mate-utils 1.25.1 - en to nds translation catalogue (190 entries)

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Close
nds: Di_chtmaken

en: Scan _Home Folder
nds: _Hemverteeknis unnersöken

en: Scan F_older...
nds: V_erteeknis unnersöken...

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: St_atusbar
nds: ST_atusbalken

en: _Contents
nds: _Inholls

en: Disk Usage Analyzer
nds: Spiekergebruk unnersöken

en: Scan home folder
nds: Hemverteeknis unnersöken

en: Scan Home
nds: Hemverteeknis unnersöken

en: Scan filesystem
nds: Dateisystem unnersöken

en: Scan Filesystem
nds: Dateisystem unnersöken

en: Scan a folder
nds: Verteeknis unnersöken

en: Scan Folder
nds: Verteeknis unnersöken

en: Stop scanning
nds: Unnersöken anhollen

en: Refresh
nds: Opfrischen

en: Toolbar is Visible
nds: Warktüüg-Balken wiesen

en: used:
nds: brukt:

en: available:
nds: verfögbar:

en: Ready
nds: Fertig

en: Zoom in
nds: Gröter maken

en: Zoom out
nds: Lütter maken

en: Save screenshot
nds: Billschirmfoto spiekern

en: Save Snapshot
nds: Billschirmfoto spiekern

en: _Image type:
nds: _Billtyp:

en: Device
nds: Lööpwark

en: Filesystem Type
nds: Dateisystemtyp

en: Total Size
nds: Gröte alltosammen

en: Available
nds: Verfögbar

en: Custom Location
nds: Eegener Ort

en: Public FTP
nds: Öpenliches FTP

en: FTP (with login)
nds: FTP (mit Anmellen)

en: Windows share
nds: Windows deelt

en: Please enter a name and try again.
nds: Bidde giv een Naam in und versök dat nohmal

en: _Location (URI):
nds: _Ort (URI):

en: _Server:
nds: _server:

en: Optional information:
nds: Tosettliche Informatschoonen:

en: _Share:
nds: _Deelen:

en: _Folder:
nds: _Verteeknis:

en: _User Name:
nds: _Brukernaam:

en: _Domain Name:
nds: _Anskrivtnaam:

en: Connect to Server
nds: Mit Server verbinnen

en: Service _type:
nds: Service_typ:

en: Folder
nds: verteeknis

en: Usage
nds: gebruk

en: Size
nds: Gröte

en: Contents
nds: Inholls

en: Select Folder
nds: verteeknis wählen

en: _Open Folder
nds: Verteeknis _opmaken

en: Mo_ve to Trash
nds: In Papierkörv _verschuven

en: Show Additional Options
nds: Tosättliche Optschoonen opwiesen

en: Look in Folder
nds: In Verteeknis nahkieken

en: File is not a valid .desktop file
nds: Datei is keene valide .desktop Datei

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
nds: Dateiverschoon '%s' vu'm Schrievdisk nich erkannt

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Unrecognized launch option: %d
nds: Unbekannte Startoption: %d

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Disable connection to session manager
nds: Deaktivert de Verbinnen to'm Törnoppasser

en: Specify file containing saved configuration
nds: Datei mit sekert Konfiguratioon angeven

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen:

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: days
nds: Dage

en: PATH
nds: PADD

en: Searching...
nds: Sök...

en: Search for Files
nds: Nah Dateien söken

en: No files found
nds: Keene Dateien funnen

en: Show more _details
nds: Mehr _Details opwiesen

en: Remove "%s"
nds: Lösche "%s"

en: Available options
nds: Verföögbare Optschoonen

en: Add search option
nds: Sökoptschoon hentofögen

en: S_earch results:
nds: _Sökrutkamen:

en: List View
nds: Listansicht

en: Name
nds: Naam

en: Type
nds: Typ

en: Date Modified
nds: Ännerndag

en: _Name contains:
nds: _Naam hett in:

en: Name contains
nds: Naam hett in

en: _Look in folder:
nds: In _Verteeknis nahkieken:

en: Browse
nds: nahkieken

en: _Open
nds: _Opmaken

en: _Open with %s
nds: _Opmaken mit %s

en: Open with %s
nds: Opmaken mit %s

en: Open Wit_h
nds: Opmaken mi_t

en: _Save Results As...
nds: _Rutkamen spiekern as...

en: Save Search Results As...
nds: Sökrutkamen spiekern as...

en: _Replace
nds: _Överschrieven

en: today at %-I:%M %p
nds: Vandag %-I:%M %p

en: yesterday at %-I:%M %p
nds: Güstern %-I:%M %p

en: link (broken)
nds: Verknüppen (kaputt)

en:  (copy)
nds: (koperen)

en:  (another copy)
nds: (annere koperen)

en: th copy)
nds: th koperen)

en: st copy)
nds: st koperen)

en: nd copy)
nds: nd koperen)

en: rd copy)
nds: rd koperen)

en: %s (copy)%s
nds: %s (koperen)%s

en: %s (another copy)%s
nds: %s (annere koperen)%s

en:  (invalid Unicode)
nds: (invalider Unicode)

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: _Name:
nds: _Naam:

en: Background:
nds: Achtergrund:

en: Hide
nds: Verbargen

en: _Find:
nds: _Finnen:

en: Loading...
nds: Lade...

en: Show the application's version
nds: Programm-Versioon wiesen

en: There was an error displaying help: %s
nds: Bi'm Opwiesen vun de Hölp is een Fehler optreten: %s

en: Not found
nds: Nich funnen

en: _File
nds: _Datei

en: _Open...
nds: _Opmaken...

en: _Quit
nds: _Beennen

en: _Copy
nds: _Koperen

en: Copy the selection
nds: Utwahl koperen

en: Select _All
nds: _Allens markeren

en: _Find...
nds: _Finnen...

en: Zoom _In
nds: Gröter _maken

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: _Normal Size
nds: _Normale Gröte

en: _About
nds: _Över

en: _Statusbar
nds: _Statusbalken

en: Side _Pane
nds: _Sietenrebeet

en: Version:
nds: Verschoon:

en: Default
nds: Standard

en: Hostname
nds: Hostnaam

en: Status
nds: Tostand

en: Local Only
nds: Just op de lokalen Rekner

en: F_ind:
nds: F_innen:

en: _Previous
nds: _Torügg

en: _Next
nds: _Vor

en: Filename
nds: dateinaam

en: Description
nds: Beschrieven

en: Context
nds: Tosammenhang

en: Paths
nds: Pads

en: Sources
nds: Wellen

en: Dictionary
nds: Wöörbook

en: word
nds: Woord

en: Words to match
nds: Wöör, de passen schalln

en: Save a Copy
nds: Kopie spiekern

en: Untitled document
nds: Dokument ohn Titel

en: Clear definition
nds: Definitschoon opklaren

en: Print definition
nds: Definitschoon drucken

en: Save definition
nds: Definitschoon spiekern

en: Dictionary entry
nds: Wöörbookindrag

en: Cl_ear
nds: _Opklaren

en: _Print
nds: _Drucken

en: _Save
nds: _Spiekern

en: Preferences
nds: Instellens

en: Searching for '%s'...
nds: Sök nah '%s'...

en: No definitions found
nds: kenne Definitschoonen funnen

en: %s - Dictionary
nds: %s - Wöörbook

en: _Go
nds: _Denn man to

en: _New
nds: _Nej

en: _Save a Copy...
nds: _Spiekern as eene Kopie...

en: P_review...
nds: _Utblick...

en: Preview this document
nds: Utblick vun düssem Dokument

en: _Print...
nds: _Drucken...

en: Print this document
nds: Düsses Dokument drucken

en: _Find
nds: _Finnen

en: Find Ne_xt
nds: _Nähsten finnen

en: Find Pre_vious
nds: _Vorige finnen

en: _Preferences
nds: _Eegenschapten

en: _Last Definition
nds: _Leste Definitschoon

en: _Sidebar
nds: _Sietenbalken

en: S_tatusbar
nds: S_tatusbalken

en: Look _up:
nds: Nah_kieken:

en: Dictionary sources
nds: Wöörbookwellen

en: Source
nds: Wellen

en: Print
nds: Drucken

en: _Description:
nds: _Beschrieven:

en: Source Name
nds: Wellennaam

en: Dictionaries
nds: Wöörbook

en: An error occurred
nds: Een Fehler is optreten

en: All Files
nds: All Dateien

en: _Mount
nds: _Inbinnen

en: Take Screenshot
nds: Billschirmfoto scheten

en: Save Screenshot
nds: Billschirmfoto spiekern

en: C_opy to Clipboard
nds: In Twüschenavlag k_operen

en: Save in _folder:
nds: In _Verteeknis spiekern:

en: Border Effect
nds: Kanteneffekt

en: None
nds: Keen

en: Border
nds: kanten

en: Grab _after a delay of
nds: Billschirmfoto scheten _nah

en: seconds
nds: Sekunnen

en: Take _Screenshot
nds: Billschirmfoto _scheten

en: Select a folder
nds: Verteeknis utwählen

en: Screenshot.png
nds: Billschirmfoto.png

en: File already exists
nds: Düsse Datei givt dat schon

en: Saving file...
nds: Spieker Datei...
