mate-utils 1.25.1 - en to ar translation catalogue (651 entries)

en: MATE Disk Usage Analyzer
ar: محلّل متّة لاستخدام الأقراص

en: Check folder sizes and available disk space
ar: افحص حجم المجلدات والمساحة المتوفرة

en: Disk Usage Analyzer Preferences
ar: تفضيلات محلّل استخدام القرص

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Select _devices to include in filesystem scan:
ar: ا_ختر الأجهزة التي ستضمّن أثناء فحص نظام الملفات:

en: _Monitor changes to your home folder
ar: _راقب التغييرات في مجلّدك المنزلي

en: _Analyzer
ar: الم_حلّل

en: Scan _Home Folder
ar: افحص _مجلّد المنزل

en: Scan _Filesystem
ar: افحص _نظام الملفّات

en: Scan F_older...
ar: افحص مجلّ_دا...

en: S_can Remote Folder...
ar: افحص مجلّدا _بعيدا...

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Expand All
ar: _مدّد الكل

en: _Collapse All
ar: قلّص ال_كل

en: _View
ar: _عرض

en: _Toolbar
ar: ش_ريط الأدوات

en: St_atusbar
ar: شريط ال_حالة

en: All_ocated Space
ar: ال_مساحة المحصّصة:

en: _Contents
ar: الم_حتويات

en: Disk Usage Analyzer
ar: محلّل استخدام القرص

en: Scan home folder
ar: افحص مجلد المنزل

en: Scan Home
ar: افحص المنزل

en: Scan filesystem
ar: افحص نظام الملفات

en: Scan Filesystem
ar: افحص نظام الملفات

en: Scan a folder
ar: افحص مجلّدا

en: Scan Folder
ar: افحص المجلّد

en: Scan a remote folder
ar: افحص مجلّدًا بعيدًا

en: Scan Remote Folder
ar: افحص المجلد البعيد

en: Stop scanning
ar: أوقف الفحص

en: Refresh
ar: تحديث

en: Monitor Home
ar: راقب المنزل

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
ar: ما إذا وجب مراقبة أي تغيّرات على الدليل المنزلي.

en: Excluded partitions URIs
ar: الأقسام المستنثاة

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
ar: قائمة التقسيمات المستثناة من الفحص.

en: Toolbar is Visible
ar: شريط الأدوات مرئي

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
ar: ما إذا وجب لشريط الأدوات أن يكون مرئيّا في نوافذ التحرير.

en: Statusbar is Visible
ar: شريط الحالة مرئي

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
ar: ما إذا وجب لعمود الحالة في أسفل نافذة التحرير أن يكون مرئيّا.

en: Subfolder tips visible
ar: نصائح المجلدات الفرعية مرئية

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
ar: ما إذا كانت سترسم تلميحات أدائيّة للمجلدات المحددة.

en: Active Chart
ar: الجدول النشط

en: Which type of chart should be displayed.
ar: أي من أنواع الجداول يجب عرضه

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
ar: أداة لتحليل استخدام الأقراص لسطح مكتب متّة

en: Scanning...
ar: يفحص...

en: Total filesystem capacity:
ar: السّعة الكلية لنظام الملفات:

en: used:
ar: مُسْتخدَم:

en: available:
ar: متوفّر:

en: Calculating percentage bars...
ar: يحسب أشرطة النسبة...

en: Ready
ar: مستعد

en: Total filesystem capacity
ar: السّعة الكلية لنظام الملفات

en: Total filesystem usage
ar: الاستخدام الكلي لنظام الملفات

en: contains hardlinks for:
ar: يحتوي على وصلات صلبة إلى:

en: Could not initialize monitoring
ar: تعذّر بدأ المراقبة

en: Changes to your home folder will not be monitored.
ar: لن تُراقَب التغيّرات على الدليل المنزلي.

en: Move to parent folder
ar: انقل للمجلد الأصل

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Save screenshot
ar: احفظ لقطة الشّاشة

en: View as Rings Chart
ar: اعرض كرسم بياني حلقي

en: View as Treemap Chart
ar: اعرض كرسم بياني شجري

en: Show version
ar: اعرض الإصدار

en: [DIRECTORY]
ar: [دليل]

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
ar: كثير من المعاملات، يمكنك تحديد دليل واحد فقط.

en: Could not detect any mount point.
ar: تعذّر تحديد أي نقطة وصل.

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
ar: بدون نقاط الوصل لا يمكن تحليل استخدام القرص.

en: Maximum depth
ar: العمق الأقصى

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
ar: العمق الأقصى من الجذر المرسوم في الرسم البياني

en: Chart model
ar: نموذج الرسم البياني

en: Set the model of the chart
ar: اضبط نموذج الرسم البياني

en: Chart root node
ar: عقدة جذر الرسم البياني

en: Set the root node from the model
ar: اضبط عقدة الجذر من النموذج

en: Cannot create pixbuf image!
ar: لم أستطع إنشاء صورة pixbuf!

en: Save Snapshot
ar: احفظ اللقطة

en: _Image type:
ar: نوع _الصورة:

en: Scan
ar: افحص

en: Device
ar: جهاز

en: Mount Point
ar: نقطة الوصل

en: Filesystem Type
ar: _نوع نظام الملفات:

en: Total Size
ar: الحجم الكلي

en: Available
ar: متوفر

en: Cannot scan location "%s"
ar: تعذّر فحص المكان "%s"

en: Custom Location
ar: موقع مخصّص

en: Public FTP
ar: ‏FTP عام

en: FTP (with login)
ar: ‏FTP (مع تسجيل دخول)

en: Windows share
ar: مشاركة ويندوز

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ar: ‏WebDAV آمن (HTTPS)

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
ar: تعذّر الاتصال بالخادوم. يجب إدخال اسم للخادوم.

en: Please enter a name and try again.
ar: الرجاء إدخال اسم و المحاولة مرة أخرى.

en: _Location (URI):
ar: ال_موقع (URI):

en: _Server:
ar: ال_خادوم:

en: Optional information:
ar: معلومات اختيارية:

en: _Share:
ar: _شارِك:

en: _Port:
ar: ال_منفذ:

en: _Folder:
ar: ال_مجلد:

en: _User Name:
ar: ا_سم المستخدم:

en: _Domain Name:
ar: اسم ال_نطاق:

en: Connect to Server
ar: اتصل بخادوم

en: Service _type:
ar: _نوع الخدمة:

en: _Scan
ar: افحص

en: Rescan your home folder?
ar: أأعيد فحص مجلّد المنزل؟

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
ar: محتويات مجلّدك المنزلي تغيّرت. اختر أعِد الفحص لتحدّث تفاصيل استخدام القرص.

en: _Rescan
ar: أ_عد الفحص

en: Folder
ar: مجلّد

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Size
ar: الحجم

en: Contents
ar: المحتويات

en: Select Folder
ar: اختر مجلدًا

en: _Show hidden folders
ar: اعرض المجلدات المخفية

en: Cannot check an excluded folder!
ar: لا يمكن فحص مجلد مستبعد!

en: "%s" is not a valid folder
ar: "%s" ليس مجلّدًا سليمًا

en: Could not analyze disk usage.
ar: تعذّر تحليل استعمال القرص.

en: _Open Folder
ar: ا_فتح المجلّد

en: Mo_ve to Trash
ar: ا_نقل للمهملات

en: Could not open folder "%s"
ar: تعذّر فتح المجلّد "%s"

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
ar: لا يوجد عارض مثبّت قادر على عرض المجلّد.

en: Could not move "%s" to the Trash
ar: تعذّر نقل "%s" إلى المهملات

en: Could not move file to the Trash
ar: تعذّر نقل "%s" إلى المهملات

en: Details: %s
ar: تفاصيل: %s

en: There was an error displaying help.
ar: حدث خطأ عند عرض المساعدة.

en: MATE Documentation Team
ar: فريق توثيق ماتي

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ar: هذا البرنامج حر؛ بإمكانك إعادة توزيعه و/أو تعديله تحت شروط الرخصة العمومية العامة لجنو والتي نشرتها منظمة البرمجيات الحرة؛ سواء الإصدارة 2 من الرخصة أو أي إصدارة بعدها حسب رغبتك.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ar: يوزّع البرنامج على أمل أن يكون مفيدًا لمن يستخدمه دون أدنى مسؤولية؛ ولا حتى أي ضمان يضمن صلاحية العرض في السوق أو توافقه مع أي استخدام محدد. يمكنك مراجعة الرخصة العمومية العامة لجنو لمزيد من التفاصيل.

en: The document does not exist.
ar: المستند غير موجود.

en: The folder does not exist.
ar: المجلد غير موجود.

en: MATE Search Tool
ar: أداة بحث متّة

en: A file searching tool for MATE Desktop
ar: أداة بحث عن الملفات لسطح مكتب متّة

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ar: اعثر على المستندات و الملفات على هذا الحاسوب بالاسم أو المحتوى

en: Search history
ar: تاريخ البحث

en: This key defines the items which were searched for in the past.
ar: هذا المفتاح يعرّف بالعناصر المبحوث عنها في الماضي.

en: Show Additional Options
ar: اعرض الخيارات الإضافية

en: Disable Quick Search
ar: عطّل البحث السّريع

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كانت أداة البحث تعطّل استعمال أمر locate بعد القيام ببحث سريع.

en: Quick Search Excluded Paths
ar: المسارات المستثناة من البحث السّريع

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
ar: يحدّد هذا المفتاح المسارات المستنثناة من أداة البحث عند البحث السّريع. الأداتين '?' و '*' مدعومتين. القيم الافتراضية هي  /mnt/*، /media/*، /dev/*، /tmp/*، /proc/*، و /var/*.

en: Disable Quick Search Second Scan
ar: عطّل الفحص الثاني للبحث السّريع

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كانت أداة البحث تعطّل استعمال أمر find بعد القيام ببحث سريع.

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
ar: المسارات المستثناة من البحث السريع الثاني

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
ar: يحدّد هذا المفتاح المسارات المستنثناة من أداة البحث عند البحث السّريع الثاني. البحث الثاني يستعمل أمر find للبحث عن ملفّات. هدف البحث الثاني هو إيجاد الملفّات التي لم يتم اسرادها. الأداتين '?' و '*' مدعومتين. القيمة الافتراضية هي /.

en: Search Result Columns Order
ar: ترتيب أعمدة نتائج البحث

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
ar: يحدّد هذا المفتاح ترتيب الأعمدة في نتائج البحث. من المستحسن عدم تغيير هذا المفتاح من طرف المستخدم.

en: Default Window Width
ar: عرض النّافذة الافتراضي

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
ar: يحدّد هذا المفتاح عرض النافذة، و يستعمل لتذكّر حجم أداة البحث بين الجلسات. تحديد -1 سيجعل أداة البحث تستعمل القيمة الافتراضية.

en: Default Window Height
ar: ارتفاع النّافذة الافتراضي

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
ar: يحدّد هذا المفتاح ارتفاع النافذة، و يستعمل لتذكّر حجم أداة البحث بين الجلسات. تحديد -1 سيجعل أداة البحث تستعمل القيمة الافتراضية.

en: Default Window Maximized
ar: النّافذة الافتراضية موسعة

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كانت نافذة أداة البحث تبدأ موسّعة.

en: Look in Folder
ar: ابحث في المجلد

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
ar: يحدد هذا المفتاح القيمة المبدئية لأداة "ابحث في المجلد".

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  ""يحتوي النص" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  "تاريخ التعديل أقل من" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "تاريخ التعديل أكبر من" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  "الحجم على الأقل" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "الحجم على الأكثر" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  "الملف فارغ"  مختارا عند بدأ أداة البحث

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "ملك المستخدم" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "ملك المجموعة" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  "المالك غير معرّف" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "الاسم لا يحتوي" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "الاسم يطابق التعبير النمطي"مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث "أظهر الملفات والمجلدات المخبأة" مختارًا عند بدء أداة البحث.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  "اتبع الروابط الرمزية"  مختارا عند بدأ أداة البحث

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
ar: يحدّد هذا المفتاح إذا كان خيار البحث  "اشمل أنظمة الملفات الأخرى" مختارا عند بدأ أداة البحث.

en: File is not a valid .desktop file
ar: الملف ليس ملف مُدخل سطح مكتب صالح

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ar: اصدارة غير معروفة لمُدخل سطح المكتب '‏%s'

en: Starting %s
ar: بدء %s

en: Application does not accept documents on command line
ar: لا يقبل التّطبيق مستندات في سطر الأوامر

en: Unrecognized launch option: %d
ar: خيار الإطلاق غير معروف: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ar: لا يمكن تمرير عناوين المستندات إلى 'Type=Link' في مُدخل سطح المكتب

en: Not a launchable item
ar: ليس عنصرًا قابلا للاطلاق

en: Disable connection to session manager
ar: عطّل الاتصال بمُدير الجلسات

en: Specify file containing saved configuration
ar: حدد ملفًا يحتوي الإعدادات المحفوظة

en: FILE
ar: الملف

en: Specify session management ID
ar: حدد معرف إدارة الجلسة

en: Session management options:
ar: خيارات إدارة الجلسات:

en: Show session management options
ar: اعرض خيارات إدارة الجلسات

en: Contains the _text
ar: يحتوي ال_نص

en: _Date modified less than
ar: _تاريخ التّعديل أقل من

en: days
ar: يوم

en: Date modified more than
ar: تاريخ التّعديل أكثر من

en: S_ize at least
ar: ال_حجم على الأقل

en: kilobytes
ar: كب

en: Si_ze at most
ar: الح_جم على الأكثر

en: File is empty
ar: الملف فارغ

en: Owned by _user
ar: مِلك ال_مستخدم

en: Owned by _group
ar: مِلك الم_جموعة

en: Owner is unrecognized
ar: المالك غير معرّف

en: Na_me does not contain
ar: الا_سم لا يحتوي

en: Name matches regular e_xpression
ar: الاسم يطابق التعبير المنتظم

en: Show hidden and backup files
ar: أظهر الملفّات المخبّأة وملفّات الحفظ الاحتياطي

en: Follow symbolic links
ar: تتبع الوصلات الرمزية

en: Exclude other filesystems
ar: استبعد أنظمة الملفّات الأخرى

en: Show version of the application
ar: اعرض إصدارة التّطبيق

en: STRING
ar: نص

en: PATH
ar: المسار

en: VALUE
ar: القيمة

en: DAYS
ar: أيام

en: KILOBYTES
ar: كيلوبايت

en: USER
ar: المستخدم

en: GROUP
ar: المجموعة

en: PATTERN
ar: النمط

en: A locate database has probably not been created.
ar: ربما لم يتم إتشاء قاعدة بيانات locate

en: Character set conversion failed for "%s"
ar: فشل تحويل طاقم المحارف ل "%s"

en: Searching...
ar: يبحث...

en: Search for Files
ar: ابحث عن الملفات

en: No files found
ar: لم يعثر على ملفات

en: (stopped)
ar: (أُوقِفَ)

en: No Files Found
ar: لم يعثر على أي ملفات

en: Entry changed called for a non entry option!
ar: تم استدعاء الخانة changed لخيار ليس مدخلة!

en: Set the text of "Name contains" search option
ar: حدد نص خيار البحث "الاسم يحتوي"

en: Set the text of "Look in folder" search option
ar: حدد نص خيار البحث "ابحث في المجلد"

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
ar: رتّب الملفات بحسب واحد من التالي: الاسم أو المجلّد أو الحجم أو النوع أو التاريخ

en: Set sort order to descending, the default is ascending
ar: اضبط إتجاه الترتيب لتنازلي، الافتراضي تصاعدي

en: Automatically start a search
ar: ابدأ البحث آليّا

en: Select the "%s" search option
ar: اختر خيار البحث "%s"

en: Select and set the "%s" search option
ar: اختر و حدّد خيار البحث "%s"

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
ar: مُرّر خيار غير صحيح لمتغيّر سطر الأوامر sortby.

en: 
    ... Too many errors to display ...
ar: 
    ... أخطاء كثيرة في العرض ...

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
ar: قد تكون نتائج البحث غير صحيحة. حدثت أخطاءٌ أثناء أداء هذا البحث.

en: Show more _details
ar: أ_ظهر مزيدًا من التّفاصيل

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
ar: قد تكون نتائج البحث غير صحيحة. هل تريد تعطيل ميّزة البحث السّريع؟

en: Disable _Quick Search
ar: عطّل البحث ال_سّريع

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
ar: فشل تحديد رمز المجموعة العمليّة الابنة %d: %s.

en: Error parsing the search command.
ar: خطأ أثناء تحليل أمر البحث.

en: Error running the search command.
ar: خطأ أثناء تنفيذ أمر البحث.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
ar: ادخل قيمة نصّية لخيار البحث "%s".

note: Translators:  Below is a string displaying the search options name and unit value.  For example, "\"Date modified less than\" in days".
en: "%s" in %s
ar: "%s"في %s

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
ar: ادخل قيمة في %s لخيار البحث "%s"

en: Remove "%s"
ar: احذف "%s"

en: Click to remove the "%s" search option.
ar: انقر لحذف خيار البحث "%s"

en: A_vailable options:
ar: الخيارات ال_متوفّرة:

en: Available options
ar: الخيارات المتوفّرة

en: Select a search option from the drop-down list.
ar: اختر خيار للبحث من القائمة المنسدلة

en: Add search option
ar: أضف خيار بحث

en: Click to add the selected available search option.
ar: انقر لإضافة خيار البحث المحدد.

en: S_earch results:
ar: نتائج ال_بحث:

en: List View
ar: مشهد القائمة

en: Name
ar: الاسم

en: Type
ar: النّوع

en: Date Modified
ar: تاريخ التّعديل

en: _Name contains:
ar: الا_سم يحتوي:

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
ar: ادخل اسم ملف أو قسم من اسم ملف باستعمال أو عدم استعمال رموز التعميم..

en: Name contains
ar: الاسم يحتوي

en: _Look in folder:
ar: ا_بحث في المجلد:

en: Browse
ar: تصفّح

en: Look in folder
ar: ابحث في المجلد

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
ar: أدخل اسم المجلد أو الجهاز الذي تريد بدء البحث فيه.

en: Select more _options
ar: اختر _خيارات أكثر

en: Select more options
ar: اختر خيارات أكثر

en: Click to expand or collapse the list of available options.
ar: انقر لتمديد أو تقليص قائمة للخيارات المتوفرة.

en: Click to display the help manual.
ar: انقر لفتح كتيّب المساعدة.

en: Click to close "Search for Files".
ar: انقر لإغلاق "ابحث عن الملفات".

en: Click to perform a search.
ar: انقر للقيام بالبحث.

en: Click to stop a search.
ar: انقر لتوقيف بحث.

en: - the MATE Search Tool
ar: - أداة متّة للبحث

en: Failed to parse command line arguments: %s
ar: فشل تحليل معامل سطر الأوامر: %s

en: Could not open help document.
ar: تعذّر فتح مستند المساعدة.

en: Could not open document "%s".
ar: تعذّر فتح المستند "%s".

en: Could not open folder "%s".
ar: تعذّر فتح المجلّد "%s".

en: The caja file manager is not running.
ar: مدير الملفّات كاجا لا يعمل.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
ar: لا يوجد عارض مثبّت قادر على عرض المستند.

en: Could not move "%s" to trash.
ar: تعذّر نقل "%s" إلى المهملات.

en: Do you want to delete "%s" permanently?
ar: هل تريد حذف "%s" نهائيّا؟

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
ar: المهملات غير متوفّرة.  تعذّر نقل "%s"·إلى المهملات.

en: Could not delete "%s".
ar: تعذّر حذف "%s".

en: Deleting "%s" failed: %s.
ar: فشل حذف "%s": %s.

en: Moving "%s" failed: %s.
ar: فشل نقل "%s": %s.

en: _Open
ar: ا_فتح

en: _Open with %s
ar: ا_فتح باستخدام %s

en: Open with %s
ar: افتح باستخدام %s

en: Open Wit_h
ar: افتح با_ستخدام

en: Open Containing _Folder
ar: افتح _المجلد الحاوي

en: _Save Results As...
ar: ا_حفظ النتائج باسم...

en: Save Search Results As...
ar: احفظ نتائج البحث باسم...

en: Could not save document.
ar: تعذّر حفظ المستند.

en: You did not select a document name.
ar: لم تختر اسم مستند.

en: Could not save "%s" document to "%s".
ar: تعذّر حفظ المستند "%s" في "%s".

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
ar: المستند "%s" موجود.  هل تريد استبداله؟

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ar: سيكتب فوقق محتويات الملف إذا استبدلته.

en: _Replace
ar: _استبدل

en: The document name you selected is a folder.
ar: اسم المستند الذي اخترته مجلّد.

en: You may not have write permissions to the document.
ar: قد لا تكون لديك تصاريح الكتابة في هذا المستند.

en: today at %-I:%M %p
ar: اليوم في %-OI:%OM %p

en: yesterday at %-I:%M %p
ar: بالأمس في %-OI:%OM %p

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ar: %A، %B %-Od %Y في %-OI:%OM:%OS %p

en: link (broken)
ar: الوصلة (معطوبة)

en: link to %s
ar: وصلة إلى %s

en:  (copy)
ar: (نسخة)

en:  (another copy)
ar: (نسخة أخرى)

en: th copy)
ar: نسخة)

en: st copy)
ar: نسخة)

en: nd copy)
ar: نسخة)

en: rd copy)
ar: نسخة)

en: %s (copy)%s
ar: %s (نسخ)%s

en: %s (another copy)%s
ar: %s (نسخة أخرى)%s

en: %s (%dth copy)%s
ar: %s (النسخة %Id)%s

en: %s (%dst copy)%s
ar: %s (النسخة %Id)%s

en: %s (%dnd copy)%s
ar: %s (النسخة %Id)%s

en: %s (%drd copy)%s
ar: %s (النسخة %Id)%s

en:  (invalid Unicode)
ar:  (الترميز العالمي غير صحيح)

en:  (%d
ar:  (%Id

en: Log File Viewer
ar: معاين السجلات

en: View or monitor system log files
ar: اعرض أو راقب ملفات سجلات النظام

en: Log file to open up on startup
ar: ملف السجّل الذي سيفتح عند بدأ التشغيل

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
ar: يحدّد ملف السّجل الذي سيفتح عند بدأ التشغيل. الافتراضي هو /var/adm/messages أو /var/log/messages، بحسب نظام تشغيلك.

en: Size of the font used to display the log
ar: حجم الخط المستعمل للسّجل

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
ar: يحدد حجم الخط الثابت العرض المستعمل لعرض السجل في مظهر الشجرة الرئيسي. القيمة الافتراضية مأخوذة من حجم خط الطّرفية.

en: Height of the main window in pixels
ar: ارتفاع النافذة بالبكسل

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
ar: يحدّد ارتفاع النافذة الرئيسية للسجل بالبكسل.

en: Width of the main window in pixels
ar: عرض النافذة بالبكسل

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
ar: يحدّد عرض النافذة الرئيسية للسجل بالبكسل.

en: Log files to open up on startup
ar: ملفات السجلات التي ستفتح عند بدأ التشغيل

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
ar: يحدّد قائمة ملفات السّجل الذي ستفتح عند بدأ التشغيل. يتم إنشاء القائمة الافتراضية بقراءة /etc/syslog.conf.

en: List of saved filters
ar: قائمة التصفيات المحفوظة

en: List of saved regexp filters
ar: قائمة تصفيات regexp المحفوظة

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Name:
ar: الا_سم:

en: _Regular Expression:
ar: _تعبير نمطي:

en: Highlight
ar: أبرِز

en: Foreground:
ar: المقدمة:

en: Background:
ar: الخلفية:

en: Hide
ar: أخفِ

en: Effect:
ar: المؤثرات:

en: Impossible to open the file %s
ar: تعذر فتح الملف %s

en: Filter name is empty!
ar: اسم المرشح خال!

en: Filter name may not contain the ':' character
ar: لا يمكن أن يحتوى اسم المرشح على ':'

en: Regular expression is empty!
ar: التعبير النمطي خالٍ!

en: Regular expression is invalid: %s
ar: التعبير النمطي ليس سليمًا: %s

en: Please specify either foreground or background color!
ar: من فضلك حدّد لونًا للمقدمة أو الخلفية!

en: Edit filter
ar: حرر المرشح

en: Add new filter
ar: أضف مرشحًا جديدًا

en: Filters
ar: المرشحات

en: _Find:
ar: اب_حث:

en: Find Previous
ar: ابحث عن السابق

en: Find previous occurrence of the search string
ar: ابحث عن التواجد السابق لنص البحث

en: Find Next
ar: ابحث عن التالي

en: Find next occurrence of the search string
ar: ابحث عن التّواجد التّالي للعبارة

en: Clear the search string
ar: امسح نص البحث

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
ar: خطأ أثناء فك ضغط سجل مضغوط. قد يكون الملف تالفًا.

en: You don't have enough permissions to read the file.
ar: قد لا تكون لك تصاريح قراءة الملف.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
ar: ليس ملفا اعتياديا أو ليس نصيا.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
ar: هذه الإصدارة من عارض السجلات لا تدعم السجلات المضغوطة.

en: Loading...
ar: يحمل...

en: Show the application's version
ar: أظهر نسخة التّطبيق

en: [LOGFILE...]
ar: [ملف السجل...]

en:  - Browse and monitor logs
ar: - راقِب و تصفّح السجلّات

en: Log Viewer
ar: معاين السجلات

en: System Log Viewer
ar: معاين سجلات النظام

en: last update: %s
ar: آخر تحديث: %s

en: %d lines (%s) - %s
ar: %Id سطور (%s) - %s

en: Open Log
ar: افتح السّجل

en: There was an error displaying help: %s
ar: حصل خطأ عند عرض المساعدة: %s

en: Wrapped
ar: انتهى

en: Not found
ar: غير موجود

en: _File
ar: _ملف

en: _Filters
ar: المر_شحات:

en: _Open...
ar: ا_فتح...

en: Open a log from file
ar: افتح سجل من ملف

en: Close this log
ar: أغلق هذا السجل

en: _Quit
ar: _خروج

en: Quit the log viewer
ar: ا_خرج من معاين السجلات

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: Copy the selection
ar: انسخ المُحدّد

en: Select _All
ar: اختر _الكل

en: Select the entire log
ar: اختر كامل السجلّ

en: _Find...
ar: اب_حث...

en: Find a word or phrase in the log
ar: ابحث عن كلمة أو عبارة في السجل

en: Zoom _In
ar: _قرّب

en: Bigger text size
ar: حجم نص أكبر

en: Zoom _Out
ar: _بعّد

en: Smaller text size
ar: حجم نص أصغر

en: _Normal Size
ar: حجم _عادي

en: Normal text size
ar: حجم نص عادي

en: Manage Filters
ar: أدر المرشحات

en: Manage filters
ar: أدر المرشحات

en: Open the help contents for the log viewer
ar: افتح محتويات المساعدة لمعاين السجلات

en: _About
ar: _عنْ

en: Show the about dialog for the log viewer
ar: أظهر حوار عن معاين السجلات

en: _Statusbar
ar: شريط ال_حالة

en: Show Status Bar
ar: أظهر شريط الحالة

en: Side _Pane
ar: ال_لوحة الجانبية

en: Show Side Pane
ar: اعرض الشريط الجانبي

en: Show matches only
ar: أظهر التطابقات فقط

en: Only show lines that match one of the given filters
ar: أظهر فقط السّطور التي تطابق أحد المرشحات المحددة

en: Can't read from "%s"
ar: تعذّرت القراءة من "%s"

en: Version:
ar: الإصدار:

en: Could not open the following files:
ar: تعذّر فتح الملفات التالية:

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default Dictionary Server
ar: خادوم القاموس الافتراضي

en: MATE Dictionary
ar: قاموس متّة

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
ar: ابحث عن تعريف وإملاء الكلمات في قاموس على الشّابكة

en: A dictionary for MATE Desktop
ar: قاموس لسطح مكتب متّة

en: Dictionary Applet Factory
ar: مصنع بريمج القاموس

en: Factory for the dictionary applet
ar: مصنع لبريمج القاموس

en: Dictionary Look up
ar: البحث في القاموس

en: Look up words in a dictionary
ar: البحث عن كلمات في القاموس

en: The default database to use
ar: قاعدة البيانات التي ستستخدم افتراضيًا

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
ar: اسم قاعدة البيانات أو معلومات قاعدة بيانات الفرديّة لتستعمل في مصدر القاموس. علامة التعجب ("!") تعني أنّه سيبحث في جميع قواعد البيانات الموجودة في مصدر القاموس.

en: The default search strategy to use
ar: استراتيجية البحث الافتراضية المستخدمة

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
ar: اسم استراتيجية البحث الافتراضية للإستعمال على مصدر قاموس، إذا كان متوفّرا. الالاستراتيجية الافتراضية هي 'exact' ، أي مطابقة كلية للكلمات.

en: The font to be used when printing
ar: الخط المستعمل أثناء الطباعة

en: The font to be used when printing a definition.
ar: الخط المستعمل أثناء طباعة التعريفات.

en: The name of the dictionary source used
ar: اسم مصدر القاموس المستعمل

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
ar: اسم مصدر القاموس المستعمل للحصول على تعاريف الكلمات.

en: Thai
ar: تايلاندي

en: Longdo Thai-English Dictionaries
ar: قواميس لونجدو تايلاندي-إنجليزي

en: Client Name
ar: اسم العميل

en: The name of the client of the context object
ar: اسم عميل السياق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: The hostname of the dictionary server to connect to
ar: اسم خادوم القاموس الذي سيتّصل به

en: Port
ar: المنفذ

en: The port of the dictionary server to connect to
ar: منفذ خادوم القاموس الذي سيتّصل به

en: Status
ar: الحالة

en: The status code as returned by the dictionary server
ar: رمز الحالة المرجع من خادوم القاموس

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
ar: لا اتّصال بخادوم القاموس على '%s:%d'

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
ar: فشل إيجاد اسم الخادوم '%s': لا موارد مناسبة موجودة

en: Lookup failed for host '%s': %s
ar: فشل الاتصال بالمستضيف '%s'‏: %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
ar: فشل إيجاد المستضيف '%s': المستضيف غير موجود

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
ar: لا يمكن الاتصال بخادوم القاموس على '%s:%d'. أجاب الخادوم بالرمز %d (الخادوم متوقف)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
ar: تعذّر تحليل إجابة خادوم القاموس
    : '%s'

en: No definitions found for '%s'
ar: لا تعريف ل‍ '%s'

en: Invalid database '%s'
ar: قاعدة البيانات غير صحيحة '%s'

en: Invalid strategy '%s'
ar: استراتجية  غير صحيحة '%s'

en: Bad command '%s'
ar: أمر سيئ  '%s'

en: Bad parameters for command '%s'
ar: خيارات سيّئة للأمر '%s'

en: No databases found on dictionary server at '%s'
ar: لا قاعدة بيانات موجودة في خادوم القاموس '%s'

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
ar: لا استراتيحيات موجودة على خادوم القاموس في  '%s'

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
ar: فشل الاتصال بخادوم القواميس %s:%d

en: Error while reading reply from server:
    %s
ar: خطأ عند قراءة الإجابة من الخادوم:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
ar: مهلة الاتصال بخادوم القواميس في %s:%d

en: No hostname defined for the dictionary server
ar: لا اسم مستضيف محدّد لخادوم قواميس

en: Unable to create socket
ar: تعذّر انشاء المقبس

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
ar: تعذّر تحديد القناة كغير مسدِّدة: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
ar: لا يمكن الاتصال بخادوم القواميس على %s:%d

en: Local Only
ar: محليًا فقط

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
ar: ما إذا كان السّياق يستعمل قواميس محلّية فقط أم لا

en: Reload the list of available databases
ar: أعد تحميل قائمة قواعد البيانات المتوفّرة

en: Clear the list of available databases
ar: امسح قائمة قواعد البيانات المتوفرة

en: Error while matching
ar: حدث خطأ خلال المطابقة

en: F_ind:
ar: اب_حث:

en: _Previous
ar: ال_سابق

en: _Next
ar: ال_تالي

en: Error while looking up definition
ar: خطأ عند البحث عن التعريف

en: Another search is in progress
ar: هناك بحث آخر قيد التنفيذ

en: Please wait until the current search ends.
ar: رجاء الانتظار حتى إنهاء البحث الحالي

en: Error while retrieving the definition
ar: خطأ عند جلب التعريف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: The filename used by this dictionary source
ar: اسم الملف المستعمل من طرف مصدر القاموس

en: The display name of this dictionary source
ar: الاسم المعروض لمصدر القاموس هذا

en: Description
ar: الوصف

en: The description of this dictionary source
ar: وصف مصدر القاموس

en: Database
ar: قاعدة بيانات

en: The default database of this dictionary source
ar: قاعدة البيانات المبدئية لمصدر القاموس هذا

en: Strategy
ar: الاستراتيجية

en: The default strategy of this dictionary source
ar: الاستراتيجية المبدئية لمصدر القاموس هذا

en: Transport
ar: النقل

en: The transport mechanism used by this dictionary source
ar: آلية النقل المستعملة من مصدر القاموس

en: Context
ar: السّياق

en: The GdictContext bound to this source
ar: GdictContext المقيّد بهذا المصدر

en: Invalid transport type '%d'
ar: نوع نقل غير سليم  '%d'

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
ar: لا مجموعة  '%s' موجودة داخل تعريف مصدر القاموس

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
ar: لا يمكن أخذ مفتاح '%s' داخل تعريف مصدر القاموس: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
ar: لا يمكن أخذ مفتاح '%s' داخل ملف تعريف مصدر القاموس: %s

en: Dictionary source does not have name
ar: لا اسم لمصدر القاموس

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
ar: مصدر القاموس '%s' يملك نقل سيّئ '%s'

en: Reload the list of available sources
ar: أعد تحميل قائمة المصادر المتوفرة

en: Paths
ar: المسارات

en: Search paths used by this object
ar: مسارات البحث المستعملة منه

en: Sources
ar: المصادر

en: Dictionary sources found
ar: مصادر القاموس الموجودة

en: Clear the list of similar words
ar: امسح قائمة الكلمات المشابهة

en: The GdictContext object used to get the word definition
ar: GdictContext المستعمل للحصول على تعريف الكلمة

en: The database used to query the GdictContext
ar: قاعدة البيانات التي ستستعمل لسؤال GdictContext

en: The strategy used to query the GdictContext
ar: الاستراتيجية المستعملة للبحث في GdictContext

en: Reload the list of available strategies
ar: أعد تحميل قائمة الإستراتيجيات المتوفرة

en: Clear the list of available strategies
ar: امسح قائمة الإستراتيجيات المتوفرة

en: GDict debugging flags to set
ar: شارات تنقيح GDict التي ستضبط

en: FLAGS
ar: شارات

en: GDict debugging flags to unset
ar: شارات تنقيح GDict التي ستُصفّر

en: GDict Options
ar: خيارات ج‌قاموس

en: Show GDict Options
ar: اعرض خيارات ج‌قاموس

en: Dictionary
ar: القاموس

note: Translators: the first is the word found, the second is the * database name and the last is the definition's text; please * keep the new lines.
en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
ar: تعريف '%s'
      من '%s':
    
    %s

en: Error: %s
ar: خطأ: %s

en: See mate-dictionary --help for usage
ar: انظر mate-dictionary --help لكيفية الإستعمال

en: Unable to find a suitable dictionary source
ar: تعذّر إيجاد مصدر قاموس مناسب

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
ar: حدث خطأ عند البحث عن  "%s":
    %s

en: Words to look up
ar: الكلمات المبحوث عنها

en: word
ar: الكلمة

en: Words to match
ar: كلمات المطابقة

en: Dictionary source to use
ar: مصدر القاموس الذي سيستعمل

en: source
ar: المصدر

en: Print result to the console
ar: اطبع النتائج للكونسول

en: Database to use
ar: قاعدة البيانات المستعملة

en: db
ar: القاعدة

en:  - Look up words in dictionaries
ar: - ابحث عن تعاريف الكلمات في القاموس

en: Save a Copy
ar: احفظ نسخة

en: Untitled document
ar: مستند غير مسمّى

en: Error while writing to '%s'
ar: خطأ أثناء الكتابة في '%s'

en: Clear the definitions found
ar: امسح التعريفات الموجودة

en: Clear definition
ar: امسح التعريف

en: Clear the text of the definition
ar: امسح نصّ التعريف

en: Print the definitions found
ar: اطبع التعريفات الموجودة

en: Print definition
ar: اطبع التعريف

en: Print the text of the definition
ar: اطبع نص التعريف

en: Save the definitions found
ar: احفظ التعريفات الموجودة

en: Save definition
ar: احفظ التعريف

en: Save the text of the definition to a file
ar: احفظ نصّ التعريف في ملف

en: Click to view the dictionary window
ar: انقر لعرض نافذة القاموس

en: Toggle dictionary window
ar: بدّل نافذة القاموس

en: Show or hide the definition window
ar: أظهر أو اخفِ نافذة التعريفات

en: Type the word you want to look up
ar: اكتب الكلمة للبحث عنها

en: Dictionary entry
ar: مُدْخلة القاموس

en: Look up words in dictionaries
ar: ابحث عن تعاريف الكلمات في القاموس

en: Dictionary Preferences
ar: تفضيلات القاموس

en: There was an error while displaying help
ar: حدث خطأ عند عرض محتويات المساعدة

en: No dictionary source available with name '%s'
ar: لا مصدر قاموس متوفر باسم  '%s'

en: Unable to find dictionary source
ar: لا يمكن إيجاد مصدر القاموس

en: No context available for source '%s'
ar: لا سياق متوفّر للمصدر '%s'

en: Unable to create a context
ar: لا يمكن إنشاء سياق

en: _Look Up Selected Text
ar: ا_بحث عن النص المحدد

en: Cl_ear
ar: ا_مسح

en: _Print
ar: ا_طبع

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
ar: لا يمكن إعادة تسمية الملف '%s' إلى '%s'‏: %s

en: Unable to create the data directory '%s': %s
ar: فشل إنشاء دليل البيانات '%s'‏: %s

en: Edit Dictionary Source
ar: حرّر مصدر القاموس

en: Add Dictionary Source
ar: أضف مصدر قاموس

en: Remove "%s"?
ar: أأحذف "%s"؟

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
ar: سيحذف هذا مصدر القاموس من القائمة نهائيا.

en: Unable to remove source '%s'
ar: لا يمكن حذف المصدر  '%s'

en: Add a new dictionary source
ar: أضِف مصدر قاموس جديد

en: Remove the currently selected dictionary source
ar: احذف مصدر القاموس المحدد حاليا

en: Edit the currently selected dictionary source
ar: حرّر مصدر القاموس المحدّد حاليا

en: Set the font used for printing the definitions
ar: حدّد الخط المستعمل لطباعة التعاريف

en: Unable to display the preview: %s
ar: لا يمكن عرض المعاينة: %s

en: Unable to create a source file
ar: لا يمكن إنشاء ملف مصدر

en: Unable to save source file
ar: لا يمكن حفظ ملف المصدر

en: Searching for '%s'...
ar: البحث عن '%s'...

en: No definitions found
ar: لم يُعثر على أي تعريفات

en: %s - Dictionary
ar: ‏%s - قاموس

en: _Go
ar: ا_ذهب

en: _New
ar: _جديد

en: New look up
ar: بحث جديد

en: _Save a Copy...
ar: ا_حفظ نسخة...

en: P_review...
ar: _عاين...

en: Preview this document
ar: عاين هذا المستند

en: _Print...
ar: ا_طبع...

en: Print this document
ar: اطبع هذا المستند

en: Find a word or phrase in the document
ar: ابحث عن كلمة أو عبارة في المستند

en: Find Ne_xt
ar: ال_تالي

en: Find Pre_vious
ar: ال_سابق

en: _Preferences
ar: ال_تّفضيلات

en: _Previous Definition
ar: التعريف ال_سابق

en: Go to the previous definition
ar: اذهب إلى التعريف السابق

en: _Next Definition
ar: التعريف ال_تالي

en: Go to the next definition
ar: اذهب إلى التعريف التالي

en: _First Definition
ar: التعريف الأ_وّل

en: Go to the first definition
ar: اذهب إلى التعريف الأول

en: _Last Definition
ar: التعريف الأ_خير

en: Go to the last definition
ar: اذهب إلى التعريف الأخير

en: Similar _Words
ar: كلمات _مشابهة

en: Dictionary Sources
ar: مصادر القاموس

en: Available _Databases
ar: قواعد البيانات الم_توفرة

en: Available St_rategies
ar: الا_ستراتيجيّات المتوفرة

en: _Sidebar
ar: الشريط ال_جانبي

en: S_tatusbar
ar: شريط ال_حالة

en: Dictionary source `%s' selected
ar: مصدر القاموس `%s' المُحدد

en: Strategy `%s' selected
ar: اختيرت الاستراتيجيّة `%s'

en: Database `%s' selected
ar: اختيرت قاعدة البيانات `%s'

en: Word `%s' selected
ar: اختيرت ىالكلمة `%s'

en: Double-click on the word to look up
ar: انقر مرتين على الكلمة للبحث عنها

en: Double-click on the matching strategy to use
ar: انقر مرتين على الاستراتيجيّة المطابقة للتستخدم

en: Double-click on the source to use
ar: انقر مرتين على المصدر لتستخدمه

en: Double-click on the database to use
ar: انقر مرتين على قاعدة البيانات للتستخدم

en: Look _up:
ar: ا_بحث

en: Similar words
ar: كلمات مشابهة

en: Available dictionaries
ar: القواميس المتوفرة

en: Available strategies
ar: الاستراتيجيات المتوفرة

en: Dictionary sources
ar: مصادر القاموس

en: _Select a dictionary source for looking up words:
ar: ا_ختر مصدر قاموس للبحث عن الكلمات:

en: Source
ar: المصدر

en: _Print font:
ar: _خط الطبع:

en: Print
ar: اطبع

en: _Description:
ar: ال_وصف:

en: Source Name
ar: اسم المصدر

en: _Transport:
ar: النّ_قل:

en: H_ostname:
ar: ا_سم المستضيف:

en: Dictionaries
ar: القواميس

en: Strategies
ar: الاستراتيجيات

en: An error occurred
ar: حدث خطأ

en: All Files
ar: كلّ الملفات

en: _Mount
ar: _صِل

en: A screenshot utility for MATE Desktop
ar: أداة التقاط صورة الشاشة لسطح مكتب متّة

en: Take Screenshot
ar: خذ لقطة للشاشة

en: Save images of your desktop or individual windows
ar: احفظ صور لسطح مكتبك أو للنوافذ المنفردة

en: Save Screenshot
ar: احفظ لقطة الشاشة

en: C_opy to Clipboard
ar: ا_نسخ إلى الحافظة

en: Save in _folder:
ar: احفظ في ال_مجلد:

en: Screenshot delay
ar: تأخير لقطة الشاشة

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
ar: عدد الثواني المنتظرة قبل أخذ لقطة الشاشة.

en: Screenshot directory
ar: دليل لقطات الشّاشة

en: The directory the last screenshot was saved in.
ar: الدليل الذي تم حفظ لقطات الشاشة الأخيرة فيه.

en: Include Border
ar: اشمل الحدود

en: Include the window manager border along with the screenshot
ar: اشمل حدّ مدير النوافذ مع لقطة الشاشة

en: Include Pointer
ar: اشمل الحدود

en: Include the pointer in the screenshot
ar: اشمل حدّ النافذ مع صورة الشاشة

en: Border Effect
ar: تأثير الحد

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
ar: التأثير المضاف لخارج الحافة. القيم الممكنة هي "shadow"، "none"، و "border".

en: Error loading the help page
ar: خطأ عند تحميل صفحة المساعدة

en: None
ar: لا شيء

en: Drop shadow
ar: ظل منسدل

en: Border
ar: حافة

en: Include _pointer
ar: ضمّن ال_حدود

en: Include the window _border
ar: ضمّن حا_فة النافذة

en: Apply _effect:
ar: طبِّق ال_تأثير:

en: Grab the whole _desktop
ar: كل _سطح المكتب

en: Grab the current _window
ar: ال_نافذة الحالية

en: Select _area to grab
ar: اختر منطقة لالتقاط_ها

en: Grab _after a delay of
ar: التقط _بعد مدة

en: seconds
ar: ثوانٍ

en: Effects
ar: التأثيرات

en: Take _Screenshot
ar: خذ _لقطة للشاشة

en: Error while saving screenshot
ar: حدث خطأ أثناء حفظ لقطة الشاشة

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
ar: تعذر حفظ لقطة الشاشة في %s.
     الخطأ كان %s.
     الرجاء اختيار موقع آخر ثم إعادة المحاولة.

en: Screenshot taken
ar: أُخِذت لقطة الشاشة

en: Unable to take a screenshot of the current window
ar: تعذّر أخذ لقطة للنافذة الحالية.

en: Screenshot at %s.png
ar: لقطة شاشة في %s.png

en: Screenshot at %s - %d.png
ar: لقطة شاشة في %s - %d.png

en: Grab a window instead of the entire screen
ar: خذ صورة النافذة بدلًا من كل الشاشة

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
ar: خذ صورة لمنطقة من الشاشة بدلًا من الشاشة كلها

en: Include the window border with the screenshot
ar: ضمّن حدّ النافذ مع لقطة الشاشة

en: Remove the window border from the screenshot
ar: أزل حدّ النافذ من لقطة الشاشة

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
ar: خذ لقطة الشّاشة بعد مدة معيّنة [بالثواني]

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
ar: التأثير المضاف للحافة (ظل، حافة أو لاشيء)

en: effect
ar: التأثير

en: Interactively set options
ar: حدد الخيارات تفاعليا

en: Print version information and exit
ar: اطبع معلومات الإصدار واخرج

en: Take a picture of the screen
ar: خذ صورة للشّاشة

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
ar: خيارات متضاربة: لا يمكن ‪--window‬ و ‪--area‬ في نفس الوقت.

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
ar: خطأ في تحميل ملف تعريف الواجهة لبرنامج التقاط صور الشاشة: 
    %s
    
    رجاء تفحّص تثبيتك لـ mate-utils.

en: Select a folder
ar: حدّد مجلّدا

en: Screenshot.png
ar: لقطة شاشة.png

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
ar: تعذّر مسح المجلد المؤقت:
    %s

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
ar: عملية الحفظ الابن انتهت بصورة غير متوقّعة. تعذّر كتابة لقطة الشاشة على لقرص.

en: Unknown error saving screenshot to disk
ar: خطأ مجهول عند حفظ لقطة الشاشة على القرص

en: File already exists
ar: الملف موجود مسبّقا

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
ar: الملف "%s" موجود مسبّقا. هل تريد استبداله؟

en: Saving file...
ar: يجري حفظ الملف...

en: Can't access source file
ar: لا يمكن الوصول إلى الملف المصدر
