mate-user-share 1.25.0 - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
id: Preferensi Berbagi Berkas Personal

en: _Close
id: _Tutup

en: _Help
id: _Bantuan

en: <b>Share Files over the Network</b>
id: <b>Berbagi Berkas melalui Jaringan</b>

en: _Share public files on network
id: _Berbagi berkas publik pada jaringan

en: _Require password:
id: _Memerlukan kata sandi:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
id: <b>Berbagi Berkas melalui Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
id: Berbagi berkas publik melalui _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
id: M_engijinkan perangkat remote untuk menghapus berkas

en: Require re_mote devices to bond with this computer
id: Perlu perangkat re_mote untuk ikatan dengan komputer ini

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
id: <b>Menerima Berkas melalui Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
id: Menerima berkas dalam folder _Downloads melalui Bluetooth

en: _Accept files:
id: Terim_a berkas:

en: _Notify about received files
id: Memberitahuka_n tentang berkas yang diterima

en: User Share
id: Share Pengguna

en: Integrates with user-share
id: Integrasikan dengan user-share

en: Personal File Sharing
id: Berbagi Berkas Pribadi

en: Preferences for sharing of files
id: Preferensi untuk berbagi berkas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
id: MATE;pribadi;berkas;berbagi;pakai;bersama;preferensi;properti;pengaturan;setelan;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
id: Share Berkas Pribadi obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
id: Luncurkan Berbagi Berkas Pribadi  jika diaktifkan

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
id: berbagi;bersama;pakai;berkas;bluetooth;obex;http;jaringan;salin;kirim;

en: Personal File Sharing obexpush
id: Share Berkas Pribadi obexpush

en: Personal File Sharing webdav
id: Share Berkas Pribadi webdav

en: Preferences
id: Preferensi

en: Launch Personal File Sharing Preferences
id: Luncurkan Preferensi Berbagi Berkas Pribadi

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
id: Tidak dapat meluncurkan preferensi Berbagi Berkas Pribadi

en: May be used to share or receive files
id: Boleh digunakan untuk berbagi atau menerima berkas

en: May be shared over the network or Bluetooth
id: Boleh dibagikan melalui jaringan atau Bluetooth

en: May be shared over the network
id: Boleh dibagikan melalui jaringan

en: May be used to receive files over Bluetooth
id: Boleh digunakan untuk menerima berkas melalui Bluetooth

en: No reason
id: Tidak ada alasan

en: Could not display the help contents.
id: Tidak dapat menampilkan isi bantuan.

en: Could not build interface.
id: Tidak dapat membangun antarmuka.

en: Never
id: Tak pernah

en: When writing files
id: Saat penulisan berkas

en: Always
id: Selalu

en: Only for set up devices
id: Hanya untuk perangkat yang telah ditata

en: Ask
id: Bertanya

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
id: Berkas publik milik %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
id: Berkas publik milik %s pada %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
id: Anda menerima "%s" melalui Bluetooth

en: You received a file
id: Anda menerima sebuah berkas

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Reveal File
id: Perlihatkan Berkas

en: File reception complete
id: Penerimaan berkas lengkap
