenuerne for indtastning og tekstfelter skal tilbyde at ændre indtastningsmetoden

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
da: Vis Unicode-kontroltegnsmenu i kontekstmenuer

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
da: Om kontekstmenuen for indtastning og tekstfelter skal gøre det muligt at indsætte kontroltegn

en: Style:
da: Stil:

en: Icon size:
da: Ikonstørrelse:

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: The new window manager will be activated upon selection.
da: Den nye vindueshåndtering vil blive aktiveret ved udvælgelse.

en: Select a window manager.
da: Vælg en vindueshåndtering.

en: Select a panel layout to change the user interface.
da: Vælg et panellayout for at ændre brugerfladen.

en: Select a panel layout.
da: Vælg et panellayout.

en: Default
da: Standard

en: Set the panel icon size.
da: Angiv ikonstørrelse for panelet.

en: Select the icon size for panel icons.
da: Vælg ikonstørrelse for panelikoner.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
da: Angiv ikonstørrelsen for menuelementer brugt i panelet.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
da: Vælg ikonstørrelsen for menuelementer i panelet.

en: Text below items
da: Tekst under elementer

en: Text beside items
da: Tekst ved siden af elementer

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst
