MATE Desktop Environment - en to nds translation catalogue (99 entries)

en: Right
nds: Rechts

en: Left
nds: Links

en: Marco (No compositor)
nds: Marco (sünner Tosamensetter)

en: Marco (Adaptive compositor)
nds: Marco (Tosamensetter passt an)

en: Marco (Compton GPU compositor)
nds: Marco (Tosamensetter: Compton GPU)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
nds: Compiz (Kumplizeerte Schrievdisk-Effekten mit GPU-anlopen)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
nds: Du bruukst eenen Fenster-Uppasser, de nich bekannt is un nich stütt word. Wi könen nich wiss seggen, of dat, wat du hier ännerst, överhoopt gaht.

en: Desktop
nds: Schreibtisch

en: Interface
nds: Schnittstelle

en: Panel
nds: Balken

en: Windows
nds: Fenster

en: MATE Tweak
nds: MATE-Anpasser

en: Desktop icons
nds: Desktop-Symbole

en: Performance
nds: Leistung

en: Window Behaviour
nds: Fenster-Maneren

en: Appearance
nds: Aussehen

en: Panels
nds: Balken

en: Panel Features
nds: Balken-Programmen

en: Panel Menu Features
nds: Balken-Menü-Programmen

en: Icons
nds: Symbole

en: Context menus
nds: Kontextmenüs

en: Toolbars
nds: Werkzeugleisten

en: Window manager
nds: Fenster-Uppasser

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
nds: Köör de Schrievdisk-Tekens ut, de du hebben willt:

en: Show Desktop Icons
nds: Wies Schrievdisk-Tekens

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
nds: Wenn nee, hett de Schrievdisk keene Tekens, un de Datei-Uppasser maakt daar ok nix

en: Home
nds: Benutzerverzeichnis

en: Network
nds: Netzwerk

en: Trash
nds: Papierkorb

en: Mounted Volumes
nds: Eingehängte Laufwerke

en: Enable animations
nds: Animatschoonen aktiveren

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
nds: Of de Fensters-Uppasser un de Balken Animationen wiesen sallen

en: Do not show window content when moving windows
nds: Fensterinholl bi'm Verschuven verbargen

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
nds: Wiest minner Informatioonen bi'm Verschuven vun Fensters, indeem blot de Rannen wiest worden

en: Window manager performance tuning.
nds: De Leistung vum Fenster-Uppasser anpassen

en: Enable window snapping
nds: Fensters könen annannersnappen

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
nds: Een Fenster am Billschirmrann lösstolaten, maximeert de Höcht un ännert de Breddt so, dat 't de halven Billschirm bedeckt

en: Undecorate maximized windows
nds: Maximeerte Fensters nich dekoreren

en: Undecorate windows when maximized
nds: Maximeerte Fensters nich dekoreren

en: Do not auto-maximize new windows
nds: Neje Fensters nich stracks maximeren

en: Do not automatically maximize newly opened windows
nds: Een Fenster word nich automatisk stracks maximeert, wenn 't neei opmaakt word

en: Window control placement.
nds: Fenster-Platzeren stüren

en: Save the current panel layout as your own custom version
nds: Dat aktuelle Balken-Utsehn as diene eegene Versioon sekern

en: Delete the currently selected panel layout
nds: Dat utköört Balken-Utsehn lösken

en: Open CCSM
nds: CCSM opmaken

en: Open the Compiz configuration and settings manager
nds: De Compiz Konfigureer- un Instellens-Verwalten opmaken

en: Reset Compiz
nds: Compiz torüggsetten

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
nds: De aktuelle Compiz-Instellens up de Instellens in eener nejen Installeren torüggsetten

en: Select a window scaling factor.
nds: Köör de Faktor för 't Fenster-Skaleren ut.

en: Auto-detect
nds: Automatisk utfinnen

en: Regular
nds: Normaal

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
nds: De Grött vun all Fensters, Balkens, Schriftaarden, Programmen un so wieder för HiDPI-Billschirmen verdübbeln.

en: Open Font preferences
nds: Schriftaard-Instellens opmaken

en: Fonts
nds: Schriftarten

en: Open Font preferences and click Details... to fine tune the font DPI.
nds: Maak de Schriftaard-Instellens op un klick up Details…, um de Schriftaard-Grött akkeraat fasttoleggen.

en: Enable keyboard LED
nds: Tastatuur-LED anmaken

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
nds: Im Mitdeelensrebeet de LED-Wiesers för de Tastatuur wiesen

en: Enable pull-down terminal
nds: Oorderrieg tum Runnertrecken

en: When enabled press F12 to pull down terminal
nds: Wenn dat an is, drück F12, um eene Oorderrieg runnertotrecken

en: Enable Dock
nds: Dock bruken

en: When checked the Dock will be enabled.
nds: Wenn du dat ankrüüzt, word dat Dock anmaakt.

en: Enable HUD
nds: HUD bruken

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
nds: Wenn du dat ankrüüzt, word de Bovenkopp-Wieser (Heads-Up Display, HUD) anmaakt. Drück Alt-L, um im Programm-Menü to söken.

en: Show Applications
nds: Programmen wiesen

en: Show Applications item in the menu bar
nds: Im Menübalken dat Programm-Teken wiesen

en: Show Places
nds: Orte opwiesen

en: Show Places item in the menu bar
nds: Im Menübalken dat Oorten-Teken wiesen

en: Show System
nds: System wiesen

en: Show System item in the menu bar
nds: Im Menübalken dat System-Teken wiesen

en: Show icons on menus
nds: Symbole in Menüs anzeigen

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
nds: Of Menüs een Teken tegen eenem Indraag wiesen düren

en: Show icons on buttons
nds: Symbole auf Schaltflächen zeigen

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
nds: Of Knopen een Teken to de Knoop-Text daarto wiesen düren

en: Show Input Methods menu in context menus
nds: Eingabemethode in Kontextmenüs anzeigen

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
nds: Of de Kontextmenüs vun Indragen un Textansichten anbeden sallen, de Ingaav-Aard to ännern

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
nds: Unicode-Kontrollzeichen-Menü in Kontextmenüs anzeigen

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
nds: Of de Kontextmenüs vun Indragen un Textansichten de Ingaav-Kuntroll-Bookstavens wiesen sallen

en: Style:
nds: Stil:

en: Icon size:
nds: Symbolgröße

en: Small
nds: Klein

en: Large
nds: Groß

en: The new window manager will be activated upon selection.
nds: De neje Fenster-Uppasser word bi'm Utkören anmaakt.

en: Select a window manager.
nds: Köör eenen Fenster-Uppasser ut.

en: Select a panel layout to change the user interface.
nds: Köör een Balken-Utsehn ut, um 't antowennen.

en: Select a panel layout.
nds: Köör een Balken-Utsehn ut.

en: Default
nds: Standard

en: 16px
nds: 16 px

en: 22px
nds: 22 px

en: 24px
nds: 24 px

en: 32px
nds: 32 px

en: 48px
nds: 48 px

en: Set the panel icon size.
nds: Sett de Teken-Grött im Balken.

en: Select the icon size for panel icons.
nds: Köör de Teken-Grött im Balken ut.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
nds: Sett de Teken-Grött för Menü-Indragen im Balken.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
nds: Köör de Teken-Grött för Menü-Indragen im Balken ut.

en: Text below items
nds: Text unter den Elementen

en: Text beside items
nds: Text neben Elementen

en: Icons only
nds: Nur Symbole

en: Text only
nds: Nur Text
