mate-user-share 1.25.0 - en to pt_BR translation catalogue (45 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
pt_BR: Preferências de compartilhamento de arquivos pessoais

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

en: <b>Share Files over the Network</b>
pt_BR: <b>Compartilhar arquivos pela rede</b>

en: _Share public files on network
pt_BR: _Compartilhar arquivos públicos na rede

en: _Password:
pt_BR: _Senha:

en: _Require password:
pt_BR: _Exigir senha:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
pt_BR: <b>Compartilhar arquivos pelo Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
pt_BR: Compartilhar arquivos públicos pelo _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
pt_BR: Acei_tar dispositivos remotos apagar arquivos

en: Require re_mote devices to bond with this computer
pt_BR: Exigir dispositovs re_motos emparelhar com este computador

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
pt_BR: <b>Receber arquivos pelo Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
pt_BR: Receber arquivos na pasta _Downloads pelo Bluetooth

en: _Accept files:
pt_BR: _Aceitar arquivos:

en: _Notify about received files
pt_BR: _Notificar sobre arquivos recebidos

en: User Share
pt_BR: Compartilhamentos do Usuário

en: Integrates with user-share
pt_BR: Integra com o Compartilhamento do Usuário

en: Personal File Sharing
pt_BR: Compartilhamento de arquivos pessoais

en: Preferences for sharing of files
pt_BR: Preferências para compartilhamento de arquivos

en: Personal File Sharing obexftp
pt_BR: Compartilhamento de Arquivo Pessoal obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
pt_BR: Lança compartilhamento de arquivos pessoais se habilitado

en: Personal File Sharing obexpush
pt_BR: Compartilhamento de Arquivo Pessoal obexpush

en: Personal File Sharing webdav
pt_BR: Compartilhamento de Arquivo Pessoal webdav

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Launch Personal File Sharing Preferences
pt_BR: Lançar preferências de compartilhamento de arquivos pessoais

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
pt_BR: Não foi possível lançar as preferências de compartilhamento de arquivos pessoais

en: May be used to share or receive files
pt_BR: Pode ser usado para compartilhar ou receber arquivos

en: May be shared over the network or Bluetooth
pt_BR: Pode ser compartilhado pela rede ou Bluetooth

en: May be shared over the network
pt_BR: Pode ser compartilhado pela rede

en: May be used to receive files over Bluetooth
pt_BR: Pode ser usado para receber arquivos via Bluetooth

en: No reason
pt_BR: Sem razão

en: Could not display the help contents.
pt_BR: Não foi possível exibir o conteúdo de ajuda.

en: Could not build interface.
pt_BR: Não foi possível construir a interface.

en: Never
pt_BR: Nunca

en: When writing files
pt_BR: Ao escrever arquivos

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Only for set up devices
pt_BR: Somente para dispositivos configurados

en: Ask
pt_BR: Perguntar

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
pt_BR: Arquivos públicos de %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
pt_BR: Arquivos públicos de %s em %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
pt_BR: Você recebeu "%s" pelo Bluetooth

en: You received a file
pt_BR: Você recebeu um arquivo

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: Reveal File
pt_BR: Revelar arquivo

en: File reception complete
pt_BR: Recebimento de arquivo completo
