MATE Desktop Environment - en to th translation catalogue (44 entries)

en: Right
th: ขวา

en: Left
th: ซ้าย

en: Marco (No compositor)
th: แมโคร (ไม่ใช้คอมโพสิเตอร์)

en: Compiz (Advanced GPU accelerated desktop effects)
th: Compiz (ลูกเล่นพื้นโต๊ะขั้นสูงที่เร่ง GPU)

en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: Interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Panel
th: พาเนล

en: Windows
th: หน้าต่าง

en: MATE Tweak
th: Tweak MATE

en: Desktop icons
th: ไอคอนพื้นโต๊ะ

en: Performance
th: ประสิทธิภาพ

en: Window Behaviour
th: พฤติกรรมหน้าต่าง

en: Appearance
th: รูปโฉม

en: Panels
th: พาเนล

en: Icons
th: ไอคอน

en: Context menus
th: เมนูบริบท

en: Toolbars
th: แถบเครื่องมือ

en: Window manager
th: โปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

en: Home
th: บ้าน

en: Network
th: เครือข่าย

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Mounted Volumes
th: จับจองพื้นที่

en: Enable animations
th: เปิดใช้งานภาพเคลื่อนไหว

en: Undecorate maximized windows
th: ยกเลิกตกแต่งหน้าต่างขยายแผ่

en: Do not auto-maximize new windows
th: ไม่ต้องขยายแผ่หน้าต่างใหม่อัตโนมัติ

en: Window control placement.
th: ตำแหน่งการควบคุมหน้าต่าง

en: Show Places
th: แสดงที่หลักๆ

en: Show icons on menus
th: แสดงไอคอนบนเมนู

en: Show icons on buttons
th: แสดงไอคอนบนปุ่ม

en: Show Input Methods menu in context menus
th: แสดงเมนูทางเลือกการเขียนในเมนูบริบท

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
th: แสดงเมนูอักขระการควบคุมของ Unicode ในเมนูบริบท

en: Style:
th: ลักษณะ:

en: Icon size:
th: ขนาดไอคอน:

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: The new window manager will be activated upon selection.
th: โปรแกรมจัดการหน้าต่างใหม่จะเปิดใช้ในการเลือก

en: Select a window manager.
th: เลือกโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Select a panel layout to change the user interface.
th: เลือกเค้าโครงพาเนลที่จะเปลี่ยนส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Default
th: ปริยาย

en: Text below items
th: ข้อความล่างสิ่งของ

en: Text beside items
th: ข้อความข้างสิ่งของ

en: Icons only
th: ไอคอนเท่านั้น

en: Text only
th: ข้อความเท่านั้น
