MATE Desktop Environment - en to ja translation catalogue (96 entries)

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: Right (with menu)
ja: 右 (メニューボタン有り)

en: Left (with menu)
ja: 左 (メニューボタン有り)

en: Marco (No compositor)
ja: Marco (コンポジット無効)

en: Marco (Adaptive compositor)
ja: Marco (コンポジット有効)

en: Marco (Compton GPU compositor)
ja: Compton (GPUコンポジット)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
ja: Compiz (先進的なGPUコンポジット)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
ja: 不明かつサポートされていないウィンドウマネージャを使用しています。そのためここで行った変更が有効になるかは保証できません。

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Panel
ja: パネル

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Desktop icons
ja: デスクトップアイコン

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Window Behaviour
ja: ウィンドウの挙動

en: Appearance
ja: 外観

en: Panels
ja: パネル

en: Panel Features
ja: パネルの機能

en: Panel Menu Features
ja: パネルメニューの機能

en: Icons
ja: アイコン

en: Context menus
ja: コンテキストメニュー

en: Toolbars
ja: ツールバー

en: Window manager
ja: ウィンドウマネージャ

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
ja: 有効にしたいデスクトップアイコンを選択する:

en: Show Desktop Icons
ja: デスクトップアイコンを表示する

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
ja: 無効にするとデスクトップ上のアイコンやファイルにアクセスできなくなります。

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Home
ja: ホーム

en: Network
ja: ネットワーク

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Mounted Volumes
ja: マウントされたボリューム

en: Enable animations
ja: アニメーションを有効にする

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
ja: ウィンドウマネージャとパネルをアニメーション表示するか指定します。

en: Do not show window content when moving windows
ja: ウィンドウの移動中に内容を表示しない

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
ja: 移動中のウィンドウをワイヤーフレームで描画することで負荷を減らします。

en: Window manager performance tuning.
ja: ウィンドウマネージャのパフォーマンスを調整する:

en: Enable window snapping
ja: ウィンドウスナップを有効にする

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
ja: ウィンドウを画面の左右端にドラッグしたとき、縦幅を最大化、横幅を画面の半分にします。

en: Undecorate maximized windows
ja: 最大化されたウィンドウを装飾しない

en: Undecorate windows when maximized
ja: ウィンドウを最大化したときタイトルバーを表示しません。

en: Do not auto-maximize new windows
ja: 新しいウィンドウを自動で最大化しない

en: Do not automatically maximize newly opened windows
ja: 新しく開いたウィンドウを自動で最大化しません。

en: Window control placement.
ja: ウィンドウコントロールの配置。

en: Save the current panel layout as your own custom version
ja: 独自のパネルレイアウトを保存します。

en: Delete the currently selected panel layout
ja: 現在選択している独自のパネルレイアウトを削除します。

en: Open CCSM
ja: CCSMを開く

en: Open the Compiz configuration and settings manager
ja: CompizConfig 設定マネージャを開きます。

en: Reset Compiz
ja: Compizを初期化

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
ja: Compizの設定内容を初期化します。

en: Select a window scaling factor.
ja: インターフェイスの表示倍率を選択する

en: Auto-detect
ja: 自動検出

en: Regular
ja: 標準

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
ja: HiDPIを指定するとすべての表示を2倍に拡大します。

en: Open Font preferences
ja: フォント設定を開きます。

en: Fonts
ja: フォント

en: Open Font preferences and click Details... to fine tune the font DPI.
ja: DPIを微調整するにはフォント設定を開き "詳細..." をクリックする

en: Enable keyboard LED
ja: キーボードLEDを有効にする

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
ja: 通知トレイにキーボードのLEDインジケーターを表示します。

en: Enable pull-down terminal
ja: プルダウン端末を有効にする

en: When enabled press F12 to pull down terminal
ja: F12キーを押下したときプルダウン端末を表示/非表示します。

en: Enable Dock
ja: Dockを有効にする

en: When checked the Dock will be enabled.
ja: Dock式アプリケーションランチャー "Plank" を有効にします。

en: Enable HUD
ja: HUDを有効にする

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
ja: ヘッドアップディスプレイ (HUD) を有効にします。左Alt キーを押下してアプリのメニューを検索します。

en: Show Applications
ja: アプリケーションを表示する

en: Show Applications item in the menu bar
ja: メニューバーに "アプリーケーション" を表示します。

en: Show Places
ja: 場所を表示する

en: Show Places item in the menu bar
ja: メニューバーに "場所" を表示します。

en: Show System
ja: システムを表示する

en: Show System item in the menu bar
ja: メニューバーに "システム" を表示します。

en: Show icons on menus
ja: メニューにアイコンを表示する

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
ja: メニュー項目の隣にアイコンを表示するか指定します。

en: Show icons on buttons
ja: ボタンにアイコンを表示する

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
ja: ボタンにラベルとアイコンの両方を表示するか指定します。

en: Show Input Methods menu in context menus
ja: コンテキストメニューに入力メソッドのメニューを表示する

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
ja: 入力エントリーとテキストビューのコンテキストメニューに入力メソッドを切り替えるメニュー項目を追加するか指定します。

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
ja: コンテキストメニューにUnicode制御文字のメニューを表示する

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
ja: 入力エントリーとテキストビューのコンテキストメニューに制御文字を挿入するメニュー項目を追加するか指定します。

en: Style:
ja: スタイル:

en: Icon size:
ja: アイコンサイズ:

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: The new window manager will be activated upon selection.
ja: 選択するとすぐに新しいウィンドウマネージャに切り替わります。

en: Select a window manager.
ja: ウィンドウマネージャを選択する

en: Select a panel layout to change the user interface.
ja: ユーザーインターフェイスを変更するにはパネルレイアウトを選択する

en: Select a panel layout.
ja: パネルレイアウトを選択します。

en: Default
ja: 既定

en: Set the panel icon size.
ja: パネルのアイコンサイズを指定します。

en: Select the icon size for panel icons.
ja: パネルのアイコンサイズを選択する

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
ja: パネル内のメニューアイテムのアイコンサイズを指定します。

en: Select the icon size for menu items in the panel.
ja: パネル内のメニューアイテムのアイコンサイズを選択する

en: Text below items
ja: アイコンの下にラベル

en: Text beside items
ja: アイコンの横にラベル

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Text only
ja: ラベルのみ
