mate-user-share 1.25.0 - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
ja: 個人用ファイルの共有設定

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: <b>Share Files over the Network</b>
ja: <b>ネットワーク越しのファイル共有</b>

en: _Share public files on network
ja: ネットワーク越しにファイルを共有する(_S)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Require password:
ja: パスワード要求の時期(_R):

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
ja: <b>Bluetooth 越しのファイル共有</b>

en: Share public files over _Bluetooth
ja: Bluetooth 越しにファイルを共有する(_B)

en: Allo_w remote devices to delete files
ja: リモートのデバイスからファイルを削除できるようにする(_W)

en: Require re_mote devices to bond with this computer
ja: リモートのデバイスとこのコンピュータをペアにする(_M)

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
ja: <b>Bluetooth を使ったファイルの受信</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
ja: Bluetooth 越しに受信したファイルをダウンロードフォルダに格納する(_D)

en: _Accept files:
ja: 許可するファイル(_A):

en: _Notify about received files
ja: ファイルを受信したら通知する(_N)

en: User Share
ja: 共有

en: Integrates with user-share
ja: 共有機能の統合

en: Personal File Sharing
ja: 個人用ファイルの共有

en: Preferences for sharing of files
ja: 個人用ファイルの共有機能を設定します

en: Personal File Sharing obexftp
ja: obexftp によるファイルの共有

en: Launch Personal File Sharing if enabled
ja: 個人用ファイルの共有機能を起動します (可能な場合)

en: Personal File Sharing obexpush
ja: obexpush によるファイルの共有

en: Personal File Sharing webdav
ja: webdav によるファイルの共有

en: Preferences
ja: 設定

en: Launch Personal File Sharing Preferences
ja: 個人用ファイルの共有設定を開く

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
ja: 個人用ファイルの共有設定を起動できません

en: May be used to share or receive files
ja: ファイルを共有したり受信したりするのに使用可能

en: May be shared over the network or Bluetooth
ja: ネットワーク・Bluetooth経由で共有可能

en: May be shared over the network
ja: ネットワーク経由で共有可能

en: May be used to receive files over Bluetooth
ja: Bluetooth経由でのファイル受信に使用可能

en: No reason
ja: 原因不明

en: Could not display the help contents.
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Could not build interface.
ja: インタフェースを構築できませんでした

en: Never
ja: 確認しない

en: When writing files
ja: ファイル書き込み時

en: Always
ja: 常に

en: Only for set up devices
ja: 設定したデバイスのみ

en: Ask
ja: 問い合わせる

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
ja: %s の公開ファイル

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
ja: %s (%s 上) の公開ファイル

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
ja: Bluetooh 経由で "%s" を受信しました

en: You received a file
ja: ファイルを受信しました

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Reveal File
ja: ファイルを表示する

en: File reception complete
ja: ファイルの受信が完了しました
