mate-user-share 1.25.0 - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
nl: Persoonlijke voorkeuren inzake delen van bestanden

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: _Help
nl: _Hulp

en: <b>Share Files over the Network</b>
nl: <b>Bestanden delen via het netwerk</b>

en: _Share public files on network
nl: _Publieke bestanden delen op het netwerk

en: _Password:
nl: _Wachtwoord:

en: _Require password:
nl: Wachtwoord _vereisen:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
nl: <b>Bestanden delen via Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
nl: Publieke bestanden delen via _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
nl: Apparaten-op-afstand toestaan om bestanden te ver_wijderen

en: Require re_mote devices to bond with this computer
nl: Vereisen dat apparaten-op-afstand _aankoppelen met deze computer

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
nl: <b>Bestanden ontvangen via Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
nl: Bestanden in _Download-map ontvangen via Bluetooth

en: _Accept files:
nl: Bestanden _aanvaarden:

en: _Notify about received files
nl: _Melden bij ontvangen bestanden

en: User Share
nl: Gedeelde gebruikersmap

en: Integrates with user-share
nl: Integreert met user-share

en: Personal File Sharing
nl: Persoonlijke bestanden delen

en: Preferences for sharing of files
nl: Voorkeuren voor het delen van bestanden

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
nl: MATE;persoonlijk;bestand;delen;voorkeuren;eigenschappen;instellingen;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
nl: Persoonlijke bestanden delen obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
nl: ‘Persoonlijke bestanden delen’ opstarten indien ingeschakeld

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
nl: delen;bestanden;bluetooth;obex;http;netwerk;kopiëren;versturen;

en: Personal File Sharing obexpush
nl: Persoonlijke bestanden delen obexpush

en: Personal File Sharing webdav
nl: Persoonlijke bestanden delen webdav

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Launch Personal File Sharing Preferences
nl: Voorkeuren openen voor Persoonlijke bestanden delen

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
nl: Kon de voorkeuren niet openen voor Persoonlijke bestanden delen

en: May be used to share or receive files
nl: Kan gebruikt worden om bestanden te delen of te ontvangen

en: May be shared over the network or Bluetooth
nl: Kan gedeeld worden via het netwerk of Bluetooth

en: May be shared over the network
nl: Kan gedeeld worden via het netwerk

en: May be used to receive files over Bluetooth
nl: Kan gebruikt worden om bestanden te ontvangen via Bluetooth

en: No reason
nl: Geen reden

en: Could not display the help contents.
nl: Kon de hulptekst niet weergeven.

en: Could not build interface.
nl: Kon gebruikersschil niet bouwen.

en: Never
nl: Nooit

en: When writing files
nl: Bij het schrijven van bestanden

en: Always
nl: Altijd

en: Only for set up devices
nl: Alleen voor ingestelde apparaten

en: Ask
nl: Vragen

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
nl: %s's publieke bestanden

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
nl: %s's publieke bestanden op %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
nl: U heeft ‘%s’ ontvangen via Bluetooth

en: You received a file
nl: U heeft een bestand ontvangen

en: Open File
nl: Bestand openen

en: Reveal File
nl: Bestand tonen

en: File reception complete
nl: Bestandsontvangst voltooid
