mate-user-admin - en to ja translation catalogue (125 entries)

en: Manage user accounts
ja: ユーザーアカウントの管理

en: Authentication is required to change user data
ja: ユーザーデータの変更には認証が必要です

en: MATE Manager
ja: MATE マネージャ

en: Managing Linux Local Users and Groups
ja: Linux のローカルユーザーとグループの管理

en: Mate Manager is a graphical application that manages local users and groups. It can add and delete local users, change user name, user type, user language, user password, automatic login. You can view the user's login record. By working with group-service, groups of users can be managed, such as adding/removing existing groups and creating/deleting new groups.
ja: Mate マネージャは、ローカルユーザーとグループを管理するグラフィカルなアプリケーションです。ローカルユーザーの追加と削除、ユーザー名の変更、ユーザーのタイプ変更、ユーザーの言語変更、ユーザーのパスワード変更、自動ログインなどの設定が可能です。ユーザーのログイン記録を見ることができます。グループサービスと連携することで、既存のグループの追加・削除や、新しいグループの作成・削除など、ユーザーのグループを管理することができます。

en: open file
ja: ファイルを開く

en: Create pid file failed
ja: pidファイルの作成を失敗

en: write file
ja: ファイルの書き込み

en: write pid file failed
ja: pid ファイルの書き込み失敗

en: open pid file failed
ja: pid ファイルを開くことができなせん

en: read file
ja: ファイルの読み込み

en: read pid file failed
ja: pid ファイルを読み込めません

en: Remove User
ja: ユーザーの削除

en: You cannot delete your own account.
ja: 自分自身のアカウントを削除することはできません。

en: user is still logged in
ja: ユーザーは現在ログイン中です

en: Remove '%s' user
ja: '%s' ユーザーの削除

en: Whether to remove the user's home directory
ja: ユーザーのホームディレクトリを削除しますか

en: Repeat of user name.Please try another
ja: ユーザー名の重複です。別のユーザー名を試してください。

en: Repeat of user home name.Please try another
ja: ユーザーのホーム名の重複です。別の名前を試してください。

en: The username cannot start with a - .
ja: ユーザ名は a - で始めることができません!

en: The username should only consist of upper and lower case 
    letters from a-z,digits and the following characters: . - _
ja: ユーザー名は大文字と小文字だけで構成されています。
    a-z の文字や数字と次の記号です： .-

en: This will be used to name your home folder and can't be changed
ja: これがホームフォルダの名前として使用され、変更することはできません。

en: Creating User
ja: ユーザーの作成

en: User Name
ja: ユーザーの名前

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Account Type
ja: アカウントのタイプ

note: drop-down select boxes
en: Standard
ja: 標準

en: Administrators
ja: 管理者

en: The passwords entered twice are different
ja: 2回入力したパスワードが異なっています

en: Mixed passwords improve security
ja: パスワードを使い分けるとセキュリティが向上

en: Password
ja: パスワード

note: 新建两个单选按钮
en: Set up next time
ja: 次回に設定する

en: Now set the password
ja: パスワードを設定します

en: generation password
ja: 自動生成したパスワード

en: Confirm
ja: 確認

en: Close
ja: 閉じる

en: Create New User
ja: 新しいユーザーの作成

en: Create Crop File
ja: Crop ファイルを作成

en: failed to create temporary file for image data
ja: 画像データの一時ファイル作成に失敗

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Select
ja: 選択

en: Load Local Picture
ja: ローカルの画像を読み込む

en: Browse for more pictures
ja: もっとたくさんの写真を見る

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Local Picture
ja: ローカルの画像

en: Avatar list
ja: アバターの一覧

en: There is no address to store photos
ja: 写真を保存するアドレスがありません

en: No Settings
ja: 設定なし

en: Language
ja: 言語

en: Automatic logon
ja: 自動ログオン

en: Login time
ja: ログインの時刻

en: Group Manage
ja: グループ管理

en: Setting Groups
ja: グループ設定

en: Change Name
ja: 名前の変更

en: Please enter a valid character
ja: 有効な文字を入力してください

en: Use Enter Key to Save Modifications
ja: 修正内容を保存するには Enter キーを使用します

en: Repeat of group name.Please try another
ja: グループ名の重複。違う名前を使ってください

en: The groupname cannot start with a - .
ja: グループ名は a - で始めることができません。

en: The first character of the group name needs use letter
ja: グループ名の最初の文字にはアルファベットを使用してください

en: The groupname should only consist of upper and lower case 
    letters from a-z,digits and the following characters: . - _
ja: グループ名は大文字と小文字だけで構成されます。
    a-z の文字や数字と次の記号です： .-

en: Create New Group
ja: 新規グループを作成

en: Create New Group Failed
ja: 新しいグループを作成することができません

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Whether to remove the selected group
ja: 選択したグループを削除しますか

en: Initialization group management
ja: グループ管理を初期化

en: Initialization failed, please see Group 
     Management Service Interface function
ja: 初期化失敗です。グループを見てください
    マネジメントサービスのインタフェース機能

en: Failed to contact the group service
ja: グループサービスへの接続に失敗しました

en: Please make sure that the group-service is installed and enabled.
     url: https://github.com/zhuyaliang/group-service
ja: グループサービスがインストールされ、有効になっているか確認してください。
     url: https://github.com/zhuyaliang/group-service

en: Click the unlock button on the "swith-group" page
ja: "swith-group" ページのロック解除ボタンを押しください

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group ID
ja: グループ ID

en: New Group Name
ja: 新規グループ名

en: Please select the user to add to the new group
ja: 新規グループに追加するユーザーを選択してください

en: Username
ja: ユーザ名

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: Remove
ja: 削除

en: Group id
ja: グループ ID

en: Create User Group
ja: ユーザーグループを作成

en: Create User Group Successfully,Please view the end of the switch-groups list.
ja: ユーザーグループの作成に成功しました。スイッチグループリストの最後を表示してください。

en: Switch Groups
ja: スイッチグループ

en: Create Groups
ja: グループを作成

en: Remove Groups
ja: グループを削除

en: Current User - %s
ja: 現在のユーザー - %s

en: This Week
ja: 今週

en: Last Week
ja: 先週

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: %b %e, %Y
ja: %Y年 %B月%e日

en: Session Ended
ja: セッションの終了

en: Session Started
ja: セッションの開始

en: %s — Account Activity
ja: %s — アカウント・アクティビティ

en: previous
ja: 前へ

en: next
ja: 次へ

en: Account is disable
ja: アカウントは無効です

en: Get User Info
ja: ユーザー情報の取得

en: user count is 0
ja: ユーザー数は 0 です

en: More…
ja: もっと

en: No languages found
ja: 言語が見つかりません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Done
ja: 完了

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Now set up
ja: 今設定する

en: User Password
ja: ユーザーのパスワード

en: _Return
ja: 戻る(_R)

en: Message
ja: メッセージ

en: The new password needs to be different from the old one
ja: 新しいパスワードは、古いパスワードとは異なるものでないといけません

en: Try changing some letters and numbers
ja: 文字や数字を変えてみてください

en: Try changing the password a bit more
ja: パスワードを少し変えてみてください

en: A password without your user name would be stronger
ja: ユーザー名を含まないパスワードの方が強力です

en: Try to avoid using your name in the password
ja: パスワードに自分の名前を使わないようにします

en: Try to avoid some of the words included in the password
ja: パスワードに単語が含まれるのを避けてください

en: Try to avoid common words
ja: 一般的な言葉は避けるようにしてください

en: Try to avoid reordering existing words
ja: 既存の単語を並べ替えないようにしてください

en: Try to use more numbers
ja: もっと多くの数字を使うようにしてください

en: Try to use more uppercase letters
ja: もっと多くの大文字を使うようにしてください

en: Try to use more lowercase letters
ja: もっと多くの小文字を使うようにしてください

en: Try to use more special characters, like punctuation
ja: 句読点など、もっと特殊文字を使うようにします

en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
ja: 文字や数字、句読点を組み合わせて使うようにしてください

en: Try to avoid repeating the same character
ja: 同じ文字を繰り返し使うのは避けてください

en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ja: 同じ種類の文字の繰り返しを避けるには、文字、数字、句読点を混ぜる必要があります。

en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
ja: 1234 や abcd のような並びシーケンスは避けてください

en: Password length needs more than 8 characters
ja: パスワードの長さは8文字以上必要です

en: Some settings must be unlocked before they can be changed
ja: 一部の設定を変更するにはロック解除が必要です。

en: Add User
ja: ユーザーの追加

en: Mate User Manager
ja: Mate ユーザー管理
