mate-user-share 1.25.0 - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
uk: Параметри спільного доступу до особистих файлів

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Help
uk: _Допомога

en: <b>Share Files over the Network</b>
uk: <b>Спільний доступ до файлів із мережі</b>

en: _Share public files on network
uk: Від_крити доступ до файлів із мережі

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: _Require password:
uk: П_отрібен пароль:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
uk: <b>Спільний доступ до файлів через Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
uk: Відкрити доступ до файлів через _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
uk: _Дозволити віддаленим пристроям  вилучати файли

en: Require re_mote devices to bond with this computer
uk: Вимагати від _віддалених пристроїв з'єднання з комп'ютером

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
uk: <b>Отримувати файли через Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
uk: Приймати файли через Bluetooth у каталог З_авантаження

en: _Accept files:
uk: П_риймати файли:

en: _Notify about received files
uk: _Сповіщати користувача про отримувані файли

en: User Share
uk: Спільне

en: Integrates with user-share
uk: Інтегрується зі спільним

en: Personal File Sharing
uk: Спільний доступ до особистих файлів

en: Preferences for sharing of files
uk: Параметри спільного доступу до файлів

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
uk: MATE;персональний;файл;обмін;уподобання;властивості;налаштування;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
uk: Персональний спільний доступ до файлів obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
uk: Увімкнути спільний доступ, якщо можливо

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
uk: обмін;файли;bluetooth;obex;http;мережа;копія;надсилання;

en: Personal File Sharing obexpush
uk: Персональний спільний доступ до файлів obexpush

en: Personal File Sharing webdav
uk: Персональний спільний доступ до файлів webdav

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Launch Personal File Sharing Preferences
uk: Параметри спільного доступу до особистих файлів

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
uk: Не вдається відкрити параметри спільного доступу до особистих файлів

en: May be used to share or receive files
uk: Може використовуватися для відправки, чи отримання файлів

en: May be shared over the network or Bluetooth
uk: Може надавати спільний доступ через мережу, чи Bluetooth

en: May be shared over the network
uk: Може надавати спільний доступ через мережу

en: May be used to receive files over Bluetooth
uk: Може використовуватися для отримання файлів через Bluetooth

en: No reason
uk: Немає причини

en: Could not display the help contents.
uk: Не вдається показати довідку.

en: Could not build interface.
uk: Не вдається створити інтерфейс користувача

en: Never
uk: Ніколи

en: When writing files
uk: При записі файлів

en: Always
uk: Завжди

en: Only for set up devices
uk: Лише для налаштованих пристроїв

en: Ask
uk: Запитувати

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
uk: Спільні файли %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
uk: Спільні файли %s на %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
uk: Через Bluetooth отримано файл «%s»

en: You received a file
uk: Отримано файл

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Reveal File
uk: Показати файл

en: File reception complete
uk: Отримання файлу завершено
