MATE Desktop Environment - en to kn translation catalogue (32 entries)

en: Right
kn: ಬಲ

en: Left
kn: ಎಡ

en: Desktop
kn: ಗಣಕತೆರೆ

en: Interface
kn: ಸಂಪರ್ಕಸಾಧನ

en: Panel
kn: ಫಲಕ

en: Windows
kn: ಕಿಟಕಿಗಳು

en: Desktop icons
kn: ಗಣಕತೆರೆ ಲಾಂಛನಗಳು

en: Performance
kn: ಕಾರ್ಯಕ್ಷಮತೆ

en: Appearance
kn: ಗೋಚರತೆ

en: Icons
kn: ಲಾಂಛನಗಳು

en: Context menus
kn: ಸಾಂದರ್ಭಿಕ ಅಂಶಪಟ್ಟಿಗಳು

en: Toolbars
kn: ಉಪಕರಣಪಟ್ಟಿಗಳು

en: Computer
kn: ಗಣಕ

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Network
kn: ಜಾಲಬಂಧ

en: Trash
kn: ಕಸದ ಬುಟ್ಟಿ

en: Mounted Volumes
kn: ಆರೋಹಣವಾದ ಸಂಪುಟಗಳು

en: Enable animations
kn: ಸಜೀವನಗಳನ್ನು(ಎನಿಮೇಶ್) ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Show Places
kn: ಸ್ಥಳಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Show icons on menus
kn: ಅಂಶಪಟ್ಟಿಗಳಲ್ಲಿ ಲಾಂಛನಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Show icons on buttons
kn: ಒತ್ತುಗುಂಡಿಗಳಲ್ಲಿ ಲಾಂಛನಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Show Input Methods menu in context menus
kn: ಸಾಂದರ್ಭಿಕ ಅಂಶಪಟ್ಟಿಗಳಲ್ಲಿ ಆದಾನ ಪದ್ಧತಿಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
kn: ಸಾಂದರ್ಭಿಕ ಅಂಶಪಟ್ಟಿಗಳಲ್ಲಿ ಯೂನಿಕೋಡ್ ನಿಯಂತ್ರಣ ಅಕ್ಷರ ಅಂಶಪಟ್ಟಿ ತೋರಿಸು

en: Style:
kn: ಶೈಲಿ:

en: Icon size:
kn: ಲಾಂಛನ ಗಾತ್ರ:

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದು

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದು

en: Default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: Text below items
kn: ಅಂಶಗಳ ಕೆಳಗೆ ಪಠ್ಯ

en: Text beside items
kn: ಅಂಶಗಳ ಬದಿಯಲ್ಲಿ ಪಠ್ಯ

en: Icons only
kn: ಲಾಂಛನಗಳು ಮಾತ್ರ

en: Text only
kn: ಪಠ್ಯ ಮಾತ್ರ
