mate-user-share 1.25.0 - en to nb translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
nb: Brukervalg for deling av personlige filer

en: _Close
nb: _Lukk

en: _Help
nb: _Hjelp

en: <b>Share Files over the Network</b>
nb: <b>Del filer over nettverket</b>

en: _Share public files on network
nb: Del offentlige filer på nettverket

en: _Password:
nb: _Passord:

en: _Require password:
nb: K_rev passord:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
nb: <b>Del filer over Blåtann</b>

en: Share public files over _Bluetooth
nb: Del offentlige filer over Blåtann

en: Allo_w remote devices to delete files
nb: La e_ksterne enheter slette filer

en: Require re_mote devices to bond with this computer
nb: Krev at ekster_ne enheter kobler seg til denne datamaskinen

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
nb: <b>Motta filer over Blåtann</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
nb: Motta filer over Blåtann i mappen Ne_dlasting

en: _Accept files:
nb: Godt_a filer:

en: _Notify about received files
nb: Varsle om _mottatte filer

en: User Share
nb: Brukerdeling

en: Integrates with user-share
nb: Integrerer med bruker-deling

en: Personal File Sharing
nb: Deling av personlige filer

en: Preferences for sharing of files
nb: Brukervalg for deling av filer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
nb: MATE;personlig;fil;deling;innstillinger;egenskaper;oppsett;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
nb: Personlig fildeling obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
nb: Start brukerdeling hvis aktivert

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
nb: deling;filer;bluetooth;obex;http;nettverk;kopier;send;

en: Personal File Sharing obexpush
nb: Personlig fildeling obexpush

en: Personal File Sharing webdav
nb: Personlig fildeling webdav

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Launch Personal File Sharing Preferences
nb: Start brukervalg for deling av personlige filer

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
nb: Kan ikke starte brukervalg for deling av personlige filer

en: May be used to share or receive files
nb: Kan brukes til å dele eller motta filer over Blåtann

en: May be shared over the network or Bluetooth
nb: Kan deles over nettverk eller Blåtann

en: May be shared over the network
nb: Kan deles over nettverket

en: May be used to receive files over Bluetooth
nb: Kan brukes til å motta filer over Blåtann

en: No reason
nb: Ingen årsak

en: Could not display the help contents.
nb: Kunne ikke vise hjelpinnhold.

en: Could not build interface.
nb: Kunne ikke bygge grensesnitt.

en: Never
nb: Aldri

en: When writing files
nb: Når filer skrives

en: Always
nb: Alltid

en: Only for set up devices
nb: Kun for oppsatte enheter

en: Ask
nb: Spør

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
nb: %s sine offentlige filer

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
nb: %s sine offentlige filer på %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
nb: Du mottok «%s» via Blåtann

en: You received a file
nb: Du mottok en fil

en: Open File
nb: Åpne fil

en: Reveal File
nb: Vis fil

en: File reception complete
nb: Mottak av fil fullført
