mate-utils 1.25.1 - en to ro translation catalogue (645 entries)

en: MATE Disk Usage Analyzer
ro: Analizator disc MATE

en: Check folder sizes and available disk space
ro: Verifică dimensiunea dosarului și spațiul disponibil pe disc

en: Disk Usage Analyzer Preferences
ro: Preferințe Analizare utilizare disc

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Close
ro: În_chide

en: Select _devices to include in filesystem scan:
ro: Alegeți _dispozitivele pentru includerea în scanarea sistemului de fișiere:

en: _Monitor changes to your home folder
ro: _Monitorizare schimbări în dosar personal

en: _Analyzer
ro: A_nalizator

en: Scan _Home Folder
ro: Scanează dosarul _personal

en: Scan _Filesystem
ro: Scanează un sistem de _fișiere

en: Scan F_older...
ro: Scanează un d_osar...

en: S_can Remote Folder...
ro: S_canează un dosar la distanță...

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: _Expand All
ro: _Expandează tot

en: _Collapse All
ro: _Pliază tot

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Toolbar
ro: Bară de _unelte

en: St_atusbar
ro: B_ară de stare

en: All_ocated Space
ro: Spațiu al_ocat

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Disk Usage Analyzer
ro: Analizare utilizare disc

en: Scan home folder
ro: Scanează dosarul personal

en: Scan Home
ro: Scanează dosarul personal

en: Scan filesystem
ro: Scanează sistemul de fișiere

en: Scan Filesystem
ro: Scanează sistemul de fișiere

en: Scan a folder
ro: Scanează un dosar

en: Scan Folder
ro: Scanează dosar

en: Scan a remote folder
ro: Scanează un dosar la distanță

en: Scan Remote Folder
ro: Scanează dosar la distanță

en: Stop scanning
ro: Oprește scanarea

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Monitor Home
ro: Monitorizare dosar personal

en: Whether any change to the home directory should be monitored.
ro: Dacă orice schimbare a dosarului personal ar trebui monitorizată.

en: Excluded partitions URIs
ro: Exclude URI-urile partițiilor

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
ro: O listă cu URI-uri pentru partițiile ce vor fi excluse din scanare.

en: Toolbar is Visible
ro: Bara de unelte este vizibilă

en: Whether the toolbar should be visible in main window.
ro: Dacă bara cu unelte ar trebui sa fie vizibilă în fereastra principală.

en: Statusbar is Visible
ro: Bara de stare este vizibilă

en: Whether the status bar at the bottom of main window should be visible.
ro: Dacă bara de stare din josul ferestrei principale ar trebui sa fie vizibilă.

en: Subfolder tips visible
ro: Indicii subdosare vizibile

en: Whether the subfolder tooltips of the selected folder are drawn.
ro: Dacă indiciile pentru subdosarul dosarului selectat să fie afișate.

en: Active Chart
ro: Grafic activ

en: Which type of chart should be displayed.
ro: Ce fel de grafic să fie afișat

en: A disk usage analyzing tool for MATE Desktop
ro: O unealtă de analiză a spațiului ocupat pe disc pentru desktopul MATE

en: Scanning...
ro: Se scanează...

en: Total filesystem capacity:
ro: Capacitatea totală a sistemului de fișiere:

en: used:
ro: folosit:

en: available:
ro: disponibil:

en: Calculating percentage bars...
ro: Se calculează mărimea barelor...

en: Ready
ro: Pregătit

en: Total filesystem capacity
ro: Capacitate totală sistem de fișiere

en: Total filesystem usage
ro: Utilizare totală sistem de fișiere

en: contains hardlinks for:
ro: conține hardlink-uri pentru:

en: Could not initialize monitoring
ro: Nu s-a putut inițializa monitorizarea

en: Changes to your home folder will not be monitored.
ro: Modificările din dosarul personal vor fi monitorizate.

en: Move to parent folder
ro: Mută în dosar părinte

en: Zoom in
ro: Apropie

en: Zoom out
ro: Depărtează

en: Save screenshot
ro: Salvează captura de ecran

en: View as Rings Chart
ro: Afișează ca grafic inelar

en: View as Treemap Chart
ro: Vizualizare ca grafic arborescent

en: Show version
ro: Afișare versiune

en: [DIRECTORY]
ro: [DOSAR]

en: Too many arguments. Only one directory can be specified.
ro: Prea multe argumente. Se poate specifica doar un singur dosar.

en: Could not detect any mount point.
ro: Nu s-a putut detecta un loc pentru montare.

en: Without mount points disk usage cannot be analyzed.
ro: Utilizarea discului nu poate fi analizată fără puncte de montare.

en: Maximum depth
ro: Adâncime maximă

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
ro: Adâncimea maximă afișată în grafic, de la rădăcină

en: Chart model
ro: Model grafic

en: Set the model of the chart
ro: Definește modelul graficului

en: Chart root node
ro: Nod rădăcină grafic

en: Set the root node from the model
ro: Definește nodul rădăcina din model

en: Cannot create pixbuf image!
ro: Nu se poate crea imaginea pixbuf!

en: Save Snapshot
ro: Salvează instantaneu

en: _Image type:
ro: Tip _imagine:

en: Scan
ro: Scanează

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Mount Point
ro: Punct montare

en: Filesystem Type
ro: Tip sistem de fișiere

en: Total Size
ro: Mărime totală

en: Available
ro: Disponibil

en: Cannot scan location "%s"
ro: Nu s-a putut scana locația „%s”

en: Custom Location
ro: Locație specificată

en: Public FTP
ro: FTP public

en: FTP (with login)
ro: FTP (cu autentificare)

en: Windows share
ro: Partajare Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ro: WebDAV securizat (HTTPS)

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
ro: Nu s-a putut conecta la servitor. Trebuie să introduceți un nume pentru servitor.

en: Please enter a name and try again.
ro: Introduceți un nume și încercați din nou.

en: _Location (URI):
ro: _Locație (URI):

en: _Server:
ro: _Servitor:

en: Optional information:
ro: Informații opționale:

en: _Share:
ro: Par_tajare:

en: _Folder:
ro: _Dosar:

en: _User Name:
ro: N_ume utilizator:

en: _Domain Name:
ro: Nume _domeniu:

en: Connect to Server
ro: Conectare la servitor

en: Service _type:
ro: _Tip serviciu:

en: _Scan
ro: _Scanează

en: Rescan your home folder?
ro: Rescanați dosarul personal?

en: The content of your home folder has changed. Select rescan to update the disk usage details.
ro: Conținutul dosarului personal a fost schimbat. Rescanați pentru a actualiza detaliile de utilizare a discului.

en: _Rescan
ro: _Rescanează

en: Folder
ro: Dosar

en: Usage
ro: Utilizare

en: Size
ro: Dimensiune

en: Contents
ro: Conținut

en: Select Folder
ro: Alegere dosar

en: _Show hidden folders
ro: Afișează do_sarele ascunse

en: Cannot check an excluded folder!
ro: Nu se poate verifica un dosar exclus!

en: "%s" is not a valid folder
ro: „%s” nu este un dosar valid

en: Could not analyze disk usage.
ro: Nu s-a putut analiza utilizarea discului.

en: _Open Folder
ro: Deschide d_osar

en: Mo_ve to Trash
ro: Mută în coșul de _gunoi

en: Could not open folder "%s"
ro: Nu s-a putut deschide dosarul „%s”

en: There is no installed viewer capable of displaying the folder.
ro: Nu există niciun vizualizator instalat capabil să afișeze dosarul.

en: Could not move "%s" to the Trash
ro: „%s” nu poate fi mutat în coșul de gunoi

en: Could not move file to the Trash
ro: Nu s-a putut muta fișierul în coșul de gunoi

en: Details: %s
ro: Detalii: %s

en: There was an error displaying help.
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului.

en: MATE Documentation Team
ro: Echipa de documentare MATE

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU așa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit cu speranța că va fi util, dar FĂRĂ NICIO GARANȚIE, fără garanție implicită de vandabilitate și conformitate unui anumit scop. Citiți Licența Publică Generală GNU pentru detalii.

en: The document does not exist.
ro: Documentul nu există.

en: The folder does not exist.
ro: Dosarul nu există.

en: MATE Search Tool
ro: Unealtă de căutare MATE

en: A file searching tool for MATE Desktop
ro: O unealtă pentru căutare de fișiere pentru desktopul MATE

en: Locate documents and folders on this computer by name or content
ro: Găsiți documente și dosare pe acest calculator după nume sau conținut

en: Search history
ro: Istoric căutare

en: This key defines the items which were searched for in the past.
ro: Această cheie definește elementele care au fost căutate în trecut.

en: Show Additional Options
ro: Afișează opțiuni suplimentare

en: Disable Quick Search
ro: Dezactivare căutare rapidă

en: This key determines if the search tool disables the use of the locate command when performing simple file name searches.
ro: Această cheie determină dacă utilitarul de căutare dezativează folosirea comenzii locate pentru căutări simple de fișiere.

en: Quick Search Excluded Paths
ro: Căi excluse pentru căutări rapide

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a quick search. The wildcards '*' and '?' are supported. The default values are /mnt/*, /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, and /var/*.
ro: Această cheie definește căile pe care utilitarul de căutare le va exclude de la o căutare rapidă. Metacaracterele „*” și „?” sunt suportate. Valorile implicite sunt /mnt/* , /media/*, /dev/*, /tmp/*, /proc/*, și /var/*.

en: Disable Quick Search Second Scan
ro: Dezactivează a doua scanare pentru căutare rapidă

en: This key determines if the search tool disables the use of the find command after performing a quick search.
ro: Această cheie determină dacă utilitarul de căutare dezactivează utilizarea comenzii find după o căutare rapidă.

en: Quick Search Second Scan Excluded Paths
ro: Căi excluse pentru a doua scanare pentru căutări rapide

en: This key defines the paths the search tool will exclude from a second scan when performing a quick search. The second scan uses the find command to search for files. The purpose of the second scan is to find files that have not been indexed. The wildcards '*' and '?' are supported. The default value is /.
ro: Această cheie definește căile pe care utilitarul de căutare le va exclude de la o a doua scanare în tmpul unei căutari rapidă. A doua scanare folosește comanda find pentru a căuta fișierele. Scopul celei de-a doua scanări este de a găsi fișierele ce nu au fost indexate. Metacaracterele „*” și „?” sunt suportate. Valorile implicite /.

en: Search Result Columns Order
ro: Ordinea coloanelor la rezultatul căutării

en: This key defines the order of the columns in the search results. This key should not be modified by the user.
ro: Această cheie definește ordinea coloanelor din rezultatele căutării. Această cheie nu ar trebui să fie modificată de către utilizator.

en: Default Window Width
ro: Lățimea implicită a ferestrei

en: This key defines the window width, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default width.
ro: Această cheie definește lățimea ferestrei, și este folosită pentru a memora dimensiunea aplicației de căutare între sesiuni. Setând-o la -1 veți determina aplicația să folosească lățimea implicită.

en: Default Window Height
ro: Înălțimea implicită a ferestrei

en: This key defines the window height, and it's used to remember the size of the search tool between sessions. Setting it to -1 will make the search tool use the default height.
ro: Această cheie definește înălțimea ferestrei, și este folosită pentru a memora dimensiunea aplicației de căutare între sesiuni. Setând-o la -1 veți determina aplicația să folosească înălțimea implicită.

en: Default Window Maximized
ro: Fereastra implicită maximizată

en: This key determines if the search tool window starts in a maximized state.
ro: Această cheie determină dacă utilitarul de căutare va porni maximizat.

en: Look in Folder
ro: Caută în dosar

en: This key defines the default value of the "Look in Folder" widget.
ro: Această cheie definește valoarea implicită pentru miniaplicația „Caută în dosar”

en: This key determines if the "Contains the text" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Conține textul” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Date modified less than" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Data modificării mai mică decât” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Date modified more than" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Data modificării mai mare decât” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Size at least" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Mărimea de cel puțin” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Size at most" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Mărimea de cel mult” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "File is empty" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Fișierul este gol” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Owned by user" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Deținut de utilizatorul” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Owned by group" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Deținut de grupul” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Owner is unrecognized" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Deținătorul nu a fost recunoscut” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Name does not contain" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Numele nu conține” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Name matches regular expression" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Numele se potrivește expresiei regulate” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Show hidden files and folders" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Arată fișierele și dosarele ascunse” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Follow symbolic links" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Urmează legăturile simbolice” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: This key determines if the "Exclude other filesystems" search option is selected when the search tool is started.
ro: Această cheie determină dacă opțiunea de căutare „Exclude alte sisteme de fișiere” este selectată la pornirea utilitarului de căutare.

en: File is not a valid .desktop file
ro: Fișierul nu este un fișier .desktop valid

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ro: Versiune fișier desktop nerecunoscută „%s”

en: Starting %s
ro: Se pornește %s

en: Application does not accept documents on command line
ro: Aplicația nu acceptă documente în linia de comandă

en: Unrecognized launch option: %d
ro: Opțiune de lansare nerecunoscută: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ro: Nu se pot pasa URI-uri document către o intrare desktop de tip link

en: Not a launchable item
ro: Nu este un element lansabil

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul de sesiune

en: Specify file containing saved configuration
ro: Specifică fișierul ce conține configurația salvată

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul administratorului de sesiune

en: Session management options:
ro: Opțiuni administrator de sesiune:

en: Show session management options
ro: Afișează opțiunile administratorului de sesiune

en: Contains the _text
ro: Conține _textul

en: _Date modified less than
ro: _Data modificării mai mică decât

en: days
ro: de zile

en: Date modified more than
ro: Data modificării mai _mare decât

en: S_ize at least
ro: Mă_rimea de cel puțin

en: kilobytes
ro: kiloocteți

en: Si_ze at most
ro: Mărim_ea cel mult

en: File is empty
ro: Fișierul este gol

en: Owned by _user
ro: Deținut de _utilizator

en: Owned by _group
ro: Deținut de _grup

en: Owner is unrecognized
ro: Deținătorul nu este recunoscut

en: Na_me does not contain
ro: N_umele nu conține

en: Name matches regular e_xpression
ro: Fișierul corespunde e_xpresiei regulare

en: Show hidden and backup files
ro: Afișează fișierele ascunse și copiile de siguranță

en: Follow symbolic links
ro: Urmează legăturile simbolice

en: Exclude other filesystems
ro: Exclude alte sisteme de fișiere

en: Show version of the application
ro: Afișează versiunea aplicației

en: STRING
ro: ȘIR

en: PATH
ro: CALE

en: VALUE
ro: VALOARE

en: DAYS
ro: ZILE

en: KILOBYTES
ro: KILOOCTEȚI

en: USER
ro: UTILZATOR

en: GROUP
ro: GRUP

en: PATTERN
ro: ȘABLON

en: A locate database has probably not been created.
ro: O bază de date „locate” nu a fost probabil creată.

en: Character set conversion failed for "%s"
ro: Conversia setului de caractere a eșuat pentru „%s”

en: Searching...
ro: Se caută...

en: Search for Files
ro: Caută fișiere

en: No files found
ro: Niciun fișier găsit

en: (stopped)
ro: (oprit)

en: No Files Found
ro: Nu s-a găsit niciun fișier.

en: Entry changed called for a non entry option!
ro: Intrarea s-a schimbat pentru o opțiune non-intrare!

en: Set the text of "Name contains" search option
ro: Definește textul pentru opțiunea de căutare „Numele conține”

en: Set the text of "Look in folder" search option
ro: Definește textul pentru opțiunea de căutare „Caută în dosar”

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
ro: Sortează fișierele după una dintre următoarele: nume, dosar, mărime, tip sau dată

en: Set sort order to descending, the default is ascending
ro: Definește ordinea de sortare la descrescătoare, implicit este crescătoare

en: Automatically start a search
ro: Pornește automat o căutare

en: Select the "%s" search option
ro: Selectează opțiunea de căutare „%s”

en: Select and set the "%s" search option
ro: Selectează și setează opțiunea de căutare „%s”

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
ro: Opțiune nevalidă trimisă ca argument comenzii de sortare.

en: 
    ... Too many errors to display ...
ro: 
    ... Prea multe erori pentru afișare ...

en: The search results may be invalid.  There were errors while performing this search.
ro: Rezultatele căutării ar putea fi nevalide. Au fost întâlnite erori în timpul acestei căutări.

en: Show more _details
ro: Arată mai multe _detalii

en: The search results may be out of date or invalid.  Do you want to disable the quick search feature?
ro: Rezultatele căutării ar putea fi nevalide. Doriți să dezactivați opțiunea de căutare rapidă?

en: Disable _Quick Search
ro: Dezactivare căutare _rapidă

en: Failed to set process group id of child %d: %s.
ro: Nu s-a putut definii id-ul pentru grupul de procese %d: %s.

en: Error parsing the search command.
ro: Eroare la analizarea comenzii de căutare.

en: Error running the search command.
ro: Eroare la rularea comenzii de căutare.

en: Enter a text value for the "%s" search option.
ro: Introduceți o valoare text pentru opțiunea de căutare „%s”.

note: Translators:  Below is a string displaying the search options name and unit value.  For example, "\"Date modified less than\" in days".
en: "%s" in %s
ro: „%s” în %s

en: Enter a value in %s for the "%s" search option.
ro: Introduceți o valoare în %s pentru opțiunea de căutare „%s”.

en: Remove "%s"
ro: Șterge „%s”

en: Click to remove the "%s" search option.
ro: Clic pentru a șterge opțiunea de căutare „%s”.

en: A_vailable options:
ro: Opțiuni _disponibile:

en: Available options
ro: Opțiuni disponibile

en: Select a search option from the drop-down list.
ro: Selectați o opțiune de căutare din lista derulantă.

en: Add search option
ro: Adaugă o opțiune de căutare

en: Click to add the selected available search option.
ro: Clic pentru a adăuga opțiunea selectată disponibilă pentru căutare.

en: S_earch results:
ro: R_ezultatele căutării:

en: List View
ro: Vizualizare listă

en: Name
ro: Nume

en: Type
ro: Tip

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: _Name contains:
ro: _Numele conține:

en: Enter a filename or partial filename with or without wildcards.
ro: Introduceți un nume de fișier întreg sau parțial cu sau fără metacaractere.

en: Name contains
ro: Numele conține

en: _Look in folder:
ro: _Caută în dosar:

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Look in folder
ro: Caută în dosar

en: Select the folder or device from which you want to begin the search.
ro: Selectați dosarul sau dispozitivul în care doriți să porniți căutarea.

en: Select more _options
ro: Afișează mai multe _opțiuni

en: Select more options
ro: Afișează mai multe opțiuni

en: Click to expand or collapse the list of available options.
ro: Clic pentru a desfășura sau plia lista cu opțiunile de căutare.

en: Click to display the help manual.
ro: Clic pentru a afișa ajutorul.

en: Click to close "Search for Files".
ro: Clic pentru a închide „Caută fișiere”.

en: Click to perform a search.
ro: Clic pentru a realiza o căutare.

en: Click to stop a search.
ro: Clic pentru a opri o căutare.

en: - the MATE Search Tool
ro: - unealta de căutare MATE

en: Failed to parse command line arguments: %s
ro: Nu s-au putut analiza argumentele liniei de comandă: %s

en: Could not open help document.
ro: Nu s-a putut deschide documentul de ajutor.

en: Could not open document "%s".
ro: Nu s-a putut deschide documentul „%s“.

en: Could not open folder "%s".
ro: Nu s-a putut deschide dosarul „%s“.

en: The caja file manager is not running.
ro: Administratorul de fișiere Caja nu este pornit.

en: There is no installed viewer capable of displaying the document.
ro: Nu este instalat nici un vizualizator capabil de a afișa documentul.

en: Could not move "%s" to trash.
ro: Nu s-a putut muta „%s“ în coșul de gunoi.

en: Do you want to delete "%s" permanently?
ro: Doriți să ștergeți permanent „%s“?

en: Trash is unavailable.  Could not move "%s" to the trash.
ro: Coșul de gunoi nu este disponibil. Nu s-a putut muta „%s“ în coșul de gunoi.

en: Could not delete "%s".
ro: Nu s-a putut șterge „%s“.

en: Deleting "%s" failed: %s.
ro: Ștergerea „%s“ a eșuat: %s

en: Moving "%s" failed: %s.
ro: Mutarea „%s“ a eșuat: %s

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open with %s
ro: _Deschide cu %s

en: Open with %s
ro: Deschide cu %s

en: Open Wit_h
ro: Deschide _cu

en: Open Containing _Folder
ro: Deschide _dosarul conținător

en: _Save Results As...
ro: _Salvează rezultate ca...

en: Save Search Results As...
ro: Salvează rezultatele căutării ca...

en: Could not save document.
ro: Nu s-a putut salva documentul.

en: You did not select a document name.
ro: Nu ați selectat un nume pentru document.

en: Could not save "%s" document to "%s".
ro: Nu s-a putut salva documentul „%s“ către „%s“.

en: The document "%s" already exists.  Would you like to replace it?
ro: Documentul „%s“ deja există. Doriți să-l înlocuiți?

en: If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ro: Dacă înlocuiți un fișier existent, conținutul va fi suprascris.

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: The document name you selected is a folder.
ro: Numele documentului pe care l-ați selectat este un dosar.

en: You may not have write permissions to the document.
ro: Probabil nu aveți permisiuni de scriere pentru document.

en: today at %-I:%M %p
ro: azi la %-I:%M %p

en: yesterday at %-I:%M %p
ro: ieri la %-I:%M %p

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
ro: %A, %B %-d %Y la %-I:%M:%S %p

en: link (broken)
ro: legătura (ruptă)

en: link to %s
ro: legătură căte %s

en:  (copy)
ro:  (copie)

en:  (another copy)
ro:  (altă copie)

en: th copy)
ro: a copie)

en: st copy)
ro: a copie)

en: nd copy)
ro: a copie)

en: rd copy)
ro: a copie)

en: %s (copy)%s
ro: %s (copie)%s

en: %s (another copy)%s
ro: %s (altă copie)%s

en: %s (%dth copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (%dst copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (%dnd copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en: %s (%drd copy)%s
ro: %s (a %d-a copie)%s

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode nevalid)

en: Log File Viewer
ro: Vizualizator fișier înregistrări

en: View or monitor system log files
ro: Vizualizează sau monitorizează fișierele cu înregistrările de sistem

en: Log file to open up on startup
ro: Fișierul de înregistrări deschis la pornire

en: Specifies the log file displayed at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your operating system.
ro: Specifică fișierul de înregistrare deschis la pornire. Cel implicit este fie /var/adm/messages sau /var/log/messages, depinzând de sistemul de operare.

en: Size of the font used to display the log
ro: Mărimea fontului folosit pentru a afișa înregistrările

en: Specifies the size of the fixed-width font used to display the log in the main tree view. The default is taken from the default terminal font size.
ro: Specifică mărimea fontului de lățime fixă folosit pentru a afișa înregistrarea în vizualizarea arborescentă principală. Implicit este cea configurată pentru fontul terminalului.

en: Height of the main window in pixels
ro: Înălțimea ferestrei principale în pixeli

en: Specifies the height of the log viewer main window in pixels.
ro: Specifică înălțimea ferestrei principale în pixeli.

en: Width of the main window in pixels
ro: Lățimea ferestrei principale în pixeli

en: Specifies the width of the log viewer main window in pixels.
ro: Specifică lățimea ferestrei principale în pixeli.

en: Log files to open up on startup
ro: Fișierele de înregistrări deschise la pornire

en: Specifies a list of log files to open up at startup. A default list is created by reading /etc/syslog.conf.
ro: Specifică o listă de fișiere de înregistrare deschise la pornire. O listă implicită este creată citind /etc/syslog.conf.

en: List of saved filters
ro: Listă de filtre salvate

en: List of saved regexp filters
ro: Listă de filtre expresii regulare salvate

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Regular Expression:
ro: Expresie _regulară:

en: Highlight
ro: Evidențiază

en: Foreground:
ro: Prim-plan:

en: Background:
ro: Fundal:

en: Hide
ro: Ascunde

en: Effect:
ro: Efecte:

en: Impossible to open the file %s
ro: Imposibil de deschis fișierul „%s”

en: Filter name is empty!
ro: Numele filtrului este gol!

en: Filter name may not contain the ':' character
ro: Numele filtrului nu poate conține caracterul „:”

en: Regular expression is empty!
ro: Expresia regulară este vidă!

en: Regular expression is invalid: %s
ro: Expresia regulară nu este validă: %s

en: Please specify either foreground or background color!
ro: Specificați fie culoarea de prim-plan sau de fundal!

en: Edit filter
ro: Modificare filtru

en: Add new filter
ro: Adaugă filtru nou

en: Filters
ro: Filtre

en: _Find:
ro: _Caută:

en: Find Previous
ro: Caută anterior

en: Find previous occurrence of the search string
ro: Caută precedenta apariție a șirului de caractere căutat

en: Find Next
ro: Caută următor

en: Find next occurrence of the search string
ro: Caută următoarea apariție a șirului de caractere căutat

en: Clear the search string
ro: Șterge textul de căutare

en: Error while uncompressing the GZipped log. The file might be corrupt.
ro: Eroare la decomprimarea înregistrării arhivate cu gzip. Este posibil ca fișierul să fie corupt.

en: You don't have enough permissions to read the file.
ro: Nu aveți suficiente permisiuni pentru a citi fișierul.

en: The file is not a regular file or is not a text file.
ro: Acesta nu este un fișier normal sau nu este un fișier text.

en: This version of System Log does not support GZipped logs.
ro: Această versiune a Înregistrări sistem nu suportă înregistrări arhivate cu gzip.

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Show the application's version
ro: Arată versiunea aplicației

en: [LOGFILE...]
ro: [FIȘIER_ÎNREGISTRARE...]

en:  - Browse and monitor logs
ro:  - Afișare și monitorizare înregistrări sistem

en: Log Viewer
ro: Vizualizator înregistrări sistem

en: System Log Viewer
ro: Vizualizator înregistări sistem

en: last update: %s
ro: ultima actualizare: %s

en: %d lines (%s) - %s
ro: %d linii (%s) - %s

en: Open Log
ro: Deschide înregistrare

en: There was an error displaying help: %s
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului: %s

en: Wrapped
ro: Înfășurat

en: Not found
ro: Nu a fost găsit

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filters
ro: _Filtre

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Open a log from file
ro: Deschide o înregistrare din fișier

en: Close this log
ro: Închide această înregistrare

en: _Quit
ro: _Închide

en: Quit the log viewer
ro: Închide vizualizatorul de înregistrări

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy the selection
ro: Copiază selecția

en: Select _All
ro: Selectează to_ate

en: Select the entire log
ro: Selectează toată înregistrarea

en: _Find...
ro: _Căutare...

en: Find a word or phrase in the log
ro: Caută un cuvând sau o frază în înregistrare

en: Zoom _In
ro: _Mărește

en: Bigger text size
ro: Text mai mare

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: Smaller text size
ro: Text mai mic

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: Normal text size
ro: Text de dimensiuni normale

en: Manage Filters
ro: Administrare filtre

en: Manage filters
ro: Administrare filtre

en: Open the help contents for the log viewer
ro: Deschide ajutorul pentru vizualizatorul de înregistrări

en: _About
ro: _Despre

en: Show the about dialog for the log viewer
ro: Afișează dialogul Despre pentru vizualizatorul de înregistrări

en: _Statusbar
ro: Bară de _stare

en: Show Status Bar
ro: Afișează bara de stare

en: Side _Pane
ro: _Vedere laterală

en: Show Side Pane
ro: Afișează panoul lateral

en: Show matches only
ro: Afișează doar potrivirile

en: Only show lines that match one of the given filters
ro: Afișează doar liniile care se potrivesc unuia dintre filtrele specificate

en: Can't read from "%s"
ro: Nu s-a putut citi de la „%s”

en: Version:
ro: Versiune:

en: Could not open the following files:
ro: Nu s-au putut deschide următoarele fișiere:

en: Default
ro: Mod implicit

en: Default Dictionary Server
ro: Servitor dicționar implicit

en: MATE Dictionary
ro: Dicționar MATE

en: Check word definitions and spellings in an online dictionary
ro: Verifică definițiile și ortografia unui cuvânt într-un dicționar online

en: A dictionary for MATE Desktop
ro: Un dicționar pentru desktopul MATE

en: Dictionary Applet Factory
ro: Șablon miniaplicație Dicționar

en: Factory for the dictionary applet
ro: Șablon pentru miniaplicația Dicționar

en: Dictionary Look up
ro: Căutare în dicționar

en: Look up words in a dictionary
ro: Căutți cuvinte într-un dicționar

en: The default database to use
ro: Baza de date implicită

en: The name of the default individual database or meta-database to use on a dictionary source. An exclamation mark ("!") means that all the databases present in a dictionary source should be searched
ro: Numele bazei de date individuale implicite sau meta-baza de date de folosit pe o sursă de dicționare. Un semn de exclamare („!”) specifică faptul că toate bazele de date prezente într-o sursă de dicționare ar trebui să fie căutate

en: The default search strategy to use
ro: Strategia de căutare folosită implicit

en: The name of the default search strategy to use on a dictionary source, if available. The default strategy is 'exact', that is match exact words.
ro: Numele strategiei implicite pentru căutare de folosit pe o sursă de dicționare, dacă este disponibilă. Strategia implicită este „exact”, adică o potrivire exactă pentru cuvinte.

en: The font to be used when printing
ro: Fontul folosit la tipărire

en: The font to be used when printing a definition.
ro: Fontul folosit la tipărirea unei definiții.

en: The name of the dictionary source used
ro: Numele sursei de dicționare folosită

en: The name of the dictionary source used to retrieve the definitions of words.
ro: Numele sursei de dicționare folosită pentru a găsi definiții pentru cuvinte.

en: Thai
ro: Tailandez

en: Longdo Thai-English Dictionaries
ro: Dicționare Longdo Thai-English

en: Client Name
ro: Nume client

en: The name of the client of the context object
ro: Numele clientului pentru obiectul contextual

en: Hostname
ro: Nume gazdă

en: The hostname of the dictionary server to connect to
ro: Numele gazdă al servitorului dicționar pentru conectare

en: The port of the dictionary server to connect to
ro: Portul servitorului dicționar pentru conectare

en: Status
ro: Stare

en: The status code as returned by the dictionary server
ro: Codul de stare returnat de servitorul dicționar

en: No connection to the dictionary server at '%s:%d'
ro: Nicio conexiune către servitorul dicționar de la „%s:%d”

en: Lookup failed for hostname '%s': no suitable resources found
ro: Căutarea a eșuat pentru numele gazdă „%s”: nicio resursă potrivită găsită

en: Lookup failed for host '%s': %s
ro: Căutarea a eșuat pentru gazda „%s”: %s

en: Lookup failed for host '%s': host not found
ro: Căutarea a eșuat pentru gazda „%s”: gazda nu a putut fi găsită

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'. The server replied with code %d (server down)
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la servitorul dicționar de la „%s:%d”. Servitorul a răspuns cu codul %d (servitorul este nefuncțional)

en: Unable to parse the dictionary server reply
    : '%s'
ro: Nu s-a putut analiza răspunsul servitorului dicționar
    : „%s”

en: No definitions found for '%s'
ro: Nicio definiție găsită pentru „%s”

en: Invalid database '%s'
ro: „%s” nu este o bază de date validă

en: Invalid strategy '%s'
ro: „%s” ne este o strategie validă

en: Bad command '%s'
ro: Comandă greșită „%s”

en: Bad parameters for command '%s'
ro: Parametri greșiți pentru comanda „%s”

en: No databases found on dictionary server at '%s'
ro: Nici o bază de date găsită pe servitorul dicționar de la „%s”

en: No strategies found on dictionary server at '%s'
ro: Nicio strategie găsită pe servitorul dicționar de la „%s”

en: Connection failed to the dictionary server at %s:%d
ro: Conectare eșuată la servitorul dicționar de la %s: %d

en: Error while reading reply from server:
    %s
ro: Eroare la citirea răspunsului de la servitor:
    %s

en: Connection timeout for the dictionary server at '%s:%d'
ro: Limită de timp depășită pentru conexiunea la servitorul de dicționare „%s:%d”

en: No hostname defined for the dictionary server
ro: Niciun nume gazdă definit pentru servitorul dicționar

en: Unable to create socket
ro: Nu s-a putut crea socketul

en: Unable to set the channel as non-blocking: %s
ro: Nu s-a putut configura canalul ca nonblocant: %s

en: Unable to connect to the dictionary server at '%s:%d'
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la servitorul dicționar de la „%s:%d”

en: Local Only
ro: Doar local

en: Whether the context uses only local dictionaries or not
ro: Dacă să se folosească doar dicționare locale în context sau nu

en: Reload the list of available databases
ro: Reîncarcă lista bazelor de date disponibile

en: Clear the list of available databases
ro: Șterge lista bazelor de date disponibile

en: Error while matching
ro: Eroare în timpul potrivirii

en: F_ind:
ro: Cau_tă:

en: _Previous
ro: Îna_poi

en: _Next
ro: Î_nainte

en: Error while looking up definition
ro: Eroare la căutarea definiției

en: Another search is in progress
ro: O altă căutare este pornită

en: Please wait until the current search ends.
ro: Vă rugăm așteptați până când căutarea actuală se termină.

en: Error while retrieving the definition
ro: Eroare la obținerea definiției

en: Filename
ro: Nume fișier

en: The filename used by this dictionary source
ro: Numele de fișier folosit de acest dicționar sursă

en: The display name of this dictionary source
ro: Numele afișat al acestei surse pentru dicționar

en: Description
ro: Descriere

en: The description of this dictionary source
ro: Descrierea acestui dicționar sursă

en: Database
ro: Bază de date

en: The default database of this dictionary source
ro: Baza de date implicită pentru sursa dicționarului

en: Strategy
ro: Strategie

en: The default strategy of this dictionary source
ro: Strategia implicită pentru această sursă de dicționar

en: The transport mechanism used by this dictionary source
ro: Mecanismul de transport folosit de acest dicționar sursă

en: The GdictContext bound to this source
ro: GdictContext legat de această sursă

en: Invalid transport type '%d'
ro: Tip de transport „%d” nevalid

en: No '%s' group found inside the dictionary source definition
ro: Niciun grup „%s” găsit în definiția dicționarului sursă

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition: %s
ro: Nu s-a putut obține cheia „%s” din definiția dicționarului sursă: %s

en: Unable to get the '%s' key inside the dictionary source definition file: %s
ro: Nu s-a putut obține cheia „%s” din fișierul de definiție al dicționarului sursă: %s

en: Dictionary source does not have name
ro: Dicționarul sursă nu are nume

en: Dictionary source '%s' has invalid transport '%s'
ro: Dicționarul sursă „%s” nu are transportul valid „%s”

en: Reload the list of available sources
ro: Reîncarcă lista de surse disponibile

en: Paths
ro: Căi

en: Search paths used by this object
ro: Căile de căutare folosite de acest obiect

en: Sources
ro: Surse

en: Dictionary sources found
ro: Dicționare sursă găsite

en: Clear the list of similar words
ro: Curăță lista cuvintelor similare

en: The GdictContext object used to get the word definition
ro: Obiectul GdictContext folosit pentru a obține definiția cuvântului

en: The database used to query the GdictContext
ro: Baza de date folosită pentru interogarea GdictContext

en: The strategy used to query the GdictContext
ro: Strategia folosită pentru interogarea GdictContext

en: Reload the list of available strategies
ro: Reîncarcă lista de strategii disponibile

en: Clear the list of available strategies
ro: Curăță lista strategiilor disponibile

en: GDict debugging flags to set
ro: Marcaje depanare GDict de definit

en: FLAGS
ro: MARCAJE

en: GDict debugging flags to unset
ro: Marcaje depanare GDict de șters

en: GDict Options
ro: Opțiuni GDict

en: Show GDict Options
ro: Afișează opțiunile GDict

en: Dictionary
ro: Dicționar

note: Translators: the first is the word found, the second is the * database name and the last is the definition's text; please * keep the new lines.
en: Definition for '%s'
      From '%s':
    
    %s
ro: Definiție pentru „%s”
      De la „%s”:
    
    %s

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: See mate-dictionary --help for usage
ro: Consultați mate-dictionary --help pentru indicații de utilizare

en: Unable to find a suitable dictionary source
ro: Nu s-a putut găsi un dicționar sursă potrivit

en: Error while looking up the definition of "%s":
    %s
ro: Eroare la căutarea definiției pentru „%s”:
    %s

en: Words to look up
ro: Cuvinte de căutat

en: word
ro: cuvânt

en: Words to match
ro: Cuvinte de potrivit

en: Dictionary source to use
ro: Dicționar sursă de folosit

en: source
ro: sursă

en: Print result to the console
ro: Afișează rezultatul la consolă

en: Database to use
ro: Bază de date de folosit

en:  - Look up words in dictionaries
ro:  - Caută cuvinte în dicționare

en: Save a Copy
ro: Salvare copie

en: Untitled document
ro: Document fără nume

en: Error while writing to '%s'
ro: Eroare la scrierea către „%s”

en: Clear the definitions found
ro: Șterge definițiile găsite

en: Clear definition
ro: Șterge definiția

en: Clear the text of the definition
ro: Șterge textul definiției

en: Print the definitions found
ro: Tipărește definițiile găsite

en: Print definition
ro: Tipărește definiția

en: Print the text of the definition
ro: Tipărește textul definiției

en: Save the definitions found
ro: Salvează definițiile găsite

en: Save definition
ro: Salvează definiția

en: Save the text of the definition to a file
ro: Salvează textul definiției într-un fișier

en: Click to view the dictionary window
ro: Apăsați pentru a vedea fereastra dicționar

en: Toggle dictionary window
ro: Comută fereastra dicționar

en: Show or hide the definition window
ro: Afișează sau ascunde fereastra de definiții

en: Type the word you want to look up
ro: Scrieți cuvântul pe care doriți să-l căutați

en: Dictionary entry
ro: Intrare dicționar

en: Look up words in dictionaries
ro: Caută cuvinte în dicționare

en: Dictionary Preferences
ro: Preferințe dicționar

en: There was an error while displaying help
ro: A intervenit o eroare la afișarea ajutorului

en: No dictionary source available with name '%s'
ro: Nici un dicționar sursă disponibil cu numele „%s”

en: Unable to find dictionary source
ro: Nu s-a putut găsi dicționarul sursă

en: No context available for source '%s'
ro: Niciun context disponibil pentru sursa „%s”

en: Unable to create a context
ro: Nu s-a putut crea un context

en: _Look Up Selected Text
ro: _Caută text selectat

en: Cl_ear
ro: _Curăță

en: _Print
ro: Ti_părește

en: _Save
ro: _Salvează

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Unable to rename file '%s' to '%s': %s
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul „%s” în „%s”: %s

en: Unable to create the data directory '%s': %s
ro: Nu s-a putut crea directorul de date „%s”: %s

en: Edit Dictionary Source
ro: Editează sursă dicționar

en: Add Dictionary Source
ro: Adaugă dicționar sursă

en: Remove "%s"?
ro: Șterge „%s”?

en: This will permanently remove the dictionary source from the list.
ro: Aceasta va șterge permanent dicționarul sursă din listă.

en: Unable to remove source '%s'
ro: Nu s-a putut șterge sursa „%s”

en: Add a new dictionary source
ro: Adaugă un nou dicționar sursă

en: Remove the currently selected dictionary source
ro: Șterge dicționarul sursă momentan selectat

en: Edit the currently selected dictionary source
ro: Editare sursă pentru dicționar momentan selectată

en: Set the font used for printing the definitions
ro: Setează fontul folosit pentru tipărirea definițiilor

en: Unable to display the preview: %s
ro: Nu s-a putut afișa previzualizarea: %s

en: Unable to create a source file
ro: Nu s-a putut crea un fișier sursă

en: Unable to save source file
ro: Nu s-a putut salva fișierul sursă

en: Searching for '%s'...
ro: Se caută după „%s”...

en: No definitions found
ro: Nicio definiție găsită

en: %s - Dictionary
ro: %s - Dicționar

en: _Go
ro: _Navigare

en: _New
ro: _Nou

en: New look up
ro: Căutare nouă

en: _Save a Copy...
ro: _Salvează o copie...

en: P_review...
ro: P_revizualizare...

en: Preview this document
ro: Previzualizează acest document

en: _Print...
ro: Ti_părește...

en: Print this document
ro: Tipărește acest document

en: _Find
ro: _Caută…

en: Find a word or phrase in the document
ro: Caută un cuvânt sau o frază în document

en: Find Ne_xt
ro: Caută în co_ntinuare

en: Find Pre_vious
ro: Caută îna_poi

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Previous Definition
ro: Definiție _precedentă

en: Go to the previous definition
ro: Du-te la definiția precedentă

en: _Next Definition
ro: Definiție _următoare

en: Go to the next definition
ro: Du-te la următoarea definiție

en: _First Definition
ro: Pri_ma definiție

en: Go to the first definition
ro: Du-te la prima definiție

en: _Last Definition
ro: U_ltima definiție

en: Go to the last definition
ro: Du-te la ultima definiție

en: Similar _Words
ro: Cu_vinte similare

en: Dictionary Sources
ro: Surse dicționar

en: Available _Databases
ro: Baze de _date disponibile

en: Available St_rategies
ro: St_rategii disponibile

en: _Sidebar
ro: Bara _laterală

en: S_tatusbar
ro: Bară de s_tare

en: Dictionary source `%s' selected
ro: Sursă „%s” dicționar selectată

en: Strategy `%s' selected
ro: Strategia „%s” selectată

en: Database `%s' selected
ro: Baza de date „%s” selectată

en: Word `%s' selected
ro: Cuvântul „%s” selectat

en: Double-click on the word to look up
ro: Clic dublu pe cuvântul de căutat

en: Double-click on the matching strategy to use
ro: Clic dublu pe strategia ce va fi folosită

en: Double-click on the source to use
ro: Clic dublu pe sursa folosită

en: Double-click on the database to use
ro: Clic dublu pe baza de date ce va fi folosită

en: Look _up:
ro: Ca_ută:

en: Similar words
ro: Cuvinte similare

en: Available dictionaries
ro: Dicționare disponibile

en: Available strategies
ro: Strategii disponibile

en: Dictionary sources
ro: Surse dicționar

en: _Select a dictionary source for looking up words:
ro: Alegeți un dicționar _sursă pentru căutarea cuvintelor:

en: Source
ro: Sursă

en: _Print font:
ro: Font ti_părire:

en: Print
ro: Tipărește

en: _Description:
ro: _Descriere:

en: Source Name
ro: Nume sursă

en: H_ostname:
ro: Nume _gazdă:

en: Dictionaries
ro: Dicționare

en: Strategies
ro: Strategii

en: An error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: _Mount
ro: _Montează

en: A screenshot utility for MATE Desktop
ro: O unealtă pentru capturi de ecran pentru desktopul MATE

en: Take Screenshot
ro: Salvează o captură de ecran

en: Save images of your desktop or individual windows
ro: Salvează imagini ale spațiului de lucru sau ale unor ferestre individuale

en: Save Screenshot
ro: Salvează captura de ecran

en: C_opy to Clipboard
ro: C_opiază în clipboard

en: Save in _folder:
ro: Salvează în _dosar:

en: Screenshot delay
ro: Întârziere captură ecran

en: The number of seconds to wait before taking the screenshot.
ro: Numărul de secunde de așteptat înainde de a captura ecranul.

en: Screenshot directory
ro: Dosar pentru capturi

en: The directory the last screenshot was saved in.
ro: Dosarul în care s-a salvat ultima captură de ecran realizată.

en: Include Border
ro: Include contur

en: Include the window manager border along with the screenshot
ro: Include conturul administratorului de ferestre în captura de ecran

en: Include Pointer
ro: Include cursor

en: Include the pointer in the screenshot
ro: Include cursorul în captura de ecran

en: Border Effect
ro: Efect contur

en: Effect to add to the outside of a border. Possible values are "shadow", "none", and "border".
ro: Efect adăugat conturului. Valori posibile sunt „shadow”, „none” și „border”.

en: Error loading the help page
ro: Eroare la încărcarea paginii de ajutor

en: None
ro: Niciuna

en: Drop shadow
ro: Umbră

en: Border
ro: Contur

en: Include _pointer
ro: _Include cursor

en: Include the window _border
ro: Include conturul fere_strei

en: Apply _effect:
ro: Aplică _efect:

en: Grab the whole _desktop
ro: Capturează tot _desktopul

en: Grab the current _window
ro: Capturează fereas_tra actuală

en: Select _area to grab
ro: Alegeți _zona de captură

en: Grab _after a delay of
ro: Capturează după o întârziere _de

en: seconds
ro: secunde

en: Effects
ro: Efecte

en: Take _Screenshot
ro: _Captură ecran

en: Error while saving screenshot
ro: Eroare la salvarea capturii de ecran

en: Impossible to save the screenshot to %s.
     Error was %s.
     Please choose another location and retry.
ro: Nu s-a putut salva captura de ecran în %s.
    Eroarea a fost %s.
    Alegeți un alt loc și reîncercați.

en: Screenshot taken
ro: Captură reușită de ecran

en: Unable to take a screenshot of the current window
ro: Nu s-a putut obține o captură a ecranului actual

en: Screenshot at %s.png
ro: Captură de ecran la %s.png

en: Screenshot at %s - %d.png
ro: Captură de ecran la %s - %d.png

en: Grab a window instead of the entire screen
ro: Capturează o fereastră în locul întregului ecran

en: Grab an area of the screen instead of the entire screen
ro: Capturează o zonă din ecran în locul întregului ecran

en: Include the window border with the screenshot
ro: Include și conturul ferestrei în captura de ecran

en: Remove the window border from the screenshot
ro: Șterge conturul ferestrei din captura de ecran

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
ro: Realizează captura de ecran după întârzierea specificată (în secunde)

en: Effect to add to the border (shadow, border or none)
ro: Efect de adăugat pe contur (umbră, contur sau nimic)

en: effect
ro: efect

en: Interactively set options
ro: Definire opțiuni interactiv

en: Print version information and exit
ro: Afișează versiunea programului instalat și ieși

en: Take a picture of the screen
ro: Realizează o imagine a ecranului

en: Conflicting options: --window and --area should not be used at the same time.
ro: Opțiuni în conflict: --window și --area nu pot fi folosite simulan.

en: Error loading UI definition file for the screenshot program: 
    %s
    
    Please check your installation of mate-utils.
ro: Erroare la încărcarea fișierului de definirea a interfeței pentru programul de captură de ecran: 
    %s
    
    Verificați instalarea mate-utils.

en: Select a folder
ro: Alegeți un dosar

en: Screenshot.png
ro: Captură-ecran.png

en: Unable to clear the temporary folder:
    %s
ro: Nu s-a putut șterge dosarul temporar:
    %s

en: The child save process unexpectedly exited.  We are unable to write the screenshot to disk.
ro: Procesul copil pentru salvare s-a terminat în mod neașteptat. Nu se mai poate salva captura de ecran pe disc.

en: Unknown error saving screenshot to disk
ro: Eroare necunoscută la salvarea capturii de ecran pe disc

en: File already exists
ro: Fișierul deja există

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
ro: Fișierul „%s” există deja. Doriți să îl înlocuiți?

en: Saving file...
ro: Se salvează fișierul...

en: Can't access source file
ro: Nu s-a putut accesa sursa fișierului
