mate-user-share 1.25.0 - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
fr: Préférences du partage de fichiers personnels

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Help
fr: _Aide

en: <b>Share Files over the Network</b>
fr: <b>Partage de fichiers sur le réseau</b>

en: _Share public files on network
fr: _Partager les fichiers publics sur le réseau

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: _Require password:
fr: _Exiger le mot de passe :

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
fr: <b>Partage de fichiers par Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
fr: Partager les fichiers publics par _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
fr: Aut_oriser les périphériques externes à supprimer des fichiers

en: Require re_mote devices to bond with this computer
fr: Exiger que les périphériques e_xternes se lient à cet ordinateur

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
fr: <b>Réception de fichiers par Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
fr: Recevoir les fichiers par Bluetooth dans le dossier _Téléchargements

en: _Accept files:
fr: _Accepter les fichiers :

en: _Notify about received files
fr: A_vertir quand des fichiers ont été reçus

en: User Share
fr: Partage utilisateur

en: Integrates with user-share
fr: Intègre avec le partage utilisateur

en: Personal File Sharing
fr: Partage de fichiers personnels

en: Preferences for sharing of files
fr: Préférences pour le partage de fichiers

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
fr: MATE;personnel;fichier;partage;préférences;propriétés;paramètres;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
fr: Le partage de fichiers personnels obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
fr: Lance le partage de fichiers personnels s'il est activé

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
fr: partage;fichiers;bluetooth;obex;http;réseau;copie;envoi;

en: Personal File Sharing obexpush
fr: Le partage de fichiers personnels obexpush

en: Personal File Sharing webdav
fr: Partage de fichiers personnels webdav

en: Preferences
fr: Préférences

en: Launch Personal File Sharing Preferences
fr: Ouvre les préférences du partage de fichiers personnels

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
fr: Imposible d'ouvrir les préférences du partage de fichiers personnels

en: May be used to share or receive files
fr: Peut être utilisé pour partager ou recevoir des fichiers

en: May be shared over the network or Bluetooth
fr: Peut être partagé par le réseau ou par Bluetooth

en: May be shared over the network
fr: Peut être partagé par le réseau

en: May be used to receive files over Bluetooth
fr: Peut être utilisé pour recevoir des fichiers par Bluetooth

en: No reason
fr: Aucune raison

en: Could not display the help contents.
fr: Impossible d'afficher le sommaire de l'aide.

en: Could not build interface.
fr: Impossible de construire l'interface.

en: Never
fr: Jamais

en: When writing files
fr: Au moment d'écrire les fichiers

en: Always
fr: Toujours

en: Only for set up devices
fr: Seulement pour les périphériques configurés

en: Ask
fr: Demander

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
fr: Fichiers publics de %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
fr: Fichiers publics de %s sur %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
fr: Vous avez reçu « %s » par Bluetooth

en: You received a file
fr: Vous avez reçu un fichier

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: Reveal File
fr: Montrer le fichier

en: File reception complete
fr: Réception de fichiers terminée
