MATE Desktop Environment - en to ro translation catalogue (76 entries)

en: Right
ro: Dreapta

en: Left
ro: Stânga

en: Marco (No compositor)
ro: Marco (Fără compozitor)

en: Marco (Compton GPU compositor)
ro: Marco (Compton GPU compozitor)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
ro: Compiz (efecte avansate pentru spațiul de lucru, accelerate de placa video)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
ro: În prezent, utilizați un manager de ferestre necunoscute și neacceptat. Astfel, nu putem garanta că modificările făcute aici vor fi eficiente.

en: Desktop
ro: Spațiu de lucru

en: Interface
ro: Interfață

en: Panel
ro: Panou

en: Windows
ro: Ferestre

en: MATE Tweak
ro: Ajustare MATE

en: Desktop icons
ro: Pictograme spaţiu de lucru

en: Performance
ro: Performanță

en: Window Behaviour
ro: Comportament ferestre

en: Appearance
ro: Aspect

en: Panels
ro: Panouri

en: Panel Features
ro: Abilități panou

en: Panel Menu Features
ro: Funcționalități ale meniului din panou

en: Icons
ro: Pictograme

en: Context menus
ro: Meniuri contextuale

en: Toolbars
ro: Bare de unelte

en: Window manager
ro: Administrator de ferestre

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
ro: Selectaţi obiectele pe care le doriţi pe spaţiul de lucru:

en: Show Desktop Icons
ro: Arată pictograme desktop

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
ro: Când este dezactivată desktop-ul va fi negestionat cu nicio pictogramă sau accest la gestionarul de fișiere

en: Computer
ro: Calculator

en: Home
ro: Acasă

en: Network
ro: Reţea

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Mounted Volumes
ro: Partiții montate

en: Enable animations
ro: Activează animațiile

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
ro: Specifică dacă animațiile ar trebui afișate de gestionarul de fișiere și panou

en: Do not show window content when moving windows
ro: Nu arăta conținutul ferestrelor când acestea sunt mutate

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
ro: Oferă reacție când se mută ferestrele folosind cadre de sârmă

en: Window manager performance tuning.
ro: Ajustări de performanță pentru managerul de ferestre

en: Enable window snapping
ro: Activează fixarea ferestrelor

en: Undecorate maximized windows
ro: Elimină decorarea ferestrelor maximizate

en: Undecorate windows when maximized
ro: Elimină decorarea ferestrelor maximizate

en: Do not auto-maximize new windows
ro: Nu maximiza automat ferestrele noi

en: Do not automatically maximize newly opened windows
ro: Nu maximiza automat ferestrele nou deschise

en: Window control placement.
ro: Amplasament control ferestre.

en: Delete the currently selected panel layout
ro: Șterge arajamentul panou momentan selectat

en: Open CCSM
ro: Deschide CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
ro: Deschide gestionarul de configurare și stabiliri Compiz

en: Reset Compiz
ro: Restabilește Compiz

en: Enable keyboard LED
ro: Activează LED tastatură

en: Enable pull-down terminal
ro: Activează terminalul care apare din partea superioară a ecranului

en: Enable HUD
ro: Activează ACS (Afișaj capul-sus)

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
ro: Când este bifată, opțiunea ACS (Afișaj capul-sus, HUD în engleză) va fi activată. Apăsați Alt_L pentru a căuta în meniurile aplicației.

en: Show Applications
ro: Arată aplicațiile

en: Show Applications item in the menu bar
ro: Arată în bara de meniu elementul Aplicații

en: Show Places
ro: Arată locurile

en: Show Places item in the menu bar
ro: Arată în bara de meniu elementul Locuri

en: Show System
ro: Arată sistemul

en: Show System item in the menu bar
ro: Arată în bara de meniu elementul Sistem

en: Show icons on menus
ro: Arată pictograme în meniuri

en: Show icons on buttons
ro: Arată pictograme pe butoane

en: Show Input Methods menu in context menus
ro: Arată meniul metodelor de intrare în meniurile contextuale

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
ro: Arată meniul caracterelor de control unicod în meniul contextual

en: Style:
ro: Stil:

en: Icon size:
ro: Dimensiune pictogramă:

en: Small
ro: Mică

en: Large
ro: Mare

en: The new window manager will be activated upon selection.
ro: Noul administrator de ferestre va fi activat la selectare

en: Select a window manager.
ro: Selectați un administrator de ferestre.

en: Select a panel layout to change the user interface.
ro: Selectați un aranjament al panourilor pentru a schimba interfața cu utilizatorul.

en: Select a panel layout.
ro: Selectați un aranjament panou.

en: Default
ro: Mod implicit

en: Set the panel icon size.
ro: Definire pictogramă panou

en: Select the icon size for panel icons.
ro: Alege mărimea pictogramelor din panou

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
ro: Setează mărimea pictogramelor pentru meniurile folosite în panou

en: Select the icon size for menu items in the panel.
ro: Alege mărimea pictogramelor pentru meniurile din panou

en: Text below items
ro: Text sub elemente

en: Text beside items
ro: Text lângă elemente

en: Icons only
ro: Doar pictograme

en: Text only
ro: Doar text
