mate-user-share 1.25.0 - en to cs translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
cs: Nastavení sdílení osobních souborů

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Help
cs: _Nápověda

en: <b>Share Files over the Network</b>
cs: <b>Sdílení souborů přes síť</b>

en: _Share public files on network
cs: Sdílet veřejné soubory přes _síť

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: _Require password:
cs: _Vyžadovat heslo:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
cs: <b>Sdílení souborů přes Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
cs: Sdílet veřejné soubory přes _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
cs: Povolit vzdáleným počítačům _mazat soubory

en: Require re_mote devices to bond with this computer
cs: Vyžadovat od vzdálených zařízení, aby se svázaly s tí_mto počítačem

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
cs: <b>Příjem souborů přes Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
cs: Soubory poslané přes Bluetooth přijímat do _adresáře pro stahování

en: _Accept files:
cs: _Přijímat soubory:

en: _Notify about received files
cs: _Oznamovat přijaté soubory

en: User Share
cs: Uživatelské Sdílení

en: Integrates with user-share
cs: Integruje se s uživatelským-sdílením

en: Personal File Sharing
cs: Sdílení osobních souborů

en: Preferences for sharing of files
cs: Nastavení sdílení souborů

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
cs: MATE;osobní;soubor;sdílení;předvolby;vlastnosti;nastavení;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
cs: Sdílení osobních souborů obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
cs: Je-li povoleno, spustit Sdílení osobních souborů

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
cs: sdílet;sdílení;soubory;bluetooth;obex;http;síť;kopírovat;odeslat;odeslání;

en: Personal File Sharing obexpush
cs: Sdílení osobních souborů obexpush

en: Personal File Sharing webdav
cs: Sdílení osobních souborů WebDAV

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Launch Personal File Sharing Preferences
cs: Předvolby spouštění Sdílení osobních souborů

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
cs: Nelze spustit předvolby Sdílení osobních souborů

en: May be used to share or receive files
cs: Může být použito pro sdílení nebo přijímání souborů

en: May be shared over the network or Bluetooth
cs: Mohou být sdíleny přes síť nebo pomocí Bluetooth

en: May be shared over the network
cs: Mohou být sdíleny po síti

en: May be used to receive files over Bluetooth
cs: Může být použit k přijímání souborů přes Bluetooth

en: No reason
cs: Žádný důvod

en: Could not display the help contents.
cs: Nepodařilo se zobrazit témata nápovědy.

en: Could not build interface.
cs: Rozhraní se nepodařilo sestavit.

en: Never
cs: Nikdy

en: When writing files
cs: Při zapisování do souborů

en: Always
cs: Vždy

en: Only for set up devices
cs: Pouze pro nastavená zařízení

en: Ask
cs: Zeptat se

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
cs: Veřejné soubory uživatele %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
cs: Veřejné soubory uživatele %s na %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
cs: Přes Bluetooth vám přišel soubor „%s“

en: You received a file
cs: Přišel vám soubor

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Reveal File
cs: Zobrazit soubor

en: File reception complete
cs: Příjem souboru dokončen
