MATE Desktop Environment - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Right
hi: दाहिना

en: Left
hi: बायाँ

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Panel
hi: पटल

en: Windows
hi: विंडोज

en: Desktop icons
hi: डेस्कटॉप के आइकन्स

en: Performance
hi: परफार्मेंस

en: Appearance
hi: दिखावट

en: Icons
hi: चिह्न

en: Context menus
hi: संदर्भ मेनू

en: Toolbars
hi: उपकरण पट्टियाँ

en: Window manager
hi: विंडो प्रबंधक

en: Computer
hi: कम्प्यूटर

en: Home
hi: घर

en: Network
hi: संजाल

en: Trash
hi: कूडे मे डाले

en: Mounted Volumes
hi: स्थापित खंड

en: Enable animations
hi: एनिमेशन सक्षम करें

en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स

en: Show Places
hi: स्थान दिखायें

en: Show icons on menus
hi: मेनूज़ पर आइकन्स दिखाएँ

en: Show icons on buttons
hi: बटनो पर आइकन्स दिखाएँ

en: Show Input Methods menu in context menus
hi: संदर्भ मेनूज़ में इनपुट विधि मेनू दिखाएँ

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
hi: संदर्भ मेनूज़ में यूनिकोड नियंत्रण वर्ण मेनू दिखाएँ

en: Style:
hi: शैली:

en: Icon size:
hi: चिह्न आकार:

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बड़ा

en: Default
hi: मूलभूत

en: Text below items
hi: मद के नीचे पाठ

en: Text beside items
hi: मद के साथ पाठ

en: Icons only
hi: केवल आइकॉन्स

en: Text only
hi: केवल पाठ
