mate-user-share 1.25.0 - en to es translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
es: Preferencias de la compartición de archivos personales

en: _Close
es: _Cerrar

en: _Help
es: Ay_uda

en: <b>Share Files over the Network</b>
es: <b>Compartir archivos en la red</b>

en: _Share public files on network
es: C_ompartir archivos públicos por red

en: _Password:
es: _Contraseña:

en: _Require password:
es: _Requerir contraseña:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
es: <b>Compartir archivos por Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
es: Compartir archivos públicos por _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
es: _Permitir que los dispositivos remotos eliminen archivos

en: Require re_mote devices to bond with this computer
es: Requerir que los dispositivos re_motos se vinculen con este equipo

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
es: <b>Recibir archivos por Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
es: Recibir los archivos por Bluetooth en la carpeta _Descargas

en: _Accept files:
es: _Aceptar archivos:

en: _Notify about received files
es: _Notificar cuando se reciban archivos

en: User Share
es: Usuario compartido

en: Integrates with user-share
es: Se une a usuario compartido

en: Personal File Sharing
es: Compartición de archivos personales

en: Preferences for sharing of files
es: Preferencias para la compartición de archivos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
es: MATE;personal;archivo;compartición;preferencias;propiedades;ajustes;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
es: Compartición de archivos personales obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
es: Si se activa, inicia la compartición de archivos personales

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
es: compartir;archivos;bluetooth;obex;http;red;copiar;enviar;

en: Personal File Sharing obexpush
es: Compartición de archivos personales obexpush

en: Personal File Sharing webdav
es: Compartición de archivos personales webdav

en: Preferences
es: Preferencias

en: Launch Personal File Sharing Preferences
es: Lanzar las preferencias de la compartición de archivos personales

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
es: No se han podido iniciar las preferencias de la compartición de archivos personales

en: May be used to share or receive files
es: Puede ser usado para compartir o recibir archivos

en: May be shared over the network or Bluetooth
es: Puede ser compartido a través de la red o Bluetooth

en: May be shared over the network
es: Puede ser compartido a través de la red

en: May be used to receive files over Bluetooth
es: Puede ser usado para recibir archivos por Bluetooth

en: No reason
es: Sin razón

en: Could not display the help contents.
es: No se ha podido mostrar el contenido de la ayuda.

en: Could not build interface.
es: No se ha podido construir la interfaz.

en: Never
es: Nunca

en: When writing files
es: Al escribir archivos

en: Always
es: Siempre

en: Only for set up devices
es: Solo para dispositivos configurados

en: Ask
es: Preguntar

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
es: Archivos públicos de %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
es: Archivos públicos de %s en %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
es: Ha recibido «%s» a través de Bluetooth

en: You received a file
es: Ha recibido un archivo

en: Open File
es: Abrir archivo

en: Reveal File
es: Revelar archivo

en: File reception complete
es: La recepción de archivos está completada
