mate-utils 1.25.1 - en to ps translation catalogue (401 entries)

en: Check folder sizes and available disk space
ps: د پوښۍ کچونه او شته ټيکلی تشه وګورﺉ

en: Disk Usage Analyzer Preferences
ps: د ټيکلي کارونې شننونکي غوراوي

en: _Help
ps: مرسته_

en: _Close
ps: بندول_

en: Select _devices to include in filesystem scan:
ps: هغه _وزلې چې د دوتنه غونډال په ځېرنه کې يې ننويستل غواړﺉ وټاکئ:

en: _Monitor changes to your home folder
ps: د خپلې کور پوښۍ بدلونونه ليدل_

en: _Analyzer
ps: شننونکی_

en: Scan _Home Folder
ps: کور _پوښۍ ځېرل

en: Scan _Filesystem
ps: دوتنه _غونډال ځېرل

en: Scan F_older...
ps: ...پ_وښۍ ځېرل

en: S_can Remote Folder...
ps: ...لرې پوښۍ ځ_ېرل

en: _Edit
ps: سمون_

en: _Expand All
ps: ټول غځول_

en: _Collapse All
ps: ټول وېجاړول_

en: _View
ps: ليد_

en: _Toolbar
ps: توکپټه_

en: St_atusbar
ps: ان_کړپټه

en: All_ocated Space
ps: ځا_نګړې تشه

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: Disk Usage Analyzer
ps: د ټيکلي کارونې شننونکی

en: Scan home folder
ps: کور پوښۍ ځېرل

en: Scan Home
ps: کور ځېرل

en: Scan filesystem
ps: دوتنه غونډال ځېرل

en: Scan Filesystem
ps: دوتنه غونډال ځېرل

en: Scan a folder
ps: پوښۍ ځېرل

en: Scan Folder
ps: پوښۍ ځېرل

en: Scan a remote folder
ps: کوم لرې پوښۍ ځېرل

en: Scan Remote Folder
ps: لرې پوښۍ ځېرل

en: Stop scanning
ps: ځېرنه تمول

en: Refresh
ps: تاندول

en: Toolbar is Visible
ps: توکپټه ښکاري

en: Scanning...
ps: ...ځېرل کيږي

en: used:
ps: :کارېدلی

en: available:
ps: :شته

en: Calculating percentage bars...
ps: سلنه پټې شمېرل کيږي...

en: Ready
ps: چمتو دی

en: Total filesystem usage
ps: د دوتنه غونډال بشپړه کارونه

en: contains hardlinks for:
ps: لپاره کلکتړنه لري:

en: Could not initialize monitoring
ps: ليدنه نه شي پېلولی

en: Changes to your home folder will not be monitored.
ps: ستاسو د کور پوښۍ بدلونونه به ونه ليدل شي.

en: Move to parent folder
ps: پلرينې پوښۍ ته خوځول

en: Zoom in
ps: لوډېرول

en: Zoom out
ps: لوکمول

en: View as Rings Chart
ps: څرګندمن کتل Rings لکه

en: View as Treemap Chart
ps: څرګندمن کتل Treemap لکه

en: Could not detect any mount point.
ps: کوم درول ټکي ونه موندل شول.

en: Chart model
ps: د څرګندوی بېلګه

en: Set the model of the chart
ps: د څرګندوی بېلګه ټاکل

en: Cannot create pixbuf image!
ps: انځور نه شي جوړولی! pixbuf

en: Save Snapshot
ps: سملاسي انځور ساتل

en: _Image type:
ps: :انځور ډول_

en: Scan
ps: ځېرل

en: Device
ps: وزله

en: Mount Point
ps: درول ټکی

en: Filesystem Type
ps: د دوتنه غونډال ډول

en: Total Size
ps: ټول کچ

en: Available
ps: شته

en: Cannot scan location "%s"
ps: ځای نه شي ځېرلی "%s"

en: Custom Location
ps: دوديز ځای

en: Public FTP
ps: FTP ټولګړی

en: FTP (with login)
ps: (د ننوت سره) FTP

en: Windows share
ps: وېنډوز ونډه

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ps: خوندي WebDAV (HTTPS)

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
ps: پالنګر سره نه شي نښلېدلی. ښايي چې تاسو د پالنګر لپاره يو نوم وليکئ.

en: Please enter a name and try again.
ps: لورينه وکړئ يو نوم وليکﺉ او بيا هڅه وکړﺉ.

en: _Location (URI):
ps: :(URI) ځای_

en: _Server:
ps: :پالنګر_

en: Optional information:
ps: :غوراويزې خبرتياوې

en: _Share:
ps: :ونډول_

en: _Port:
ps: :درشل_

en: _Folder:
ps: :پوښۍ_

en: _User Name:
ps: :کارن نوم_

en: _Domain Name:
ps: :د شپول نوم_

en: Connect to Server
ps: پالنګر سره نښلېدل

en: Service _type:
ps: :د پالنې _ډول

en: _Scan
ps: ځېرل_

en: Rescan your home folder?
ps: خپل کور پوښۍ بيا ځېرل غواړﺉ؟

en: _Rescan
ps: بياځېرل_

en: Folder
ps: پوښۍ

en: Usage
ps: کارونه

en: Size
ps: کچ

en: Contents
ps: منځپانګې

en: Select Folder
ps: پوښۍ ټاکل

en: _Show hidden folders
ps: پټې پوښۍ ښودل_

en: "%s" is not a valid folder
ps: سمه پوښۍ نه ده "%s"

en: Could not analyze disk usage.
ps: د ټيکلي کارونه نه شي شننولی.

en: _Open Folder
ps: پوښۍ پرانيستل_

en: Mo_ve to Trash
ps: خځ_لنۍ ته لېږل

en: Could not open folder "%s"
ps: پوښۍ نه شي پرانيستلی "%s"

en: Could not move "%s" to the Trash
ps: خځلنۍ ته نه شي لېږلی "%s"

en: Could not move file to the Trash
ps: دوتنه خځلنۍ ته نه شي لېږلی

en: Details: %s
ps: %s :خبرتياوې

en: There was an error displaying help.
ps: .د مرستې په ښودلو کې ستونزه رامنځ ته شوه

en: The document does not exist.
ps: لاسوند شتون نه لري.

en: The folder does not exist.
ps: .پوښۍ شتون نه لري

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ps: په دې سولګر کښې لاسوندونه او پوښۍ په نوم يا منځپانګې وځاييزوﺉ

en: Show Additional Options
ps: زياتي غوراوي ښودل

en: Disable Quick Search
ps: ژر لټون ناتوانول

en: Default Window Width
ps: د کړکۍ تلواله پلنوالی

en: Default Window Height
ps: د څنګپټې تلواله اوږدوالی

en: File is not a valid .desktop file
ps: دوتنه نه ده .desktop دوتنه سمه

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ps: '%s' ‎د سرپاڼه دوتنې ناپېژندلې نسخه

en: Starting %s
ps: پېلېږي ‎%s

en: Application does not accept documents on command line
ps: کاريال په بولۍ ليکه کې لاسوندونه نه مني

en: Unrecognized launch option: %d
ps: %d ‎:ناپېژندلی پېل غوراوی

en: Not a launchable item
ps: پېلېدونکی توکی نه دی

en: Disable connection to session manager
ps: د ناسته سمبالګر سره نښلېدنه ناتوانول

en: Specify file containing saved configuration
ps: هغه دوتنه چې ساتل شوې سازونه لري ويې ټاکئ

en: FILE
ps: دوتنه

en: Specify session management ID
ps: د ناستې سمبالونې پېژند وټاکئ

en: ID
ps: پېژند

en: Show session management options
ps: د ناستې سمبالونې غوراوي ښودل

en: Contains the _text
ps: ليکنه _لري

en: days
ps: ورځې

en: kilobytes
ps: کېلوباېټه

en: File is empty
ps: دوتنه تشه ده

en: Na_me does not contain
ps: ن_وم نه لري

en: Show hidden and backup files
ps: پټې او شاتړ دوتنې ښودل

en: STRING
ps: مزی

en: PATH
ps: يونلور

en: VALUE
ps: ارزښت

en: DAYS
ps: ورځې

en: KILOBYTES
ps: کېلوباېټه

en: USER
ps: کارن

en: GROUP
ps: ډله

en: PATTERN
ps: بېلګه

en: Searching...
ps: ...پلټل کيږي

en: Search for Files
ps: دوتنې لټول

en: No files found
ps: کومه دوتنه ونه موندل شوه

en: (stopped)
ps: (تمېدلی)

en: No Files Found
ps: کومه دوتنه ونه موندل شوه

en: Automatically start a search
ps: په خپلکارې توګه پلټون پېلول

en: Show more _details
ps: نورې _خبرتياوې ښودل

en: Disable _Quick Search
ps: ژر پلټون ناتوانول_

en: Error running the search command.
ps: د لټون بولۍ په ځغلولو کې تېروتنه.

note: Translators:  Below is a string displaying the search options name and unit value.  For example, "\"Date modified less than\" in days".
en: "%s" in %s
ps: کې %s په "%s"

en: Remove "%s"
ps: ړنګول "%s"

en: Click to remove the "%s" search option.
ps: لټون غوراوي ړنګولو لپاره کېکاږﺉ. "%s" د

en: A_vailable options:
ps: :ش_ته غوراوي

en: Available options
ps: شته غوراوي

en: Select a search option from the drop-down list.
ps: د لر-غورځي لړ نه يو لټون غوراوی وټاکئ.

en: Add search option
ps: پلټون غوراوی زياتول

en: S_earch results:
ps: :پ_لټون پاېلې

en: List View
ps: لړ کوت

en: Name
ps: نوم

en: Type
ps: ډول

en: Date Modified
ps: د بدلون نېټه

en: _Name contains:
ps: :نوم لري_

en: Name contains
ps: نوم لري

en: _Look in folder:
ps: :په پوښۍ کې کتل_

en: Browse
ps: لټول

en: Look in folder
ps: په پوښۍ کې کتل

en: Select more _options
ps: نور _غوراوي ټاکل

en: Select more options
ps: نور غوراوي ټاکل

en: Click to display the help manual.
ps: .د مرستو لاسي کتاب د ښودلو لپاره کېکاږﺉ

en: Click to close "Search for Files".
ps: .بندولو لپاره کېکاږﺉ "Search for Files"

en: Click to perform a search.
ps: .د کوم پلټون د پېلولو لپاره کېکاږﺉ

en: Click to stop a search.
ps: .د کوم پلټون د تمولو لپاره کېکاږﺉ

en: - the MATE Search Tool
ps: د جنومي پلټون توکی -

en: Could not open help document.
ps: د مرستې لاسوند نه شي پرانيستلی.

en: Could not open document "%s".
ps: لاسوند نه شي پرانيستلی. "%s"

en: Could not open folder "%s".
ps: پوښۍ نه شي پرانيستلی. "%s"

en: The caja file manager is not running.
ps: ناوټېلس دوتنه سمبالګر نه ځغلي.

en: Could not move "%s" to trash.
ps: خځلنۍ ته نه شي لېږلی. "%s"

en: Do you want to delete "%s" permanently?
ps: د تل لپاره ړنګول غواړﺉ؟ "%s"

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
ps: خځلنۍ ته نه شي لېږلی. "%s" خځلنۍ شتون نه لري.

en: Could not delete "%s".
ps: .نه شي ړنګولی "%s"

en: Deleting "%s" failed: %s.
ps: .%s :ړنګونه پاتې راغله "%s" د

en: Moving "%s" failed: %s.
ps: .%s :خوځونه پاتې راغله "%s" د

en: _Open
ps: پرانيستل_

en: Open Wit_h
ps: پرانيستل _پر

en: _Save Results As...
ps: ...پاېلې ساتل لکه_

en: Save Search Results As...
ps: د لټون پاېلې ساتل پر...

en: Could not save document.
ps: لاسوند نه شي ساتلی.

en: You did not select a document name.
ps: تاسو کوم لاسوند نوم ونه ټاکو.

en: Could not save "%s" document to "%s".
ps: کې نه شي ساتلی. "%s" لاسوند په "%s"

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
ps: لاسوند د مخکې نه شتون لري. غواړﺉ چې ځاېناستی يې کړﺉ؟ "%s"

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ps: که چېرې تاسو کومه شته دوتنه ځاېناستې کړه، د هغې منځپانګه به ځېناستې شي.

en: _Replace
ps: ځاېناستول_

en: The document name you selected is a folder.
ps: کوم لاسوند نوم چې تاسو ټاکلی پوښۍ ده.

en: You may not have write permissions to the document.
ps: کېدی شي تاسو په لاسوند د ليکلو پرېښلې ونه لرﺉ.

en: today at %-I:%M %p
ps: %-I:%M %p نن په

en: yesterday at %-I:%M %p
ps: %-I:%M %p پرون په

en:  (copy)
ps:  (لمېسل)

en:  (another copy)
ps:  (بله لمېسه)

en: th copy)
ps: (مه لمېسه

en: st copy)
ps: (مه لمېسه

en: nd copy)
ps: (مه لمېسه

en: rd copy)
ps: (مه لمېسه

en: %s (copy)%s
ps: %s (لمېسه)%s

en: %s (another copy)%s
ps: %s (بله لمېسه)%s

en:  (invalid Unicode)
ps:  (ناسم يونيکوډ)

en: View or monitor system log files
ps: غونډال خبرال دوتنې کتل يا څارل

en: Log file to open up on startup
ps: هغه خبرال دوتنه چې په پېلنګ کې پرانيستل شي

en: Size of the font used to display the log
ps: د خبرال د ښودلو لپاره د ليکبڼې کچ

en: Height of the main window in pixels
ps: د ارې کړکۍ اوږدوالی په پېکسلو

en: Width of the main window in pixels
ps: د ارې کړکۍ پلنوالی په پېکسلو

en: Log files to open up on startup
ps: هغه خبرال دوتنې چې په پېلنګ کې پرانيستل شي

en: _Cancel
ps: بندول_

en: _Name:
ps: :نوم_

en: _Find:
ps: :لټون_

en: Find previous occurrence of the search string
ps: د پلټن مزي مخکنی ساری لټول

en: Find next occurrence of the search string
ps: د پلټن مزي راتلونکی ساری لټول

en: Loading...
ps: لېښل کيږي...

en: Show the application's version
ps: د کاريال نسخه ښودل

en:  - Browse and monitor logs
ps:  - خبرالونه لټول او څارل

en: Log Viewer
ps: خبرال ليدانی

en: System Log Viewer
ps: د غونډال خبرال ليدانی

en: last update: %s
ps: %s :وروستۍ اوسمهالونه

en: Open Log
ps: خبرال پرانيستل

en: There was an error displaying help: %s
ps: %s :د مرستې په ښودلو کې ستونزه رامنځ ته شوه

en: Not found
ps: ونه موندل شو

en: _File
ps: دوتنه_

en: _Open...
ps: ...پرانيستل_

en: Open a log from file
ps: له دوتنې کوم خبرال پرانيستل

en: Close this log
ps: دا خبرال بندول

en: _Quit
ps: بندول_

en: Quit the log viewer
ps: خبرال ليدانی بندول

en: _Copy
ps: لمېسل_

en: Copy the selection
ps: ټاکنه لمېسل

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Select the entire log
ps: ټول خبرال ټاکل

en: _Find...
ps: ...لټون_

en: Zoom _In
ps: لوډېرول_

en: Bigger text size
ps: د ليکنې غټ کچ

en: Zoom _Out
ps: لو_کمول

en: Smaller text size
ps: د ليکنې وړوکی کچ

en: _Normal Size
ps: لېوی کچ_

en: Normal text size
ps: د ليکنې لېوی کچ

en: _About
ps: په اړه_

en: _Statusbar
ps: انکړپټه_

en: Show Status Bar
ps: انکړ _پټه ښودل

en: Side _Pane
ps: څنګ _چوکاټ

en: Show Side Pane
ps: څنګ چوکاټ ښودل

en: Version:
ps: :نسخه

en: Default
ps: تلواله

en: Default Dictionary Server
ps: تلواله ويېپانګه پالنګر

en: Dictionary Look up
ps: ويېپانګه کتل

en: Look up words in a dictionary
ps: ويېونه په کومې ويېپانګه کې کتل

en: The default database to use
ps: د کارولو لپاره تلواله توکبنسټ

en: The font to be used when printing
ps: هغه ليکبڼه چې د چاپولو پر مهال وکارول شي

en: The font to be used when printing a definition.
ps: .هغه ليکبڼه چې د پېژنداوي د چاپولو پر مهال وکارول شي

en: The name of the dictionary source used
ps: د کارول شوې ويېپانګه سرچينې نوم

en: Thai
ps: ټهايي

en: Client Name
ps: د پېرن نوم

en: Hostname
ps: کوربه نوم

en: Port
ps: درشل

en: Status
ps: انکړ

en: No definitions found for '%s'
ps: لپاره کوم پېژنداوي ونه موندل شول '%s' د

en: Invalid database '%s'
ps: '%s' ناسم توکبنسټ

en: Bad command '%s'
ps: '%s' ن‍اسمه بولۍ

en: Unable to create socket
ps: ساکټ نه شي جوړولی

en: Local Only
ps: يوازې ځايي

en: Reload the list of available databases
ps: د شته توکبنسټو لړ بيالېښل

en: Clear the list of available databases
ps: د شته توکبنسټو لړ پاکول

en: Error while matching
ps: د سارونې پر مهال تېروتنه

en: F_ind:
ps: :ل_ټول

en: _Previous
ps: مخکنی_

en: _Next
ps: راتلوکی_

en: Error while looking up definition
ps: د پېژنداوي د کتلو پر مهال تېروتنه

en: Another search is in progress
ps: بل لټون په پرمختګ کې دی

en: Please wait until the current search ends.
ps: لورينه وکړﺉ لږه تمه وکړﺉ ترڅو اوسنی لټون پای شي.

en: Error while retrieving the definition
ps: د پېژنداوي د راوستلو پر مهال تېروتنه

en: Filename
ps: دوتنه نوم

en: The filename used by this dictionary source
ps: هغه دوتنه نوم چې د دې ويېپانګه سرچينې لخوا کارول کيږي

en: Description
ps: سپړاوی

en: The description of this dictionary source
ps: د دې ويېپانګه سرچينې سپړاوی

en: Database
ps: توکبنسټ

en: Dictionary source does not have name
ps: ويېپانګه سرچينه نوم نه لري

en: Reload the list of available sources
ps: د شته سرچينو لړ بيالېښل

en: Paths
ps: يونلورونه

en: Search paths used by this object
ps: هغه لټون يونلورونه چې دا څيز يې کاروي

en: Sources
ps: سرچينې

en: Dictionary sources found
ps: ويېپانګه سرچينې وموندل شوې

en: Clear the list of similar words
ps: د تړاو لرونکو ويېونو لړ پاکول

en: FLAGS
ps: جنډې

en: GDict Options
ps: غوراوي GDict د

en: Show GDict Options
ps: غوراوي ښودل GDict د

en: Dictionary
ps: ويېپانګه

en: Error: %s
ps: %s :تېروتنه

en: Words to look up
ps: د کتلو لپاره ويېونه

en: word
ps: ويې

en: Words to match
ps: د سارولو لپاره ويېونه

en: Dictionary source to use
ps: هغه ويېپانګه سرچينه چې وکارول شي

en: source
ps: سرچينه

en: Print result to the console
ps: پاېله په څانګه کې چاپول

en: Database to use
ps: د کارولو لپاره توکبنسټ

en: db
ps: توکبنسټ

en:  - Look up words in dictionaries
ps:  په ويېپانګو کې ويېونه کتل -

en: Save a Copy
ps: لمېسه ساتل

en: Untitled document
ps: بېسرليکه لاسوند

en: Error while writing to '%s'
ps: کې د ليکلو پر مهال ستونزه رامنځته شوه '%s'

en: Clear the definitions found
ps: موندل شوي پېژنداوي پاکول

en: Clear definition
ps: پېژنداوی پاکول

en: Clear the text of the definition
ps: د پېژنداوي ليکنه پاکول

en: Print the definitions found
ps: موندل شوي پېژنداوي چاپول

en: Print definition
ps: پېژنداوی چاپول

en: Print the text of the definition
ps: د پېژنداوي ليکنه چاپول

en: Save the definitions found
ps: موندل شوي پېژنداوي ساتل

en: Save definition
ps: پېژنداوی ساتل

en: Save the text of the definition to a file
ps: د پېژنداوي ليکنه په دوتنه کې ساتل

en: Click to view the dictionary window
ps: د ويېپانګه کړکۍ کتلو لپاره کېکاږﺉ

en: Show or hide the definition window
ps: د پېژنداوي کړکۍ ښودل يا پټول

en: Type the word you want to look up
ps: کومه ويې چې کتل غواړئ ويې ليکئ

en: Dictionary entry
ps: ويېپانګې ننوت

en: Look up words in dictionaries
ps: ويېونه په ويېپانګې کې کتل

en: Dictionary Preferences
ps: د ويېپانګې غوراوي

en: There was an error while displaying help
ps: د مرستې په ښودلو کې کومه ستونزه رامنځته شوه

en: Unable to find dictionary source
ps: ويېپانګه سرچينه نه شي موندلی

en: _Look Up Selected Text
ps: ټاکل شوې ليکنه کتل_

en: Cl_ear
ps: پا_کول

en: _Print
ps: چاپول_

en: _Save
ps: ساتل_

en: Preferences
ps: غوراوي

en: Unable to create the data directory '%s': %s
ps: %s اومتوک پوښۍ نه شي جوړولی: '%s'

en: Edit Dictionary Source
ps: ويېپانګه سرچينه سمول

en: Add Dictionary Source
ps: ويېپانګه سرچينه زياتول

en: Remove "%s"?
ps: ړنګول غواړﺉ؟ "%s"

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
ps: دا به ويېپانګه سرچينه د تل لپاره د لړ نه وړنګوي.

en: Unable to remove source '%s'
ps: سرچينه نه شي ړنګولی '%s'

en: Add a new dictionary source
ps: نوې ويېپانګه سرچينه زياتول

en: Remove the currently selected dictionary source
ps: اوسنۍ ټاکل شوې ويېپانګه سرچينه ړنګول

en: Set the font used for printing the definitions
ps: هغه ليکبڼه چې د پېژنداويو د چاپولو لپاره وکارول شي وټاکئ

en: Unable to create a source file
ps: سرچينه دوتنه نه شي جوړولی

en: Unable to save source file
ps: سرچينه دوتنه نه شي ساتلی

en: Searching for '%s'...
ps: ...لټول کيږي '%s'

en: No definitions found
ps: پېژنداوي ونه موندل شول

en: %s - Dictionary
ps: ويېپانګه - %s

en: _Go
ps: ورتګ_

en: _New
ps: نوی_

en: New look up
ps: نوې کتنه

en: _Save a Copy...
ps: ...لمېسه ساتل_

en: P_review...
ps: ...م_خکوت

en: Preview this document
ps: د دې لاسوند مخکوت

en: _Print...
ps: ...چاپول_

en: Print this document
ps: دا لاسوند چاپول

en: Find a word or phrase in the document
ps: په لاسوند کې کومه ويې يا څرګندۍ لټول

en: Find Ne_xt
ps: را_تلونکی لټول

en: Find Pre_vious
ps: مخک_نی لټول

en: _Preferences
ps: غوراوي_

en: _Previous Definition
ps: مخکنی پېژنداوی_

en: Go to the previous definition
ps: مخکني پېژنداوي ته ورتلل

en: _Next Definition
ps: راتلونکی پېژنداوی_

en: Go to the next definition
ps: راتلونکي پېژنداوي ته ورتلل

en: _First Definition
ps: لومړی پېژنداوی_

en: Go to the first definition
ps: لومړي پېژنداوي ته ورتلل

en: _Last Definition
ps: وروستی پېژنداوی_

en: Go to the last definition
ps: وروستي پېژنداوي ته ورتلل

en: Similar _Words
ps: اړوند _ويېونه

en: Dictionary Sources
ps: ويېپانګه سرچينې

en: Available _Databases
ps: شته توکبنسټونه

en: _Sidebar
ps: څنګپټه_

en: S_tatusbar
ps: ا_نکړپټه

en: Word `%s' selected
ps: ويې وټاکل شوه '%s'

en: Look _up:
ps: :ک_تل

en: Similar words
ps: اړوند ويېونه

en: Available dictionaries
ps: شته ويېپانګې

en: Dictionary sources
ps: ويېپانګه سرچينې

en: _Select a dictionary source for looking up words:
ps: د ويېونو د کتلو لپاره يوه ويېپانګه سرچينه وټاکئ_

en: Source
ps: سرچينه

en: _Print font:
ps: :ليکبڼه چاپول_

en: Print
ps: چاپول

en: _Description:
ps: :سپړاوی_

en: Source Name
ps: سرچينه نوم

en: H_ostname:
ps: :ک_وربه نوم

en: Dictionaries
ps: ويېپانګې

en: An error occurred
ps: کومه ستونزه رامنځته شوه

en: All Files
ps: ټولې دوتنې

en: _Mount
ps: درول_

en: Take Screenshot
ps: پرده انځور اخيستل

en: Save Screenshot
ps: پرده انځور ساتل

en: Save in _folder:
ps: :په _پوښۍ کې ساتل

en: Screenshot directory
ps: پرده انځور پوښۍ

en: Include Border
ps: بريد ننويستل

en: Include Pointer
ps: نغوتګر ننويستل

en: Include the pointer in the screenshot
ps: په پرده انځور کې نغوتګر ننويستل

en: Border Effect
ps: بريد اغېز

en: Error loading the help page
ps: د مرسته پاڼې په لېښلو کې تېروتنه

en: None
ps: هېڅ

en: Drop shadow
ps: غورځن سیوری

en: Border
ps: بريد

en: Include _pointer
ps: نغوتګر _ننويستل

en: Include the window _border
ps: د کړکۍ _بريدونه ننويستل

en: Apply _effect:
ps: اغېز کارول:_

en: Grab the whole _desktop
ps: ټوله سرپاڼه _اخيستل

en: Grab the current _window
ps: اوسنۍ _کړکۍ اخيستل

en: seconds
ps: سېکېنډه

en: Effects
ps: اغېزې

en: Take _Screenshot
ps: پرده انځور _اخيستل

en: Error while saving screenshot
ps: د پرده انځور د ساتلو پر مهال تېروتنه

en: Unable to take a screenshot of the current window
ps: نه شي کولی چې د اوسنۍ کړکۍ پرده انځور واخلي

en: Grab a window instead of the entire screen
ps: د ټولې پردې پر ځای يوه کړکۍ اخيستل

en: Include the window border with the screenshot
ps: په پرده انځور کې د کړکۍ بريدونه ننويستل

en: effect
ps: اغېز

en: Take a picture of the screen
ps: د پردې انځور اخيستل

en: Select a folder
ps: يوه پوښۍ وټاکئ

en: Screenshot.png
ps: پرده انځور.png

en: File already exists
ps: دوتنه د مخکې نه شتون لري

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
ps: دوتنه د مخکې نه شتون لري. غواړﺉ چې ځاېناستې يې کړﺉ؟ "%s"

en: Saving file...
ps: ...دوتنه ساتل کيږي

en: Can't access source file
ps: سرچينه دوتنې ته لاسرس نه شي کولی
