mate-user-share 1.25.0 - en to pt translation catalogue (47 entries)

en: Personal File Sharing Preferences
pt: Preferências de Partilha de Ficheiros Pessoais

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Help
pt: A_juda

en: <b>Share Files over the Network</b>
pt: <b>Partilhar Ficheiros pela Rede</b>

en: _Share public files on network
pt: _Partilhar ficheiros públicos na rede

en: _Password:
pt: _Senha:

en: _Require password:
pt: _Exigir senha:

en: <b>Share Files over Bluetooth</b>
pt: <b>Partilhar Ficheiros por Bluetooth</b>

en: Share public files over _Bluetooth
pt: Partilhar ficheiros públicos por _Bluetooth

en: Allo_w remote devices to delete files
pt: P_ermitir que dispositivos remotos eliminem ficheiros

en: Require re_mote devices to bond with this computer
pt: Requerer que os dispositivos re_motos se emparelhem com este computador

en: <b>Receive Files over Bluetooth</b>
pt: <b>Receber Ficheiros por Bluetooth</b>

en: Receive files in _Downloads folder over Bluetooth
pt: Receber ficheiros por Bluetooth na pasta _Downloads

en: _Accept files:
pt: _Aceitar ficheiros:

en: _Notify about received files
pt: _Notificar de ficheiros recebidos

en: User Share
pt: Partilha de Utilizador

en: Integrates with user-share
pt: Integra com a partilha de utilizador

en: Personal File Sharing
pt: Partilha de Ficheiros Pessoais

en: Preferences for sharing of files
pt: Preferências para a partilha de ficheiros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;personal;file;sharing;preferences;properties;settings;WebDAV;ObexFTP;
pt: MATE;pessoal;ficheiro;partilhar;preferências;propriedades;definições;WebDAV;ObexFTP;

en: Personal File Sharing obexftp
pt: Partilha de Ficheiros Pessoais obexftp

en: Launch Personal File Sharing if enabled
pt: Inicia a Partilha de Ficheiros Pessoais, se ativa

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: share;files;bluetooth;obex;http;network;copy;send;
pt: partilha;partilhar;ficheiros;bluetooth;obex;http;rede;internet;copiar;enviar;

en: Personal File Sharing obexpush
pt: Partilha de Ficheiros Pessoais obexpush

en: Personal File Sharing webdav
pt: Partilha de Ficheiros Pessoais webdav

en: Preferences
pt: Preferências

en: Launch Personal File Sharing Preferences
pt: Preferências de Iniciação da Partilha de Ficheiros Pessoais

en: Unable to launch the Personal File Sharing preferences
pt: Incapaz de iniciar as preferências de Partilha de Ficheiros Pessoais

en: May be used to share or receive files
pt: Poderá ser utilizado para partilhar ou receber ficheiros

en: May be shared over the network or Bluetooth
pt: Poderá ser partilhado através da rede ou Bluetooth

en: May be shared over the network
pt: Poderá ser partilhado através da rede

en: May be used to receive files over Bluetooth
pt: Poderá ser partilhado para receber ficheiros através de Bluetooth

en: No reason
pt: Nenhum motivo

en: Could not display the help contents.
pt: Incapaz de apresentar o conteúdo da ajuda.

en: Could not build interface.
pt: Incapaz de construir a interface.

en: Never
pt: Nunca

en: When writing files
pt: Ao gravar ficheiros

en: Always
pt: Sempre

en: Only for set up devices
pt: Apenas para dispositivos emparelhados

en: Ask
pt: Perguntar

note: Translators: The %s will get filled in with the user name of the user, to form a genitive. If this is difficult to translate correctly so that it will work correctly in your language, you may use something equivalent to "Public files of %s", or leave out the %s altogether. In the latter case, please
en: %s's public files
pt: Ficheiros públicos de %s

note: Translators: This is similar to the string before, only it has the hostname in it too.
en: %s's public files on %s
pt: Ficheiros públicos de %s em %s

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
pt: Recebeu "%s" por Bluetooth

en: You received a file
pt: Recebeu um ficheiro

en: Open File
pt: Abrir o Ficheiro

en: Reveal File
pt: Revelar o Ficheiro

en: File reception complete
pt: Receção do ficheiro concluída
