MATE Desktop Environment - en to mr translation catalogue (33 entries)

en: Right
mr: उजवा

en: Left
mr: डावा

en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

en: Interface
mr: इंटरफेस

en: Panel
mr: तावदान

en: Windows
mr: विंडोज

en: Desktop icons
mr: डेस्कटॉप चिन्ह

en: Performance
mr: कार्यक्षमता

en: Appearance
mr: स्वरूप

en: Icons
mr: चिन्ह

en: Context menus
mr: संदर्भ मेनू

en: Toolbars
mr: साधनपट्टी

en: Show Desktop Icons
mr: डेस्कटॉप बटण दाखवा

en: Computer
mr: संगणक

en: Home
mr: घर

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Trash
mr: कचरापेटी

en: Mounted Volumes
mr: स्थापित खंड

en: Enable animations
mr: एनिमेशन कार्ययोग्य करा

en: Show Places
mr: ठिकाण दर्शवा

en: Show icons on menus
mr: मेनू मध्ये चिन्ह दाखवा

en: Show icons on buttons
mr: मेनू मध्ये बटन दाखवा

en: Show Input Methods menu in context menus
mr: संदर्भ मेन्यू मध्ये इनपुट पद्धती दाखवा

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
mr: संदर्भ मेन्यू मध्ये युनिकोड वर्ण नियंत्रण मेनू दाखवा

en: Style:
mr: शैली:

en: Icon size:
mr: चिन्ह आकारमान :

en: Small
mr: लघु

en: Large
mr: विशाल

en: Default
mr: मुलभूत

en: Text below items
mr: घटकांच्या खालील मजकूर

en: Text beside items
mr: घटकांच्या बाजूचा मजकूर

en: Icons only
mr: फक्त चिन्ह

en: Text only
mr: फक्त मजकूर
