mate-user-share 1.25.0 - en to it translation catalogue (45 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
it: Preferenze di condivisione di file personali

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Help
it: _Aiuto

en: <b>Share Files over the Network</b>
it: <b>Condividi file tramite la rete</b>

en: _Share public files on network
it: C_ondividi file pubblici sulla rete

en: _Password:
it: Pass_word:

en: _Require password:
it: _Richiedi la password:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
it: <b>Condividi file tramite Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
it: Condividi file pubblici tramite _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
it: Con_senti ai dispositivi remoti di eliminare file

en: Require re_mote devices to bond with this computer
it: Richiedi ai dispositivi re_moti di associarsi con questo computer

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
it: <b>Ricevi file tramite Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
it: Ricevi i file nella cartella Scar_icati tramite Bluetooth

en: _Accept files:
it: _Accetta i file:

en: _Notify about received files
it: _Notifica sui i file ricevuti

en: User Share
it: Condivdi Utente

en: Integrates with user-share
it: Integra con user-share

en: Personal File Sharing
it: Condivisione di file personali

en: Preferences for sharing of files
it: Preferenze per la condivisione dei file

en: Personal File Sharing obexftp
it: Condivisione di file personali obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
it: Avvia la condivisione di file personali se abilitata

en: Personal File Sharing obexpush
it: Condivisione di file personali obexpush

en: Personal File Sharing webdav
it: Condivisione di file personali webdav

en: Preferences
it: Preferenze

en: Launch Personal File Sharing Preferences
it: Avvia le preferenze di condivisione dei file personali

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
it: Impossibile avviare le preferenze di condivisione dei file personali

en: May be used to share or receive files
it: Può essere usato per condividere o ricevere file

en: May be shared over the network or Bluetooth
it: Può essere condiviso sulla rete o su Bluetooth

en: May be shared over the network
it: Può essere condiviso sulla rete

en: May be used to receive files over Bluetooth
it: Può essere usato per ricevere file su Bluetooth

en: No reason
it: Nessun motivo

en: Could not display the help contents.
it: Impossibile visualizzare il sommario della guida.

en: Could not build interface.
it: Impossibile generare l'interfaccia.

en: Never
it: Mai

en: When writing files
it: Quando si scrivono i file

en: Always
it: Sempre

en: Only for set up devices
it: Solo per dispositivi configurati

en: Ask
it: Chiedi

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
it: File pubblici di %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
it: File pubblici di %s su %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
it: Hai ricevuto «%s» tramite Bluetooth

en: You received a file
it: Hai ricevuto un file

en: Open File
it: Apri file

en: Reveal File
it: Rivela file

en: File reception complete
it: Ricezionel file completata
