mate-user-share 1.25.0 - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
hi: निजी फ़ाइल साझा वरीयता

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: <b>Share Files over the Network</b>
hi: <b>संजाल पर फाइल साझा करें</b>

en: _Share public files on network
hi: संजाल पर सार्वजनिक फाइल साझा करें (_S)

en: _Password:
hi: कूटशब्द (_P):

en: _Require password:
hi: कूटशब्द जरूरी (_R):

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
hi: <b>ब्लूटूथ पर फाइल साझा करें</b>

en: Share public files over _Bluetooth
hi: ब्लूटूथ पर सार्वजनिक फाइल साझा करें (_B)

en: Allo_w remote devices to delete files
hi: फाइल मिटाने के लिए दूरस्थ युक्ति स्वीकारें (_w)

en: Require re_mote devices to bond with this computer
hi: इस कंप्यूटर से बाँड होने के लिए दूरस्थ युक्ति जरूरी

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
hi: <b>ब्लूटूथ पर फाइल प्राप्त करें</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
hi: ब्लूटूथ पर डाउनलोड फोल्डर में फाइल पाएँ (_D)

en: _Accept files:
hi: फाइल स्वीकारें (_A):

en: _Notify about received files
hi: प्राप्त फाइल के बारे में अधिसूचित करें (_N)

en: Personal File Sharing
hi: निजी फ़ाइल साझा

en: Preferences for sharing of files
hi: फाइलों के साझा के लिए वरीयता

en: Launch Personal File Sharing if enabled
hi: निजी फ़ाइल साझा लॉन्च करें यदि सक्रिय किया गया है

en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: Launch Personal File Sharing Preferences
hi: निजी फ़ाइल साझा वरीयताएं चलओ

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
hi: निजी फ़ाइल साझा वरीयताएं नहीं चलासकें

en: No reason
hi: कोई कारण नहीं

en: Could not display the help contents.
hi: मदद सामग्री नहीं दिखा सका.

en: Could not build interface.
hi: अंतरफलक नहीं बना सका.

en: Never
hi: कभी नहीं

en: When writing files
hi: फाइल लिखने के दौरान

en: Always
hi: हमेशा

en: Only for set up devices
hi: केवल व्यवस्तीत उपकरणों के लिए

en: Ask
hi: पूछें

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
hi: %s की सार्वजनिक फाइल

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
hi: %s की सार्वजनिक फाइल %s पर है

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
hi: आपने "%s" ब्लूटूथ से पाया

en: You received a file
hi: आपने कोई फाइल प्राप्त किया

en: Open File
hi: फ़ाइल खोलें

en: Reveal File
hi: फाइल खोलें

en: File reception complete
hi: फाइल प्रतिग्रहण सम्पूर्ण
