MATE Desktop Environment - en to ps translation catalogue (52 entries)

note: (itstool) path: para/ulink
en: link
ps: تړنه

note: (itstool) path: section/titleabbrev
en: Actions
ps: چارې

note: (itstool) path: sect1/title
en: Personal
ps: وګړيز

note: (itstool) path: entry/para
en: Description
ps: سپړاوی

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Desktop
ps: سرپاڼه

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Sound
ps: غږ

note: (itstool) path: sect1/title
en: Look and Feel
ps: ښکارېدنه

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Colors
ps: رنګونه

note: (itstool) path: sect2/title
en: Screensaver Preferences
ps: د پرده ساتونکي غوراوي

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Screensaver
ps: پرده ساتونکی

note: (itstool) path: sect1/title
en: Internet and Network
ps: اېنټرنېټ او ځال

note: (itstool) path: sect2/title
en: Network Settings
ps: ځال امستنې

note: (itstool) path: sect3/title (itstool) path: section/title
en: Usage
ps: کارونه

note: (itstool) path: sect1/title
en: Hardware
ps: هډوتري

note: (itstool) path: sect1/title
en: System
ps: غونډال

note: (itstool) path: listitem/para
en: Folders
ps: پوښۍ

note: (itstool) path: entry/para
en: Pattern
ps: بېلګه

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
ps: نوم

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Type
ps: ډول

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Location
ps: ځای

note: (itstool) path: entry/para
en: MIME Type
ps: ميمي ډول

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Owner
ps: خاوند

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Group
ps: ډله

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Others
ps: نور

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: read
ps: لوستل

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: write
ps: ليکل

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: None
ps: هېڅ

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Read-only
ps: يواز-لوستی

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Read and write
ps: لوستل او ليکل

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: List files only
ps: يوازې دوتنې لړول

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Access files
ps: دوتنو ته لاسرس لرل

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Create and delete files
ps: دوتنې جوړول او ړنګول

note: (itstool) path: entry/para
en: Information
ps: خبرتياوې

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: File Manager
ps: دوتنه سمبالګر

note: (itstool) path: section/title
en: Applications
ps: کاريالونه

note: (itstool) path: section/title
en: Open Location
ps: ځای پرانيستل

note: (itstool) path: section/title
en: Top Edge Panel
ps: پاس څنډی چوکاټ

note: (itstool) path: section/title
en: Bottom Edge Panel
ps: لاندې څنډي چوکاټ

note: (itstool) path: section/title
en: Panel Properties
ps: چوکاټ ځانتياوې

note: (itstool) path: section/title
en: Launcher Properties
ps: پېلوونکي ځانتياوې

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application
ps: کاريال

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application in Terminal
ps: کاريال په پايالي کښې

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command
ps: بولۍ

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Comment
ps: څرګندون

note: (itstool) path: section/title
en: Show Desktop Button
ps: سرپاڼه ښودلو تڼۍ

note: (itstool) path: section/title
en: Menu Bar
ps: غورنۍ پټه

note: (itstool) path: section/title
en: Window List
ps: کړکۍ لړ

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
ps: غوراوي

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command Line
ps: بولۍ ليکه

note: (itstool) path: section/title
en: Edit Bookmarks
ps: ليکنښې سمول

note: (itstool) path: para/application
en: Volume Control
ps: غږ مهار

note: (itstool) path: para/application
en: Caja
ps: ناوټېلس
