mate-user-admin - en to nds translation catalogue (117 entries)

en: Manage user accounts
nds: Brukerkonten verwalten

en: Authentication is required to change user data
nds: Authentifikatioon is nödig, um Bruker-Daten to ännern

en: MATE Manager
nds: MATE-Verwalter

en: Managing Linux Local Users and Groups
nds: Stedenwies Linux-Brukers un -Gruppen verwalten

en: open file
nds: Datei opmaken

en: Create pid file failed
nds: PID-Datei maken fehlslagen

en: write file
nds: Datei schrieven

en: write pid file failed
nds: PID-Datei schrieven fehlslagen

en: open pid file failed
nds: PID-Datei opmaken fehlslagen

en: read file
nds: Datei lesen

en: read pid file failed
nds: PID-Datei lesen fehlslagen

en: Remove User
nds: Bruker lösken

en: You cannot delete your own account.
nds: Du kannst dien eegenes Konto nich lösken.

en: Whether to remove the user's home directory
nds: Of dat Heimaad-Verteeknis vun de Bruker lösket worden sall

en: Repeat of user name.Please try another
nds: Bruker-Naam gifft 't al. Bidde anner Naam versöken.

en: Repeat of user home name.Please try another
nds: Bruker-Heimaad-Verteeknis-Naam gifft 't al. Bidde anner Naam versöken.

en: The username cannot start with a - .
nds: De Bruker-Naam kann nich mit - begünnen-

en: The username should only consist of upper and lower case 
    letters from a-z,digits and the following characters: . - _
nds: De Bruker-Naam sall nix as Bookstavens vun a-z un A-Z, Tahlen un deese Bookstavens enthollen: . - _

en: This will be used to name your home folder and can't be changed
nds: Daar word dien Heimaad-Verteeknis mit benöömt, dat kann dann nich mehr ännert worden.

en: Creating User
nds: Bruker maken

en: User Name
nds: Bruker-Naam

en: Full Name
nds: Vor- un Tonaam

en: Account Type
nds: Konto-Aard

note: drop-down select boxes
en: Standard
nds: Normaal

en: Administrators
nds: Verwalter

en: The passwords entered twice are different
nds: Twee verschedene Passwoorden ingeven

en: Password
nds: Passwoord

note: 新建两个单选按钮
en: Set up next time
nds: Anner Maal instellen

en: Now set the password
nds: Nu sett dat Passwoord

en: generation password
nds: Passwoord maken

en: Confirm
nds: Jau

en: Close
nds: Sluten

en: Create New User
nds: Nejen Bruker maken

en: Create Crop File
nds: Sneden Datei maken

en: failed to create temporary file for image data
nds: Kunn keene tiedwiese Datei för Bild-Daten maken

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: Select
nds: Utkören

en: Load Local Picture
nds: Bild vum Reekner laden

en: Browse for more pictures
nds: Mehr Billers söken

en: _Open
nds: _Opmaken

en: Local Picture
nds: Bild vum Reekner

en: Avatar list
nds: List vun Bruker-Billers

en: There is no address to store photos
nds: 't gifft keene Adress för Fotos

en: No Settings
nds: Keene Instellens

en: Language
nds: Spraak

en: Automatic logon
nds: Automatisk anmellen

en: Login time
nds: Anmell-Tied

en: Group Manage
nds: Klottjen verwalten

en: Setting Groups
nds: Klottjen Instellen

en: Change Name
nds: Naam ännern

en: Please enter a valid character
nds: Bidde giff eenen gültigen Bookstaav in

en: Use Enter Key to Save Modifications
nds: Bruuk de Enter-Tast, um de Ännerns to sekern

en: Repeat of group name.Please try another
nds: Klottjen-Naam gifft 't al. Bidde anner Naam versöken.

en: The groupname cannot start with a - .
nds: De Klottjen-Naam kann nich mit - begünnen-

en: The first character of the group name needs use letter
nds: Dat eerste Teken in de Klottjen-Naam mutt een Bookstaav wesen

en: The groupname should only consist of upper and lower case 
    letters from a-z,digits and the following characters: . - _
nds: De Klottjen-Naam sall nix as Bookstavens vun a-z un A-Z, Tahlen un deese Bookstavens enthollen: . - _

en: Create New Group
nds: Neje Klottje maken

en: Create New Group Failed
nds: Neje Klottje maken fehlslagen

en: Remove Group
nds: Klottje lösken

en: Whether to remove the selected group
nds: Of de utköört Klottje lösket worden sall

en: Initialization group management
nds: Gruppen-Verwalten vörbereiden

en: Initialization failed, please see Group 
     Management Service Interface function
nds: Vörbereiden hett nich klappt, bidde kiek de 
     Gruppen-Verwalten-Deenst-Schnittstee-Funktioon an

en: Failed to contact the group service
nds: Kunn de Gruppen-Deenst nich vörbereiden

en: Please make sure that the group-service is installed and enabled.
     url: https://github.com/zhuyaliang/group-service
nds: Bidde pass up, dat de Gruppen-Deenst installeert un anknipst is.
     URL: https://github.com/zhuyaliang/group-service

en: Click the unlock button on the "swith-group" page
nds: Klick up de Uplsuten-Knoop in the »Grupp wesseln«-Siet

en: Group Name
nds: Klottjen-Naam

en: Group ID
nds: Klottjen-ID

en: New Group Name
nds: Nejer Grupp-Naam

en: Please select the user to add to the new group
nds: Bidde köör de Bruker ut, well to de neje Grupp hentoföögt worden sall

en: Username
nds: Brukernaam

en: User ID
nds: Bruker-ID

en: Remove
nds: Entfernen

en: Create User Group
nds: Bruker-Klottje maken

en: Create User Group Successfully,Please view the end of the switch-groups list.
nds: Neje Bruker-Klottje maakt, du finnst se am Enn vun de Klottje-Ännern-List.

en: Switch Groups
nds: Grupp wesseln

en: Create Groups
nds: Neje Grupp

en: Remove Groups
nds: Grupp wegdoon

en: Current User - %s
nds: Aktueller Bruker – %s

en: This Week
nds: Deese Week

en: Last Week
nds: Leste Week

en: Today
nds: Vandag

en: Yesterday
nds: Güstern

en: Session Ended
nds: Törn is över

en: Session Started
nds: Törn hett begunnen

en: %s — Account Activity
nds: %s – Konto-Aktivheid

en: previous
nds: Een torügg

en: next
nds: Een vör

en: Account is disable
nds: Konto is deaktiveert

en: Get User Info
nds: Bruker-Informatioon halen

en: user count is 0
nds: Brukertahl is 0

en: More…
nds: Mehr …

en: No languages found
nds: Keene Spraken funnen

en: Cancel
nds: Avbreken

en: Done
nds: Fertig

en: Now set up
nds: Nu instellen

en: User Password
nds: Bruker-Passwoord

en: _Return
nds: _Torügg

en: Message
nds: Nahricht

en: The new password needs to be different from the old one
nds: Dat neje Passwoord mutt anners as dat olle wesen

en: Try changing some letters and numbers
nds: Versöök, eenige Bookstavens un Tahlen to ännern

en: Try changing the password a bit more
nds: Versöök, dat Passwoord een bietje mehr to ännern

en: A password without your user name would be stronger
nds: Een Passwoord, waar dien Bruker-Naam nich drin is, is beter

en: Try to avoid using your name in the password
nds: Versöök, dien Naam nich in dat Passwoord to schrieven

en: Try to avoid some of the words included in the password
nds: Versöök, eenige vun de Woorten in deesem Passwoord nich to bruken

en: Try to avoid common words
nds: Versöök, Woorten, wat man faaktiedens bruukt, nich to bruken

en: Try to avoid reordering existing words
nds: Versöök, anner Woorten nich umtosetten

en: Try to use more numbers
nds: Versöök, mehr Tahlen to bruken

en: Try to use more uppercase letters
nds: Versöök, mehr grote Bookstavens to bruken

en: Try to use more lowercase letters
nds: Versöök, mehr lütte Bookstavens to bruken

en: Try to use more special characters, like punctuation
nds: Versöök, mehr sünnerlike Bookstavens to bruken, to 'n Bispööl . un ,

en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation
nds: Versöök, Bookstavens, Tahlen un anner Tekens to misken

en: Try to avoid repeating the same character
nds: Versöök, de sülven Bookstaven nich to wedderhalen

en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
nds: Versöök, de sülven Bookstaven nich to wedderhalen: Du sallst Bookstavens, Tahlen un anner Tekens misken.

en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd
nds: Versöök, keene Törns as 1234 oder abcd to bruken

en: Password length needs more than 8 characters
nds: Dat Passwoord mutt mehr as 8 Bookstavens hebben

en: Add User
nds: Bruker hentofögen

en: Mate User Manager
nds: Mate Bruker-Verwalter
