MATE Desktop Environment - en to fa translation catalogue (32 entries)

en: Right
fa: راست

en: Left
fa: چپ

en: Desktop
fa: میزکار

en: Interface
fa: واسط

en: Panel
fa: تابلو

en: Windows
fa: پنجره‌ها

en: Desktop icons
fa: آیکون‌های میزکار

en: Performance
fa: کارایی

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Icons
fa: آیکون‌ها

en: Context menus
fa: منو‌های زمینه

en: Toolbars
fa: نوارهای ابزار

en: Computer
fa: رایانه

en: Home
fa: خانه

en: Network
fa: شبکه

en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Mounted Volumes
fa: درایو‌های نصب‌شده

en: Enable animations
fa: به کار انداختن پویانمایی‌ها

en: Show Places
fa: نشان دادن_محل‌ها

en: Show icons on menus
fa: نمایش آیکون‌ها در منوها

en: Show icons on buttons
fa: نمایش آیکون‌ها در دکمه‌ها

en: Show Input Methods menu in context menus
fa: نمایش منوی روش‌های ورود در منوهای زمینه

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
fa: نمایش منوی نویسه(کاراکتر) یونیکد در منوهای زمینه

en: Style:
fa: سبک:

en: Icon size:
fa: اندازه آیکون

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Text below items
fa: نمایش متن در زیر دکمه‌ها

en: Text beside items
fa: نمایش متن در کنار دکمه‌ها

en: Icons only
fa: فقط نمایش آیکون‌ها

en: Text only
fa: فقط نمایش متن
