MATE Desktop Environment - en to ur translation catalogue (32 entries)

en: Right
ur: دائیں

en: Left
ur: بائیں

en: Desktop
ur: ڈیسک ٹاپ

en: Interface
ur: مواجہہ

en: Panel
ur: پینل

en: Windows
ur: ونڈوز

en: Desktop icons
ur: ڈیسک ٹاپ آئیکون

en: Performance
ur: کارکردگی

en: Appearance
ur: مظہر

en: Icons
ur: آئیکونز

en: Context menus
ur: ذیلی فہرست

en: Toolbars
ur: اوزاری پٹیاں

en: Computer
ur: کمپیوٹر

en: Home
ur: صفحہ اول

en: Network
ur: نیٹ ورک

en: Trash
ur: ردی

en: Mounted Volumes
ur: ماؤنٹ شدہ والیمز

en: Enable animations
ur: حرکت اندازی فعال کریں

en: Show Places
ur: مقامات ظاہر کریں

en: Show icons on menus
ur: مینیو میں آئیکون بھی دکھائیں

en: Show icons on buttons
ur: بٹنوں پر آئیکون دکھائیں

en: Show Input Methods menu in context menus
ur: داخل کرنے کے طریقے ذیلی مینیو میں دکھائیں

en: Show Unicode Control Character menu in context menus
ur: یونیکوڈ کنٹرول کریکٹر مینیو ذیلی مینیو میں دکھائیں

en: Style:
ur: طرز:

en: Icon size:
ur: آئیکون سائز

en: Small
ur: چھوٹا

en: Large
ur: بڑا

en: Default
ur: طے شُدہ

en: Text below items
ur: متن عناصر کے نیچے

en: Text beside items
ur: متن عناصر کے ایک جانب

en: Icons only
ur: صرف آئیکون

en: Text only
ur: صرف متن
