mate-user-admin - en to da translation catalogue (123 entries)

en: Manage user accounts
da: Håndter brugerkonti

en: Authentication is required to change user data
da: Der kræves godkendelse for at ændre brugerdata

en: MATE Manager
da: MATE-håndtering

en: Managing Linux Local Users and Groups
da: Håndter lokale brugere og grupper for Linux

en: Mate Manager is a graphical application that manages local users and groups. It can add and delete local users, change user name, user type, user language, user password, automatic login. You can view the user's login record. By working with group-service, groups of users can be managed, such as adding/removing existing groups and creating/deleting new groups.
da: MATE-håndteringen er et grafisk program, der håndterer lokale brugere og grupper. Den kan tilføje og slette lokale brugere, ændre brugernavn, brugertype, brugersprog, adgangskoden for brugeren, automatisk logind. Du kan se brugerens logindstatistik. Ved at arbejde med group-service, kan grupper af brugere håndteres, såsom tilføjelse/fjernelse fra eksisterende grupper og oprettelse/sletning af nye grupper.

en: open file
da: åbn fil

en: Create pid file failed
da: Kunne ikke oprette pid-fil

en: write file
da: skriv fil

en: write pid file failed
da: kunne ikke skrive pid-fil

en: open pid file failed
da: kunne ikke åbne pid-fil

en: read file
da: læs fil

en: read pid file failed
da: kunne ikke læse pid-fil

en: Remove User
da: Fjern bruger

en: You cannot delete your own account.
da: Du kan ikke slette din egen konto.

en: user is still logged in
da: bruger er stadig logget ind

en: Remove '%s' user
da: Fjern brugeren »%s«

en: Whether to remove the user's home directory
da: Om brugerens hjemmemapppe skal fjernes

en: Repeat of user name.Please try another
da: Gentagelse af brugernavn. Prøv venligst et andet

en: Repeat of user home name.Please try another
da: Gentagelse af brugers hjemmenavn. Prøv venligst et andet

en: The username cannot start with a - .
da: Brugernavnet kan ikke starte med et -.

en: The username should only consist of upper and lower case 
    letters from a-z,digits and the following characters: . - _
da: Brugernavnet bør kun bestå af store/små bogstaver
    fra a-z, tal og de følgende tegn: .-_

en: This will be used to name your home folder and can't be changed
da: Dette vil blive brugt til at navngive din hjemmemappe og kan ikke ændres

en: Creating User
da: Opretter bruger

en: User Name
da: Brugernavn

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Account Type
da: Kontotype

en: Administrators
da: Administratorer

en: The passwords entered twice are different
da: De to indtastede adgangskoder er forskellige

en: Mixed passwords improve security
da: Blandede adgangskoder forbedrer sikkerheden

en: Password
da: Adgangskode

note: 新建两个单选按钮
en: Set up next time
da: Opsæt næste gang

en: Now set the password
da: Angiv adgangskoden nu

en: generation password
da: tilfældig adgangskode

en: Confirm
da: Bekræft

en: Close
da: Luk

en: Create New User
da: Opret ny bruger

en: Create Crop File
da: Opret beskæringsfil

en: failed to create temporary file for image data
da: kunne ikke oprette midlertidig fil for billeddata

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: Select
da: Vælg

en: Load Local Picture
da: Indlæs lokalt billede

en: Browse for more pictures
da: Gennemse efter flere billeder

en: _Open
da: _Åbn

en: Local Picture
da: Lokalt billede

en: Avatar list
da: Avatarliste

en: There is no address to store photos
da: Der er ingen adresse at lagre billeder

en: No Settings
da: Ingen indstillinger

en: Language
da: Sprog

en: Automatic logon
da: Automatisk logind

en: Login time
da: logindtidspunkt

en: Group Manage
da: Gruppehåndtering

en: Setting Groups
da: Indstillingsgrupper

en: Change Name
da: Ændr navn

en: Please enter a valid character
da: Indtast venligst et gyldigt tegn

en: Use Enter Key to Save Modifications
da: Brug tasten Retur til at gemme ændringer

en: Repeat of group name.Please try another
da: Gentagelse af gruppenavn. Prøv venligt et andet

en: The groupname cannot start with a - .
da: Gruppenavnet kan ikke starte med en -.

en: The first character of the group name needs use letter
da: Det første tegn i gruppenavnet skal være et bogstav

en: The groupname should only consist of upper and lower case 
    letters from a-z,digits and the following characters: . - _
da: Gruppenavnet bør kun bestå af store/små bogstaver
    fra a-z, tal og de følgende tegn: .-_

en: Create New Group
da: Opret ny gruppe

en: Create New Group Failed
da: Opret ny gruppe mislykkedes

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: Whether to remove the selected group
da: Om den valgte gruppe skal fjernes

en: Initialization group management
da: Initialiseringsgruppehåndtering

en: Initialization failed, please see Group 
     Management Service Interface function
da: Initialisering mislykkedes, se venligst funktionen
    Tjenestegrænseflade for gruppehåndtering

en: Failed to contact the group service
da: Kunne ikke kontakte gruppetjenesten

en: Please make sure that the group-service is installed and enabled.
     url: https://github.com/zhuyaliang/group-service
da: Sikr dig venligst at group-service er installeret og aktiveret.
     url: https://github.com/zhuyaliang/group-service

en: Click the unlock button on the "swith-group" page
da: Klik på knappen lås op på siden »swith-group«

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group ID
da: Gruppe-id

en: New Group Name
da: Nyt gruppenavn

en: Please select the user to add to the new group
da: Vælg venligst brugeren at tilføje til den nye gruppe

en: Username
da: Brugernavn

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Remove
da: Fjern

en: Group id
da: Gruppe-id

en: Create User Group
da: Opret brugergruppe

en: Create User Group Successfully,Please view the end of the switch-groups list.
da: Opret brugergruppe lykkedes, se venligst slutningen af switch-groups-listen.

en: Switch Groups
da: Skift grupper

en: Create Groups
da: Opret grupper

en: Remove Groups
da: Fjern grupper

en: Current User - %s
da: Nuværende bruger - %s

en: This Week
da: Denne uge

en: Last Week
da: Sidste uge

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Session Ended
da: Session sluttede

en: Session Started
da: Session startede

en: %s — Account Activity
da: %s — Kontoaktivitet

en: previous
da: forrige

en: next
da: næste

en: Account is disable
da: Konto er deaktiveret

en: Get User Info
da: Hent brugerinformation

en: user count is 0
da: brugerkonto er 0

en: More…
da: Mere ...

en: No languages found
da: Ingen sprog fundet

en: Cancel
da: Annuller

en: Done
da: Færdig

en: The passwords do not match.
da: Adgangskoderne er forskellige.

en: Now set up
da: Sæt op nu

en: User Password
da: Brugeradgangskode

en: _Return
da: _Retur

en: Message
da: Besked

en: The new password needs to be different from the old one
da: Den nye adgangskode skal være forskellig fra den gamle

en: Try changing some letters and numbers
da: Prøv at ændre nogle bogstaver og tal

en: Try changing the password a bit more
da: Prøv at ændre adgangskoden en smule mere

en: A password without your user name would be stronger
da: En adgangskode uden dit brugernavn vil være mere sikker

en: Try to avoid using your name in the password
da: Prøv at undgå at bruge dit navn i adgangskoden

en: Try to avoid some of the words included in the password
da: Prøv at undgå nogle af ordene inkluderet i adgangskoden

en: Try to avoid common words
da: Prøv at undgå gængse ord

en: Try to avoid reordering existing words
da: Prøv at undgå ændring af rækkefølge på eksisterende ord

en: Try to use more numbers
da: Prøv at bruge flere tal

en: Try to use more uppercase letters
da: Prøv at bruge flere store bogstaver

en: Try to use more lowercase letters
da: Prøv at bruge flere mindre bogstaver

en: Try to use more special characters, like punctuation
da: Prøv at bruge flere specielle tegn, såsom tegnsætning

en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
da: Prøv at bruge en blanding af bogstaver, tal og tegnsætning

en: Try to avoid repeating the same character
da: Prøv at undgå gentagelse af det samme tegn

en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
da: Prøv at undgå gentagelse af den samme type af tegn: du skal blande bogstaver, tal og tegnsætning.

en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
da: Prøv at undgå sekvenser såsom 1234 eller abcd

en: Password length needs more than 8 characters
da: Adgangskoden skal være længere end 8 tegn

en: Some settings must be unlocked before they can be changed
da: Nogle indstillinger skal være låst op før de kan ændres

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Mate User Manager
da: Mates brugerhåndtering
