MATE Desktop Environment - en to bs translation catalogue (51 entries)

note: (itstool) path: section/titleabbrev
en: Actions
bs: Radnje

note: (itstool) path: entry/para
en: Action
bs: Akcija

note: (itstool) path: sect1/title
en: Personal
bs: Lično

note: (itstool) path: entry/para
en: Description
bs: Opis

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Desktop
bs: Radna površina

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Sound
bs: Zvuk

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Window Management
bs: Prozorni menadžment

note: (itstool) path: sect2/title
en: Preferred Applications
bs: Povlaštene aplikacije

note: (itstool) path: sect1/title
en: Look and Feel
bs: Izgled i osjećaj

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Controls
bs: Kontrole

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Colors
bs: Boje

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Icons
bs: Ikone

note: (itstool) path: sect2/title
en: Screensaver Preferences
bs: Opcije za Screensaver

note: (itstool) path: sect1/title
en: Internet and Network
bs: Internet i Mreža

note: (itstool) path: sect1/title
en: Hardware
bs: Hardver

note: (itstool) path: sect2/title (itstool) path: sect3/title (itstool) path: table/title
en: Keyboard Preferences
bs: Opcije za tastaturu

note: (itstool) path: sect2/title
en: Mouse Preferences
bs: Osobine miša

note: (itstool) path: sect1/title
en: System
bs: Sistem

note: (itstool) path: entry/para
en: Pattern
bs: Šablon

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
bs: Naziv

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Type
bs: Tip

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Location
bs: Lokacija

note: (itstool) path: entry/para
en: MIME Type
bs: MIME tip

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Owner
bs: Vlasnik

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Group
bs: Grupa

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: None
bs: Nijedan

note: (itstool) path: listitem/para
en: Files
bs: Fajlovi

note: (itstool) path: entry/para
en: Information
bs: Informacije

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Panels
bs: Ploče

note: (itstool) path: varlistentry/term (itstool) path: section/title
en: Workspaces
bs: Radne površine

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: File Manager
bs: Upravitelj datoteka

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Control Center
bs: Kontrolni Centar

note: (itstool) path: section/title
en: Applications
bs: Aplikacije

note: (itstool) path: section/title
en: Open Location
bs: Otvori lokaciju

note: (itstool) path: section/title
en: Top Edge Panel
bs: Gornja rubna ploča

note: (itstool) path: section/title
en: Bottom Edge Panel
bs: Rubna donja ploča

note: (itstool) path: section/title
en: Panel Properties
bs: Osobine ploče

note: (itstool) path: entry/para
en: Key
bs: Ključ

note: (itstool) path: section/title
en: Launcher Properties
bs: Osobine pokretača

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command
bs: Naredba

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Comment
bs: Komentar

note: (itstool) path: section/title
en: Show Desktop Button
bs: Dugme za prikazivanje radne površine

note: (itstool) path: section/title
en: Menu Bar
bs: Traka izbornika

note: (itstool) path: section/title
en: Window List
bs: Lista prozora

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
bs: Postavke

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command Line
bs: Komandna linija

note: (itstool) path: section/title
en: Interface
bs: Interfejs

note: (itstool) path: section/title
en: Edit Bookmarks
bs: Izmijeni zabilješke

note: (itstool) path: glossentry/glossterm
en: applet
bs: aplet

note: (itstool) path: para/application
en: Volume Control
bs: Kontrola zvuka

note: (itstool) path: glossentry/glossterm
en: desktop
bs: radna površina
