mate-user-share 1.25.0 - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
ru: Параметры общего доступа к личным файлам

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Help
ru: _Помощь

en: <b>Share Files over the Network</b>
ru: <b>Общий доступ к файлам по сети</b>

en: _Share public files on network
ru: От_крыть доступ к файлам по сети

en: _Password:
ru: _Пароль:

en: _Require password:
ru: _Требовать пароль:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
ru: <b>Общий доступ к файлам через Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
ru: Отк_рыть доступ к файлам через Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
ru: Ра_зрешить удалённым устройствам удалять файлы

en: Require re_mote devices to bond with this computer
ru: Требовать от у_далённых устройств соединения с компьютером

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
ru: <b>Получать файлы через Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
ru: Принимать _файлы через Bluetooth в каталог _Downloads

en: _Accept files:
ru: _Принимать файлы:

en: _Notify about received files
ru: И_звещать пользователя о получаемых файлах

en: User Share
ru: Общий доступ к личным файлам

en: Integrates with user-share
ru: Интегрируется с общим доступом к личным файлам

en: Personal File Sharing
ru: Общий доступ к личным файлам

en: Preferences for sharing of files
ru: Параметры общего доступа к файлам

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
ru: MATE;личный;файл;поделиться;настройки;свойства;доступ;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
ru: Общий доступ к личным файлам obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
ru: Открыть общий доступ к личным файлам, если включено

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
ru: поделиться;файлы;bluetooth;obex;http;сеть;копировать;отправить;

en: Personal File Sharing obexpush
ru: Общий доступ к личным файлам obexpush

en: Personal File Sharing webdav
ru: Общий доступ к личным файлам webdav

en: Preferences
ru: Параметры

en: Launch Personal File Sharing Preferences
ru: Открыть параметры общего доступа к личным файлам

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
ru: Не удаётся открыть параметры общего доступа к личным файлам

en: May be used to share or receive files
ru: Может использоваться для обмена файлами

en: May be shared over the network or Bluetooth
ru: Может быть передана по сети или блютуз

en: May be shared over the network
ru: Может быть передана по сети

en: May be used to receive files over Bluetooth
ru: Может использоваться для получения файлов по Bluetooth

en: No reason
ru: Нет причины

en: Could not display the help contents.
ru: Не удалось отобразить справочную информацию.

en: Could not build interface.
ru: Не удалось создать интерфейс пользователя.

en: Never
ru: Никогда

en: When writing files
ru: При записи файлов

en: Always
ru: Всегда

en: Only for set up devices
ru: Только для подключённых устройств

en: Ask
ru: Спрашивать пользователя

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
ru: Общие файлы пользователя %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
ru: Общие файлы пользователя %s на %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
ru: Через Bluetooth получен файл «%s»

en: You received a file
ru: Получен файл

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Reveal File
ru: Показать файл

en: File reception complete
ru: Получение файла завершено
