MATE Desktop Environment - en to el translation catalogue (90 entries)

en: Right
el: Δεξιά

en: Left
el: Αριστερά

en: Marco (No compositor)
el: Marco (Καμία σύνθεση)

en: Marco (Compton GPU compositor)
el: Marco (Σύνθεση Compton GPU)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
el: Compiz (Προχωρημένα εφέ επιφάνειας εργασίας με επιτάχυνση GPU)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
el: Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείτε έναν άγνωστο και μη υποστηριζόμενο διαχειριστή παραθύρων, επομένως δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ότι οι αλλαγές που γίνονται εδώ θα εφαρμοστούν.

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Panel
el: Πίνακας

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Desktop icons
el: Εικονίδια Επιφάνειας Εργασίας

en: Performance
el: Απόδοση

en: Window Behaviour
el: Συμπεριφορά Παραθύρων

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Panels
el: Πίνακες

en: Panel Features
el: Χαρακτηριστικά Πινάκων

en: Panel Menu Features
el: Χαρακτηριστικά Μενού Πινάκων

en: Icons
el: Εικονίδια

en: Context menus
el: Περιεχόμενα μενού

en: Toolbars
el: Γραμμές εργαλείων

en: Window manager
el: Διαχειριστής παραθύρων

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
el: Επιλέξτε τα εικονίδια επιφάνειας εργασίας που θέλετε να ενεργοποιηθούν:

en: Show Desktop Icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων επιφάνειας εργασίας

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
el: Όταν είναι απενεργοποιημένη η επιφάνεια εργασίας τότε δε θα εμφανίζονται τα εικονίδια και δεν θα υπάρχει πρόσβαση στη διαχείριση των αρχείων

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

en: Network
el: Δίκτυο

en: Trash
el: Κάδος απορριμμάτων

en: Mounted Volumes
el: Προσαρτημένοι Τόμοι

en: Enable animations
el: Ενεργοποίηση κινούμενων εικόνων

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
el: Τα εικονίδια είτε θα πρέπει να διαχειρίζονται από το παράθυρο διαχείρισης ή από το πάνελ

en: Do not show window content when moving windows
el: Να μην εμφανίζεται το περιεχόμενο των παραθύρων όταν αυτά μετακινούνται

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
el: Προμηθευτείτε  λιγότερη ανατροφοδότηση στην μετακίνηση των παραθύρων χρησιμοποιώντας συρματοπλέγματα(wireframes)

en: Window manager performance tuning.
el: Ρύθμιση απόδοσης διαχειριστή παραθύρων.

en: Enable window snapping
el: Ενεργοποίηση σπασίματος παραθύρων

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
el: Τα αναδυόμενα παράθυρα στην άκρη τής οθόνης μεγιστοποιούνται κάθετα και εμφανίζονται οριζόντια καλύπτοντας τη μισή διαθέσιμη περιοχή

en: Undecorate maximized windows
el: Να μην στολίζονται τα μεγιστοποιημένα παράθυρα

en: Undecorate windows when maximized
el: Αναδιαμορφώστε τα παράθυρα όταν μεγιστοποιηθούν

en: Do not auto-maximize new windows
el: Να μην μεγιστοποιούνται αυτόματα τα νέα παράθυρα

en: Do not automatically maximize newly opened windows
el: Μη μεγιστοποιείται αυτόματα τα καινούρια αναδυόμενα παράθυρα

en: Window control placement.
el: Τοποθέτηση χειριστηρίων παραθύρων.

en: Save the current panel layout as your own custom version
el: Αποθηκεύστε την τρέχουσα διάταξη του πίνακα ως τη δική σας προσαρμοσμένη έκδοση

en: Delete the currently selected panel layout
el: Διαγράψτε την τρέχουσα διάταξη του πίνακα

en: Open CCSM
el: Άνοιγμα CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
el: Ανοίξτε τη διαμόρφωση και τον διαχειριστή ρυθμίσεων Compiz

en: Reset Compiz
el: Επαναφορά του Compiz

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
el: Επαναφέρετε την τρέχουσα ρύθμιση Compiz στις εργοστασιακές προεπιλογές

en: Select a window scaling factor.
el: Επιλέξτε έναν συντελεστή κλιμάκωσης παραθύρου

en: Auto-detect
el: Αυτόματος εντοπισμός

en: Regular
el: Φυσιολογικό

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
el: Διπλασιάστε το μέγεθος όλων των παραθύρων, πλαισίων, widgets, γραμματοσειρών κ.λπ. για τις οθόνες HiDPI.

en: Enable keyboard LED
el: Ενεργοποίηση LED πληκτρολογίου

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
el: Εμφάνιση των ενδεικτικών λυχνιών LED στο δίσκο ειδοποίησης

en: Enable pull-down terminal
el: Ενεργοποίηση "τραβηχτού" τερματικού

en: When enabled press F12 to pull down terminal
el: Όταν ενεργοποιηθεί, πιέστε το πλήκτρο F12 για να κατεβάσετε το τερματικό

en: Enable Dock
el: Ενεργοποιήστε το Dock

en: When checked the Dock will be enabled.
el: Όταν επιλεγεί, θα είναι ενεργοποιημένη η βάση.

en: Enable HUD
el: Ενεργοποίηση HUD

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
el: Όταν επιλεγεί η οθόνη Heads-Up Display (HUD) θα ενεργοποιηθεί. Πατήστε Alt_L για να αναζητήσετε μενού εφαρμογών.

en: Show Applications
el: Εμφάνιση εφαρμογών

en: Show Applications item in the menu bar
el: Εμφανίστε το στοιχείο Εφαρμογές στη γραμμή μενού

en: Show Places
el: Εμφάνιση τοποθεσιών

en: Show Places item in the menu bar
el: Εμφάνιση θέματος "Μέρη" στη γραμμή μενού

en: Show System
el: Εμφάνιση συστήματος

en: Show System item in the menu bar
el: Εμφανίστε το στοιχείο Σύστημα στη γραμμή μενού

en: Show icons on menus
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα μενού

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
el: Είτε τα μενού εμφανίζουν ένα εικονίδιο δίπλα σε μια καταχώρηση μενού

en: Show icons on buttons
el: Εμφάνιση εικονιδίων στα κουμπιά

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
el: Είτε τα κουμπιά μπορεί να εμφανίζουν ένα εικονίδιο επιπλέον του κειμένου του κουμπιού

en: Show Input Methods menu in context menus
el: Εμφάνιση του Input Methods μενού στα μενού περιεχομένων

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
el: Είτε τα καταχωρημένα μενού περιβάλλοντος  και οι προβολές κειμένου μπορούν να προσφέρουν την αλλαγή στη μεθόδου εισαγωγής

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
el: Να εμφανίζεται το Unicode Control Character μενού στα μενού περιεχομένων

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
el: Είτε τα καταχωρημένα μενού περιβάλλοντος  και οι προβολές κειμένου μπορούν να προσφέρουν την αλλαγή στους χαρακτήρες ελέγχου εισαγωγής

en: Style:
el: Στυλ:

en: Icon size:
el: Μέγεθος εικονιδίων:

en: Small
el: Μικρά

en: Large
el: Μεγάλα

en: The new window manager will be activated upon selection.
el: Ο νέος διαχειριστής παραθύρων θα ενεργοποιηθεί κατόπιν επιλογής.

en: Select a window manager.
el: Επιλογή διαχειριστή παραθύρων.

en: Select a panel layout to change the user interface.
el: Επιλέξτε μια διάταξη πινάκων για να αλλάξετε το περιβάλλον χρήστη.

en: Select a panel layout.
el: Επιλέξτε μια διάταξη πινάκων.

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Set the panel icon size.
el: Ορίστε το μέγεθος εικονιδίων πινάκων.

en: Select the icon size for panel icons.
el: Επιλέξτε το μέγεθος εικονιδίου για εικονίδια πινάκων.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
el: Ορίστε το μέγεθος εικονιδίων των αντικειμένων των μενού που χρησιμοποιούνται στον πίνακα.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
el: Επιλέξτε το μέγεθος εικονιδίου για τα αντικείμενα των μενού στον πίνακα.

en: Text below items
el: Κείμενο κάτω από αντικείμενα

en: Text beside items
el: Κείμενο δίπλα από αντικείμενα

en: Icons only
el: Εικονίδια μόνο

en: Text only
el: Κείμενο μόνο
