MATE Desktop Environment - en to id translation catalogue (91 entries)

en: Right
id: Kanan

en: Left
id: Kiri

en: Marco (No compositor)
id: Marco (Tanpa compositor)

en: Marco (Adaptive compositor)
id: Marco (Kompositor adaptif)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
id: Compiz (Efek desktop GPU terakselerasi tingkat lanjut)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
id: Anda sedang menggunakan pengelola jendela yang tidak diketahui dan tidak didukung. Jadi kami tidak dapat menjamin perubahan yang dilakukan di sini akan efektif.

en: Interface
id: Antarmuka

en: Windows
id: Jendela

en: Desktop icons
id: Ikon desktop

en: Performance
id: Kinerja

en: Window Behaviour
id: Perilaku Jendela

en: Appearance
id: Penampilan

en: Panels
id: Panel

en: Panel Features
id: Fitur Panel

en: Panel Menu Features
id: Fitur Menu Panel

en: Icons
id: Ikon

en: Context menus
id: Menu konteks

en: Toolbars
id: Batang Alat

en: Window manager
id: Pengelola jendela

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
id: Pilih Ikon Desktop yang ingin diaktifkan:

en: Show Desktop Icons
id: Tampilkan Icon Desktop

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
id: Bila dinonaktifkan, destop tidak terkelola tanpa akses ikon atau manajer berkas

en: Computer
id: Komputer

en: Home
id: Beranda

en: Network
id: Jaringan

en: Trash
id: Tempat Sampah

en: Mounted Volumes
id: Volume yang terkait

en: Enable animations
id: Aktifkan animasi

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
id: Apakah animasi harus ditampilkan oleh pengelola jendela dan panel

en: Do not show window content when moving windows
id: Sembunyikan konten jendela ketika memindahkan jendela

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
id: Berikan sedikit umpan balik saat memindahkan jendela dengan menggunakan wireframe

en: Window manager performance tuning.
id: Tuning performa pengelola jendela.

en: Enable window snapping
id: Aktifkan window snapping

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
id: Menjatuhkan jendela di tepi layar memaksimalkannya secara vertikal dan mengubahnya secara horizontal untuk menutupi separuh area yang tersedia

en: Undecorate maximized windows
id: Jangan dekorasi jendela yang diperbesar

en: Undecorate windows when maximized
id: Tidak menghias jendela saat dimaksimalkan

en: Do not auto-maximize new windows
id: Jangan perbesar jendela baru secara otomatis.

en: Do not automatically maximize newly opened windows
id: Jangan secara otomatis memaksimalkan jendela yang baru dibuka

en: Window control placement.
id: Penempatan kontrol jendela.

en: Save the current panel layout as your own custom version
id: Simpan tata letak panel saat ini sebagai versi tersuai Anda sendiri

en: Delete the currently selected panel layout
id: Hapus tata letak panel yang sekarang dipilih

en: Open CCSM
id: Buka CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
id: Buka konfigurasi dan pengaturan pengelola Compiz

en: Reset Compiz
id: Atur Ulang Compiz

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
id: Atur ulang konfigurasi Compiz saat ini ke bawaan pabrik

en: Select a window scaling factor.
id: Pilih faktor skala jendela.

en: Auto-detect
id: Deteksi-otomatis

en: Regular
id: Biasa

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
id: Gandakan ukuran dari semua jendela, panel, widget, font, dll untuk tampilan HiDPI.

en: Open Font preferences
id: Buka preferensi Fonta

en: Fonts
id: Fonta

en: Open Font preferences and click Details... to fine tune the font DPI.
id: Buka preferensi Fonta dan klik Rincian... untuk menala DPI fonta.

en: Enable keyboard LED
id: Aktifkan LED keyboard

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
id: Tampilkan indikator LED papan tik pada baki pemberitahuan

en: Enable pull-down terminal
id: Aktifkan terminal pull-down

en: When enabled press F12 to pull down terminal
id: Saat diaktifkan tekan F12 untuk menarik ke bawah terminal

en: Enable Dock
id: Aktifkan Dock

en: When checked the Dock will be enabled.
id: Ketika dipilih Dock akan aktif.

en: Enable HUD
id: Aktifkan HUD

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
id: Ketika dipilih, Heads-Up Display (HUD) akan diaktifkan. Tekan Alt_L untuk mencari menu aplikasi.

en: Show Applications
id: Tampilkan Aplikasi

en: Show Applications item in the menu bar
id: Tampilkan item Aplikasi pada bilah menu

en: Show Places
id: Tampilkan Lokasi

en: Show Places item in the menu bar
id: Tampilkan item Tempat pada bilah menu

en: Show System
id: Tampilkan Sistem

en: Show System item in the menu bar
id: Tampilkan item Sistem pada bilah menu

en: Show icons on menus
id: Tampilkan ikon pada menu

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
id: Apakah menu menampilkan ikon di samping entri menu

en: Show icons on buttons
id: Tampilkan ikon pada tombol

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
id: Apakah tombol dapat menampilkan ikon selain tombol teks

en: Show Input Methods menu in context menus
id: Tampilkan menu Metode Masukan pada menu konteks

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
id: Apakah menu konteks dari entri dan tampilan teks harus ditawarkan untuk mengubah metode masukan

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
id: Tunjukkan Menu Pengatur Karakter Unicode pada menu isi

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
id: Apakah menu konteks entri dan tampilan teks harus menawarkan sisipan karakter kontrol

en: Style:
id: Gaya:

en: Icon size:
id: Ukuran ikon:

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: The new window manager will be activated upon selection.
id: Pengelola jendela yang baru akan diaktifkan ketika memilih

en: Select a window manager.
id: Pilih pengelola jendela.

en: Select a panel layout to change the user interface.
id: Pilih tata letak panel untuk mengubah antarmuka pengguna.

en: Select a panel layout.
id: Pilih tata letak panel.

en: Default
id: Standar

en: Set the panel icon size.
id: Atur ukuran ikon panel.

en: Select the icon size for panel icons.
id: Pilih ukuran ikon untuk ikon pada panel.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
id: Atur ukuran ikon dari butir menu yang dipakai dalam panel.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
id: Pilih ukuran ikon bagi butir menu dalam panel.

en: Text below items
id: Teks di bawah objek

en: Text beside items
id: Teks di samping objek

en: Icons only
id: Hanya ikon

en: Text only
id: Hanya teks
