mate-user-share 1.25.0 - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
da: Personlige fildelingsindstillinger

en: _Close
da: _Luk

en: _Help
da: _Hjælp

en: <b>Share Files over the Network</b>
da: <b>Del filer over netværket</b>

en: _Share public files on network
da: _Del offentlige filer på netværket

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Require password:
da: _Krav om adgangskode:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
da: <b>Del filer over Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
da: Del offentlige filer over _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
da: _Tillad fjernenheder at slette filer

en: Require re_mote devices to bond with this computer
da: Kræv at fje_rnenheder skal være bundet med denne computer

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
da: <b>Modtag filer over Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
da: Modtag filer i _mappen til hentede filer over Bluetooth

en: _Accept files:
da: _Accepter filer:

en: _Notify about received files
da: _Påmind om modtagne filer

en: User Share
da: Brugerdeling

en: Integrates with user-share
da: Integrerer sig med bruger-deling

en: Personal File Sharing
da: Personlig fildeling

en: Preferences for sharing of files
da: Indstillinger for deling af filer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
da: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;personlig;fil;deling;præferencer;egenskaber;indstillinger;

en: Personal File Sharing obexftp
da: Personlig fildeling obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
da: Start personlig fildeling hvis aktiveret

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
da: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;del;filer;netværk;kopi;

en: Personal File Sharing obexpush
da: Personlig fildeling obexpush

en: Personal File Sharing webdav
da: Personlig fildeling webdav

en: Preferences
da: Præferencer

en: Launch Personal File Sharing Preferences
da: Start indstillinger for personlig fildeling

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
da: Kan ikke starte indstillinger for personlig fildeling

en: May be used to share or receive files
da: Kan bruges til at dele eller modtage filer

en: May be shared over the network or Bluetooth
da: Kan deles over netværket eller Bluetooth

en: May be shared over the network
da: Kan deles over netværket

en: May be used to receive files over Bluetooth
da: Kan bruges til at modtager filer over Bluetooth

en: No reason
da: Ingen grund

en: Could not display the help contents.
da: Kunne ikke vise hjælpeindholdet.

en: Could not build interface.
da: Kunne ikke bygge grænsefladen.

en: Never
da: Aldrig

en: When writing files
da: Når der skrives til filer

en: Always
da: Altid

en: Only for set up devices
da: Kun for enheder, der er sat op

en: Ask
da: Spørg

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
da: %ss offentlige filer

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
da: %ss offentlige filer på %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
da: Du modtog »%s« via Bluetooth

en: You received a file
da: Du modtog en fil

en: Open File
da: Åbn fil

en: Reveal File
da: Afslør fil

en: File reception complete
da: Filmodtagelse fuldført
