MATE Desktop Environment - en to fa translation catalogue (53 entries)

note: (itstool) path: para/ulink
en: link
fa: پیوند

note: (itstool) path: section/titleabbrev
en: Actions
fa: کنش‌ها

note: (itstool) path: entry/para
en: Action
fa: کنش

note: (itstool) path: sect1/title
en: Personal
fa: شخصی

note: (itstool) path: entry/para
en: Description
fa: شرح

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Desktop
fa: میزکار

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Sound
fa: صدا

note: (itstool) path: sect2/title
en: Preferred Applications
fa: برنامه‌های ترجیح داده شده

note: (itstool) path: sect1/title
en: Look and Feel
fa: شکل و رفتار

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Controls
fa: کنترل‌ها

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Colors
fa: رنگ‌ها

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Icons
fa: آیکون‌ها

note: (itstool) path: sect2/title
en: Screensaver Preferences
fa: ترجیحات محافظ صفحهٔ نمایش

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Screensaver
fa: محافظ صفحهٔ نمایش

note: (itstool) path: sect1/title
en: Internet and Network
fa: اینترنت و شبکه

note: (itstool) path: sect2/title
en: Network Proxy Preferences
fa: ترجیحات پیشکار شبکه

note: (itstool) path: sect1/title
en: Hardware
fa: سخت افزار

note: (itstool) path: sect2/title (itstool) path: sect3/title (itstool) path: table/title
en: Keyboard Preferences
fa: ترجیحات صفحه‌کلید

note: (itstool) path: sect2/title
en: Mouse Preferences
fa: ترجیحات موشی

note: (itstool) path: sect1/title
en: System
fa: سیستم

note: (itstool) path: entry/para
en: Pattern
fa: الگو

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
fa: نام

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Type
fa: نوع

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Location
fa: مکان

note: (itstool) path: entry/para
en: Volume
fa: بلندی صدا

note: (itstool) path: entry/para
en: MIME Type
fa: نوع MIME

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Owner
fa: مالک

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Group
fa: گروه

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: None
fa: هیچ‌کدام

note: (itstool) path: entry/para
en: Information
fa: اطلاعات

note: (itstool) path: varlistentry/term (itstool) path: section/title
en: Windows
fa: پنجره‌ها

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: File Manager
fa: مدیر پرونده‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Applications
fa: برنامه‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Open Location
fa: باز کردن مکان:

note: (itstool) path: section/title
en: Top Edge Panel
fa: ‌تابلو‌ی لبه‌ای بالا

note: (itstool) path: section/title
en: Bottom Edge Panel
fa: تابلو‌ی لبه‌ای پایین

note: (itstool) path: section/title
en: Panel Properties
fa: ویژگی‌های تابلو

note: (itstool) path: entry/para
en: Key
fa: کلید

note: (itstool) path: section/title
en: Launcher Properties
fa: ویژگی‌های راه‌انداز

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application
fa: برنامه

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command
fa: فرمان

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Comment
fa: توضیح

note: (itstool) path: section/title
en: Show Desktop Button
fa: دکمه‌ی نمایش رومیزی

note: (itstool) path: section/title
en: Menu Bar
fa: نوار منو

note: (itstool) path: section/title
en: Window List
fa: فهرست پنجره‌ها

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
fa: تنظیمات

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command Line
fa: سطر فرمان

note: (itstool) path: section/title
en: Interface
fa: واسط

note: (itstool) path: section/title
en: About This Document
fa: دربارهٔ این نوشتار

note: (itstool) path: section/title
en: Edit Bookmarks
fa: ویرایش چوب‌الف‌ها

note: (itstool) path: glossary/title
en: Glossary
fa: واژه‌نامه

note: (itstool) path: para/application
en: Volume Control
fa: کنترل بلندی صدا

note: (itstool) path: para/application
en: Caja
fa: ناتیلوس
