MATE Desktop Environment - en to sv translation catalogue (94 entries)

en: Right
sv: Höger

en: Left
sv: Vänster

en: Marco (No compositor)
sv: Marco (Ingen komposition)

en: Marco (Adaptive compositor)
sv: Marco (Adaptiv komposition)

en: Marco (Compton GPU compositor)
sv: Marco (Compton GPU-komposition)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
sv: Compiz (Avancerade GPU-accelererade skrivbordseffekter)

en: You are currently using an unknown and unsupported window manager. Thus we cannot guarantee that changes made here will be effective.
sv: Du använder för närvarande en okänd och ostödd fönsterhanterare. Vi kan alltså inte garantera att ändringar som görs här kommer att vara effektiva.

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Windows
sv: Fönster

en: MATE Tweak
sv: MATE justering

en: Desktop icons
sv: Skrivbordsikoner

en: Performance
sv: Prestanda

en: Window Behaviour
sv: Fönsterbeteende

en: Appearance
sv: Utseende

en: Panels
sv: Paneler

en: Panel Features
sv: Panelfunktioner

en: Panel Menu Features
sv: Panelmeny Funktioner

en: Icons
sv: Ikoner

en: Context menus
sv: Snabbmenyer

en: Toolbars
sv: Verktygsfält

en: Window manager
sv: Fönsterhanterare

en: Select the Desktop Icons you want enabled:
sv: Välj de skrivbordsikoner som du vill ha aktiverade:

en: Show Desktop Icons
sv: Visa skrivbordsikoner

en: When disabled the desktop will be unmanaged with no icons or file manager access
sv: När den är inaktiverad kommer skrivbordet att hanteras utan ikoner eller filhanterarens åtkomst

en: Computer
sv: Dator

en: Home
sv: Hem

en: Network
sv: Nätverk

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Mounted Volumes
sv: Monterade volymer

en: Enable animations
sv: Aktivera animationer

en: Whether animations should be displayed by the window manager and panel
sv: Om animeringar ska visas av fönsterhanterare och panel

en: Do not show window content when moving windows
sv: Visa inte fönsterinnehåll vid förflyttning

en: Provide less feedback when moving windows by using wireframes
sv: Ge mindre feedback när du flyttar fönster genom att använda trådramar

en: Window manager performance tuning.
sv: Prestandajustering av fönsterhanterare.

en: Enable window snapping
sv: Aktivera fönstersnäppning

en: Dropping windows on screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half the available area
sv: Att släppa fönster vid skärmkanten maximerar dem vertikalt och horisontellt för att täcka hälften av det tillgängliga området

en: Undecorate maximized windows
sv: Avdekorera maximerade fönster.

en: Undecorate windows when maximized
sv: Av-dekorera fönster i fullskärm

en: Do not auto-maximize new windows
sv: Maximera inte fönster automatiskt

en: Do not automatically maximize newly opened windows
sv: Maximera inte nyöppnade fönster automatiskt

en: Window control placement.
sv: Fönsterkontrollsplacering.

en: Save the current panel layout as your own custom version
sv: Spara den nuvarande panellayouten som din egna anpassade version

en: Delete the currently selected panel layout
sv: Ta bort den nuvarande valda panellayouten

en: Open CCSM
sv: Öppna CCSM

en: Open the Compiz configuration and settings manager
sv: Öppna Compiz-konfigurationen och inställningshanterare

en: Reset Compiz
sv: Återställ Compiz

en: Reset the current Compiz configuration to factory defaults
sv: Fabriksåterställ den nuvarande Compiz-konfigurationen

en: Select a window scaling factor.
sv: Välj en fönsterskalningsfaktor.

en: Auto-detect
sv: Autoupptäck

en: Regular
sv: Vanlig

en: Double the size of all windows, panels, widgets, fonts, etc. for HiDPI displays.
sv: Dubbla storleken för alla fönster, paneler, widgets, typsnitt m.m. för HiDPI-skärmar.

en: Open Font preferences
sv: Öppna inställningar för typsnitt

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Open Font preferences and click Details... to fine tune the font DPI.
sv: Öppna inställningar för typsnitt och klicka på Detaljer... för att finjustera typsnittets DPI.

en: Enable keyboard LED
sv: Aktivera tangentbord LED

en: Show keyboard LED indicators in the notifcation tray
sv: Visa tangentbordets LED-indikatorer i aviseringstrågen

en: Enable pull-down terminal
sv: Aktivera dra-ner terminal

en: When enabled press F12 to pull down terminal
sv: När aktiverad trycker du på F12 för att dra ner terminalen

en: Enable Dock
sv: Aktivera Docka

en: When checked the Dock will be enabled.
sv: När den är markerad aktiveras Dockan.

en: Enable HUD
sv: Aktivera HUD

en: When checked the Heads-Up Display (HUD) will be enabled. Press Alt_L to search application menus.
sv: Om markerad så kommer Heads-Up Displayen (HUD) aktiveras. Tryck på Alt_L för att söka i applikationsmenyer.

en: Show Applications
sv: Visa applikationer

en: Show Applications item in the menu bar
sv: Visa Programobjekt i menyraden

en: Show Places
sv: Visa platser

en: Show Places item in the menu bar
sv: Visa Platser-objekt i menyraden

en: Show System
sv: Visa system

en: Show System item in the menu bar
sv: Visa System-objekt i menyraden

en: Show icons on menus
sv: Visa ikoner i menyer

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry
sv: Huruvida menyer kan visa en ikon bredvid ett menyobjekt.

en: Show icons on buttons
sv: Visa ikoner på knappar

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
sv: Huruvida knappar kan visa en ikon som tillägg till knapptexten.

en: Show Input Methods menu in context menus
sv: Visa inmatningsmeny i snabbmenyer

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
sv: Huruvida sammanhangsmenyer för objekt och textvyer ska låta inmatningsmetoden ändras eller inte.

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
sv: Visa Unicode kontrollteckenmeny i snabbmenyer

en: Whether the context menu of entries and text views should offer the insert control characters
sv: Huruvida sammanhangsmenyerna för objekt och textvyer ska låta kontrolltecken infogas eller inte.

en: Style:
sv: Stil:

en: Icon size:
sv: Ikonstorlek:

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: The new window manager will be activated upon selection.
sv: Den nya fönsterhanteraren kommer att aktiveras om den blir vald.

en: Select a window manager.
sv: Välj en fönsterhanterare.

en: Select a panel layout to change the user interface.
sv: Välj en panel-layout för att ändra användargränssnittet

en: Select a panel layout.
sv: Välj en panellayout.

en: Default
sv: Standard

en: Set the panel icon size.
sv: Sätt panelens ikonstorlek.

en: Select the icon size for panel icons.
sv: Välj ikonstorleken för panelikoner.

en: Set the icon size of menu items used in the panel.
sv: Ställ in ikonstorlek på menyobjekt som används i panelen.

en: Select the icon size for menu items in the panel.
sv: Välj ikonstorleken för menyobjekten i panelen.

en: Text below items
sv: Text under objekt

en: Text beside items
sv: Text bredvid objekt

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Text only
sv: Endast text
