MATE Desktop Environment - en to ku_IQ translation catalogue (48 entries)

note: (itstool) path: para/ulink
en: link
ku_IQ: بەستەر

note: (itstool) path: section/titleabbrev (itstool) path: section/title
en: Buttons
ku_IQ: دوگمەکان

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Middle-click
ku_IQ: کرتەی-ناوەڕاست

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Right-click
ku_IQ: کرتەی-ڕاست

note: (itstool) path: entry/para
en: Double-click
ku_IQ: جووت-کرتە

note: (itstool) path: sect1/title
en: Personal
ku_IQ: کەسی

note: (itstool) path: entry/para
en: Description
ku_IQ: پێناسە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Desktop
ku_IQ: ڕوومێز

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Sound
ku_IQ: دەنگ

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Window Management
ku_IQ: بەڕێوەبردنی پەنجەرە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Accessibility
ku_IQ: توانای دەستپێگەیشتن

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Colors
ku_IQ: ڕەنگەکان

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Icons
ku_IQ: وێنۆچکەکان

note: (itstool) path: sect2/title
en: Screensaver Preferences
ku_IQ: هەڵبژاردەکانی پەردەپارێز

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Screensaver
ku_IQ: پەردەپارێز

note: (itstool) path: sect1/title
en: Internet and Network
ku_IQ: ئینتەرنێت و ڕایەڵە

note: (itstool) path: sect1/title
en: Hardware
ku_IQ: ڕەقەکاڵا

note: (itstool) path: sect2/title (itstool) path: sect3/title (itstool) path: table/title
en: Keyboard Preferences
ku_IQ: هەڵبژاردەکانی تەختەکلیل

note: (itstool) path: sect3/title
en: Keyboard Layout Options
ku_IQ: بژاردەکانی کڵێشەی تەختەکلیل

note: (itstool) path: sect1/title
en: System
ku_IQ: سیستەم

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
ku_IQ: ناو

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Type
ku_IQ: جۆر

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Location
ku_IQ: شوێن

note: (itstool) path: entry/para
en: Volume
ku_IQ: قەبارە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Owner
ku_IQ: خاوەن

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Group
ku_IQ: دەستە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Others
ku_IQ: هی دیکە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: None
ku_IQ: هیچ

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: List files only
ku_IQ: تەنیا پێڕستی پەڕگەکان

note: (itstool) path: entry/para
en: Information
ku_IQ: زانیاری

note: (itstool) path: varlistentry/term (itstool) path: section/title
en: Windows
ku_IQ: پەنجەرە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: File Manager
ku_IQ: بەڕێوەبەری پەڕگە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Control Center
ku_IQ: ناوەندی سەرپەرشتی

note: (itstool) path: section/title
en: Applications
ku_IQ: نەرمەواڵەکان

note: (itstool) path: section/title
en: Open Location
ku_IQ: کردنەوەی شوێن

note: (itstool) path: section/title
en: Panel Properties
ku_IQ: هەموو بەڵگەنامەکان

note: (itstool) path: entry/para
en: Key
ku_IQ: کلیل

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application
ku_IQ: نەرمەواڵە

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application in Terminal
ku_IQ: نەرمەواڵە لە تێرمیناڵ

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command
ku_IQ: فەرمان

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Comment
ku_IQ: سەرنج

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
ku_IQ: هەڵبژاردنەکان

note: (itstool) path: section/title
en: Interface
ku_IQ: ڕووکار

note: (itstool) path: section/title
en: More Information
ku_IQ: زانیاری زۆرتر

note: (itstool) path: glossentry/glossterm
en: desktop
ku_IQ: ڕوومێز

note: (itstool) path: glossentry/glossterm
en: desktop background
ku_IQ: پاشبنەمای ڕوومێز

note: (itstool) path: para/application
en: Caja
ku_IQ: کاخا

note: (itstool) path: glossentry/glossterm
en: view
ku_IQ: بینین
