MATE Desktop Environment - en to si translation catalogue (54 entries)

note: (itstool) path: para/ulink
en: link
si: පුරුක

note: (itstool) path: section/titleabbrev
en: Actions
si: ක්‍රියා

note: (itstool) path: entry/para
en: Action
si: ක්‍රියාව

note: (itstool) path: sect1/title
en: Personal
si: පුද්ගලික

note: (itstool) path: entry/para
en: Description
si: විස්තරය

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Desktop
si: මූලික තිරය

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Sound
si: ශබ්දය

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Window Management
si: කවුළු කළමණාකරු

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Accessibility
si: පිවිසුම් හැකියාව

note: (itstool) path: sect1/title
en: Look and Feel
si: පෙනුම සහ දැනිම

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Colors
si: වර්‍ණ

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Icons
si: ප්‍රතිරැප

note: (itstool) path: sect2/title
en: Screensaver Preferences
si: තිරආවරක අභිප්‍රේතයන්

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Screensaver
si: තිරආවරකය

note: (itstool) path: sect1/title
en: Internet and Network
si: අන්තර්ජාලය සහ ජාලය

note: (itstool) path: sect2/title
en: Network Settings
si: ජාල සැකසුම්

note: (itstool) path: sect3/title (itstool) path: section/title
en: Usage
si: භාවිතය

note: (itstool) path: sect1/title
en: Hardware
si: දෘඩාංග

note: (itstool) path: sect1/title
en: System
si: පද්දතිය

note: (itstool) path: entry/para
en: Pattern
si: රටාව

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Name
si: නම

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Type
si: වර්‍ගය

note: (itstool) path: entry/para (itstool) path: varlistentry/term
en: Location
si: පිහිටිම

note: (itstool) path: entry/para
en: MIME Type
si: MIME වර්‍ගය

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Owner
si: හිමිකරු

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Group
si: සමුහය

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Others
si: වෙනත් පිරිස්

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: read
si: කියවීම

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: write
si: ලිවීම

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: None
si: කිසිවක් නැත

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Read-only
si: කියවීම පමණයි

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Read and write
si: කියවීම සඟ ලිවීම

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: List files only
si: ගොනු පමණක් ලැයිස්තු ගත කරන්න

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Access files
si: ප්‍රවේශිත ගොනු

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Create and delete files
si: ගොනු නිර්මාණය සහ මැකීම

note: (itstool) path: entry/para
en: Information
si: තොරතුරු

note: (itstool) path: varlistentry/term (itstool) path: section/title
en: Windows
si: කවුළු

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: File Manager
si: ගොනු කළමණාකරු

note: (itstool) path: section/title
en: Applications
si: යෙදුම්

note: (itstool) path: section/title
en: Open Location
si: පිහිටීම විවෘත කරන්න

note: (itstool) path: section/title
en: Panel Properties
si: පුවරුවේ වත්කම්

note: (itstool) path: entry/para
en: Key
si: යතුර

note: (itstool) path: section/title
en: Launcher Properties
si: ඇරඹුමේ වත්කම්

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application
si: යෙදුම

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Application in Terminal
si: අග්‍රයේ යෙදුම්

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command
si: විධානය

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Comment
si: සටහන

note: (itstool) path: section/title
en: Menu Bar
si: මෙනු බාරය

note: (itstool) path: section/title
en: Window List
si: කවුළු ලැයිස්තුව

note: (itstool) path: section/title
en: Preferences
si: අභිප්‍රේත

note: (itstool) path: varlistentry/term
en: Command Line
si: රේඛිය විධාන

note: (itstool) path: section/title
en: Interface
si: අතුරුමුහුණත

note: (itstool) path: section/title
en: Edit Bookmarks
si: පිටු සළකුණු සකසන්න

note: (itstool) path: para/application
en: Volume Control
si: හඬ පාලකය
