mate-utils 1.25.1 - en to crh translation catalogue (621 entries)

en: Check folder sizes and available disk space
crh: Cilbent ölçülerini ve faydalanışlı disk fezasını teşker

en: Disk Usage Analyzer Preferences
crh: Disk Qullanımı Talilcisi Tercihleri

en: _Help
crh: _Yardım

en: _Close
crh: _Qapat

en: Select _devices to include in filesystem scan:
crh: Dosya sistemi taramasında içermek için _aygıları seç:

en: _Monitor changes to your home folder
crh: Başlangıç _klasörünüzdeki değişiklikleri izle

en: _Analyzer
crh: _Talilci

en: Scan _Home Folder
crh: _Başlangıç Klasörünü Tara

en: Scan _Filesystem
crh: _Dosya sistemini tara

en: Scan F_older...
crh: Klasörü _Tara...

en: S_can Remote Folder...
crh: _Uzaktaki Klasörü Tara...

en: _Edit
crh: _Tarir

en: _Expand All
crh: Episini _Cayıldır

en: _Collapse All
crh: Episini _Eştir

en: _View
crh: _Körünim

en: _Toolbar
crh: _Alet çubuğı

en: St_atusbar
crh: _Durum Çubuğu

en: All_ocated Space
crh: Ayrılmış _Alan

en: _Contents
crh: _İçindekiler

en: Disk Usage Analyzer
crh: Disk Qullanımı Talilcisi

en: Scan home folder
crh: Başlangıç klasörünü tara

en: Scan Home
crh: Başlangıç Dizinini Tara

en: Scan filesystem
crh: Dosya sistemini tara

en: Scan Filesystem
crh: Dosya Sistemini Tara

en: Scan a folder
crh: Bir klasörü tara

en: Scan Folder
crh: Dizini Tara

en: Scan a remote folder
crh: Uzaktaki bir dizini tara

en: Scan Remote Folder
crh: Uzaktaki Klasörü Tara

en: Stop scanning
crh: Taramayı durdur

en: Refresh
crh: Tazele

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
crh: Başlangıç dizinindeki değişikliklerin izlenip izlenmemesi.

en: Excluded partitions URIs
crh: Harıç tutulğan taqsimler URİ'leri

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
crh: Taramada harıç tutulacaq taqsimler içün bir URİ listesi.

en: Toolbar is Visible
crh: Araç çubuğu Görünür

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
crh: Ana pencere içindeki araç çubuğunun görünür olup olmayacağı.

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
crh: Ana pencerenin altındaki durum çubuğunun görünür olup olmayacağı.

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
crh: Saylanğan cilbentniñ alt-cilbent alet-qaraneleriniñ sızılacağı.

en: Scanning...
crh: Tarana...

en: Total filesystem capacity:
crh: Toplam dosya sistemi kapasitesi:

en: used:
crh: kullanılan:

en: available:
crh: ulaşılabilir:

en: Calculating percentage bars...
crh: Faizlik çubuqlar esaplana...

en: Ready
crh: Azır

en: Total filesystem capacity
crh: Toplam dosya sistemi kapasitesi

en: Total filesystem usage
crh: Toplam dosya sistemi kullanımı

en: contains hardlinks for:
crh: sabit bağlantılar içerir:

en: Could not initialize monitoring
crh: İzleme başlatılamadı

en: Changes to your home folder will not be monitored.
crh: Başlangıç dizinindeki değişiklikler izlenmeyecek.

en: Move to parent folder
crh: Üst klasöre taşı

en: Zoom in
crh: Yakınlaştır

en: Zoom out
crh: Uzaklaştır

en: Save screenshot
crh: Ekran körüntisini saqla

en: View as Rings Chart
crh: Halka Çizelgesi Olarak Göster

en: View as Treemap Chart
crh: Ağaç Haritası Çizelgesi Olarak Göster

en: Show version
crh: Sürümü göster

en: [DIRECTORY]
crh: [DİZİN]

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
crh: Çok fazla argüman. Sadece bir dizin belirtilebilir.

en: Could not detect any mount point.
crh: Hiçbir bağlama noktası tespit edilemedi.

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
crh: Bağlama noktaları olmadan disk kullanımı analiz edilemez.

en: Maximum depth
crh: Azami derinlik

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
crh: Kökten çizelgenin çizileceği azami derinlik

en: Chart model
crh: Çizelge modeli

en: Set the model of the chart
crh: Çizelgenin modelini ayarlayın

en: Chart root node
crh: Çizelge kök düğümü

en: Set the root node from the model
crh: Modelden kök düğümü atan

en: Cannot create pixbuf image!
crh: pixbuf görüntüsü oluşturulamıyor

en: Save Snapshot
crh: Anlık Durum Kaydet

en: _Image type:
crh: _Görüntü türü:

en: Scan
crh: Tara

en: Device
crh: Aygıt

en: Mount Point
crh: Bağlama Noktası

en: Filesystem Type
crh: Dosya Sistemi Türü

en: Total Size
crh: Toplum Boyut

en: Available
crh: Mevcut

en: Cannot scan location "%s"
crh: Konum "%s" taranamadı

en: Custom Location
crh: Özel Konum

en: Public FTP
crh: Genel FTP

en: FTP (with login)
crh: FTP (giriş ile)

en: Windows share
crh: Windows paylaşımı

en: Secure WebDAV (HTTPS)
crh: Güvenli WebDAV (HTTPS)

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
crh: Sunucuya Bağlanılamıyor. Sunucu için bir isim girmeniz gerekiyor.

en: Please enter a name and try again.
crh: Lütfen bir isim girin ve yeniden deneyin.

en: _Location (URI):
crh: _Konum (URI):

en: _Server:
crh: _Sunucu:

en: Optional information:
crh: Tercihi bilgi:

en: _Share:
crh: _Paylaşım:

en: _Port:
crh: _Kapı:

en: _Folder:
crh: _Dizin:

en: _User Name:
crh: K_ullanıcı adı:

en: _Domain Name:
crh: Alan A_dı:

en: Connect to Server
crh: Sunucuya Bağlan

en: Service _type:
crh: Servis _türü:

en: _Scan
crh: _Tara

en: Rescan your home folder?
crh: Başlangıç klasörünüz tekrar taransın mı?

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
crh: Başlangıç klasörünun içeriği değişti. Disk kullanım ayrıntılarını güncellemek için tekrar taramayı seçin.

en: _Rescan
crh: _Tekrar Tara

en: Folder
crh: Klasör

en: Usage
crh: Kullanım

en: Size
crh: Boyut

en: Contents
crh: İçindekiler

en: Select Folder
crh: Bir Klasör Seçin

en: _Show hidden folders
crh: _Gizli klasörleri göster

en: Cannot check an excluded folder!
crh: Dışlanan bir klasörü kontrol edilemez!

en: "%s" is not a valid folder
crh: "%s" geçerli bir klasör değil

en: Could not analyze disk usage.
crh: Disk kullanımını analiz edilemedi.

en: _Open Folder
crh: _Klasör Aç

en: Mo_ve to Trash
crh: Çöp'e _Taşı

en: Could not open folder "%s"
crh: "%s" klasörü açılamadı

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
crh: Klasörü gösterebilecek bir görüntüleyici yüklü değil.

en: Could not move "%s" to the Trash
crh: "%s" Çöpe taşınamadı

en: Could not move file to the Trash
crh: Dosya Çöpe taşınamadı

en: Details: %s
crh: Ayrıntılar: %s

en: There was an error displaying help.
crh: Yardım gösterilirken bir hata oluştu.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
crh: Bu program serbest yazılımdır; onı Serbest Yazılım Vaqfı (FSF) tarafından neşir etilgeni kibi GNU Umumiy Aleniy Litsenziyası şartları altında kene dağıtabilir ve/yaki deñiştirebilirsiñiz; ya Litsenziyanıñ 2-nci sürümi, ya da (ihtiyarıñızğa köre) er angi soñraki sürümi.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
crh: Bu program faydalı olacağı ümüti ile, lâkin ER ANGİ KEFALET OLMADAN dağıtıla; atta zımniy ALIP-BERİLEBİLİRLİK yaki BELLİ MURATQA LİYAQAT kefaleti olmadan.  Daa çoq tafsilât içün GNU Umumiy Aleniy Litsenziyasını körüñiz.

en: The document does not exist.
crh: Belge bulunmuyor.

en: The folder does not exist.
crh: Dizin mevcut değil.

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
crh: Bu bilgisayardaki vesiqalarnı ve cilbentlerni isimge yaki mündericege köre qonumlandırıñız

en: Show Additional Options
crh: İlave İhtiyariyatnı Köster

en: Disable Quick Search
crh: Hızlı Aramayı Kapat

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
crh: Bu anahtar arama aracının basit dosya adı aramalarında 'locate' komutunun kullanımının iptal edilip edilmediğini gösterir.

en: Quick Search Excluded Paths
crh: Harici Yollarda Hızlı Ara

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
crh: Bu anahtar arama aracının hızlı aramasından çıkarılacak yolları tanımlar. Maskeleme karakterleri '*' ve '?' desteklenmektedir. Öntanımlı değerler /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, ve /var/*.

en: Disable Quick Search Second Scan
crh: Hızlı Aramada İkincil Taramayı Kapat

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
crh: Bu anahtar arama aracının hızlı aramalardan sonra 'find' komutunun kullanımının iptal edilip edilmediğini gösterir.

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
crh: Harici Yollarda İkincil Hızlı Ara

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
crh: Bu anahtar ikinci kez yapılacak hızlı aramadan çıkarılacak yolları tanımlar.İkinci arama dosyaları aramak için bul komutunu kullanır. İkinci aramanın amacı dizinlenmemiş dosyaları bulmaktadır. Maskeleme karakterleri '*' ve '?' desteklenmektedir. Öntanımlı değer /'dir.

en: Search Result Columns Order
crh: Arama Sonuçları Sütun Sırası

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
crh: Bu anahtar arama sonuçları içinde sütunların sırasını belirler.

en: Default Window Width
crh: Öntanımlı Pencere Genişliği

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
crh: Bu anahtar pencere genişliğini tanımlar ve oturumlar arasında arama aracının boyutunu hatırlamakta kullanılır. Bunu -1 yapmak arama aracının öntanımlı genişliği kullanmasını sağlar.

en: Default Window Height
crh: Öntanımlı Pencere Yüksekliği

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
crh: Bu anahtar pencere yüksekliğini tanımlar ve oturumlar arası arama aracının boyutunu hatırlamak için kullanılır.

en: Default Window Maximized
crh: Öntanımlı Pencere Ekranı Kapladı

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
crh: Bu anahtar arama aracı penceresinin ekranı kaplamış durumda başlayıp başlamayacağını belirler.

en: Look in Folder
crh: Klasör içinde Ara

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
crh: Bu anahtar "Klasör içinde Ara" parçasının öntanımlı değerini tanımlar.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "İçerdiği metin" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "En son ne kadar zaman önce değiştirildiği" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "En son ne kadar zaman sonra değiştirildiği" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "En küçük boyut" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "En büyük boyut" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "Dosya boş" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "Ait olduğu kullanıcı" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "Ait olduğu grup" arama seçeneğininseçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar qıdırma aleti başlatılğanında "Saibi tanılmağandır" qıdırma ihtiyarınıñ saylanğan olıp olmağanını belgiler.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "İsim içinde bulunmaz" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "İsim düzenli deyimlerle uyuşuyor" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "Gizli dosya ve klasörleri göster" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "Sembolik bağlantıları izle" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
crh: Bu anahtar arama aracı başladığında "Diğer dosya sistemleri hariç" arama seçeneğinin seçili olup olmadığını belirler.

en: File is not a valid .desktop file
crh: Dosye keçerli bir .desktop dosyesi degil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
crh: Tanılmağan masaüstü dosyesi Sürümi '%s'

en: Starting %s
crh: %s Başlatıla

en: Application does not accept documents on command line
crh: Uyğulama emir satrında vesiqalarnı qabul etmey

en: Unrecognized launch option: %d
crh: Tanılmağan fırlatma ihtiyariyatı: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
crh: Bir 'Tür=İlişim' masaüstü kirildisine vesiqa URI'leri keçirilamaz

en: Not a launchable item
crh: Fırlatılabilir bir unsur degil

en: Disable connection to session manager
crh: Oturım idarecisine bağlantını ğayrı qabilleştir

en: Specify file containing saved configuration
crh: Saqlanğan ayarlamanı ihtiva etken dosyeni belirtiñiz

en: FILE
crh: DOSYE

en: Specify session management ID
crh: Oturım idaresi kimligini belirtiñiz

en: ID
crh: Kimlik

en: Session management options:
crh: Oturım idaresi ihtiyariyatı:

en: Show session management options
crh: Oturım idaresi ihtiyariyatını köster

en: Contains the _text
crh: _Metinni ihtiva ete

en: _Date modified less than
crh: _Deñiştirilgeni tarih eñ çoq

en: days
crh: kün

en: Date modified more than
crh: Deñiştirilgeni tarih eñ az

en: S_ize at least
crh: Ölçüsi eñ _az

en: kilobytes
crh: kilobayt

en: Si_ze at most
crh: Ölçüsi eñ ç_oq

en: File is empty
crh: Dosye boştır

en: Owned by _user
crh: Ait olğanı q_ullanıcı

en: Owned by _group
crh: Ait olğanı _zümre

en: Owner is unrecognized
crh: Saibi tanılmağandır

en: Na_me does not contain
crh: İ_smi ihtiva etmey

en: Name matches regular e_xpression
crh: İsmi _muntazam ifade ile eşleşe

en: Show hidden and backup files
crh: Gizli ve yedek dosyelerni köster

en: Follow symbolic links
crh: Simvolik ilişimlerni taqip et

en: Exclude other filesystems
crh: Diger dosye sistemleri harıç

en: Show version of the application
crh: Uyğulamanıñ sürümini köster

en: STRING
crh: TİZGİ

en: PATH
crh: YOLÇIQ

en: VALUE
crh: QIYMET

en: DAYS
crh: KÜN

en: KILOBYTES
crh: KİLOBAYT

en: USER
crh: QULLANICI

en: GROUP
crh: ZÜMRE

en: PATTERN
crh: DESEN

en: A locate database has probably not been created.
crh: Bir locate veritabanı muhtemelen oluşturulmamış.

en: Character set conversion failed for "%s"
crh: "%s" için karakter çevrimi başarısız oldu

en: Searching...
crh: Qıdırıla...

en: Search for Files
crh: Dosyelerni Qıdır

en: No files found
crh: Tapılğan dosyeler yoq

en: (stopped)
crh: (toqtatıldı)

en: No Files Found
crh: Tapılğan Dosyeler Yoq

en: Entry changed called for a non entry option!
crh: Giriş olmayan seçenek için çağrılan giriş değiştirildi!

en: Set the text of "Name contains" search option
crh: "İsim içerir" arama seçeneğinin değerini belirtin

en: Set the text of "Look in folder" search option
crh: "Klasör içinde ara" arama seçeneğinin metnini ayarlayın

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
crh: Dosyaları şu ölçütlerden birine göre sırala: ad, klasör, boyut, tür ve tarih

en: Set sort order to descending, the default is ascending
crh: Sıralama düzenini azalan olarak ayarla, öntanımlı değer artandır

en: Automatically start a search
crh: Kendiliğinden aramaya başla

en: Select the "%s" search option
crh: "%s" arama seçeneğini seçin

en: Select and set the "%s" search option
crh: "%s" arama seçeneğini seçin ve değerini belirtin

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
crh: 'sortby' komut satırına parametre olarak girilmiş geçersiz seçenek.

en: 
    ... Too many errors to display ...
crh: 
    ... Görüntülemek için çok fazla hata var ...

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
crh: Arama sonuçları geçersiz olabilir.  Bu aramayı gerçekleştirirken hatalar oluştu.

en: Show more _details
crh: Daha fazla _ayrıntı göster

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
crh: Arama sonuçları güncel ya da geçerli olmayabilir.Hızlı arama özelliğini devre dışı bırakmak ister misiniz?

en: Disable _Quick Search
crh: _Hızlı Aramayı Kapat

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
crh: %d alt süreci numara ataması başarısız oldu: %s

en: Error parsing the search command.
crh: Arama komutu ayrıştırma hatası.

en: Error running the search command.
crh: Arama komutu çalıştırma hatası.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
crh: "%s" arama seçeneği için bir metin değeri girin.

note: Translators:  Below is a string displaying the search options name and unit value.  For example, "\"Date modified less than\" in days".
en: "%s" in %s
crh: %2$s içinde "%1$s"

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
crh: "%2$s" arama seçeneği için %1$s içine bir değer girin.

en: Remove "%s"
crh: "%s" Çetleştirilsin

en: Click to remove the "%s" search option.
crh: "%s" arama seçeneğini kaldırmak için tıklayın.

en: A_vailable options:
crh: Faydalanışlı _ihtiyariyat:

en: Available options
crh: Faydalanışlı ihtiyariyat

en: Select a search option from the drop-down list.
crh: Açılır menüden bir arama seçeneği seçiniz.

en: Add search option
crh: Qıdırma ihtiyarını ekle

en: Click to add the selected available search option.
crh: Seçili geçerli arama seçeneğini eklemek için tıklayın.

en: S_earch results:
crh: _Qıdırma neticeleri:

en: List View
crh: Liste Körünimi

en: Name
crh: İsim

en: Type
crh: Tür

en: Date Modified
crh: Deñiştirilgeni Tarih

en: _Name contains:
crh: _İsim ihtiva ete:

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
crh: Dosyanın tam ismini ya da maske karakterli veya karaktersiz isminin bir parçasını girin.

en: Name contains
crh: İsim ihtiva ete

en: _Look in folder:
crh: _Cilbentte baq:

en: Browse
crh: Kezin

en: Look in folder
crh: Cilbentte baq

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
crh: Aramaya başlamak istediğiniz klasör ya da aygıt adını girin.

en: Select more _options
crh: Daa çoq _ihtiyariyatnı saylañız

en: Select more options
crh: Daa çoq ihtiyariyatnı saylañız

en: Click to expand or collapse the list of available options.
crh: Arama seçenekleri listesini genişletmek ya da katlamak için tıklayın.

en: Click to display the help manual.
crh: Yardım belgesini görmek için tıklayın.

en: Click to close "Search for Files".
crh: "Dosyelerni Qıdır"nı qapatmaq içün çertiñiz.

en: Click to perform a search.
crh: Arama yapmak için tıklayın.

en: Click to stop a search.
crh: Aramayı durdurmak için tıklayın.

en: - the MATE Search Tool
crh: - MATE Qıdırma Aleti

en: Failed to parse command line arguments: %s
crh: Buyruq satrı delilleri ayırıştırılamadı: %s

en: Could not open help document.
crh: Yardım belgesi açılamadı.

en: Could not open document "%s".
crh: "%s" belgesi açılamadı.

en: Could not open folder "%s".
crh: "%s" klasörü açılamadı.

en: The caja file manager is not running.
crh: Caja dosya yöneticisi çalışmıyor.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
crh: Belgeyi gösterebilecek bir görüntüleyici yüklü değil.

en: Could not move "%s" to trash.
crh: "%s" çöpke avuştırılamadı.

en: Do you want to delete "%s" permanently?
crh: "%s" ebediyen silinsinmi?

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
crh: Çöp erişilemez.  "%s" çöpe taşınamadı.

en: Could not delete "%s".
crh: "%s" silinemedi.

en: Deleting "%s" failed: %s.
crh: "%s" silinemedi: %s.

en: Moving "%s" failed: %s.
crh: "%s" taşınamadı: %s.

en: _Open
crh: _Aç

en: _Open with %s
crh: %s ile _Aç

en: Open with %s
crh: %s ile Aç

en: Open Wit_h
crh: Şöy_le Aç

en: _Save Results As...
crh: Sonuçları _Farklı Kaydet...

en: Save Search Results As...
crh: Arama Sonuçlarını Farklı Kaydet...

en: Could not save document.
crh: Belge kaydedilemedi.

en: You did not select a document name.
crh: Belge ismi seçmediniz.

en: Could not save "%s" document to "%s".
crh: "%s" belgesi "%s" içine kaydedilemedi.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
crh: "%s" belgesi zaten mevcut.  Yerine konulmasını ister misiniz?

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
crh: Eğer mevcut bir dosyanın yerine koyarsanız, onun içeriği üzerine yazılır.

en: _Replace
crh: _Yerine qoy

en: The document name you selected is a folder.
crh: Seçtiğiniz belge ismi bir klasör.

en: You may not have write permissions to the document.
crh: Belgeye yazma haklarına sahip değilsiniz.

en: today at %-I:%M %p
crh: bugün saat %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M %p
crh: dün saat %-H:%M

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
crh: %m/%-d/%y, %-H:%M

en: link (broken)
crh: bağlantı (kırık)

en: link to %s
crh: %s bağlantısı

en:  (copy)
crh:  (kopya)

en:  (another copy)
crh:  (diğer kopya)

en: th copy)
crh: . kopya)

en: st copy)
crh: . kopya)

en: nd copy)
crh: . kopya)

en: rd copy)
crh: . kopya)

en: %s (copy)%s
crh: %s (kopya)%s

en: %s (another copy)%s
crh: %s (diğer kopya)%s

en: %s (%dth copy)%s
crh: %s (%d. kopya)%s

en: %s (%dst copy)%s
crh: %s (%d. kopya)%s

en: %s (%dnd copy)%s
crh: %s (%d. kopya)%s

en: %s (%drd copy)%s
crh: %s (%d. kopya)%s

en:  (invalid Unicode)
crh:  (geçersiz Unikod)

en: Log File Viewer
crh: Kütük Dosyesi Körüntileyicisi

en: View or monitor system log files
crh: Sistem kütük dosyelerine baq ya da közet

en: Log file to open up on startup
crh: Başlangıçta açılacak günlük dosyası

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
crh: Başlangıçta açılacak günlük dosyasını belirtir. Öntanımlı değer işletim sisteminize bağlı olarak ya /var/adm/messages ya da /var/log/messages olabilir.

en: Size of the font used to display the log
crh: Günlüğü göstermek için kullanılan yazıtipi boyutu

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
crh: Ana ağaç görünümü içindeki kaydın gösterilmesi için kullanılacak fixed-width yazıtipi boyutu belirler. Öntanımlı olan öntanımlı terminal yazıtipinden alınmıştır.

en: Height of the main window in pixels
crh: Ana pencerenin benek olarak yüksekliği

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
crh: Günlük görüntüleyicisinin ana pencere yüksekliğini benek cinsinden belirtir.

en: Width of the main window in pixels
crh: Ana pencerenin benek olarak genişliği

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
crh: Benek cinsinden günlük görüntüleyici ana pencere genişliğini belirtir

en: Log files to open up on startup
crh: Başlangıçta açılacak günlük dosyaları

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
crh: Başlangıçta açılacak günlük dosyalarının listesini belirtir. /etc/syslog.conf dosyası okunarak öntanımlı bir liste oluşturulur.

en: _Cancel
crh: _Vazgeç

en: _Name:
crh: _İsim:

en: _Regular Expression:
crh: _Muntazam İfade:

en: Highlight
crh: Işıqlandır

en: Foreground:
crh: Ög-zemin:

en: Background:
crh: Arqa-zemin:

en: Hide
crh: Gizle

en: Effect:
crh: Effekt:

en: Impossible to open the file %s
crh: %s dosyasını açmak imkansız

en: Filter name is empty!
crh: Filtre ismi boş!

en: Filter name may not contain the ':' character
crh: Filtre ismi ':' karakteri içeremez

en: Regular expression is empty!
crh: Düzenli ifade boş!

en: Regular expression is invalid: %s
crh: Düzenli ifade geçersiz: %s

en: Please specify either foreground or background color!
crh: Lütfen ya ön ya da arka plan rengini belirtin!

en: Edit filter
crh: Filtre düzenle

en: Add new filter
crh: Yeni filtre ekle

en: Filters
crh: Filtreler

en: _Find:
crh: _Tap:

en: Find Previous
crh: Öncekini Bul

en: Find previous occurrence of the search string
crh: Arama dizgisinin önceki yerini bul

en: Find Next
crh: Sonrakini Bul

en: Find next occurrence of the search string
crh: Arama dizgisinin bir sonraki yerini bul

en: Clear the search string
crh: Arama dizgisini temizle

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
crh: GZip ile sıkıştırılmış günlük açılırken hata. Dosya bozuk olabilir.

en: You don't have enough permissions to read the file.
crh: Dosyayı okumak için yeterli haklara sahip değilsiniz.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
crh: Dosyası normal bir dosya değil veya bir metin dosyası değil.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
crh: Sistem Günlüğü'nü bu sürümü GZip ile sıkıştırılmış günlükleri desteklemez.

en: Loading...
crh: Yüklene...

en: Show the application's version
crh: Uygulamanın sürümünü göster

en: [LOGFILE...]
crh: [KÜTÜK DOSYESİ...]

en:  - Browse and monitor logs
crh:  - Kütüklerni kez ve közet

en: Log Viewer
crh: Kütük Körüntileyicisi

en: System Log Viewer
crh: Sistem Kütük Körüntileyicisi

en: last update: %s
crh: son güncelleme : %s

en: %d lines (%s) - %s
crh: %d satır (%s) - %s

en: Open Log
crh: Kütük Aç

en: There was an error displaying help: %s
crh: Yardım gösterilirken bir hata oluştu: %s

en: Wrapped
crh: Katlanmış

en: Not found
crh: Tapılmadı

en: _File
crh: _Dosya

en: _Filters
crh: _Süzgüçler

en: _Open...
crh: _Aç...

en: Open a log from file
crh: Dosyadan günlük aç

en: Close this log
crh: Günlüğü kapat

en: _Quit
crh: _Çıq

en: Quit the log viewer
crh: Günlük görüntüleyicisinden çık

en: _Copy
crh: _Kopyala

en: Copy the selection
crh: Seçimi kopyala

en: Select _All
crh: _Tümünü Seç

en: Select the entire log
crh: Bütün kütükni sayla

en: _Find...
crh: _Tap...

en: Find a word or phrase in the log
crh: Kütük içinde bir kelime ya da ibare tap

en: Zoom _In
crh: Yaqı_nlaştır

en: Bigger text size
crh: Daha büyük metin boyutu

en: Zoom _Out
crh: U_zaqlaştır

en: Smaller text size
crh: Daha küçük metin boyutu

en: Normal text size
crh: Normal metin boyutu

en: Manage Filters
crh: Filtreleri Yönet

en: Manage filters
crh: Filtreleri yönet

en: Open the help contents for the log viewer
crh: Günlük görüntüleyici için yardım dosyasını aç

en: _About
crh: _Aqqında

en: Show the about dialog for the log viewer
crh: Günlük görüntüleyici için hakkında penceresini göster

en: _Statusbar
crh: _Durum Çubuğu

en: Show Status Bar
crh: Durum Çubuğunu Göster

en: Side _Pane
crh: _Kenar Çubuğu

en: Show Side Pane
crh: Kenar Çubuğunu Göster

en: Show matches only
crh: Sadece eşleşmeler

en: Only show lines that match one of the given filters
crh: Sadece bir ya da daha fazla girilen filtre ile eşleşen satırları göster

en: Can't read from "%s"
crh: "%s" oqulalmay

en: Version:
crh: Sürüm:

en: Could not open the following files:
crh: Aşağıdaki dosyalar açılamadı:

en: Default
crh: Ög-belgilengen

en: Default Dictionary Server
crh: Öntanımlı Sözlük Sunucusu

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
crh: Sözcük tanımlarını ve yazımlarını çevrimiçi bir sözlükte denetle

en: Dictionary Look up
crh: Sözlükte Arama

en: Look up words in a dictionary
crh: Kelimeleri bir sözlükte ara

en: The default database to use
crh: Kullanılacak öntanımlı veritabanı

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
crh: Sözlük kaynağında kullanılacak öntanımlı ayrı veritabanının veya meta-veritabanı adı.Ünlem işareti ("!") bir sözlük kaynağında mevcut tüm veritabanlarının aranması anlamına gelmektedir.

en: The default search strategy to use
crh: Kullanılacak öntanımlı arama stratejisi

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
crh: Eğer ulaşılabilir ise bir sözlük kaynağında kullanılacak öntanımlı arama stratejisinin ismi. Öntanımlı strateji 'exact', tam kelimeleri seçer.

en: The font to be used when printing
crh: Yazdırma sırasında kullanılacak yazıtipi

en: The font to be used when printing a definition.
crh: Bir tanım yazdırılırken kullanılacak yazıtipi.

en: The name of the dictionary source used
crh: Kullanılan sözlük kaynağının ismi

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
crh: Kelimelerin tanımlarının alınacağı öntanımlı sözlük kaynağının ismi.

en: Thai
crh: Tayca

en: Longdo Thai-English Dictionaries
crh: Longdo Tay-İngilizce Sözlükler

en: Client Name
crh: İstemci İsmi

en: The name of the client of the context object
crh: Bağlam nesnesi istemcisinin ismi

en: Hostname
crh: Makine Adı

en: The hostname of the dictionary server to connect to
crh: Bağlanılacak sözlük sunucusunun makine adı

en: Port
crh: Kapı

en: The port of the dictionary server to connect to
crh: Sözlük sunucusuna bağlanılacak kapı

en: Status
crh: Durum

en: The status code as returned by the dictionary server
crh: Sözlük sunucusundan dönen durum kodu

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
crh: '%s:%d' itibariyle sözlük sunucusuna bağlantı yok

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
crh: Makine adı '%s' için arama başarısız: uygun kaynak bulunamadı

en: Lookup failed for host '%s': %s
crh: Makine '%s' için arama başarısız: %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
crh: Makine '%s' için arama başarısız: makine bulunamadı

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
crh: Sözlük sunucusuna '%s:%d' itibariyle bağlanılamadı.Sunucu %d kodu ile cevap verdi (sunucu çalışmıyor)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
crh: Sözlük sunucusu cevabının ayrıştırılmasında hata
    : '%s'

en: No definitions found for '%s'
crh: '%s' içün tapılğan tarifler yoq

en: Invalid database '%s'
crh: Geçersiz veritabanı '%s'

en: Invalid strategy '%s'
crh: Geçersiz strateji '%s'

en: Bad command '%s'
crh: Geçersiz komut '%s'

en: Bad parameters for command '%s'
crh: '%s' komutu için geçersiz parametreler

en: No databases found on dictionary server at '%s'
crh: '%s'

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
crh: '%s' sözlük sunucusu üzerinde bir strateji bulunamadı

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
crh: %s:%d itibariyle sözlük sunucusuna bağlantı başarısız

en: Error while reading reply from server:
    %s
crh: Sunucudan gelen cevap okunurken hata:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
crh: '%s:%d' itibariyle sözlük sunucusuna bağlantı zaman aşımına uğrası

en: No hostname defined for the dictionary server
crh: Sözlük sunucusu için makine adı tanımlanmadı

en: Unable to create socket
crh: Soket oluşturulamadı

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
crh: Kanal bloke edilemez olarak tanımlamadı: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
crh: Sözlük sunucusuna bağlanılamadı '%s:%d'

en: Local Only
crh: Sadece Yerel

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
crh: Bağlamın yerel sözlükleri kullanıp kullanmayacağı

en: Reload the list of available databases
crh: Erişilebilir veri tabanlarının listesini yeniden yükle

en: Clear the list of available databases
crh: Ulaşılabilir veri tabanlarının listesini temizle

en: Error while matching
crh: Eşleşme yapılırken hata

en: F_ind:
crh: _Tap:

en: _Previous
crh: _Evelki

en: _Next
crh: _Soñraki

en: Error while looking up definition
crh: Tarif tapıştırılğanda hata

en: Another search is in progress
crh: Başka bir arama halen sürmekte

en: Please wait until the current search ends.
crh: Lütfen geçerli arama bitene kadar bekleyin.

en: Error while retrieving the definition
crh: Tanım alınırken hata

en: Filename
crh: Dosya adı

en: The filename used by this dictionary source
crh: Sözlük sunucusunda kullanılan dosya adı

en: Description
crh: Betimleme

en: The description of this dictionary source
crh: Bu sözlük kaynağının tanımı

en: Database
crh: Veritabanı

en: Strategy
crh: Strateji

en: Transport
crh: Naqliye

en: The transport mechanism used by this dictionary source
crh: Bu sözlük sunucusu tarafından kullanılacak taşıma mekanizması

en: Context
crh: Bağlam

en: The GdictContext bound to this source
crh: Bu kaynağa bağlanacak GdictContext

en: Invalid transport type '%d'
crh: Geçersiz taşıma tipi '%d'

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
crh: Sözlük kaynağı tanımı içinde '%s' grubu bulunamadı

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
crh: '%s' anahtarı sözlük kaynağı %s içinden alınamadı

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
crh: '%s' anahtarı sözlük kaynak tanım dosyası %s içinden alınamadı

en: Dictionary source does not have name
crh: Sözlük kaynağının ismi yok

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
crh: Luğat menbası '%s' keçersiz '%s' naqliyesine saiptir

en: Reload the list of available sources
crh: Erişilebilir kaynakların listesini yenile

en: Paths
crh: Yollar

en: Search paths used by this object
crh: Bu nesne tarafından kullanılan arama yolları

en: Sources
crh: Kaynaklar

en: Dictionary sources found
crh: Bulunan sözlük kaynakları

en: Clear the list of similar words
crh: Benzer kelimeler listesini temizle

en: The GdictContext object used to get the word definition
crh: Kelime tanımı alınırken kullanılan GdictContext nesnesi

en: The database used to query the GdictContext
crh: GdictContext sorgusu için kullanılacak veritabanı

en: The strategy used to query the GdictContext
crh: GdictContext sorgulamak için kullanılacak strateji

en: Reload the list of available strategies
crh: Erişilebilir stratejilerin listesini yeniden yükle

en: Clear the list of available strategies
crh: Erişilebilir stratejilerin listesini temizle

en: GDict debugging flags to set
crh: Atanacak GDict hata ayıklama imleri

en: FLAGS
crh: İMLER

en: GDict debugging flags to unset
crh: Kaldırmak için GDict hata ayıklama imleri

en: GDict Options
crh: GDict Seçenekleri

en: Show GDict Options
crh: GDict Seçeneklerini Göster

en: Dictionary
crh: Sözlük

note: Translators: the first is the word found, the second is the * database name and the last is the definition's text; please * keep the new lines.
en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
crh: '%2$s' veritabanından
    '%1$s' için tanım gelen tanım:
    
    %3$s

en: Error: %s
crh: Hata: %s

en: See mate-dictionary --help for usage
crh: Kullanım yardımı için mate-dictionary --help

en: Unable to find a suitable dictionary source
crh: Uygun bir sözlük kaynağı bulunamadı

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
crh: "%s"" için tanım aranırken hata:
    %s

en: Words to look up
crh: Aranacak kelimeler

en: word
crh: kelime

en: Words to match
crh: Eşleşecek kelimeler

en: Dictionary source to use
crh: Kullanılacak sözlük kaynağı

en: source
crh: kaynak

en: Print result to the console
crh: Sonucu konsola yazdır

en: Database to use
crh: Kullanılacak veritabanı

en:  - Look up words in dictionaries
crh:  - Kelimeleri sözlüklerde ara

en: Save a Copy
crh: Bir Kopya Kaydet

en: Untitled document
crh: İsimsiz döküman

en: Error while writing to '%s'
crh: '%s' dosyasına yazılırken hata

en: Clear the definitions found
crh: Tapılğan tariflerni temizle

en: Clear definition
crh: Tarifni temizle

en: Clear the text of the definition
crh: Tarifniñ metnini temizle

en: Print the definitions found
crh: Tapılğan tariflerni bastır

en: Print definition
crh: Tarifni bastır

en: Print the text of the definition
crh: Tarifniñ metnini bastır

en: Save the definitions found
crh: Tapılğan tariflerni saqla

en: Save definition
crh: Tarifni saqla

en: Save the text of the definition to a file
crh: Tarifniñ metnini bir dosyege saqla

en: Click to view the dictionary window
crh: Luğat penceresini körmek içün çertiñiz

en: Toggle dictionary window
crh: Luğat penceresini döndür

en: Show or hide the definition window
crh: Tarif penceresini köster ya da gizle

en: Type the word you want to look up
crh: Tapıştırmağa istegeniñiz kelimeni tuşlañız

en: Dictionary entry
crh: Sözlük girişi

en: Look up words in dictionaries
crh: Kelimeleri sözlüklerde ara

en: Dictionary Preferences
crh: Sözlük Tercihleri

en: There was an error while displaying help
crh: Yardım gösterilirken bir hata oluştu

en: No dictionary source available with name '%s'
crh: '%s' isminde ulaşılabilir sözlük kaynağı yok

en: Unable to find dictionary source
crh: Sözlük kaynağı bulunamadı

en: No context available for source '%s'
crh: '%s' kaynağı için ulaşılabilir bağlam yok

en: Unable to create a context
crh: Bir bağlam oluşturulamadı

en: _Look Up Selected Text
crh: Saylanğan Metinni _Tapıştır

en: Cl_ear
crh: _Temizle

en: _Print
crh: _Bastır

en: _Save
crh: _Saqla

en: Preferences
crh: Tercihler

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
crh: '%s' dosyasının ismi '%s' olarak değiştirilemedi: %s

en: Unable to create the data directory '%s': %s
crh: '%s' veri dizini oluşturulamıyor: %s

en: Edit Dictionary Source
crh: Sözlük Kaynağı Düzenle

en: Add Dictionary Source
crh: Sözlük Kaynağı Ekle

en: Remove "%s"?
crh: "%s" kaldırılsın mı?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
crh: Bu, sözlük kaynağını kalıcı olarak listeden kaldıracaktır.

en: Unable to remove source '%s'
crh: '%s' kaynağı kaldırılamıyor

en: Add a new dictionary source
crh: Yeni bir sözlük kaynağı ekle

en: Remove the currently selected dictionary source
crh: Geçerli olarak seçili sözlük kaynağını kaldır

en: Set the font used for printing the definitions
crh: Tanımları yazdırmak için kullanılacak yazıtipini belirtin

en: Unable to display the preview: %s
crh: Önizleme gösterilemiyor: %s

en: Unable to create a source file
crh: Kaynak dosya oluşturulamadı

en: Unable to save source file
crh: Kaynak dosya kaydedilemedi

en: Searching for '%s'...
crh: '%s' aranıyor...

en: No definitions found
crh: Tanım bulunamadı

en: %s - Dictionary
crh: %s - Sözlük

en: _Go
crh: _Git

en: _New
crh: _Yeni

en: New look up
crh: Yeni arama

en: _Save a Copy...
crh: _Bir Kopya Kaydet...

en: P_review...
crh: Ö_nizleme...

en: Preview this document
crh: Bu belgeyi önizle

en: _Print...
crh: _Yazdır...

en: Print this document
crh: Bu belgeyi yazdır

en: Find a word or phrase in the document
crh: Döküman içinde kelime ya da deyim ara

en: Find Ne_xt
crh: _Sonrakini Bul

en: Find Pre_vious
crh: Ö_ncekini Bul

en: _Preferences
crh: _Tercihler

en: _Previous Definition
crh: Ön_ceki Tanım

en: Go to the previous definition
crh: Önceki tanıma git

en: _Next Definition
crh: _Sonraki Tanım

en: Go to the next definition
crh: Sonraki tanıma git

en: _First Definition
crh: İ_lk tanım

en: Go to the first definition
crh: İlk tanıma git

en: _Last Definition
crh: S_on Tanım

en: Go to the last definition
crh: Son tanıma git

en: Similar _Words
crh: Benzer _Kelimeler

en: Dictionary Sources
crh: Sözlük Kaynakları

en: Available _Databases
crh: Ulaşılabilir _Veri tabanları

en: Available St_rategies
crh: Ulaşılaiblir _Stratejiler

en: _Sidebar
crh: _Kenar çubuğu

en: S_tatusbar
crh: _Durum çubuğu

en: Dictionary source `%s' selected
crh: Sözlük kaynağı `%s' seçildi

en: Strategy `%s' selected
crh: Strateji `%s' seçildi

en: Database `%s' selected
crh: Veritabanı `%s' seçildi

en: Word `%s' selected
crh: `%s' kelimesi seçildi

en: Double-click on the word to look up
crh: Aranacak kelimenin üzerine çift tıklayın

en: Double-click on the matching strategy to use
crh: Kullanılacak eşleşen stratejinin üstüne çift tıklayın

en: Double-click on the source to use
crh: Kullanmak için kaynağın üzerine çift tıklayın

en: Double-click on the database to use
crh: Kullanılacak veri tabanının üstüne çift tıklayın

en: Look _up:
crh: _Tapıştır:

en: Similar words
crh: Beñzer kelimeler

en: Available dictionaries
crh: Faydalanışlı luğatlar

en: Available strategies
crh: Ulaşılabilir stratejiler

en: Dictionary sources
crh: Sözlük kaynakları

en: _Select a dictionary source for looking up words:
crh: Kelime aramak için bir sözlük kaynağı _seçin:

en: Source
crh: Kaynak

en: _Print font:
crh: _Yazdırma yazıtipi:

en: Print
crh: Yazdır

en: _Description:
crh: _Açıklama:

en: Source Name
crh: Kaynak İsmi

en: _Transport:
crh: _Taşıma:

en: H_ostname:
crh: _Makine Adı

en: Dictionaries
crh: Sözlükler

en: Strategies
crh: Stratejiler

en: An error occurred
crh: Bir hata asıl oldı

en: All Files
crh: Tüm Dosyalar

en: _Mount
crh: _Taq

en: Take Screenshot
crh: Ekran Körüntisini Al

en: Save images of your desktop or individual windows
crh: Masaüstüñiz ya da ferdiy pencereleriñizniñ suretlerini saqla

en: Save Screenshot
crh: Ekran Körüntisini Saqla

en: C_opy to Clipboard
crh: Tüyreme-tahtasına _Kopiyala

en: Save in _folder:
crh: _Cilbentte saqla:

en: Screenshot delay
crh: Ekran körüntisi keçikmesi

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
crh: Ekran görüntüsü alınmadan önce beklenecek saniye sayısı.

en: Screenshot directory
crh: Ekran körüntisi cilbenti

en: The directory the last screenshot was saved in.
crh: Son ekran görüntüsünün kaydedildiği dizin.

en: Include Border
crh: Sıñırnı Dahil Et

en: Include the window manager border along with the screenshot
crh: Ekran görüntüsüyle birlikte pencere yöneticisi kenalıklarını da kapsa

en: Include Pointer
crh: İbreni Dahil Et

en: Include the pointer in the screenshot
crh: Ekran görüntüsünde belirteci de içer

en: Border Effect
crh: Sıñıt Tesiri

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
crh: Kenarlıkların dışına uygulanacak efekt. Geçerli değerler "shadow" (gölge), "none" (etki yok), "border" (kenarlık).

en: Error loading the help page
crh: Yardım sayfası yüklenirken hata

en: None
crh: İç biri

en: Drop shadow
crh: Kölge tüşür

en: Border
crh: Sıñır

en: Include _pointer
crh: İbre_ni dahil et

en: Include the window _border
crh: Pencere _sıñırını dahil et

en: Apply _effect:
crh: Effekt _uyğula:

en: Grab the whole _desktop
crh: Bütün _masaüstüni yaqala

en: Grab the current _window
crh: Cari _pencereni yaqala

en: Select _area to grab
crh: Yaqalanacaq _mıntıqanı sayla

en: Grab _after a delay of
crh: Yaqalamazdan _evelki keçikme

en: seconds
crh: saniye

en: Effects
crh: Effektler

en: Take _Screenshot
crh: _Ekran Körüntisini Al

en: Error while saving screenshot
crh: Ekran görüntüsü kaydedilirken hata

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
crh: Ekran görüntüsü %s konumuna kaydedilemiyor.
     Hatası %s
     Lütfen başka bir konum seçin ve tekrar deneyin.

en: Screenshot taken
crh: Ekran körüntüsü alındı

en: Unable to take a screenshot of the current window
crh: Mevcut pencerenin ekran görüntüsü alınamadı

en: Grab a window instead of the entire screen
crh: Tüm ekran yerine bir pencere yakala

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
crh: Tüm ekran yerine ekranın bir alanını yakala

en: Include the window border with the screenshot
crh: Ekran görüntüsüyle birlikte pencere kenarlıklarını da kapsa

en: Remove the window border from the screenshot
crh: Ekran görüntüsünden pencere kenarlıklarını çıkar

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
crh: Belirtilen süreden sonra [saniye olarak] ekran görüntüsü al

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
crh: Çerçeveye eklenecek efekt (gölge, kenarlık ya da hiçbiri)

en: effect
crh: effekt

en: Interactively set options
crh: Seçenekleri etkileşimli olarak ata

en: Take a picture of the screen
crh: Ekrannıñ bir resmini çıqar

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
crh: Çakışan seçenekler: --window ve --area aynı anda kullanılmamalıdır.

en: Select a folder
crh: Bir cilbent sayla

en: Screenshot.png
crh: Ekran-koruntisi.png

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
crh: Geçici dizin temizlenemiyor:
    %s

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
crh: Saklama alt süreci beklenmedik bir şekilde sonlandı. Ekran görüntüsü diske yazılamıyor.

en: Unknown error saving screenshot to disk
crh: Ekran görüntüsü kaydedilirken bilinmeyen hata

en: File already exists
crh: Dosye endi mevcuttır

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
crh: "%s" dosyası zaten mevcut. Yerine koymak ister misiniz?

en: Saving file...
crh: Dosya saqlana...

en: Can't access source file
crh: Kaynak dosyaya erişilemiyor
