MATE Desktop Environment - en to fi translation catalogue (96 entries)

en: Right
fi: oikea

en: Left
fi: vasen

en: Right (with menu)
fi: Oikea (valikossa)

en: Left (with menu)
fi: Vasen (valikossa)

en: Marco (No compositor)
fi: Marco (Ei komposiittoria)

en: Marco (Adaptive compositor)
fi: Marco (mukautuva ikkunointiohjelma)

en: Marco (Compton GPU compositor)
fi: Marco (Compton Näytönohjain-komposiittori)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
fi: Compiz (Edistyneet GPU-kiihdytetyt työpöytätehosteet)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
fi: Käytät tällä hetkellä tuntematonta ikkunointiohjelmaa, jota ei tueta. Emme voi siten taata, että tekemäsi muutokset astuvat voimaan.

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Panel
fi: Paneeli

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Desktop icons
fi: Työpöydän kuvakkeet

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Window Behaviour
fi: Ikkunan käyttäytyminen

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel Features
fi: Paneelin ominaisuudet

en: Panel Menu Features
fi: Paneeli-valikon ominaisuudet

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Context menus
fi: Alavalikot

en: Toolbars
fi: Työkalupalkit

en: Window manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
fi: Valitse työpöytä kuvakkeet, jotka haluat ottaa käyttöön:

en: Show Desktop Icons
fi: Näytä Työpöydän Kuvakkeet

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
fi: Kun työpöytä on poistettu käytöstä, sitä ei voi hallita ilman kuvakkeita tai tiedostojen hallintaa

en: Computer
fi: Tietokone

en: Home
fi: Koti

en: Network
fi: Verkko

en: Trash
fi: Roskakori

en: Mounted Volumes
fi: Liitetyt osiot

en: Enable animations
fi: Käytä animaatioita

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
fi: Voiko Ikkunahallinta ja paneeli näyttää animaatiot

en: Do not show window content when moving windows
fi: Älä näytä ikkunan sisältöä siirrettäessä ikkunoita

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
fi: Anna vähemmän palautetta, kun siirrät ikkunoita rautalankamallina

en: Window manager performance tuning.
fi: Ikkunahallinnan suorituskyvyn viritys.

en: Enable window snapping
fi: Ikkunan katkaisu käyttöön

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
fi: Ikkunoiden pudottaminen näytön reunoille maksimoi ne pystysuunnassa ja muuttaa niiden vaakasuuntaisesti puolet käytettävissä olevasta alueesta

en: Undecorate maximized windows
fi: Koristelemattomat maksimoidut ikkunat

en: Undecorate windows when maximized
fi: Koristelemattomat ikkunat, kun olet maksimoinut

en: Do not auto-maximize new windows
fi: Älä automaattisesti suurenna uusia ikkunoita

en: Do not automatically maximize newly opened windows
fi: Älä automaattisesti suurenna uusia ikkunoita

en: Window control placement.
fi: Ikkunan ohjauksen sijoittelu

en: Save the current panel layout as your own custom version
fi: Tallenna nykyinen paneelin asettelu omaksi mukautetuksi versioksi

en: Delete the currently selected panel layout
fi: Poista nykyinen valittu paneeliasetelma

en: Open CCSM
fi: Avaa CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
fi: Avaa Compiz-määritys- ja asetustenhallinta

en: Reset Compiz
fi: Palauta Compiz

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
fi: Palauta nykyinen Compiz-määritelmä tehdasasetuksille

en: Select a window scaling factor.
fi: Valitse ikkunan skaalauskerroin.

en: Auto-detect
fi: Tunnista automaattisesti

en: Regular
fi: Säännöllinen

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
fi: Kaikkien ikkunoiden, paneelien, widgetien, fonttien jne. Kaksinkertaistaminen HiDPI-näytöille.

en: Open Font preferences
fi: Avaa fontin asetukset

en: Fonts
fi: Fontit

en: Open Font preferences and click Details... to fine tune the font DPI.
fi: Avaa fontin asetukset ja napsautamalla Tiedot ... tarkentaaksesi fontin DPI.

en: Enable keyboard LED
fi: Näppäimistön LED käyttöön

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
fi: Näytä näppäimistön LED-merkkivalot ilmoitukset laatikossa

en: Enable pull-down terminal
fi: Ota käyttöön alasvetoterminaali

en: When enabled press F12 to pull down terminal
fi: Kun toiminto on käytössä, pudota terminaali painamalla F12

en: Enable Dock
fi: Salli telakka

en: When checked the Dock will be enabled.
fi: Kun valittu, telakointiasema otetaan käyttöön.

en: Enable HUD
fi: Käytä HUD

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
fi: Kun valittuna, Heads-Up Display (HUD) -näyttö otetaan käyttöön. Voit etsiä sovellusvalikkoja painamalla Alt_L.

en: Show Applications
fi: Näytä sovellukset

en: Show Applications item in the menu bar
fi: Näytä Sovellukset valikossa

en: Show Places
fi: Näytä Sijainnit

en: Show Places item in the menu bar
fi: Näytä Sijainnit valikossa

en: Show System
fi: Näytä Järjestelmä

en: Show System item in the menu bar
fi: Näytä valikkorivillä nimike Järjestelmä

en: Show icons on menus
fi: Näytä kuvakkeet valikoissa

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
fi: Valikoiden vieressä oleva valikko voi näyttää kuvakkeen

en: Show icons on buttons
fi: Näytä kuvakkeet painikkeissa

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
fi: Painikkeet voivat näyttää painikkeen tekstin lisäksi kuvakkeen

en: Show Input Methods menu in context menus
fi: Näytä syöttövalikko pikavalikossa

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
fi: Merkintöjen ja tekstinäkymien kontekstivalikot tarjoavat syöttötavan muuttamisen

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
fi: Näytä Unicode-ohjausmerkkivalikko pikavalikossa

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
fi: Sisällysluettelon ja tekstinäkymien kontekstivalikossa tulisi tarjota ohjausmerkit

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Icon size:
fi: Kuvakkeen koko:

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: The new window manager will be activated upon selection.
fi: Uusi ikkunointiohjelma aktivoidaan aktivoidaan valitessa.

en: Select a window manager.
fi: Valitse ikkunointiohjelma

en: Select a panel layout to change the user interface.
fi: Valitse paneeliasetelma vaihtaaksesi käyttöliittymää.

en: Select a panel layout.
fi: Valitse paneeliasetelma.

en: Default
fi: Oletus

en: Set the panel icon size.
fi: Aseta paneelin kuvakkeen koko.

en: Select the icon size for panel icons.
fi: Valitse paneelin kuvakkeiden koko.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
fi: Aseta paneelissa käytettävien valikoiden kuvakkeen koko.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
fi: Valitse paneelin valikoiden kuvakeen koko.

en: Text below items
fi: Teksti kuvakkeen alla

en: Text beside items
fi: Teksti kuvakkeen vieressä

en: Icons only
fi: Pelkät kuvakkeet

en: Text only
fi: Pelkkä teksti
