MATE Desktop Environment - en to ie translation catalogue (87 entries)

en: Right
ie: A dextri

en: Left
ie: A levul

en: Marco (No compositor)
ie: Marco (Sin un compositor)

en: Marco (Adaptive compositor)
ie: Marco (Adaptiv compositor)

en: Marco (Compton GPU compositor)
ie: Marco (compositor GPU Compton)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
ie: Compiz (Avansat efectes accelerat per li GPU)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
ie: Vu usa un ínconosset e ínsupportat gerente de fenestres. Noi ne posse garantir que modificationes fat per ti-ci utensile va esser efectiv.

en: Desktop
ie: Ambientie

en: Interface
ie: Interfacie

en: Windows
ie: Fenestres

en: MATE Tweak
ie: Ajustar MATE

en: Desktop icons
ie: Icones del Pupitre

en: Performance
ie: Productivitá

en: Window Behaviour
ie: Conduida de fenestres

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Panels
ie: Paneles

en: Panel Features
ie: Parametres de panel

en: Panel Menu Features
ie: Parametres del menú de panel

en: Icons
ie: Icones

en: Context menus
ie: Menús contextual

en: Toolbars
ie: Instrumentarium

en: Window manager
ie: Gerente de fenestres

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
ie: Selecter li icones visibil sur li Pupitre:

en: Show Desktop Icons
ie: Monstrar icones del Pupitre

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
ie: Si depermisset, li Pupitre have null icones e null accesse al gerente de files

en: Computer
ie: Computator

en: Home
ie: Hem

en: Network
ie: Rete

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Mounted Volumes
ie: Montet volumes

en: Enable animations
ie: Permisser animationes

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
ie: Activar animationes por li gerente de fenestres e paneles

en: Do not show window content when moving windows
ie: Ne monstrar li contenete de fenestre quande it es movet

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
ie: Usar contures quande on move fenestres

en: Window manager performance tuning.
ie: Ajustar productivitá del gerente de fenestres.

en: Enable window snapping
ie: Activar fenestres serrant

en: Undecorate maximized windows
ie: De-decorar maximisat fenestres

en: Undecorate windows when maximized
ie: De-decorar maximisat fenestres

en: Do not auto-maximize new windows
ie: Ne maximisar nov fenestres

en: Do not automatically maximize newly opened windows
ie: Ne maximisar novmen apertet fenestres automaticmen

en: Window control placement.
ie: Plazzament del butones de fenestres.

en: Save the current panel layout as your own custom version
ie: Gardar li actual arangeament de paneles quam un personal version

en: Delete the currently selected panel layout
ie: Remover li actual arangeament de paneles

en: Open CCSM
ie: Aperter CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
ie: Aperter li gerente de configuration de Compiz

en: Reset Compiz
ie: Reverter Compiz

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
ie: Reverter li configuration de Compiz al predefinit

en: Select a window scaling factor.
ie: Selecte li scale de fenestres.

en: Auto-detect
ie: Autodetecter

en: Regular
ie: Regulari

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
ie: Duplicar li dimension de omni fenestres, paneles, widgetes, fondes, etc. por monitores HiDPI

en: Open Font preferences
ie: Aperter preferenties de fonde

en: Fonts
ie: Fondes

en: Enable keyboard LED
ie: Activar LEDs de tastatura

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
ie: Monstrar indicatores LED de tastatura in li area de notificationes

en: Enable pull-down terminal
ie: Activar un tirant terminal

en: Enable Dock
ie: Activar li dock

en: Enable HUD
ie: Activar li HUD

en: Show Applications
ie: Monstrar «Applicationes»

en: Show Applications item in the menu bar
ie: Monstrar li element «Applicationes» in li panel de menú

en: Show Places
ie: Monstrar «Locs»

en: Show Places item in the menu bar
ie: Monstrar li element «Locs» in li panel de menú

en: Show System
ie: Monstrar «Sistema»

en: Show System item in the menu bar
ie: Monstrar li element «Sistema» in li panel de menú

en: Show icons on menus
ie: Menús have icones

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
ie: Menús posse monstrar un icone apu li textu

en: Show icons on buttons
ie: Butones have icones

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
ie: Butones posse monstrar un icone apu li textu

en: Show Input Methods menu in context menus
ie: Monstrar un menú de metodes de intrada in menús contextual

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
ie: Monstrar un menú de caracteres Unicode de control in menús contextual

en: Style:
ie: Stil:

en: Icon size:
ie: Dimension de icones:

en: Small
ie: Micri

en: Large
ie: Grand

en: The new window manager will be activated upon selection.
ie: Li nov gerente de fenestres va esser activat pos selection.

en: Select a window manager.
ie: Selecter un gerente de fenestres.

en: Select a panel layout to change the user interface.
ie: Selecter un arangeament de paneles.

en: Select a panel layout.
ie: Selecter un arangeament de panel.

en: Default
ie: Predefinit

en: Set the panel icon size.
ie: Selecter li dimension de icones de panel.

en: Select the icon size for panel icons.
ie: Li dimension de icones de panel.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
ie: Li dimension de icones del elementes de menú de panel.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
ie: Li dimension de icones de elementes de menús de panel.

en: Text below items
ie: Textu sub icones

en: Text beside items
ie: Textu apu icones

en: Icons only
ie: Sol icones

en: Text only
ie: Sol textu
