mate-utils 1.25.1 - en to fi translation catalogue (663 entries)

en: MATE Disk Usage Analyzer
fi: MATE Levynkäytön analysointi

en: Check folder sizes and available disk space
fi: Tarkista kansioiden koko ja käytettävissä oleva levytila

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: MATE;check;disk;usage;analyze;size;space;
fi: MATE;check;disk;usage;analyze;size;space;tarkista;levy;käyttö;koko;tila;

en: Disk Usage Analyzer Preferences
fi: Levynkäytön analysoinnin asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Close
fi: _Sulje

en: Select _devices to include in filesystem scan:
fi: Valitse _laitteet järjestelmäkartoitusta varten:

en: _Monitor changes to your home folder
fi: _Tarkkaile muutoksia kotikansioon

en: _Analyzer
fi: _Analysaattori

en: Scan _Home Folder
fi: Kartoita _kotikansio

en: Scan _Filesystem
fi: Kartoita _tiedostojärjestelmä

en: Scan F_older...
fi: Kartoita kansi_o…

en: S_can Remote Folder...
fi: Kartoita _etäkansio…

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Expand All
fi: _Laajenna kaikki

en: _Collapse All
fi: _Kutista kaikki

en: _View
fi: _Näytä

en: _Toolbar
fi: Ty_ökalupalkki

en: St_atusbar
fi: _Tilarivi

en: All_ocated Space
fi: Varattu _tila

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Disk Usage Analyzer
fi: Levynkäytön analysointi

en: Scan home folder
fi: Kartoita kotikansio

en: Scan Home
fi: Kartoita kotikansio

en: Scan filesystem
fi: Kartoita tiedostojärjestelmä

en: Scan Filesystem
fi: Kartoita tiedostojärjestelmä

en: Scan a folder
fi: Kartoita kansio

en: Scan Folder
fi: Kartoita kansio

en: Scan a remote folder
fi: Kartoita etäkansio

en: Scan Remote Folder
fi: Kartoita etäkansio

en: Stop scanning
fi: Pysäytä kartoitus

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Monitor Home
fi: Näytön koti

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
fi: Tarkkaillaanko muutoksia kotihakemistossa.

en: Excluded partitions URIs
fi: Ohitettujen osioiden URIt

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
fi: Luettelo osioiden URI:sta, joita ei huomioida kartoitettaessa.

en: Toolbar is Visible
fi: Näytetäänkö työkalupalkki

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
fi: Näytetäänkö työkalupalkki pääikkunassa.

en: Statusbar is Visible
fi: Tilarivi näytetään

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
fi: Näytetäänkö tilarivi pääikkunan alareunassa.

en: Subfolder tips visible
fi: Alikansioiden vihjeet näkyvissä

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
fi: Näytetäänkö valitun kansion alikansioiden vihjeet.

en: Active Chart
fi: Aktiivinen kaavio

en: Which type of chart should be displayed.
fi: Minkä tyyppisen kaavion pitäisi näkyä.

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
fi: Levyn käytön analysointityökalu MATE Työpöydälle

en: As its name implies, Disk Usage Analyzer is a graphical utility that you can use to view and monitor your disk usage and folder structure. It displays summary information in ring or treemap charts.
fi: Kuten nimestä voi päätellä, "Disk Usage Analyzer" on graafinen apuohjelma, jonka avulla voit seurata levytilaa ja kansiorakennetta. Se näyttää yhteenvedon renkaina tai hakemistopuuna.

en: You can perform scans on a file system, your home or any other folder - local or remote. There is also an option to constantly monitor any external changes to the home directory and warn the user if a file is added/removed.
fi: Voit skannata tiedostojärjestelmän, koti tai missä muussa tahansa tietokoneen kansiossa tai etäyhteydet. Mahdollisuus on myös seurata jatkuvasti kotihakemiston muutoksia ja varoittaa käyttäjää, jos tiedosto lisätään/poistetaan.

en: Scanning...
fi: Kartoitetaan…

en: Total filesystem capacity:
fi: Tiedostojärjestelmän koko:

en: used:
fi: käytössä:

en: available:
fi: vapaana:

en: Calculating percentage bars...
fi: Lasketaan prosenttipalkkeja…

en: Ready
fi: Valmis

en: Total filesystem capacity
fi: Tiedostojärjestelmän koko

en: Total filesystem usage
fi: Tiedostojärjestelmän käyttöaste

en: contains hardlinks for:
fi: sisältää kovia linkkejä kohteelle:

en: %5d item | %5d items
fi[0]: %5d kohdetta
fi[1]: %5d kohdetta

en: Could not initialize monitoring
fi: Tarkkailijaa ei voitu alustaa

en: Changes to your home folder will not be monitored.
fi: Muutoksia kotihakemistoosi ei tarkkailla.

en: Move to parent folder
fi: Siirry ylempään kansioon

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Save screenshot
fi: Tallenna kuvakaappaus

en: View as Rings Chart
fi: Näytä ympyräkaaviona

en: View as Treemap Chart
fi: Näytä puukarttana

en: Show version
fi: Näytä versio

en: [DIRECTORY]
fi: [KANSIO]

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
fi: Liian monta valitsinta. Vain yksi kansio voidaan käsitellä.

en: Could not detect any mount point.
fi: Yhtäkään liitoskohtaa ei havaittu.

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
fi: Ilman liitoskohtia levynkäyttöä ei voi analysoida.

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
fi: Kaavioon piirretty enimmäissyvyys juuresta lähtien

en: Chart model
fi: Kaaviomalli

en: Set the model of the chart
fi: Aseta kaavion malli

en: Chart root node
fi: Kaavion juurisolmu

en: Set the root node from the model
fi: Aseta juurisolmu mallista

en: Cannot create pixbuf image!
fi: Pixbuf-kuvaa ei voi luoda.

en: Save Snapshot
fi: Tallenna kuvakaappaus

en: _Image type:
fi: Kuvan tyypp_i:

en: Scan
fi: Kartoita

en: Device
fi: Laite

en: Mount Point
fi: Liitospiste

en: Filesystem Type
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppi

en: Total Size
fi: Kokonaiskoko

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Cannot scan location "%s"
fi: Sijaintia ”%s” ei voi tutkia

en: Custom Location
fi: Oma sijainti

en: Public FTP
fi: Julkinen FTP

en: FTP (with login)
fi: FTP (vaatii sisäänkirjautumisen)

en: Windows share
fi: Windows-jako

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fi: Salattu WebDAV (HTTPS)

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä. Sinun täytyy antaa nimi palvelimelle.

en: Please enter a name and try again.
fi: Syötä nimi ja yritä uudestaan.

en: _Location (URI):
fi: _Sijainti (URI):

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: Optional information:
fi: Lisätiedot:

en: _Share:
fi: _Jako:

en: _Port:
fi: Po_rtti:

en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: _User Name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Domain Name:
fi: _Toimialue:

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Service _type:
fi: Palvelun _tyyppi:

en: _Scan
fi: _Kartoita

en: Rescan your home folder?
fi: Kartoitetaanko kotikansio uudestaan?

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
fi: Kotihakemistosi sisältö on muuttunut. Valitse kotikansion uudelleenkartoitus, jos haluat päivittä levynkäytön yksityiskohdat.

en: _Rescan
fi: Kartoita _uudestaan

en: Folder
fi: Kansio

en: Usage
fi: Käyttö

en: Size
fi: Koko

en: Contents
fi: Sisältö

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: _Show hidden folders
fi: _Näytä piilokansiot

en: Cannot check an excluded folder!
fi: Ohitettua kansiota ei voi tarkistaa!

en: "%s" is not a valid folder
fi: ”%s” ei ole kelvollinen kansio

en: Could not analyze disk usage.
fi: Levynkäyttöä ei voitu analysoida.

en: _Open Folder
fi: Avaa _kansio

en: Mo_ve to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Could not open folder "%s"
fi: Kansiota ”%s” ei voi avata

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
fi: Kansion näyttämistä varten ei löydy asennettua katselinta.

en: Could not move "%s" to the Trash
fi: Kohdetta ”%s” ei voi siirtää roskakoriin

en: Could not move file to the Trash
fi: Tiedostoi ei voitu siirtää roskakoriin

en: Details: %s
fi: Yksityiskohdat: %s

en: There was an error displaying help.
fi: Ohjeen näyttämisessä tapahtui virhe.

en: MATE Documentation Team
fi: MATE-dokumentointitiimi

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL-lisenssin) ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Sinun olisi pitänyt saada kopio "GNU General Public License" tämän ohjelman mukana. Jos et, katso täältä <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: About Disk Usage Analyzer
fi: Tietoja levyn käytön analysoimisesta

en: Analyze your disk usage through a graphical tool.
fi: Analysoi levyn käyttöä graafisen työkalun avulla.

en: The document does not exist.
fi: Asiakirja ei ole olemassa.

en: The folder does not exist.
fi: Kansiota ei ole olemassa.

en: MATE Search Tool
fi: MATE:n hakutyökalu

en: A file searching tool for MATE Desktop
fi: Tiedoston etsintä työkalu MATE Työpöydälle

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
fi: Etsi asiakirjoja tai kansioita tietokoneelta nimen tai sisällön perusteella

en: Search history
fi: Hakuhistoria

en: This key defines the items which were searched for in the past.
fi: Tämä avain määrittää kohteet, joita etsittiin aiemmin.

en: Show Additional Options
fi: Näytä lisää ehtoja

en: Disable Quick Search
fi: Poista pikaetsintä käytöstä

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
fi: Tämä avain määrittelee, jättääkö etsintätyökalu locate-komennon käyttämättä tehtäessä yksinkertaisia hakuja tiedostonimien perusteella.

en: Quick Search Excluded Paths
fi: Pikaetsinnästä pois jätettävät polut

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
fi: Tämä avain määrittelee, mitkä polut etsintätyökalu jättää pois pikaetsinnästä. Hahmoja ”*” ja ”?” voi käyttää. Oletusarvo on /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, ja /var/*.

en: Disable Quick Search Second Scan
fi: Poista pikaetsinnän toinen haku käytöstä

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
fi: Tämä avain määrittelee, jättääkö etsintätyökalu find-komennon käyttämättä pikahaun jälkeen.

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
fi: Pikaetsinnän toisesta hausta pois jätettävät polut

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
fi: Tämä avain määrittelee, mitkä polut etsintätyökalu jättää pois pikaetsinnän toisesta hausta. Toinen haku käyttää etsintäkomentoa tiedostojen hakemiseen. Toisen haun tarkoituksena on löytää tiedostot, joita pikahaku ei ole luetellut. Hahmoja ”*” ja ”?” voi käyttää. Oletusarvo on /.

en: Search Result Columns Order
fi: Hakutulosten sarakejärjestys

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
fi: Tämä avain määrittelee hakutulosten sarakkeiden järjestyksen. Käyttäjän ei ole tarkoitus muokata tätä avainta.

en: Default Window Width
fi: Ikkunan oletusleveys

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
fi: Tämä avain määrittelee ikkunan leveyden, ja sitä käytetään muistamaan hakutyökalun koko istuntojen välillä. Jos arvoksi asetetaan -1, käytetään hakutyökalun oletusleveyttä.

en: Default Window Height
fi: Ikkunan oletuskorkeus

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
fi: Tämä avain määrittelee ikkunan korkeuden, ja sitä käytetään muistamaan hakutyökalun koko istuntojen välillä. Jos arvoksi asetetaan -1, käytetään hakutyökalun oletuskorkeutta.

en: Default Window Maximized
fi: Onko ikkuna suurennettu oletuksena

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
fi: Tämä avain määrittää, käynnistyykö hakuikkuna suurennetussa tilassa.

en: Look in Folder
fi: Etsi kansiosta

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
fi: Tämä avain määrittää ”Look in Folder”-elementin oletusarvon.

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”sisältää tekstin” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”muokattu myöhemmin kuin” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”muokattu aiemmin kuin” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”koko vähintään” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”koko enintään” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”tiedosto on tyhjä” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”omistaja” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”omistajaryhmä” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”omistaja on tunnistamaton” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”nimi ei sisällä” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”nimi täsmää säännölliseen lausekkeeseen” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”näytä piilotiedostot- ja kansiot” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”seuraa symbolisia linkkejä” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
fi: Tämä avain määrittelee, onko hakuehto ”älä hae toisista tiedostojärjestelmistä” valittu etsintätyökalun käynnistyessä.

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirjojen URI:a ei voi antaa ”Type=Link”-muotoisille työpöytälinkeille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Contains the _text
fi: Sisältää _tekstin

en: _Date modified less than
fi: _Muokattu myöhemmin kuin

en: days
fi: päivää

en: Date modified more than
fi: Muokattu _aiemmin kuin

en: S_ize at least
fi: _Koko vähintään

en: kilobytes
fi: kilotavua

en: Si_ze at most
fi: _Koko korkeintaan

en: File is empty
fi: Tiedosto on tyhjä

en: Owned by _user
fi: O_mistaja

en: Owned by _group
fi: Omistaja_ryhmä

en: Owner is unrecognized
fi: Omistaja on tunnistamaton

en: Na_me does not contain
fi: N_imi ei sisällä

en: Name matches regular e_xpression
fi: Nimi täsmää säännölliseen l_ausekkeeseen

en: Show hidden and backup files
fi: Näytä piilo- ja varmuuskopiotiedostot

en: Follow symbolic links
fi: Seuraa symbolisia linkkejä

en: Exclude other filesystems
fi: Älä etsi toisilta tiedostojärjestelmistä

en: Show version of the application
fi: Näytä sovelluksen versio

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: PATH
fi: POLKU

en: VALUE
fi: ARVO

en: DAYS
fi: PÄIVIÄ

en: KILOBYTES
fi: KILOTAVUJA

en: USER
fi: KÄYTTÄJÄ

en: GROUP
fi: RYHMÄ

en: PATTERN
fi: MALLI

en: A locate database has probably not been created.
fi: Locate-pikahakutietokantaa ei todennäköisesti ole luotu.

en: Character set conversion failed for "%s"
fi: Merkkijonon ”%s” merkistön muuntaminen epäonnistui

en: Searching...
fi: Etsitään…

en: Search for Files
fi: Etsi tiedostoja

en: No files found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: (stopped)
fi: (pysäytetty)

en: No Files Found
fi: Tiedostoja ei löytynyt

en: %'d File Found | %'d Files Found
fi[0]: %'d tiedostoa löytyi
fi[1]: %'d tiedostoa löytyi

en: %'d file found | %'d files found
fi[0]: %'d tiedostoa löytyi
fi[1]: %'d tiedostoa löytyi

en: Entry changed called for a non entry option!
fi: Muutettu kohta kutsui sellaista valitsinta, mitä ei ole!

en: Set the text of "Name contains" search option
fi: Aseta ”tiedoston nimi sisältää”-hakuehdon teksti

en: Set the text of "Look in folder" search option
fi: Aseta ”etsi kansiosta”-hakuehdon teksti

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
fi: Tiedostojen lajitteluperuste: nimi, kansio, koko, tyyppi tai päiväys

en: Set sort order to descending, the default is ascending
fi: Aseta lajittelujärjestys laskevaksi, oletus on nouseva

en: Automatically start a search
fi: Käynnistä haku automaattisesti

en: Select the "%s" search option
fi: Valitse ”%s”-hakuehto

en: Select and set the "%s" search option
fi: Valitse ja aseta hakuehto ”%s”

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
fi: Komentoriviargumentille ”sortby” annettiin virheellinen valitsin.

en: 
    ... Too many errors to display ...
fi: 
    … Liian monta virhettä näytettäväksi …

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
fi: Etsinnän tulokset voivat olla mitättömiä: etsinnässä tapahtui virheitä.

en: Show more _details
fi: N_äytä lisätietoja

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
fi: Etsinnän tulokset voivat olla vanhentuneita tai virheellisiä. Haluatko poistaa pikaetsinnän käytöstä?

en: Disable _Quick Search
fi: Poista _pikaetsintä käytöstä

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
fi: Lapsiprosessin %d ryhmäid:n asettaminen epäonnistui: %s

en: Error parsing the search command.
fi: Virhe etsintäkomennon jäsentämisessä.

en: Error running the search command.
fi: Virhe etsintäkomennon suorittamisessa.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
fi: Kirjoita hakuehdon ”%s” teksti.

note: Translators:  Below is a string displaying the search options name and unit value.  For example, "\"Date modified less than\" in days".
en: "%s" in %s
fi: %s %s

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
fi: Kirjoita arvo kenttään %s hakuehtoa ”%s” varten.

en: Remove "%s"
fi: Poista ”%s”

en: Click to remove the "%s" search option.
fi: Poista hakuehto ”%s” napsauttamalla.

en: A_vailable options:
fi: _Mahdolliset hakuehdot:

en: Available options
fi: Mahdolliset hakuehdot

en: Select a search option from the drop-down list.
fi: Valitse hakuehto pudotusvalikosta.

en: Add search option
fi: Lisää hakuehto

en: Click to add the selected available search option.
fi: Napsauta lisätäksesi jonkin mahdollisista hakuehdoista.

en: S_earch results:
fi: Haku_tulokset:

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: Name
fi: Nimi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Date Modified
fi: Viimeksi muokattu:

en: _Name contains:
fi: _Nimi sisältää:

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
fi: Kirjoita tiedostonimi tai sen osa, mahdollisesti jokerimerkkien kanssa.

en: Name contains
fi: Nimi sisältää

en: _Look in folder:
fi: Etsi _kansiosta:

en: Browse
fi: Selaa

en: Look in folder
fi: Etsi kansiosta

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
fi: Syötä kansion nimi, josta haluat etsinnän alkavan.

en: Select more _options
fi: N_äytä lisää valintoja

en: Select more options
fi: Näytä lisää valintoja

en: Click to expand or collapse the list of available options.
fi: Napsauta laajentaaksesi tai kutistaaksesi etsintäasetusten luettelon.

en: Click to display the help manual.
fi: Napsauta nähdäksesi ohjeen.

en: Click to close "Search for Files".
fi: Napsauta sulkeaksesi ”Etsi tiedostoja”-ikkunan.

en: Click to perform a search.
fi: Napsauta hakeaksesi.

en: Click to stop a search.
fi: Napsauta haun pysäyttämiseksi.

en: - the MATE Search Tool
fi: - MATEn hakutyökalu

en: Failed to parse command line arguments: %s
fi: Komentoriviargumenttien jäsennys epäonnistui: %s

en: Could not open help document.
fi: Ohjeen avaaminen ei onnistunut.

en: Are you sure you want to open %d document? | Are you sure you want to open %d documents?
fi[0]: Haluatko varmasti avata %d asiakirjaa?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %d asiakirjaa?

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
fi[0]: Tämä avaa %d erillistä ikkunaa.
fi[1]: Tämä avaa %d erillistä ikkunaa.

en: Could not open document "%s".
fi: Asiakirjan ”%s” avaaminen ei onnistunut.

en: Could not open folder "%s".
fi: Kansion ”%s” avaaminen epäonnistui.

en: The caja file manager is not running.
fi: Caja-tiedostonhallinta ei ole käynnissä.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
fi: Ei löydy ohjelmaa, joka voisi näyttää asiakirjan.

en: Are you sure you want to open %d folder? | Are you sure you want to open %d folders?
fi[0]: Haluatko varmasti avata %d kansion?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %d asiakirjaa?

en: Could not move "%s" to trash.
fi: Kohteen ”%s” siirtäminen roskakoriin epäonnistui.

en: Do you want to delete "%s" permanently?
fi: Haluatko poistaa kohteen ”%s” pysyvästi?

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
fi: Roskakori ei ole saatavilla. Kohteen ”%s” siirtäminen sinne ei onnistunut.

en: Could not delete "%s".
fi: Kohteen ”%s” poistaminen epäonnistui.

en: Deleting "%s" failed: %s.
fi: Kohteen ”%s” poistaminen epäonnistui: %s.

en: Moving "%s" failed: %s.
fi: Kohteen ”%s” siirtäminen epäonnistui: %s.

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open with %s
fi: _Avaa ohjelmalla %s

en: Open with %s
fi: Avaa ohjelmalla %s

en: Open Wit_h
fi: Avaa _ohjelmalla

en: Open Containing _Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Copy _Path
fi: Kopioi _polku

en: _Save Results As...
fi: _Tallenna tulokset nimellä…

en: Save Search Results As...
fi: Tallenna hakutulokset nimellä…

en: Could not save document.
fi: Asiakirjan tallentaminen ei onnistunut.

en: You did not select a document name.
fi: Asiakirjan nimeä ei annettu.

en: Could not save "%s" document to "%s".
fi: Asiakirjan ”%s” tallentaminen kansioon ”%s” ei onnistunut.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
fi: Asiakirja ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
fi: Olemassa olevan tiedoston korvaaminen ylikirjoittaa nykyisen sisällön.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: The document name you selected is a folder.
fi: Antamasi asiakirjan nimi vastaa kansiota.

en: You may not have write permissions to the document.
fi: Tähän asiakirjaan ei ole lupaa kirjoittaa.

en: today at %-I:%M %p
fi: tänään %-H:%M

en: yesterday at %-I:%M %p
fi: eilen %-H:%M

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
fi: %A %-d. %Bta, %-H:%M

en: link (broken)
fi: linkki (rikki)

en: link to %s
fi: linkki tiedostoon %s

en:  (copy)
fi:  (kopio)

en:  (another copy)
fi:  (toinen kopio)

en: th copy)
fi: . kopio

en: st copy)
fi: . kopio)

en: nd copy)
fi: . kopio

en: rd copy)
fi: . kopio

en: %s (copy)%s
fi: %s (kopio)%s

en: %s (another copy)%s
fi: %s (toinen kopio)%s

en: %s (%dth copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%dst copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%dnd copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en: %s (%drd copy)%s
fi: %s (%d. kopio)%s

en:  (invalid Unicode)
fi:  (virheellistä Unicodea)

en: Log File Viewer
fi: Lokitiedostojen katselin

en: View or monitor system log files
fi: Näytä ja tarkkaile järjestelmän lokitiedostoja

en: Log file to open up on startup
fi: Alussa avattava lokitiedosto

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
fi: Määrittelee alussa avattavan lokitiedoston. Oletus on joko /var/adm/messages tai /var/log/messages, riippuen käyttöjärjestelmästä.

en: Size of the font used to display the log
fi: Lokin näyttöön käytetyn fontin koko

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
fi: Määrittelee lokitiedostojen näyttämiseen käytetyn tasalevyisen fontin koon pääikkunan puunäkymässä. Oletusarvo otetaan maten pääteikkunan fontin koosta.

en: Height of the main window in pixels
fi: Pääikkunan korkeus pikseleinä

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
fi: Määrittelee lokikatselimen pääikkunan korkeuden pikseleinä.

en: Width of the main window in pixels
fi: Pääikkunan leveys pikseleinä

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
fi: Määrittelee lokikatselimen pääikkunan leveyden pikseleinä.

en: Log files to open up on startup
fi: Alussa avattavat lokitiedostot

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
fi: Määrittelee listan lokitiedostoista, jotka avataan käynnistettäessä. Kun tämä avain luodaan, luetaan oletuslista tiedostosta /etc/syslog.conf.

en: List of saved filters
fi: Tallennetut suodattimet

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Apply
fi: _Käytä

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Regular Expression:
fi: _Säännöllinen lauseke:

en: Highlight
fi: Korosta

en: Foreground:
fi: Edusta:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Hide
fi: Piilota

en: Effect:
fi: Tehoste:

en: Impossible to open the file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi avata

en: Filter name is empty!
fi: Suotimen nimi on tyhjä!

en: Filter name may not contain the ':' character
fi: Suotimen nimi ei voi sisältää merkkiä ”:”

en: Regular expression is empty!
fi: Säännöllinen lauseke on tyhjä!

en: Regular expression is invalid: %s
fi: Säännöllinen lauseke on virheellinen: %s

en: Please specify either foreground or background color!
fi: Anna joko edusta- tai taustaväri!

en: Edit filter
fi: Muokkaa suodinta

en: Add new filter
fi: Lisää uusi suodin

en: Filters
fi: Suotimet

en: _Find:
fi: _Etsi:

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Find previous occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon edellinen osuma

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find next occurrence of the search string
fi: Etsi haettavan merkkijonon seuraava osuma

en: Clear the search string
fi: Tyhjennä etsittävä merkkijono

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
fi: Virhe purettaessa gzip-pakattua lokia. Tiedosto voi olla vioittunut.

en: You don't have enough permissions to read the file.
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedoston lukemiseen.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
fi: Tiedosto ei ole tavallinen tiedosto tai se ei ole tekstitiedosto.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
fi: Tämä järjestelmälokin versio ei tue gzip-pakattuja lokeja.

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: Show the application's version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: [LOGFILE...]
fi: [LOKITIEDOSTO…]

en:  - Browse and monitor logs
fi:  - selaa ja tarkkaile lokeja

en: Log Viewer
fi: Lokikatselin

en: System Log Viewer
fi: Maten lokikatselin

en: last update: %s
fi: viimeisin päivitys: %s

en: %d lines (%s) - %s
fi: %d riviä (%s) - %s

en: Open Log
fi: Avaa loki

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: Wrapped
fi: Rivitetty

en: Not found
fi: Ei löydy

en: About System Log Viewer
fi: Tietoja järjestelmälokin katseluohjelmasta

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filters
fi: _Suotimet

en: _Open...
fi: _Avaa…

en: Open a log from file
fi: Avaa lokitiedosto

en: Close this log
fi: Sulje tämä loki

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit the log viewer
fi: Lopeta lokien katselu

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select the entire log
fi: Valitse koko loki

en: _Find...
fi: _Etsi...

en: Find a word or phrase in the log
fi: Etsi sanaa tai lausetta lokista

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Bigger text size
fi: Suurempi tekstikoko

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Smaller text size
fi: Pienempi tekstikoko

en: _Normal Size
fi: _Normaalikoko

en: Normal text size
fi: Normaali tekstikoko

en: Manage Filters
fi: Hallitse suotimia

en: Manage filters
fi: Hallitse suotimia

en: Open the help contents for the log viewer
fi: Näytä lokien katselun ohjeen sisältö

en: _About
fi: _Tietoja

en: Show the about dialog for the log viewer
fi: Näytä tietoja lokien katseluohjelmasta

en: _Statusbar
fi: _Tilarivi

en: Show Status Bar
fi: Näytä tilarivi

en: Side _Pane
fi: _Sivupaneeli

en: Show Side Pane
fi: Näytä sivupalkki

en: Show matches only
fi: Näytä vain osumat

en: Only show lines that match one of the given filters
fi: Näytä vain rivit, jotka täsmäävät johonkin annetuista suotimista

en: Can't read from "%s"
fi: Ei voi lukea kohteesta ”%s”

en: Version:
fi: Versio:

en: Could not open the following files:
fi: Seuraavia tiedostoja ei voitu avata:

en: Default
fi: Oletus

en: Default Dictionary Server
fi: Oletus-sanakirjapalvelin

en: MATE Dictionary
fi: MATE Sanakirja

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
fi: Etsi sanojen määrittelyjä ja kirjoitusasuja verkkosanakirjoista

en: A dictionary for MATE Desktop
fi: Sanakirja MATE Työpöydälle

en: Dictionary Look up
fi: Sanakirjahaku

en: Look up words in a dictionary
fi: Etsi sanoja sanakirjasta

en: The default database to use
fi: Käytettävä oletustietokanta

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
fi: Tietokannan lähteenä oletuksena käytettävän yksittäisen tietokannan tai tietokantakokoelman nimi. Huutomerkki ”!” määrittelee, että etsitään kaikista lähteessä olevista tietokannoista

en: The default search strategy to use
fi: Käytettävä oletushakustrategia

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
fi: Haketavan oletusasetus uusilla sanakirjalähteillä, jos se on käytettävissä. Hakutavan oletus on 'exact', jolla tarkoitetaan kokonaisten sanojen hakua.

en: The font to be used when printing
fi: Tulostettaessa käytettävä fontti

en: The font to be used when printing a definition.
fi: Määritelmää tulostettaessa käytettävä fontti.

en: The name of the dictionary source used
fi: Käytettävän sanakirjan lähteen nimi

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
fi: Sanojen määritelmien hakuun käytetyn sanakirjan lähteen nimi.

en: Longdo Thai-English Dictionaries
fi: Longdon Thai-Englanti -sanakirjat

en: Client Name
fi: Asiakkaan nimi

en: The name of the client of the context object
fi: Kontekstiolion asiakkaan nimi

en: Hostname
fi: Palvelin

en: The hostname of the dictionary server to connect to
fi: Käytettävän sanakirjapalvelimen verkkonimi

en: Port
fi: Portti

en: The port of the dictionary server to connect to
fi: Portti, johon sanakirjapalvelimella otetaan yhteyttä

en: Status
fi: Tila

en: The status code as returned by the dictionary server
fi: Sanakirjapalvelimen palauttama tilakoodi

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
fi: Ei yhteyttä sanakirjapalvelimeen osoitteessa ”%s:%d”

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
fi: Palvelimen ”%s” osoitteen selvitys epäonnistui: tarvittavia resursseja ei löytynyt

en: Lookup failed for host '%s': %s
fi: Palvelimen ”%s” etsintä epäonnistui: %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
fi: Palvelimen ”%s” etsintä epäonnistui: palvelinta ei löydy

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
fi: Sanakirjapalvelimeen osoitteessa ”%s:%d” ei saatu yhteyttä. Palvelin palautti tilakoodin %d (palvelin pois käytöstä)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
fi: Sanakirjapalvelimen antamaa vastausta ei voi tulkita
    : ”%s”

en: No definitions found for '%s'
fi: Sanalle ”%s” ei löytynyt määritelmiä

en: Invalid database '%s'
fi: Virheellinen tietokanta ”%s”

en: Invalid strategy '%s'
fi: Virheellinen hakutapa ”%s”

en: Bad command '%s'
fi: Virheellinen komento ”%s”

en: Bad parameters for command '%s'
fi: Virheellisiä parametreja komennolle ”%s”

en: No databases found on dictionary server at '%s'
fi: Sanakirjapalvelimelta ”%s” ei löytynyt tietokantoja

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
fi: Hakutapoja ei löytynyt sanakirjapalvelimella ”%s”

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
fi: Yhteydenotto sanakirjanpalvelimeen osoitteessa ”%s:%d” epäonnistui

en: Error while reading reply from server:
    %s
fi: Virhe luettaessa vastausta palvelimelta:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
fi: Yhteydenotto aikakatkaisu sanakirjanpalvelimeen osoitteessa ”%s:%d”

en: No hostname defined for the dictionary server
fi: Sanakirjapalvelimelle ei annettu verkkonimeä

en: Unable to create socket
fi: Pistoketta ei voi luoda

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
fi: Kanavaa ei voi asettaa non-blocking-tilaan: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
fi: Sanakirjapalvelimeen osoitteessa ”%s:%d” ei saatu yhteyttä

en: Local Only
fi: Vain paikallinen

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
fi: Käyttääkö konteksti ainoastaan paikallisia sanakirjoja

en: Reload the list of available databases
fi: Lataa luettelo käytettävissä olevista tietokannoista uudestaan

en: Clear the list of available databases
fi: Tyhjennä luettelo käytettävissä olevista tietokannoista

en: Error while matching
fi: Virhe etsittäessä vastaavuuksia

en: F_ind:
fi: _Etsi:

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: Seu_raava

en: Error while looking up definition
fi: Virhe etsittäessä määritelmää

en: Another search is in progress
fi: Toinen haku on jo käynnissä

en: Please wait until the current search ends.
fi: Odota, että käynnissä oleva haku valmistuu.

en: Error while retrieving the definition
fi: Virhe haettaessa määritelmää

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: The filename used by this dictionary source
fi: Sanakirjan lähteen käyttämän tiedoston nimi

en: The display name of this dictionary source
fi: Sanakirjan lähteen näytettävä nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: The description of this dictionary source
fi: Sanakirjan lähteen kuvaus

en: Database
fi: Tietokanta

en: The default database of this dictionary source
fi: Sanakirjan lähteen oletustietokanta

en: Strategy
fi: Hakutapa

en: The default strategy of this dictionary source
fi: Sanakirjan lähteen kanssa käytettävä oletushakutapa

en: Transport
fi: Siirtoyhteys

en: The transport mechanism used by this dictionary source
fi: Tämän sanakirjan lähteen käyttämä siirtoyhteystapa

en: Context
fi: Konteksti

en: The GdictContext bound to this source
fi: Tähän lähteeseen liitetty GdictContext

en: Invalid transport type '%d'
fi: Virheellinen siirtoyhteyden tyyppi ”%d”

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
fi: Ryhmää ”%s” ei löydy sanakirjan lähteen määrittelystä

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
fi: Avainta ”%s” ei löydy sanakirjan lähteen määrittelystä: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
fi: Avainta ”%s” ei löydy sanakirjan lähteen määrittelytiedostosta: %s

en: Dictionary source does not have name
fi: Sanakirjan lähteellä ei ole nimeä

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
fi: Sanakirjalähteellä ”%s” on virheellinen siirtotapa ”%s”

en: Reload the list of available sources
fi: Lataa luettelo käytettävissä olevista lähteistä uudestaan

en: Paths
fi: Polut

en: Search paths used by this object
fi: Kohteelle käytettävät hakupolut

en: Sources
fi: Lähteet

en: Dictionary sources found
fi: Sanakirjan lähteitä löytyi

en: Clear the list of similar words
fi: Tyhjennä luettelo samankaltaisista sanoista

en: The GdictContext object used to get the word definition
fi: GdictContext-olio, jota käytetään sanan määritelmän etsintään

en: The database used to query the GdictContext
fi: GdictContext-olion kyselyssä käytettävä tietokanta

en: The strategy used to query the GdictContext
fi: GdictContext-olion kyselyssä käytettävä hakutapa

en: Reload the list of available strategies
fi: Lataa luettelo käytettävissä olevista hakutavoista uudestaan

en: Clear the list of available strategies
fi: Tyhjennä luettelo käytettävissä olevista hakutavoista

en: GDict debugging flags to set
fi: Asetettavat gdictin vianetsintäliput

en: FLAGS
fi: LIPUT

en: GDict debugging flags to unset
fi: Poistettavat gdictin vianetsintäliput

en: GDict Options
fi: GDict-valinnat

en: Show GDict Options
fi: Näytä GDict-valinnat

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: About Dictionary
fi: Tietoja sanakirjasta

note: Translators: the first is the word found, the second is the * database name and the last is the definition's text; please * keep the new lines.
en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
fi: Sanan ”%s” määritelmä
      lähteestä ”%s”:
    
    %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: See mate-dictionary --help for usage
fi: Lisätietoja saa komennolla mate-dictionary --help

en: Unable to find a suitable dictionary source
fi: Sopivaa sanakirjan lähdettä ei löydy

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
fi: Virhe etsittäessä sanan ”%s” määritelmää:
    %s

en: Words to look up
fi: Etsittävät sanat

en: word
fi: sana

en: Words to match
fi: Etsittävät sanat

en: Dictionary source to use
fi: Käytettävä sanakirjan lähde

en: source
fi: lähde

en: Print result to the console
fi: Näytä tulos pääteikkunassa

en: Database to use
fi: Käytettävä tietokanta

en:  - Look up words in dictionaries
fi:  - Etsi sanoja sanakirjoista

en: Save a Copy
fi: Tallenna kopio

en: Untitled document
fi: Nimeämätön asiakirja

en: Error while writing to '%s'
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon ”%s”

en: Clear the definitions found
fi: Tyhjennä löytyneet määritelmät

en: Clear definition
fi: Tyhjennä määritelmä

en: Clear the text of the definition
fi: Tyhjennä määritelmän teksti

en: Print the definitions found
fi: Tulosta löytyneet määritelmät

en: Print definition
fi: Tulosta määritelmä

en: Print the text of the definition
fi: Tulosta määritelmän teksti

en: Save the definitions found
fi: Tallenna löytyneet määritelmät

en: Save definition
fi: Tallenna määritelmä

en: Save the text of the definition to a file
fi: Tallenna määritelmän teksti tiedostoon

en: Click to view the dictionary window
fi: Napsauta näyttääksesi sanakirjaikkuna

en: Toggle dictionary window
fi: Vaihtele sanakirjaikkunan näyttämistä

en: Show or hide the definition window
fi: Piilota tai näytä määritelmäikkuna

en: Type the word you want to look up
fi: Kirjoita sanat, joita haluat hakea

en: Dictionary entry
fi: Sanakirjan kohta

en: Look up words in dictionaries
fi: Etsi sanoja sanakirjoista

en: Dictionary Preferences
fi: Sanakirjan asetukset

en: There was an error while displaying help
fi: Ohjetta näytettäessä tapahtui virhe

en: No dictionary source available with name '%s'
fi: Nimellä ”%s” ei löydy sanakirjan lähdettä

en: Unable to find dictionary source
fi: Sanakirjan lähdettä ei löydy

en: No context available for source '%s'
fi: Lähteelle ”%s” ei löydy kontekstia

en: Unable to create a context
fi: Kontekstia ei voi luoda

en: _Look Up Selected Text
fi: _Etsi valittu teksti

en: Cl_ear
fi: _Tyhjennä

en: _Print
fi: T_ulosta:

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi nimetä uudestaan nimelle ”%s”: %s

en: Unable to create the data directory '%s': %s
fi: Hakemistoa ”%s” ei voi luoda: %s

en: Edit Dictionary Source
fi: Muokkaa sanakirjan lähdettä

en: Add Dictionary Source
fi: Lisää sanakirjan lähde

en: Remove "%s"?
fi: Poistetaanko ”%s”?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
fi: Tämä poistaa sanakirjan lähteen pysyvästi listalta.

en: Unable to remove source '%s'
fi: Lähdettä ”%s” ei voi poistaa

en: Add a new dictionary source
fi: Lisää uusi sanakirjan lähde

en: Remove the currently selected dictionary source
fi: Poista valittu sanakirjan lähde

en: Edit the currently selected dictionary source
fi: Muokkaa valittuna olevaa sanastolähdettä

en: Set the font used for printing the definitions
fi: Aseta määritelmien tulostuksessa käytetty fontti

en: Unable to display the preview: %s
fi: Esikatselua ei voi näyttää: %s

en: Unable to create a source file
fi: Lähdetiedosto ei voi luoda

en: Unable to save source file
fi: Lähdetiedostoa ei voi tallentaa

en: Searching for '%s'...
fi: Etsitään sanaa ”%s”…

en: No definitions found
fi: Määritelmiä ei löytynyt

en: %s - Dictionary
fi: %s - sanakirja

en: _Go
fi: _Siirry

en: _New
fi: _Uusi

en: New look up
fi: Uusi haku

en: _Save a Copy...
fi: Tallenna _kopio…

en: P_review...
fi: _Esikatselu…

en: Preview this document
fi: Esikatsele asiakirjaa

en: _Print...
fi: T_ulosta…

en: Print this document
fi: Tulosta tämä asiakirja

en: _Find
fi: _Etsi

en: Find a word or phrase in the document
fi: Etsi sanaa tai lausetta asiakirjasta

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Find Pre_vious
fi: Etsi edellinen

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Previous Definition
fi: _Edellinen määritelmä

en: Go to the previous definition
fi: Siirry edelliseen määritelmään

en: _Next Definition
fi: _Seuraava määritelmä

en: Go to the next definition
fi: Siirry seuraavaan määritelmään

en: _First Definition
fi: _Ensimmäinen määritelmä

en: Go to the first definition
fi: Siirry ensimmäiseen määritelmään

en: _Last Definition
fi: _Viimeinen määritelmä

en: Go to the last definition
fi: Siirry viimeiseen määritelmään

en: Similar _Words
fi: _Samankaltaiset sanat

en: Dictionary Sources
fi: Sanakirjalähteet

en: Available _Databases
fi: Mahdolliset _tietokannat

en: Available St_rategies
fi: Mahdolliset _hakutavat

en: _Sidebar
fi: _Sivupalkki

en: S_tatusbar
fi: _Tilarivi

en: Dictionary source `%s' selected
fi: Sanakirjalähde ”%s” valittu

en: Strategy `%s' selected
fi: Hakutapa ”%s” valittu

en: Database `%s' selected
fi: Tietokanta ”%s” valittu

en: Word `%s' selected
fi: Sana ”%s” valittu

en: Double-click on the word to look up
fi: Kaksoisnapsauta sanaa hakeaksesi sitä

en: Double-click on the matching strategy to use
fi: Kaksoisnapsauta käytettävää täsmäystapaa

en: Double-click on the source to use
fi: Käytä lähdettä kaksoisnapsauttamalla

en: Double-click on the database to use
fi: Kaksoisnapsauta käytettävää tietokantaa

en: Look _up:
fi: _Etsi sanaa:

en: Similar words
fi: Samankaltaiset sanat

en: Available dictionaries
fi: Saatavilla olevat sanakirjat

en: Available strategies
fi: Saatavilla olevat täsmäystavat

en: Dictionary sources
fi: Sanakirjalähteet

en: _Select a dictionary source for looking up words:
fi: Valit_se sanojen etsimisessä käytetyn sanakirjan lähde:

en: Source
fi: Lähde

en: _Print font:
fi: T_ulostuksen fontti:

en: Print
fi: Tulosta

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: Source Name
fi: Lähteen nimi

en: _Transport:
fi: _Siirtoyhteys:

en: H_ostname:
fi: P_alvelin:

en: Dictionaries
fi: Sanakirjat

en: Strategies
fi: Hakutavat

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Disk Images (*.img, *.iso)
fi: Levykuvat (*.img, *.iso)

en: _Mount
fi: _Liitä

en: MATE Screenshot
fi: MATE ruudunkaappaus

en: A screenshot utility for MATE Desktop
fi: Kuvakaappausohjelma MATE Työpöydälle

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Save images of your desktop or individual windows
fi: Tallenna kuvia työpöydästä tai yksittäisistä ikkunoista

en: Save Screenshot
fi: Tallenna kuvakaappaus

en: C_opy to Clipboard
fi: _Kopioi leikepöydälle

en: Save in _folder:
fi: Tallenna _kansioon:

en: Screenshot delay
fi: Kuvakaappauksen viive

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
fi: Kuinka monta sekuntia odotetaan ennen kuvakaappausta.

en: Screenshot directory
fi: Kuvakaappausten hakemisto

en: The directory the last screenshot was saved in.
fi: Kansio, johon viimeisin kuvakaappaus tallennettiin.

en: Include Border
fi: Kaappaa myös kehykset

en: Include the window manager border along with the screenshot
fi: Kaappaa myös ikkunointiohjelman piirtämät ikkunoiden kehykset kuvaan

en: Include Pointer
fi: Kaappaa myös osoitin

en: Include the pointer in the screenshot
fi: Kaappaa myös kohdistin mukaan kuvaan

en: Border Effect
fi: Reunatehoste

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
fi: Reunojen ulkopuolelle lisättävä tehoste. Mahdollisia arvoja ovat ”shadow” (varjo), ”none” (ei mikään) ja ”border” (reunus).

en: Error loading the help page
fi: Virhe ladattaessa ohjetta

en: None
fi: Ei mitään

en: Drop shadow
fi: Varjo

en: Border
fi: Reuna

en: Include _pointer
fi: Kaappaa myös _osoitin

en: Include the window _border
fi: Kaappaa myös ikkunan _kehys

en: Apply _effect:
fi: Toteuta _tehoste:

en: Grab the whole _desktop
fi: Kaappaa koko _työpöytä

en: Grab the current _window
fi: Kaappaa nykyinen _ikkuna

en: Select _area to grab
fi: Valitse kaapattava _alue

en: Grab _after a delay of
fi: Kaappaa _viiveellä

en: seconds
fi: sekuntia

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Take _Screenshot
fi: Ota _kuvakaappaus

en: Error while saving screenshot
fi: Virhe tallennettaessa kuvakaappausta

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
fi: Kuvakaappausta ei voi tallentaa kohteeseen %s.
    Virhe oli %s
    Valitse joku muu sijainti ja yritä uudestaan.

en: Screenshot taken
fi: Kuvakaappaus otettu

en: Unable to take a screenshot of the current window
fi: Nykyisestä ikkunasta ei voitu ottaa kuvakaappausta

en: Screenshot at %s.png
fi: Kuvakaappaus%s.png

en: Screenshot at %s - %d.png
fi: Kuvakaappaus%s-%d.png

en: Grab a window instead of the entire screen
fi: Kaappaa kuva ikkunasta koko ruudun sijaan

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
fi: Kaappa alue näytöltä koko ruudun sijaan

en: Include the window border with the screenshot
fi: Kaappaa myös ikkunan kehykset mukaan kuvaan

en: Remove the window border from the screenshot
fi: Poista ikkunan kehykset kuvakaappauksesta

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
fi: Kaappaa kuva annetun viiveen (sekuntia) jälkeen

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
fi: Reunoihin lisättävä tehoste (varjo, reuna tai ei mitään)

en: effect
fi: tehoste

en: Interactively set options
fi: Aseta valinnat interaktiivisesti

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu

en: Take a picture of the screen
fi: Ota kuva näytöstä

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
fi: Ristiriitaiset valitsimet: et voi käyttää valistimia --window ja --area samaan aikaan.

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Screenshot.png
fi: Kuvakaappaus.png

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
fi: Väliaikaiskansion tyhjennys epäonnistui:
    %s

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
fi: Tallentava lapsiprosessi sulkeutui odottamatta. Ruudusta otettua kuvaa ei voi kirjoittaa levylle.

en: Unknown error saving screenshot to disk
fi: Tuntematon virhe kuvan kirjoittamisessa levylle

en: File already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Saving file...
fi: Tallennetaan tiedostoa…

en: Can't access source file
fi: Lähdetiedostoa ei voi avata
